1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Crossover ze średniej półki – Tesla Model Y. Najważniejsze informacje, ceny, osiągi

Technologia

28.09.2021 13:01

Crossover ze średniej półki – Tesla Model Y. Najważniejsze informacje, ceny, osiągi

Motoryzacja
5
0
0
5
0

Nowa Tesla Model Y to kolejne auto elektryczne, jakie na rynek wypuścił Elon Musk. Crossover oferuje ogromną przestrzeń dla pasażerów i jest naszpikowany nowoczesną technologią. Jakie są jego polskie ceny? Czym Model Y wyróżnia się na tle rywali?

Podstawowe informacje o Modelu Y

Wprowadzając na rynek Model Y, Elon Musk uzupełnił gamę Tesli o przedstawiciela w niezwykle popularnym segmencie średniej wielkości crossoverów. Pierwsze plany wprowadzenia go na rynek sięgają 2013 roku, lecz produkcja ruszyła dopiero w marcu 2020. Sprytnie nazwane modele S, 3, X oraz Y mają na celu popularyzację elektromobilności na całym świecie i jak na razie odnoszą ogromny sukces. Wyniki ich sprzedaży zmusiły tradycyjnych producentów do elektryfikacji swojej oferty. Wciąż jednak Tesla pozostaje liderem branży, przynajmniej w USA.

tesla model y cena

Zobacz też: Tesla – cena elektrycznego samochodu Elona Muska. Ile kosztuje Tesla?

Przez długi czas istniały znaczne przeszkody na drodze do popularyzacji elektrycznych samochodów w Polsce. Pierwszą z nich pokonano w styczniu 2019, gdy Tesla otworzyła swoje przedstawicielstwo w Warszawie, oficjalnie wchodząc na rynek. Wcześniej samochody marki pojawiały się wyłącznie dzięki importowi indywidualnemu. Druga przeszkoda to oczywiście cena, gdyż auta elektryczne wciąż są zauważalnie droższe od spalinowych odpowiedników. Dlatego też istotne jest wprowadzanie coraz mniejszych i bardziej przystępnych aut, takich jak Tesla Model Y.

Tesla Model Y – specyfikacja i osiągi

Nowy model zaprojektowano w oparciu o rozwiązania techniczne wykorzystane w niezwykle popularnym sedanie 3. Tesla Model Y jest od niego jednak nieco większa, oferując w opcji miejsce nawet dla siedmiorga pasażerów. Do Europy trafiły dwie wersje silnikowe. Long Range ma napęd na tylne koła, deklarowany zasięg 507 km, do 100 km/h rozpędza się w 5 sekund i osiąga maksymalnie 217 km/h. Tak dobre osiągi są zasługą zamontowanego z tyłu silnika o mocy 345 KM.

Model Y Tesla oferuje w Polsce również w wersji Performance. Już z zewnątrz można ją rozpoznać po większych felgach (21 cali zamiast 19-20 w Long Range), spojlerze na tylnej klapie i nieco obniżonym zawieszeniu. Jej wyróżnikiem jest napęd na cztery koła realizowany przez dwa silniki o łącznej mocy 455 KM. Nieco niższy deklarowany zasięg (480 km) jest rekompensowany przez doskonałe osiągi. 100 km/h pojawia się na liczniku już po 3,7 sekundy od startu a maksymalna prędkość to 241 km/h.

Pod względem wymiarów, nowemu modelowi oczywiście daleko do olbrzymiego crossovera X (nie ma też jego charakterystycznych drzwi w stylu Gullwinga), ale przerasta nieco swoich najbliższych rywali. Y jest dłuższy od VW ID.4, Kii EV6 czy Skody Enyaq o kilkanaście cm, kilka cm szerszy, ma większy rozstaw osi i jako jedyny oferuje siedem miejsc (choć nie na polskim rynku). Trzeba jednak uczciwie przyznać, że na dwóch ostatnich wygodnie będzie tylko dzieciom, gdyż opadająca linia dachu znacznie redukuje dostępne miejsce nad głową.

Po złożeniu foteli uzyskuje się jednak ogromną przestrzeń bagażową przerastającą rywali o kilkaset litrów. Tesla deklaruje przynajmniej 2100 l pojemności, co jest rewelacyjnym wynikiem zwiastującym niezwykłe dużą ilość miejsca wewnątrz – również dla pasażerów. Model Y wyróżnia się też wyposażeniem, oferując (co prawda za niemałą dopłatą) niezwykle zaawansowane systemy autonomicznej jazdy o możliwościach znacznie wykraczających poza to, czym mogą się obecnie pochwalić konkurenci.

tesla model y osiągi

Ceny w Polsce – ile kosztuje Tesla Model Y?

Wysoki koszt zakupu to element nieodłącznie towarzyszący wszystkim elektrycznym samochodom. Wyjątkiem nie jest też nowa Tesla Model Y. Cena w Polsce zaczyna się od 299 990 złotych za wersję Long Range w białym lakierze. Szybszy Performance to już wydatek 329 990 zł, co nie wydaje się znaczną dopłatą za sporo większą moc i napęd na cztery koła. Wśród opcji znajdziesz białe wnętrze za 5 500 zł, lakiery od 5 500 do 10 000 złotych, rozszerzonego Autopilota za 19 500 zł czy obiecująco brzmiącą Pełną Zdolność do Autonomicznej Jazdy za 39 000 zł.

Ta ostatnia opcja to inwestycja na przyszłość, gdyż w przypadku jej wyboru oprogramowanie Twojego Modelu Y zostanie zaktualizowane o możliwość samodzielnej jazdy po ulicach miast, gdy tylko firma ją dopracuje, a legislatorzy dopuszczą do użytku. W najwyższej dostępnej w Polsce wersji samochód kosztuje niebagatelne 384 490 złotych. Wciąż jest to niższa kwota niż podstawowe wersje modeli S i X, ale zauważalnie więcej niż za rywali. Trzeba jednak przyznać, że Tesla Y oferuje znacznie lepsze osiągi niż elektryczne Kia, Hyundai, VW czy Skoda.

tesla model y gdzie kupić

Zobacz też: Elon Musk – król Twittera i władca Tesli. Wszystko o Elonie Musku. Czy jego rakiety zabiorą nas na Marsa?

Co ciekawe, w ofercie na rynku amerykańskim są jeszcze dwie wersje Y. Standard Range otwiera gamę, oferując zasięg na poziomie 370 km, przyspieszenie do 100 km/h w 5,5 sekundy oraz prędkość maksymalną 193 km/h. Dual Motor z kolei plasuje się między Long Range a Performance. Dzięki dwóm silnikom oferuje napęd na cztery koła, przyspieszenie do 100 km/h w 4,8 sekundy, a maksymalnie pojedzie 217 km/h. Jak na razie brak informacji, czy firma planuje wprowadzenie tych wersji w Polsce.

Jeżeli szukasz nowoczesnego crossovera i chcesz, by był on napędzany silnikiem elektrycznym, świetnym wyborem jest nowa Tesla Model Y. Cena samochodu jest przystępna jak na tego producenta, oferowane wyposażenie oraz osiągi, znacznie wykraczające poza rynkowe standardy. Elektromobilność to już coraz bliższa przyszłość. Kolejne kraje planują bowiem zakaz sprzedaży aut spalinowych, a producenci deklarują pełną elektryfikację gamy w najbliższych latach. Tesla Model Y to świetny wybór, jeśli chcesz już teraz zaznać ciszy i komfortu elektryka.

Źródło zdjęć: tesla.com

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.