1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Co to Tether? Opis kryptowaluty – zbiór najważniejszych informacji

Technologia

20.09.2021 13:57

Co to Tether? Opis kryptowaluty – zbiór najważniejszych informacji

Nauka
10
0
0
10
0

Czym jest Tether? Kto stoi za finansowaniem stablecoin i gdzie możesz kupić USDT? Wycena, pozycja rynkowa i kontrowersje. Sprawdź, czy warto inwestować w Tethera. Czy USDT ma wpływ na Bitcoina? Przedstawiamy mocne i słabe strony znanej kryptowaluty.

Tether – co to jest?

Tether (USDT) to pierwsza stabilna kryptowaluta, która pojawiła się na giełdzie w 2014 roku w wyniku współpracy przedsiębiorcy Reeve’a Collinsa, inwestora Brocka Pierce’a i programisty Craiga Sellersa. Należy do grupy tak zwanych stablecoins powiązanych z konkretnym aktywem w stosunku 1:1. Wartość Tethera zawsze zmierza do wyrównania kursu dolara amerykańskiego (USD), ponieważ właśnie na tej walucie się opiera. Nie odznacza się dużymi wahaniami, zachowuje płynność i staje się coraz bardziej trendy, co potwierdza jej rosnąca podaż, a także fakt, że zajmuje pierwszą pozycję wśród kryptowalut o największym wolumenie handlowym.

tether

Kryptowaluty zazwyczaj ulokowane są na prywatnym blockchainie, jednak w przypadku Tethera jest trochę inaczej. Waluta początkowo wykorzystywała jedynie technologię Bitcoina (BTC) poprzez algorytm SHA256 i platformę Omni Layer, ale dziś większość jej podaży możesz odnaleźć na blockchainie Ethereum oraz EOS, TRON, Solana, Algorand, OMG Network i wielu innych. Tether funkcjonuje jako kryptowaluta token – nie jest określany własną wartością, ale pozwala na czynne korzystanie z systemu kryptowalut. Wartość jednostki cyfrowej token podlega ilości rezerw finansowych, którą dysponujesz w dolarach amerykańskich. Zakupione Tethery możesz wymieniać ponownie na USD lub używać ich jako tokenów na giełdach.

Kontrowersje USDT

Kryptowaluta Tether początkowo nie wykazywała tak dużej stabilności, jak ma to miejsce obecnie, a podczas pierwszych dni na giełdzie jej wartość sięgała nawet 1,2 USD. Kurs uległ większej stabilizacji dopiero w 2019 roku, na co miały wpływ rosnący trend handlem na rynku kryptowalut i większa płynność. Nie tylko początkowe zawirowania wokół USDT wzbudziły czujność maklerów, traderów i wszystkich, którzy śledzili rozwój stabilnej kryptowaluty. Odkryto powiązania finansowe Tether z jedną z największych giełd Bitfinex, co skłoniło do podejrzliwości o nieuczciwość na rynku.

Firmy próbowały ukryć straty finansowe i chronić własne wyniki. Spekulacje wyszły na jaw w październiku 2017 roku, gdy w ramach śledztwa prokuratora generalnego uznano, że firma nie dysponowała wystarczającymi rezerwami na pokrycie tokenów, a w połowie 2017 roku nie miała dostępu do żadnej bankowości. W celu zabezpieczenia swojej pozycji Tether dzień po ogłoszeniu samozwańczej weryfikacji finansowej i potwierdzeniu wypłacalności rozpoczął finansowanie konta Bitfinex, przelewając setki milionów USD. W 2018 roku giełda ukryła stratę o wartości około 850 milionów USD na rzecz Crypto Capital i wydała fałszywe oświadczenie odnośnie do zabezpieczenia tych funduszy.

USDT

Tether i Bitfinex nie przyznali się do zarzucanych wykroczeń, ale w związku z postępowaniem prokuratorskim uregulowali grzywnę w wysokości 18 milionów USD związaną z przepływem pieniędzy między ich kontami. Stale nierozstrzygniętą kwestią pozostają rezerwy gotówkowe firmy Tether. Zgodnie z orzeczeniem prokuratora generalnego firma musi dostarczać kwartalny raport o swoich rezerwach przez najbliższe dwa lata i zaprzestać działalności handlowej na terenie Nowego Jorku. Ukazujące się oświadczenia finansowe wykazują, że firma była w tym okresie wypłacalna na poziomie 75% w gotówce i jej ekwiwalentach, jednak według branżowych znawców raportom Tethera wciąż daleko do obligujących audytów finansowych. W pierwszej połowie sierpnia 2021 na Twitterze Tether opublikowano post, w którym firma podkreśla swoją wypłacalność od początku swojej działalności.

Wady i zalety Tethera

Kluczową zaletą Tethera jest jego relatywna stabilność, ponieważ zawsze dąży do wyrównania swojej wartości z dolarem amerykańskim, w taki sposób, by na jednostkę cyfrowej waluty przypadał 1 USD. Taka cyrkulacja kryptowaluty umożliwia prowadzenie transakcji 1:1 bez konieczności wymiany środków pieniężnych na kryptowalutę o dużej zmienności. Jeśli dysponujesz Tetherem możesz trzymać swoje tokeny podobnie jak waluty fiat (niepodlegające wartości kruszców, tzw. pieniądze fiducjarne), a także wymieniać je na inne kryptowaluty. Transakcje cechują niskie koszta, ponieważ przesył środków pieniężnych z konta USDT na drugie konto USDT nie wymaga opłaty transakcyjnej. Tether obecny jest na kilku blockchainach i umożliwia łatwą wymianę środków między giełdami.

Tether na tle banknotu

Jeśli chodzi o wady kryptowaluty, Tether podlega działalności prywatnej firmy, więc ryzyko zakupu tokenów może wiązać się z brakiem stuprocentowej pewności co do jej finansowych rezerw. Wykupienie tokenów pozwala firmie na otrzymanie informacji o Tobie w związku z koniecznością wpłaty pieniędzy na konto bankowe. Przed tym działaniem musisz przejść przez wyczerpujący proces uwierzytelniania, wymagający potwierdzenia miejsca zamieszkania i podania budżetowego źródła. Co za tym idzie – waluta nie jest anonimowa.

Gdzie kupić i trzymać Tether?

Tether dostępny jest na wielu giełdach, które oferują również zakup najpopularniejszych kryptowalut jak Bitcoin czy Ethereum. Najpopularniejsze z nich to:

Kryptowalutę możesz przechowywać na różnych portfelach internetowych, w tym na oficjalnym portfelu dostępnym na stronie tether.to. Dodatkowo powstała aplikacja Tether na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS – Freewallet, która umożliwia zarządzanie kryptowalutami USDT z każdego miejsca.

Cena Bitcoina a Tether

Rosnąca podaż Tethera w ciągu ostatnich kilku lat korelowała ze wzrostem ceny Bitcoina, co było powodem do wysnucia teorii o podbijaniu kurs BTC przez USDT. Pod lupę wzięto szczególnie rok 2017, w którym to Tether używano najczęściej do zakupu Bitcoinów w momencie gwałtownego spadku cen, co przekładało się następnie na ich wzrost. Ilość emisji Tethera nie wpływa na wzrost cen Bitcoina, a jedynie przekłada się na zwiększenie wolumena handlowego. Wzrost popytu na Tether jest sygnałem zawiadamiającym o coraz większym popycie na Bitcoiny. W przypadku gwałtownego spadku BTC możesz również wymienić swoje środki na USDT bez konieczności wymiany i wypłaty.

Bitcoin i Tether

Kapitalizacja oraz dodruk Tethera

W sierpniu 2021 roku na Twitterze Tether poinformował, że kapitalizacja rynkowa kryptowaluty po raz pierwszy w historii przekroczyła 64 miliony USD. Obecnie stablecoin oparty na dolarze amerykańskim zajmuje miejsce w pierwszej piątce kryptowalut o największej kapitalizacji na rynku. Rozwijający się rynek krypto aktyw i duży udział inwestorów jest sygnałem do dalszego, wirtualnego dodruku Tethera i zwiększania obrotów na giełdzie.

Zobacz: Ulubiona e-waluta Muska? Czym jest Dogecoin

Tether to doskonały łącznik między kryptowalutami i walutami fiat, który ogranicza konieczność wymiany aktyw przez osoby wkraczające na giełdę. Jakie będą dalsze losy Tethera i czy utrzyma swoją stabilną pozycję? Mimo kilku zawirowań na finansowej scenie, stale rosnąca podaż wskazuje na to, że w cyfrowe pieniądze pokłada się wielką wiarę. Podziel się z nami w komentarzu, jakie jest Twoje zdanie na temat stabilnych kryptowalut!

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.