Technologia

04.11.2021 13:23

Bezlusterkowiec, czyli zabójca lustrzanek. Dlaczego zdominował rynek?

Gadżety
13
2
0
13
2

Jeszcze kilka lat temu profesjonalne aparaty były duże, ciężkie i nieporęczne. Nowa konstrukcja, bezlusterkowiec, zrewolucjonizowała rynek, eliminując poważne wady lustrzanek. Dlaczego warto postawić właśnie na aparat tego typu?

Czym jest bezlusterkowiec?

W ciągu ostatnich kilku dekad aparaty fotograficzne przeszły znaczną ewolucję. Do lamusa odeszły już klasyczne analogowe aparaty z kliszami. Ustąpiły one miejsca nowoczesnym, cyfrowym konstrukcjom. Jedną z nich, najmłodszą, są aparaty bezlusterkowe.

Bezlusterkowiec, tak samo jak kompakt i lustrzanka, jest rodzajem aparatu cyfrowego. Najważniejszą cechą jego budowy jest możliwość wymieniania obiektywów o różnych wartościach przysłony, długościach ogniskowej i zakresach ustawiania ostrości.

Jak wskazuje nazwa, aparaty te nie są wyposażone w ruchome lustra, które są podstawowymi komponentami lustrzanek. Wspólną cechą tych dwóch urządzeń są wspomniane, mocowane bagnetowo, wymienne obiektywy. Tych z kolei nie mają aparaty kompaktowe. Bezlusterkowce łączy z nimi za to poręczna forma i niska waga.

Najlepszą odpowiedzią na pytanie, czym jest bezlusterkowiec, jest więc stwierdzenie, że jest to forma pośrednia między kompaktami a lustrzankami. Bezlusterkowce łączą zalety dwóch pozostałych typów aparatów, eliminując jednocześnie ich wady.

Budowa aparatu bezlusterkowego
Aparaty bezlusterkowe, czyli forma pośrednia między kompaktami a lustrzankami

Bezlusterkowiec a lustrzanka

Jakie są różnice między bezlusterkowcem i lustrzanką? Jest ich wiele, a każdy mniej lub bardziej profesjonalny fotograf mógłby zapewne dodać coś od siebie. Podstawowe różnice są trzy – obecność luster, rozmiar obudowy oraz inny typ wizjera.

W lustrzance główną rolę odgrywa mechanizm ruchu luster. Przed rozpoczęciem ekspozycji lustro główne unosi się, umożliwiając naświetlenie matrycy, czyli złożonego z milionów pikseli światłoczułego sensora elektronicznego, na którym rejestrowane jest zdjęcie. W aparacie jest także lustro pomocnicze. Jego zadaniem jest kierowanie światła do czujników odpowiadających za ustawianie ostrości.

W bezlusterkowcu światło z obiektywu trafia bezpośrednio na matrycę. Zwolennicy lustrzanek wskazują na niższą jakość zdjęć robionych w ten sposób, który wynika ze stosowania w bezlusterkowcach mniejszych matryc. Duża liczba pikseli na małej matrycy wpływa bowiem negatywnie na jakość zdjęć. Współcześnie nie brakuje jednak bezlusterkowców o matrycach typu Micro 4/3, a nawet pełnoklatkowych, które spotkać można również w lustrzankach.

Bezlusterkowiec ma też przeważnie inny typ wizjera. W lustrzankach są to OVF, czyli optyczne. Fotograf widzi w nich obraz w formie takiej, w jakiej widzi go ludzkie oko. Sam wizjer jest specjalnie wyprofilowanym szkłem. Zalety OVF to szybsze ustawianie ostrości przy pomocy autofokusu i krótszy czas reakcji. Wadą jest węższy zakres kadru (zazwyczaj ok. 95%) i słaba widoczność fotografowanego obiektu w trudnych warunkach oświetleniowych.

W bezlusterkowcach są najczęściej wizjery EVF, czyli elektroniczne. Są to miniaturowe, dodatkowe ekrany prezentujące obraz takim, jakim uchwyci go obiektyw. Pokrywają 100% kadru, zajmują mniej miejsca w aparacie i dają możliwość rozjaśnienia fotografowanego obiektu lub miejsca. Nie oznacza to jednak, że kadr jest doskonale widoczny. Na wizjerze EVF, tak jak na ekranie głównym, w słabszym oświetleniu widoczne są szumy. Minusem jest też szybsze zużycie baterii.

Zalety bezlusterkowca

Niewątpliwą zaletą braku luster w aparacie jest eliminacja drgań powodowanych ich ruchem. W rezultacie bezlusterkowcem można łatwiej wykonać wyraźną fotografię. Uchwycony obraz nie jest bowiem rozmazany.

Sprawdź też: Czym jest odbicie lustrzane i jak sobie z nim radzić na zdjęciach?

Brak luster skutkuje też mniejszymi rozmiarami i wagą aparatu, ponieważ nie potrzeba na nie dodatkowego miejsca. Niewielka konstrukcja nakłada jednak na bezlusterkowiec pewne ograniczenia. Wady tego typu konstrukcji to mniej miejsca na akumulator (co przekłada się na krótszy czas działania) i nieco większa trudność w obsłudze przez osoby z dużymi dłońmi.

Popularne bezlusterkowce i systemy obiektywów

Ten najnowszy rodzaj aparatów ma wiele plusów. Każda licząca się w branży firma pragnie mieć swój bezlusterkowiec. Zalety tego typu konstrukcji doceniają wszak klienci, co przekłada się na dochody producentów.

Sony

Bezlusterkowce Sony z linii Alpha można wyposażyć w obiektywy o mocowaniu A lub E do matryc pełnoklatkowych i APS-C. Cenione są m.in. obiektywy G-Master. Na rynku dostępne są matryce o długości ogniskowych od 12 do 600 mm oraz wartości przesłony nawet f/1.4.

Panasonic/Olympus

Aparaty Olympus OM-D z obiektywami M.ZUIKO oraz Panasonic Lumix przeznaczone są do matryc Micro 4/3. Bezlusterkowce Olympus i Panasonic wyposażone są w autofokus oparty na detekcji kontrastu. Oznacza to, że im lepiej oświetlony jest kadr, tym ostrzejszy jest obraz.

Fujifilm

Linia obiektywów Fujinon X z mocowaniem X-mount przeznaczona jest do matryc APS–C oraz średnioformatowych. Żaden bezlusterkowiec Fujifilm nie jest wyposażony w matryce pełnoklatkowe. Obiektyw Fujinon XF 50 mm f/1 R WR o wartości przysłony f/1.0 uchodzi za jeden z najjaśniejszych na rynku obiektywów z autofokusem.

Sprawdź też: Aparaty polaroid – jak działają aparaty natychmiastowe?

Canon

Pełnoklatkowe matryce w aparatach montuje za to Canon. Aparaty z linii EOS sprawdzają się dobrze w kręceniu filmów. Niektóre modele mogą nagrywać wideo w rozdzielczości nawet 8K. Przykładem jest bezlusterkowiec Canon EOS R5. W ofercie producenta są także aparaty z matrycami APS-C.

Bezlusterkowiec Canon z linii EOS
Aparaty bezlusterkowe Canon z linii EOS sprawdzają się bardzo dobrze w nagrywaniu wideo

Nikon

Filmy w rozdzielczości 8K można kręcić także Nikonami. Bezlusterkowiec Nikon Z9 to topowy model producenta pozwalający robić zdjęcia w rozdzielczości 45,7 mln pikseli z szybkością 20 klatek na sekundę. Pasuje do niego około 100 obiektywów z serii Z, w tym NIKKOR Z 58 mm f/0.95 S Noct, lider jasności w segmencie obiektywów manualnych.

Bezlusterkowce to krok milowy w rozwoju aparatów fotograficznych. Łącząc zalety innych typów aparatów, oferują wszystko, co potrzebne i amatorom, i profesjonalistom. Czy zagrażają lustrzankom i kompaktom? Zapewne nie, ponieważ również i takie aparaty mają swoich zwolenników. Wydaje się jednak, że najbliższe lata należeć będą do bezlusterkowców.

13
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *