ASUS mobo

Technologia

30.12.2021 12:15

ASUS reaguje na gorący problem ze swoją płytą główną – znamy winowajcę

Komputery Newsy
5
1
0
5
1

ASUS oficjalnie potwierdził problem odwrotnie zamontowanego kondensatora w wybranym modelu płyt głównych za około 3 tysiące złotych. Model Z690 Hero z serii ROG Maximus, przez tak trywialny błąd potrafi stanąć w płomieniach.

Oświadczenie producenta

Przewidywania okazały się trafne i to właśnie błąd montażowy odpowiada za płonące flagowe płyty główne. Jak podaje serwis hothardware.com, tajwański producent rozsyła właśnie oświadczenie do swoich klientów, z którego możemy przeczytać co następuje:

“Otrzymaliśmy ostatnio zgłoszenia dotyczące płyty głównej ROG Maximus Z690 Hero. W trwającym postępowaniu wyjaśniającym, wstępnie zidentyfikowaliśmy odwrotnie zamontowany kondensator pamięci jako przyczynę błędu 53, błędu testu POST lub fizycznego uszkodzenia płyty głównej. Dotyczy to urządzeń wyprodukowanych w 2021 z numerami części 90MB18E0-MVAAY0 i numerem seryjnym zaczynającym się od MA, MB lub MC.”

Jeśli jesteś posiadaczem modelu z tej serii, istnieją więc dwa sposoby aby przekonać się czy Twój egzemplarz jest wadliwy. Pierwszy polega na odszukaniu wadliwego kondensatora samemu (znajduje się w prawym górnym rogu płyty, tuż nad bankami pamięci RAM) – jeśli napisy na nim umieszczone są do góry nogami, to znaczy, że posiadasz wadliwy egzemplarz. Drugim sposobem jest wyszukanie po wymienionych przez producenta numerach seryjnych.

Jeśli zidentyfikowałeś swoją płytę jako model wadliwy, rekomendujemy zaprzestanie dalszego używania jej, a także jak najszybsze skontaktowanie się z polskim oddziałem firmy ASUS.

ASUS mobo
Główny winowajca, który pali mobo za 3 tysiące złotych. Kondensator, który został zamontowany odwrotnie | Źródło: reddit.com

Tło całej sytuacji

Z690 Hero to flagowe mobo przeznaczone do obsługi procesorów z serii Alder Lake, o którym głośno zrobiło się jakiś czas temu. To właśnie wtedy, użytkownicy zaczęli zgłaszać problemy z błędami, a w skrajnych przypadkach – pożary urządzenia. Użytkownicy platformy reddit a także oficjalnego forum wsparcia ASUS zaczęli publikować fotografie spalonych płyt w okolicach banków DIMM.

Bliższe analizy Buildzoida z kanału Actually Hardcore Overclocking za winowajcę wskazały wspomniany wyżej kondensator, który został zamontowany odwrotnie względem polaryzacji. Choć na pierwszą myśl, tak błaha pomyłka może wydawać się trywialna to jednak konsekwencje jakie ze sobą niesie są nie do zlekceważenia. Odwrócenie kondensatora o 180 stopni skutkuje stałym zwiększaniem temperatur MOSFETów, które są z nim sprzężone. Z czasem, nie wytrzymują zbyt wysokiej temperatury i po prostu topią się albo zapalają.

Do pomyłki doszło na linii montażowej – najprawdopodobniej kondensatory zostały umieszczone w maszynie montażowej odwrotnie. Pytanie jak wiele wadliwych modeli wyszło z fabryki?

Raz jeszcze: jeśli posiadasz model ROG Maximus Z690 Hero od firmy ASUS, sprawdź ułożenie kondensatora, który znajduje się na obrazku (nad slotami pamięci RAM). Choć jak przyznaje sam ASUS, na dzień 28 grudnia zgłoszenia dotyczące problemów z mobo pochodzą tylko z Ameryki Północnej to przezorność nie zaszkodzi.

Źródło: hothardware.com, reddit.com

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *