bitomat

Technologia

29.01.2024 14:17

Bitomat – czyli jak wypłacić bitcoina w bankomacie?

Nauka Online
13
2
4
13
2

Bitomat – czym jest i do czego służy? Poznaj zasadę działania maszyny do wypłacania kryptowalut. Dowiedz się też, jak sprawdzić, gdzie umiejscowiony jest najbliższy bankomat znanych firm, takich jak FlyingAtom lub Shitcoins.club.

Bitomat – czym jest?

Termin „bitomat” jest słownym tworem powstałym ze zlepku dwóch wyrazów – bitcoin (BTC) oraz bankomat. Bitomat nie tylko z nazwy przypomina tradycyjny bankomat. Maszyna funkcjonuje na podobnej zasadzie, co klasyczny automat z pieniędzmi. Wyróżnia ją jednak to, że udostępnia możliwość przeprowadzania operacji pieniężnych na kryptowalutach.

Pierwszy bitomat pojawił się na rynku już w 2013 roku. Debiut maszyny miał miejsce w kanadyjskim Vancouver. Następnie urządzenia zaczęły pojawiać się również w Stanach Zjednoczonych i większych miastach Europy. Pierwszy bitomat w Polsce pojawił się w 2014 roku. Maszyna umiejscowiona była w stolicy Dolnego Śląska – Wrocławiu.

Początkowo bitomaty służyły tylko do transakcji jednostronnych: pozwalały jedynie na kupno kryptowaluty. Jednak wraz z rozwojem technologii i zapotrzebowania wśród klientów ulepszono bitomaty, nadając im charakter tradycyjnej maszyny dwustronnej. Aktualnie większość urządzeń pozwala na szybkie i wygodne kupowanie oraz sprzedawanie kryptowalut.

Jakie kryptowaluty możemy wypłacić?

Termin „bitomat” wywołuje skojarzenia prowadzące do bitcoina, który wciąż pozostaje najpopularniejszą kryptowalutą. Od BTC pochodzi też nazwa omawianej maszyny. Jednak warto wiedzieć, że wiele bitomatów pozwala operować także na innych walutach. Oprócz kupna i sprzedaży bitcoinów, w urządzeniu dokonamy też transakcji na alternatywnych monetach. Do najpopularniejszych altcoinów należą m.in. Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), Dash (DASH) czy Monero (XMR).

Jak działa Bitomat?

Bitomat pozwala zarówno na kupno, jak i sprzedaż kryptowalut (najczęściej bitcoinów). Transakcje przeprowadzane w maszynie opierają się na wymianie kryptowalut na pieniądz fiducjarny (fiat) – czyli tradycyjne waluty, takie jak złotówka, dolar czy euro, które są powszechnie akceptowane w roli środka płatniczego.

Sprawdź też: Czym są kryptowaluty? Podstawowe informacje o kryptowalutach w pigułce

Korzystanie z bitomatu jest bezpieczne, ponieważ nie wymaga podawania żadnych wrażliwych danych. Aby móc użyć maszyny trzeba jedynie posiadać portfel kryptowalutowy, telefon komórkowy oraz środki w wybranej walucie. Zakup bitcoinów jest bardzo łatwym procesem. W bitomacie należy wybrać opcję Buy i podać adres swojego portfela w postaci kodu QR. Następnym krokiem będzie włożenie gotówki do maszyny. Wkładając banknoty na ekranie urządzenia zobaczysz ilość kryptowaluty, które będziesz mógł kupić za daną kwotę.

Wymieniając kryptowalutę na gotówkę, musisz wybrać opcję Sell i podać sumę BTC, jaką chcesz sprzedać. Następnym krokiem będzie uwierzytelnienie konta przy pomocy e-maila lub SMSa. Po wykonaniu tych czynności bitomat wygeneruje kod QR z numerem portfela, na który trzeba przelać kryptowalutowe środki. Kod należy zeskanować przy użyciu telefonu. Po dopełnieniu wszystkich formalności maszyna wypłaci należną ilość pieniędzy w formie gotówki.

Bitomat firmy FlyingAtom znajdujący się w Żorach | źródło: flyingatom.com

Czy bitomat pobiera prowizje – wyjaśniamy

Korzystanie z bitomatów ma swoje minusy. Wypłacając lub wpłacając BTC, użytkownik ponosi dodatkowy koszt, jakim jest prowizja. Pobieranie tej opłaty wynika z polityki producentów automatów. W Polsce najpopularniejszymi firmami bitcoinowych maszyn są FlyingAtom oraz Shitcoins.club.

Bitomat firmy FlyingAtom pobiera prowizję wysokości około 3,5% (w przypadku transakcji BTC-PLN). Dokonując wymiany związanej z innymi popularnymi altcoinami można spodziewać się opłaty o wysokości ok. 4,5%. Koszt prowizji nalicza się automatycznie i wliczony jest do kwoty wyświetlanej na ekranie urządzenia. W przypadku bitomatów Shitcoins.club dodatkowa opłata oscyluje wokół 5% wartości transakcji.

Gdzie jest najbliższy Bitomat?

Bitcoinowe bankomaty aktualnie znajdują się w większości dużych polskich miast. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie kupić bitcoina w bitomacie, możesz sprawdzić dostępność transakcyjnych maszyn na stronie wybranego producenta (Egera, FlyingAtom lub Shitcoins.club). Na oficjalnych witrynach firm zobaczysz też, jaki jest stan gotówki w automacie. Dzięki temu dowiesz się, czy bitomat będzie w stanie wypłacić Ci oczekiwaną ilość pieniędzy.

Oprócz stron producentów funkcjonują też niezależne platformy-agregatory, takie jak bitomaty.info lub coinatmradar.com. Tam również pozyskasz informacje o tym, gdzie znajduje się najbliższy bankomat do bitcoinów. Na tych portalach odnajdziesz też bitomaty mniejszych lub mniej znanych firm.

Czy Bitomat jest legalny w Polsce?

Bitcoin oraz inne altcoiny są nietypowymi środkami płatniczymi. W polskim prawie nie ma specjalnego organu nadzorującego operowanie kryptowalutami. Nie istnieją również żadne zakazy dotyczące posługiwania się niekonwencjonalną walutą typu BTC. Dlatego też bitomaty i korzystanie z nich jest jak najbardziej legalne.

Choć sam przemysł kryptowalut nie jest do końca uregulowany prawnie, to firmy obsługujące bitcoinowe maszyny podlegają pewnym normom. Jedną z nich jest ustawa AML (Anti-Money Laundering) zapobiegająca oszustwom finansowym. Dodatkowym zabezpieczeniem dla użytkownika bitomatu jest to, że firmy takie jak Shitcoins.club lub FlyingAtom do każdej transakcji wystawiają dokumenty potwierdzające jej przebieg.

Bitomat to maszyna, dzięki której w łatwy sposób kupisz oraz sprzedasz bitcoiny czy inne kryptowaluty. Korzystanie ze specjalnych bankomatów jest bezpieczne i w pełni zgodne z prawem. Chcąc wymienić BTC na PLN, sprawdź w internecie, gdzie znajduje się najbliższy bankomat. Przeanalizuj również opłacalność transakcji pod kątem wysokości prowizji nakładanej przez producenta bitomatu.

Sprawdź też: Co to jest Ethereum? Najważniejsze informacje

źródło zdjęcia: cenazysk.pl

13
2

Podziel się:

Komentarze (4)

Ogólnie powoli powstają w Polsce firmy, które się tym zajmują, ostatnio widziałem jeszcze Bit-Box.pl , głównie w Gdańsku i Warszawie. Ale może gdzieś indziej jeszcze stoją, sam nie wiem. W każdym razie temat staje się coraz bardziej popularny i fajnie, bo taki jest trend i trzeva być na bieżąco aby czegoś nie stracić ??

Nieprawdą jest że nie ma regulacji prawnych nadzorujących obrót kryptowalutami. Jest to przede wszystkim Generalny Inspektor Informacji Finansowych, który może żądać przekazania informacji o transakcjach oraz przeprowadza procedurę wstrzymania transakcji lub blokady rachunku. Na rynku nie mogą działać podmioty niezarejestrowane w Katowickim US (działalność regulowana).

Obok wspomnianych FlyingAtom i Shitcoins.club, powinna się znaleźć również ATM.Egera, która ma obecnie najwięcej bitomatów w Polsce (około 3000 urządzeń).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *