1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Co to jest Ethereum? Najważniejsze informacje

Technologia

10.10.2021 18:15

Co to jest Ethereum? Najważniejsze informacje

Nauka
10
1
0
10
1

Ethereum to druga najważniejsza kryptowaluta na świecie, tuż po bitcoinie. Czym wyróżnia się ether, cyfrowa waluta systemu Ethereum? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Ethereum — co to jest?

Ethereum jest rozproszoną platformą programistyczną typu open source opartą o technologię blockchain. Obsługuje ona kontrakty sieci P2P (peer-to-peer, czyli wymiana danych w sieci, w której każdy węzeł — użytkownik — jest równy w hierarchii) oraz zdecentralizowane aplikacje dapps. 

Ethereum
Źródło: komputerswiat.pl

Zobacz: Co to Tether? Opis kryptowaluty – zbiór najważniejszych informacji

Ta enigmatyczna definicja nie mówi wiele. Istotne jest jednak jej przywołanie celem zrozumienia, czym właściwie jest ether (eter, ETH). Ether jest wirtualną walutą sieci Ethereum, którą użytkownicy sieci płacą za transakcje pomiędzy użytkownikami. Istnieją również jednostki mniejsze: finney (0.001 ETH), szabo, shannon, babbage, lovelace oraz najmniejsza z nich: wei. Każda z nich ma wartość jednej tysięcznej jednostki Ethereum o wyższym nominale.

Jak działa Ethereum?

Skoro już wiemy, że Ethereum nie jest walutą krypto, jak powszechnie się sądzi, ale siecią blockchain, warto opisać, jak to wszystko działa. Ethereum jako sieć peer-to-peer (równorzędnych sobie jednostek — komputerów) składa się z rozbudowanych łańcuchów bloków. Każdy blok składa się z pojedynczych węzłów zwanych górnikami lub koparkami. 

W każdym bloku istnieje pula nieprzetworzonych jeszcze transakcji, które są przetwarzane przez komputery górników. Przetworzenie każdej transakcji związane jest z zapłatą wyrażoną w eterach. Koparki, mając wolne moce obliczeniowe, wybierają transakcje, które są warte najwięcej. 

Zasada działania Ethereum
Źródło: kryptobot.net

System Ethereum generuje nowe ethery, które mają być nagrodą dla węzłów (górników) za ich wkład w rozwój sieci blockchain. Takie założenie determinuje podstawową różnicę między kryptowalutą ETH a BTC (bitcoin). Podaż etherów jest nieograniczona, tak samo jak stale rozwijana struktura sieci blockchain. Ethery w przeciwieństwie do bitcoinów podlegają prawom inflacji.

Reklama

Środowiskiem działania systemu jest Ethereum Virtual Machine (EVM). EVM został adaptowany na wiele popularnych języków programowania, jak Java, JavaScript, Python, C++, Rust, Ruby, Haskell czy autorski Go Ethereum.

Czy Ethereum to kryptowaluta?

Jak wspominaliśmy wcześniej, Ethereum nie jest kryptowalutą. Ethereum to platforma sieci blockchain, w której zawierane są transakcje, wynagradzane potem kryptowalutą zwaną etherem (eterem, ETH). Nie mylmy etherów ETH z etherami ETC (ethereum classic). Kryptowaluta pochodna ETC powstała po rozłamie społeczności Ethereum w wyniku spektakularnej cyberkradzieży jednostek etheru o wartości 50 milionów dolarów w 2016 roku. 

Kto stworzył Ethereum?

Jednym ze współzałożycieli Ethereum jest Vitalik Buterin, programista o rosyjsko-kanadyjskich korzeniach, który stał też za powstaniem Bitcoin Magazine. Koncept systemu został po raz pierwszy opisany w 2013 roku, a prace nad oprogramowaniem platformy rozpoczęły się w 2014 roku. Stało za nimi szwajcarskie przedsiębiorstwo programistyczne: Ethereum Switzerland GmbH. 

W tym samym roku ogłoszono, że Ethereum będzie rozwijane przez organizację non-profit Ethereum Foundation. Pierwszym źródłem finansowania była kampania crowdfundingowa. Istniała również możliwość wymiany posiadanych bitcoinów na ethery po atrakcyjnym kursie.

Twórca kryptowaluty
Źródło: tokeneo.com

Zainteresowanie Ethereum wyraziło wiele uznanych instytucji mających realny wpływ na światową gospodarkę. W 2017 roku powstało konsorcjum Enterprise Ethereum Alliance (EEA) zrzeszające 30 największych firm technologicznych (np. Microsoft czy Cisco) czy finansowych (np. JPMorgan czy MasterCard), które mają pracować nad dalszym rozwojem platformy. Obecnie EEA skupia ponad 150 przedsiębiorstw.

Ethereum a bitcoin — różnice

Bitcoin jako system kryptowalut powstał pierwszy, przed Ethereum. Jego idea była jasna — stworzenie uniwersalnej i zdecentralizowanej waluty odłączonej od narodowych regulacji banków centralnych. Jest to więc jedynie elektroniczny system kasowy. 

Z kolei Ethereum ma zupełnie odmienny cel. Jest nim stworzenie uniwersalnej, wydajnej sieci blockchain o imponującej mocy obliczeniowej, zarówno do realizacji pojedynczych transakcji, jak i zdecentralizowanych aplikacji dapps. Kryptowaluta Ethereum powstała w wyniku potrzeby nagradzania pojedynczych węzłów — górników za ich wkład w utrzymanie sieci.

Ethereum, a raczej ether jest często porównywany do bitcoina. Nie bez powodu. Oba systemy działają w technologii blockchain. W obu przypadkach mamy do czynienia z górnikami — koparkami, które przetwarzają transakcje, za co są nagradzani kryptowalutą. 

Ethereum i Bitcoin
Źródło: kryptowaluty2.pl

Tu ujawnia się pierwsza różnica między BTC a ETH. Maksymalna ilość bitcoinów w obiegu nie może być większa, niż 21 milionów. Z kolei w przypadku etherów ich podaż jest nieograniczona. Logiczne jest więc, że kurs bitcoina będzie w normalnych okolicznościach rósł. 

Z Kolei kurs etheru będzie podatny na większe wahania oraz inflację. Przy tak podstawowej różnicy, niezwykle ciężko jest obiektywnie porównywać kurs BTC do kursu ETH.

Mimo że obecnie dość łatwo wymienić ETH na BTC i odwrotnie, po z góry ustalonym kursie, nie są to kryptowaluty, którymi można wszędzie płacić zamienne. Są środowiska, gdzie akceptowane są tylko ethery, jak również wyłącznie bitcoiny.

Transakcje za pomocą Ethereum

Ether, jak przystało na drugą najbardziej popularną kryptowalutę na świecie i pierwszy altcoin, można nabyć na jednej z ponad 100 giełd walut wirtualnych lub wymienić w dowolnym kantorze krypto. Swoje ethery można przechowywać w każdym popularnym portfelu kryptowalut, czy to w wersji przeglądarkowej, czy na zainstalowanym na komputerze oprogramowaniu, lub na smartfonie. Ethereum jest też wspierane przez portfele sprzętowe Ledger i Trezor. Portfel papierowy Ethereum można wygenerować poprzez serwis ETHAddress.

Obecnie uznane instytucje finansowe tworzą mechanizmy pozwalające na płatności wirtualną walutą za fizyczne zakupy. W 2021 roku światło dzienne ujrzała karta płatnicza Visa Crypto, do której można podpiąć własny portfel kryptowalut. Płatności można dokonywać walutą USD coin, jednak w niedalekiej przyszłości spodziewamy się, że karty płatnicze będą zasilane bitcoinami lub etherami. 

Druga najpopularniejsza kryptowaluta
Źródło: inwestycje.pl

Karta TenX VISA już teraz umożliwia płacenie walutą Ethereum. Również PayPal ma uruchomić w 2021 roku usługę Crypto Cashout obsługując waluty: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH), a także Litecoin (LTC).

Czy warto zainteresować się Ethereum?

Ethereum jest bez wątpienia kryptowalutą przyszłości. Ciągłe zmiany w kodzie poprawiające skalowalność, a także zaangażowanie poważnych finansowych instytucji skłaniają ku stwierdzeniu, że system Ethereum utrzyma pozycję lidera w ekosystemie altcoin i będzie deptać po piętach swojemu największemu rywalowi, bitcoinowi.

Wszyscy czekają również na gruntowną zmianę w funkcjonowaniu platformy polegającą na przejściu z potwierdzania transakcji systemem Proof of Work na Proof of Stake. Nie wchodząc w szczegóły i technikalia, chodzi o to, że po osiągnięciu pewnej masy krytycznej stworzenia nowych bloków oraz ich dalsze powstawanie stanie się bardzo utrudnione. Po wybuchu tzw. difficulty bomb (zaplanowanej funkcji systemu zmieniającej system potwierdzenia transakcji) kopanie Ethereum stanie się bardzo utrudnione.

Reklama
Pieniądz Ethereum
Źródło: cryps.pl

Podobnie, jak w przypadku innych walut wirtualnych, zalecana jest szczególna ostrożność w inwestowaniu. Mimo że prognozy dla Ethereum są bardzo korzystne i notowania powinny iść w górę, równie istotny jest realny czynnik inflacyjny, który dewaluuje kurs ETH. Wciąż jednak rośnie społeczna akceptacja dla walut wirtualnych jako zaufanego środka płatniczego, co może korzystnie wpływać na wycenę wszystkich kryptowalut.

Pamiętajmy, że rynek kryptowalut to zjawisko nowe i niezbadane. Znamy już przykłady spektakularnych spadków kursów BTC i nie możemy zakładać, że w przypadku notowań etheru nie będzie podobnie.

Jak uważacie, czy warto inwestować w Ethereum? A może jednak o wiele lepszym wyborem jest bitcoin? Dajcie nam znać w komentarzach! 

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.