Promiennik podczerwieni

Technologia

27.10.2021 20:41

Co to jest promiennik podczerwieni? Zasada działania, ceny, do czego służy?

Gadżety
7
0
0
7
0

Promiennik podczerwieni to nowoczesna, alternatywna metoda ogrzewania mieszkań. Jak działają i czy są lepsze od tradycyjnych sposobów? Przeczytaj i dowiedz się, czy ogrzewanie pomieszczeń z promiennikiem podczerwieni to dobry pomysł!

Ogrzewanie podczerwienią – na czym to polega?

Promiennik podczerwieni jest elektrycznym urządzeniem grzewczym, które za pomocą fal podczerwonych podnosi temperaturę pomieszczenia. Energia wytwarzana przez promiennik podczerwieni podobna jest do tej, którą wytwarzają promienie słoneczne. Za pomocą promiennika wszystkie przedmioty w pobliżu ogrzewają się równomiernie.

Co ciekawe, działanie lamp na podczerwień znane jest nam od dłuższego czasu. Najpowszechniej wykorzystuje się je w przemyśle czy rolnictwie, a także w medycynie. Zastosowanie promiennika podczerwieni jest bardzo szerokie, dzięki czemu to urządzenie może być przydatne nie tylko w pomieszczeniu, ale również na tarasie czy balkonie.

Ciepło można przekazywać na trzy sposoby: przewodzeniem, konwekcją lub promieniowaniem. To właśnie tę ostatnią opcję wykorzystuje promiennik podczerwieni. Ten typ polega na ogrzewaniu powietrza w sposób pośredni. Na poszczególne elementy pada promieniowanie podczerwone, ogrzewając je bardziej niż podczas ogrzewania tradycyjnego.

Jak działa promiennik podczerwieni?

Wewnątrz promiennika podczerwieni znajduje się specjalna grzałka, która nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Jak wysokiej? Co najmniej 500 stopni Celsjusza. Skutkuje to promieniowaniem fal podczerwonych. Kiedy pada ono na ściany i meble w domu, ogrzewa je – niezależnie od temperatury powietrza.

promiennik podczerwieni
Kobieta korzystająca z dobrodziejstw promiennika podczerwieni – dowiedz się, czy to urządzenie z powodzeniem zastępuje klasyczny grzejnik

To, co odróżnia promiennik podczerwieni od klasycznego grzejnika konwekcyjnego, to fakt, że promiennik nie podgrzewa powietrza. Ciepło, jakie wytwarza, przedostaje się do wszystkich obiektów, które znajdują na danej przestrzeni. Szybkie działanie sprawia, że robi to natychmiast. Gdy urządzenie zostanie włączone i skierowane na wybrany obiekt, wyemitowane ciepło jest odczuwalne już w ciągu kilku sekund.

Promiennik podczerwieni a klasyczny kaloryfer – jakie są różnice?

Zwykły grzejnik działa na zasadzie konwekcji. Ten sposób przekazywania ciepła polega na ogrzewaniu powietrza wokół grzejnika – to unosi się w końcu do góry, a na jego miejscu pojawia się zimne, które znowu – ogrzewa się i podnosi. Jakie wady ma takie rozwiązanie? Nie wszystkie punkty pomieszczenia ogrzeją się równomiernie.

Sprawdź też: Filtr HEPA – do czego służy, jak działa, jak wybrać? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Promiennik, jak już wspomnieliśmy, wykorzystuje inną metodę – promieniowanie podczerwieni. Wewnątrz urządzenia znajdują się grzałki zasilane energią elektryczną. Nie nagrzewają one jednak powietrza, a generują promienie podczerwieni, które bezpośrednio ogrzewają obiekty znajdujące się w pomieszczeniu. Dopiero później ogrzewa się powietrze – właśnie przez kontakt z nagrzanymi powierzchniami.

Warto tu zauważyć, że to rozwiązanie nas nieco „oszukuje”, ale w pozytywny sposób. Dzięki promiennikom podczerwieni możesz cieszyć się o wiele większym komfortem cieplnym przy nieco niższej temperaturze pomieszczenia. Zazwyczaj grzejniki na podczerwień funkcjonują jako panele grzewcze, które instaluje się na ścianach, lub jako mniejsze urządzenia przenośne, które można zabrać wszędzie tam, gdzie potrzeba ciepła. Jeśli zależy Ci na ogrzaniu małego pomieszczenia, lub zapewnienia ciepła zwierzęciu, możliwe jest też wykorzystanie żarówki, która działa na podczerwień.

Ceny promienników podczerwieni

Ceny promienników podczerwieni o mocy 500 W mieszczą się w przedziale od 600 do 800 zł. Jest to przybliżona wartość. Egzemplarze bardziej zaawansowane technologicznie mogą kosztować nawet 1500 zł i więcej.

Co potrafi ogrzać promiennik o mocy 500 W? Takie urządzenie ma zdolność ogrzania 6 m2 lokalu. Idąc tym tropem, można przyjąć, że komplet najtańszych promienników podczerwieni będzie kosztował około 17 500 zł dla domu o powierzchni 150 m2, a 3 500 zł dla mieszkania 30 m2. Warto pamiętać, że im wyższe temperatury pracy promienników, tym koszty będą większe. Wspomniane wartości stanowią jedynie przybliżone ceny urządzeń.

Sprawdź też: Xiaomi Mi Smart Kettle Pro – czajnik w wersji smart

Czy promienniki podczerwieni są bezpieczne?

Promienniki podczerwieni nie ogrzewają powietrza, dlatego też nie unosi się ono i nie zabiera ze sobą kurzu i zanieczyszczeń. Skorzystają na tym szczególnie alergicy. Nagrzewanie powietrza, które ma miejsce w przypadku klasycznego kaloryfera, mocno je wysusza. Jeśli jednak stosujesz jako metodę ogrzewania podczerwień, nie musisz się tym martwić. Zimą nie będzie Ci już dłużej towarzyszyć nieprzyjemne uczucie suchości w nosie.

Promieniowanie podczerwone ma szerokie zastosowanie w medycynie. Lampy na podczerwień poprawiają ukrwienie i przyspieszają gojenie ran. Tu należy wspomnieć, że promienniki podczerwieni mają ogrzewać, a nie leczyć, jednak warto wiedzieć, że mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Są więc jak najbardziej bezpieczne. To szczególnie dobry wybór dla osób, które mają w domu małe dzieci, są alergikami lub dla osób starszych.

Promiennik podczerwieni to nowoczesne rozwiązanie do ogrzewania pomieszczeń. Koniec z unoszącym się kurzem, suchym powietrzem i nierównomiernym rozkładaniem ciepła – warto przyjrzeć się bliżej tej metodzie.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *