
Spis treści
CloudReady to rozwiązanie, które może dać drugie życie starszym urządzeniom. Produkt od Neverware to system operacyjny, w którego sercu znalazła się… przeglądarka od Google. Przekonaj się, jakie możliwości daje CloudReady i czy sprawdzi się również na Twoim sprzęcie.
Co to jest CloudReady?
CloudReady to system operacyjny bazujący na Chromium OS – możliwy do zainstalowania obok lub zamiast Windowsa. Opiera się, w dużej mierze, na opensource’owej przeglądarce Chromium, wykorzystującej ten sam silnik, co chociażby Chrome, Opera czy Microsoft Edge.
Twórcą CloudReady jest Neverware – nowojorska firma technologiczna zajmującą się technologiami skupiającymi się na zapewnieniu starszym komputerom drugiego życia. Pierwszym produktem Neverware była platforma PCReady, umożliwiająca przystosowanie wiekowych pecetów do roli tzw. cienkiego klienta (thin client). Podobny cel przyświecał twórcom przy tworzeniu CloudReady – to rozwiązanie również pomaga ratować wiekowe urządzenia, niezależnie od tego, czy mowa o komputerach stacjonarnych, laptopach czy też tabletach.
Zobacz również: macOS – co to jest? Czym system Apple macOS różni się od Windows 10?
Chromium OS CloudReady – ratunek dla starego komputera
Nawet kilkuletnie komputery nie nadążają za wymaganiami, jakie stawia przed nimi najnowszy software. Bez względu na zakres wykonywanych zadań, wydajność komputera systematycznie spada. I choć postęp technologiczny nie jest dziś tak błyskawiczny, jak jeszcze kilkanaście lat temu, to jednak sporo w pełni sprawnych urządzeń wymaga zastąpienia ze względu na ich słabą wydajność w nowych aplikacjach.
W takiej sytuacji możemy oczywiście rozważać wymianę poszczególnych podzespołów. Można również przyjrzeć się alternatywie, jaką jest przesiadka na oprogramowanie dostosowane do możliwości starszych urządzeń. To właśnie główna rola CloudReady – rozwiązania pozwalającego nawet leciwym urządzeniom pracować w satysfakcjonujący użytkownika sposób.
Wymagania minimalne dla CloudReady? Owszem, są, jednak niezbyt wygórowane. System uruchomimy na sprzęcie, który charakteryzuje:
- minimum 2 GB pamięci RAM,
- minimum 16 GB pamięci na dysku (HDD/SSD),
- rok produkcji urządzenia – nie starszy niż 2007.
Dodatkowo, CloudReady nie jest kompatybilny z procesorami grafiki Intel GMA serii 500, 600, 3600 i 3650 (niewystarczająca wydajność).
Neverware gwarantuje prawidłowe działanie usługi, przede wszystkim, na certyfikowanych urządzeniach. Twórcy CloudReady potwierdzili jednak, że na pozostałych urządzeniach system również może się sprawdzić, o ile tylko zostaną spełnione minimalne wymagania sprzętowe. Listę certyfikowanych modeli możesz znaleźć tutaj.
Zalety Chromium OS CloudReady
Lekki system operacyjny opracowano z myślą o urządzeniach, które jeszcze nadają się do użytkowania, jednak w starciu z nowymi aplikacjami wykazują zmniejszoną wydajność. CloudReady to doskonałe rozwiązanie dla mniej wymagających użytkowników – dobrym pomysłem może się okazać np. zainstalowanie go na komputerze dla seniorów. Sprawdzi się również jako oprogramowanie edukacyjne na urządzeniu edukacyjnym dla najmłodszych użytkowników. Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą CloudReady?
System posiada zintegrowany menadżer plików z Dyskiem Google, co umożliwia – zgodnie z nazwą systemu – bezproblemową pracę w chmurze. Minimalizm interfejsu i prostota obsługi sprawiają, że to rozwiązanie nadaje się także do aplikacji biurowych. Ponadto dodatek w postaci VirtualBoxa zapewnia szybkie przełączenie na inny system operacyjny zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Co najważniejsze, CloudReady jest w pełni darmowe.

Jak zainstalować?
CloudReady możesz uruchomić na dwa sposoby. Pierwszy z nich umożliwia korzystanie z systemu bez konieczności jego instalacji na dysku komputera. W takim przypadku, CloudReady wykorzystuje podłączoną do komputera pamięć USB, na której wcześniej został zainstalowany.
Drugi wariant to klasyczna instalacja systemu na dysku twardym komputera. Procedura ta wymaga przeprowadzenia formatowania, co oznacza, że dane zgromadzone na dysku zostaną usunięte. Należy, w takim przypadku, bezwzględnie pamiętać o wykonaniu kopii zapasowej danych przed rozpoczęciem instalacji CloudReady.
Uruchomienie z pamięci USB (live USB)
Pierwsza z metod to instalator USB, do którego wymagane jest posiadanie zainstalowanej uprzednio przeglądarki Chrome i systemu Windows 7 lub nowszego. Polega na zgraniu plików instalacyjnych na pendrive o pojemności co najmniej 8 GB i uruchomieniu instalatora.
W wyniku tych czynności, system, po około 20 minutach, uruchomi się z pamięci USB. Należy jednak pamiętać, że uruchomienie CloudReady w tym trybie nie zapewni wszystkich możliwości systemu, a wydajność będzie sporo niższa, niż w przypadku typowej instalacji na dysku komputera.
To idealny wariant dla wszystkich tych, którzy przed właściwą instalacją chcą sprawdzić, czy odnajdą się w nowym środowisku, bez przechodzenia przez żmudną procedurę powrotu do uprzednio używanego systemu operacyjnego.

Ręczna instalacja w systemie operacyjnym
Drugi, bardziej inwazyjny sposób, to typowa instalacja systemu operacyjnego na twardym dysku komputera. W tym celu, z przygotowaną wcześniej pamięcią USB z zainstalowanym obrazem CloudReady, należy postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku instalacji bardziej popularnych systemów operacyjnych, na czele z Windowsem.
Po ponownym uruchomieniu komputera, rozruch z pamięci zewnętrznej powinien nastąpić automatycznie. Gdyby tak się nie stało, należy wprowadzić stosowną zmianę w BIOS / UEFI komputera.
Pewnym ułatwieniem w procesie instalacji CloudReady może okazać się film przygotowany przez producenta, na którym system instalowany jest na leciwym już laptopie produkcji Della:
Zobacz również: VirtualBox Windows XP – jak zainstalować Windowsa XP z obrazu płyty?
Jak odinstalować CloudReady? To nic odkrywczego. Podobnie, jak w przypadku absolutnej większości systemów operacyjnych, jedynym rozwiązaniem jest formatowanie dysku, na którym został zainstalowany.
Niewielka baza dostępnych aplikacji – pięta achillesowa CloudReady
Największą bolączką CloudReady jest niewielka liczba dedykowanych aplikacji. Po odpaleniu systemu Twoim oczom ukaże się minimalistyczny layout z wbudowanymi już narzędziami, jednak ich wybór pozostaje dość ograniczony. Za pomocą CloudReady skorzystasz z przeglądarki internetowej czy utworzysz dokument tekstowy – ale na chwilę obecną możesz zapomnieć np. o obróbce zdjęć czy uruchamianiu gier.
Choć jakiś czas temu spółka Neverware została nabyta przez Google, CloudReady nie należy traktować na równi z Chrome OS, dlatego nie ma co liczyć na instalację aplikacji ze Sklepu Google Play. Musimy więc obejść się bez oficjalnego źródła aplikacji. CloudReady nie działa także z oprogramowaniem dla systemu Android.
Chociaż nie jest to rozwiązanie dla każdego, to jednak sprawdzi się w mniej wymagających zadaniach. Jeśli zatem poszukujesz rozwiązania, które umożliwia korzystanie z internetu i obsługę prostych aplikacji, CloudFlare jest dla Ciebie.
To optymalny sposób, by zapewnić ratunek komputerom, które lata świetności mają już za sobą – ale wciąż nadają się do użytkowania. Instalacja CloudReady nie jest skomplikowanym procesem, a wymagania sprzętowe nie należą do wygórowanych.
Warto spróbować.