miui 13 obraz glowny

Technologia

23.08.2021 11:54

Co szykuje Xiaomi w MIUI 13? Premiera MIUI 13 zbliża się wielkimi krokami

Telefony i tablety
14
1
9
14
1

MIUI 13 to najnowsza wersja nakładki MIUI, oparta na systemie operacyjnym Android, która w najbliższym czasie zadebiutuje. Dostępna będzie na smartfonach Xiaomi, Redmi oraz Poco. Poznaj MIUI 13 i zobacz, czego możesz się po niej spodziewać.

MIUI 13 – co to jest

MIUI 13 to najnowsza wersja nakładki systemowej MIUI, tworzonej przez Xiaomi. Oprogramowanie zadebiutowało w 2010 roku i od tego czasu jest systematycznie rozwijane przez twórców – aktualnie MIUI ma 12 wersji, a każda najnowsza jest na bieżąco aktualizowana. Opierają się na systemie operacyjnym Android, w sporej mierze zmieniając jego interfejs.

miui 13
Źródło: xiaomiplanets.com

MIUI wydawane jest w dwóch oficjalnych dystrybucjach: China oraz Global poprzez Xiaomi.eu (społeczność miłośników MIUI, zrzeszonych na portalu Xiaomi.eu oraz na jego polskim odpowiedniku – MIUI Polska). China to oprogramowanie dystrybuowane na rynku chińskim, natomiast Global obejmuje całą resztę świata. Aktualizacje nakładki pojawiają się w wersjach: Dev, Beta oraz Stable, a ich instalacja odbywa się automatycznie poprzez OTA (od ang. Over the air).

Xiaomi.eu zajmuje si tworzeniem zmodyfikowanego oprogramowania MIUI o nazwie właśnie xiaomi.eu, które można zainstalować na swoim urządzeniu w miejsce wersji Global lub China. System posiada wiele dodatków oraz poprawek w stosunku do wersji oficjalnie dystrybuowanych. Będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią testować najświeższe nowinki technologiczne.

MIUI 12 pojawiło się w kwietniu 2020 roku, więc nic dziwnego, że MIUI 13 jest tak wyczekiwane. Pomimo tego, że oficjalna data premiery nie została jeszcze podana, do sieci wyciekły pierwsze informacje na temat nowych funkcji nakładki.

Sprawdź: Czym jest MIUI? Czy warto kupić lub zaktualizować telefon Xiaomi do MIUI 12?

Co nowego zaoferuje MIUI 13

MIUI 13 wprowadzi szereg ulepszeń w stosunku do swojej poprzedniej wersji oraz wiele całkowicie nowych funkcji. Na ten moment nie jesteśmy w stanie wskazać wszystkich rozwiązań, jakie będzie oferowała nakładka, ponieważ twórcy nie zaprezentowali jeszcze oficjalnej listy zmian. Jednak, jak to zwykle bywa, pojawiają się nieoficjalne pogłoski, które jasno wskazują na nowości, które prezentujemy poniżej:

 • Nowe animacje, ikony, czcionki oraz motywy – czyli to, co MIUI robi najlepiej. Z każdą kolejną wersją nakładki, twórcy ulepszają wygląd interfejsu, dodając nowe motywy i ikony, wyjątkowe czcionki oraz animacje. W przypadku nakładki MIUI 13 ma zostać zmieniony również design, aby znaczne odróżnić ją od poprzedniej wersji.
 • Always On Display – w MIUI 13 użytkownicy będą mogli sprawdzić godzinę, czy powiadomienia bez faktycznego odblokowywania ekranu. Pozytywnie wpłynie to na mniejsze zużycie baterii.
 • Nowe Super Tapety – w poprzedniej odsłonie MIUI pojawiły się tzw. Super Tapety, dzięki którym możliwe jest ustawienie jako tapetę animowany model 3D Marsa i Ziemi. MIUI 13 pójdzie o krok dalej – sam będziesz mógł stworzyć tapetę „live” ze swoich własnych zdjęć i filmów, za pomocą programu dostępnego w oprogramowaniu! To zdecydowanie jedna z ciekawszych funkcjonalności MIUI 13.
 • Poprawiona czułość na dotyk oraz wygodniejsze gesty – użytkownicy MIUI 12 często skarżyli się na gesty, które były nie do końca czułe i czasem powodowały, że urządzenie się zacinało. W MIUI 13 nie ma miejsca na takie niedociągnięcia, podobno twórcy zwlekają z premierą nakładki właśnie z powodu intensywnej pracy nad błędami, które pojawiły się w poprzedniej wersji.
 • Możliwość uruchamiania gier w „pływających oknach” – MIUI 12 dało użytkownikom pływające okna, które pozwalały na większą wielozadaniowość oraz dowolne przypinanie ich na ekranie. Dotyczyły jednak tylko niektórych aplikacji. W MIUI 13 dzięki pływającym oknom będziesz mógł grać w gry – w kilka naraz lub na równi z inną aplikacją otwartą w innym oknie.
 • Inteligentne zarządzanie pamięcią RAM – kolejna z użytecznych udoskonaleń MIUI 13. Pozwoli na chwilowe wykorzystanie przestrzeni magazynowej celem przechowywania danych z pamięci operacyjnej. Takie rozwiązanie ma pozytywnie wpłynąć na wydajność urządzeń z najnowszą nakładką, szczególnie tych, które nie posiadają sporego RAMu.

Czy MIUI 13 będzie lepsze niż czysty Android?

Nakładka MIUI 13 pozwoli na większą personalizację interfejsu niż czysta wersja Androida. Jednak to, która opcja jest lepsza, podlega subiektywnym odczuciom każdego użytkownika. Premiera nakładki najpewniej zbiegnie się z premierą Androida 12, więc jeżeli ten pojawi się nieco wcześniej, będzie można go wypróbować bez nakładki, a w późniejszym czasie wraz z nią. Dzięki temu będziesz można porównać, jakie oprogramowanie jest bliższe Twoim potrzebom – czyste, czy to wzbogacone o nakładkę MIUI 13.

miui 13 - najnowsza odsłona systemu od chińskiego producenta
Źródło: mi-home.pl

Jakie telefony dostaną MIUI 13

Poniżej przedstawiamy listę smartfonów Xiaomi, Redmi oraz Poco, które najprawdopodobniej otrzymają najnowszą aktualizację nakładki MIUI 13:

 • Seria Mi 11: Mi 11 Ultra, Mi 11, Mi 11 Pro, Mi 11X, Mi 11X Pro, Mi 11 Lite
 • Seria Mi 10: Mi 10T Pro, Mi 10T, Mi 10T Lite, Mi 10 5G, Mi 10 Ultra, Mi 10 Youth 5G, Mi 10 Lite 5G, Mi 10 Pro 5G
 • Seria Mi Note 10: Mi Note 10 Lite, Mi Note 10, Mi Note 10 Pro
 • Seria Mi 9: Mi 9 Pro 5G, Mi 9 Pro, Mi 9 Explorer Edition
 • Mi CC9 Pro
 • Mi Mix Alpha
 • Seria Redmi K40: Redmi K40, Redmi K40 Pro, Redmi K40 Pro+, Redmi K40 Gaming Enhanced Edition
 • Seria Redmi K30: Redmi K30 Ultra, Redmi K30i 5G, Redmi K30 5G Racing, Redmi K30 Pro Zoom, Redmi K30 Pro, Redmi K30, Redmi K30 5G
 • Seria Redmi Note 9: Redmi Note 9 Pro, Redmi Note 9, Redmi Note 9S, Redmi Note 9 Pro Max
 • Seria Redmi 9: Redmi 9 Prime, Redmi 9i, Redmi 9, Redmi 9A, Redmi 9C, Redmi 9
 • Seria Redmi 10X: Redmi 10X Pro 5G, Redmi 10X 5G, Redmi 10X 4G
 • Seria Redmi K20: Redmi K20 Pro Premium, Redmi K20 Pro
 • Seria Poco X: Poco X3 NFC, Poco X3, Poco X3 Pro, Poco X2 Pro (or F2 Pro), Poco X2
 • Seria Poco M: Poco M3, Poco M2 Pro, Poco M2
 • Poco C3

Zobacz: Telefon do zdjęć – TOP 10 telefonów do fotografii

Data premiery MIUI 13

Na ten moment nie znamy oficjalnej daty premiery MIUI 13. Prezes Xiaomi – Lei Jun – zasugerował na portalu społecznościowym Weibo, że oprogramowanie zostanie udostępnione dopiero pod koniec bieżącego roku. Prawdopodobnie zostanie zaprezentowane z nadchodzącym flagowcem Xiaomi Mi 12.

Kiedy będzie można zainstalować lub zaktualizować telefon do MIUI 13 w Polsce

Z racji tego, że MIUI 13 zadebiutuje najprawdopodobniej dopiero pod koniec roku 2021, proces aktualizacji smartfonów do MIUI 13 rozpocznie się najpewniej dopiero w przyszłym roku. To wydarzenie zbiegnie się w czasie z aktualizowaniem smartfonów do Androida 12. Z tego powodu możemy podejrzewać, że aktualizacja do MIUI 13 będzie udostępnienia w pakiecie z nową odsłoną systemu operacyjnego.

MIUI 13 przyniesie sporo nowości w świecie technologii urządzeń mobilnych. Pozostaje nam tylko czekać, aż najnowsza wersja nakładki będzie dostępna w Polsce. Jakiej funkcji najbardziej nie możesz się doczekać? Personalizowanych tapet Live, gier w pływających oknach a może spodziewasz się czegoś zupełnie innego? Daj nam znać w komentarzu!

Źródło obraz głównego: mi-home.pl

14
1

Podziel się:

Komentarze (9)

Przeciągnij pasek od lewej strony. Lub jak otworzysz skróty ustawień to przeciągnij palcem z prawej do lewej.Prawdopodobnie masz włączoną opcje z opcją powiadomień i skrótów po prawej.

Wie ktoś o co chodzi po aktualizacji do MIUI 12 z opcji zniknęło mi odblokowanie za pomocą odcisku palca? Przed aktualizacją normalnie wszystko działało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *