1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Apple Music doczeka się zmian? Sugeruje to nowy zakup firmy Tima Cooka

Technologia

08.02.2022 16:27

Apple Music doczeka się zmian? Sugeruje to nowy zakup firmy Tima Cooka

Newsy Online
8
1
0
8
1

Apple kupuje brytyjski startup Music AI. Odpowiedzialny jest on za stworzenie SI modyfikującej i tworzącej utwory muzyczne. Jaki cel ma w tym firma z Cupertino?

Apple kupuje AI Music

O informacji przejęcia brytyjskiego startupu AI Music jako pierwszy doniósł Bloomberg, powołując się na anonimowego informatora. Mająca siedzibę w Londynie AI Music nie jest dużym startupem. Zatrudnia zaledwie 20 osób, jednak jej dokonania przyciągnęły uwagę Apple, giganta który najwyraźniej szuka nowych rozwiązań w kwestii usług muzycznych.

AI Music zajmuje się tworzeniem dynamicznie generowanej muzyki (choć nie tylko, o czym niżej), biorąc pod uwagę to, co akurat robi użytkownik korzystający z tej usługi. Dzięki temu, tworzone utwory mają dostosowane tempo do aktywności danego użytkownika – odpowiednio spokojne w trakcie wolnego marszu, szybsze, gdy osoba słuchająca biegnie lub ćwiczy.

Szczegóły transakcji pozostają jednak tajemnicą – Apple odmawia komentarza na temat przejęcia AI Music. W związku z tym, kwota jaka została wydana na zakup pozostaje nieznana. Podobną niewiadomą są też plany giganta technologicznego związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w swoich usługach.

Remix ulubionego utworu w różnych gatunkach

Choć sztuczna inteligencja AI Music jest zdolna do tworzenia muzyki od zera (korzystając z bibliotek muzyki wolnej od tantiem), to jednak jak zaznacza CEO firmy, nie jest jej główne przeznaczenie. Siavash Mahdavi, czyli prezes startupu, w wywiadzie udzielonym kilka lat temu, mówił o kształtowaniu muzyki pod konkretną aktywność. Na czym to ma polegać?

Sprawdź też: Apple posiada 1,8 miliarda aktywnych urządzeń na świecie

W prostej formie, zmiany dotyczyłyby szybkości tempa, które dostosowywałoby się do wykonywanych aktywności (wspomniany powolny marsz/bieg). Sztuczna inteligencja brytyjczyków mogłaby się jednak wykazać w innych, bardziej zaawansowanych projektach. Polegałoby to na modyfikacjach istniejących utworów i zmianach, które miałyby na celu wpasowanie ich w ramy różnorodnych gatunków. Nie lubisz danego rodzaju muzyki? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby daną piosenkę zmienić na tyle, by wpasowała się w Twoje preferencje muzyczne. 

Po co Apple inwestuje w startup?

Jak już wspominaliśmy, plany firmy Tima Cooka pozostają nieznane, stąd wszelkie dywagacje na temat przeznaczenia AI Music mogą okazać się w przyszłości nietrafione. Opierając się na domysłach serwisu Gizmodo, możemy przedstawić kilka, które skorzystałyby z osiągnięć Brytyjczyków.

Reklama

Pierwszym przykładem jest Apple TV+, która może korzystać z automatycznie generowanych soundtracków w swoich produkcjach. Pytanie jednak, czy AI samo w sobie jest na tyle zaawansowane, aby spełnić wygórowane oczekiwania. Inne to usługa Apple Fitness+ i tworzenie odpowiednio dynamicznej muzyki do treningów lub po prostu narzędzie, które sprawdzi się w materiałach reklamowych.

Sprawdź też: Apple – logo firmy i jego historia. Ciekawostki i zaskakujące newsy o nadgryzionym jabłku

Co ciekawe, Apple mocno rozwija segment usług muzycznych. W lecie 2021 roku, firma zakupiła Primephonic – serwis streamingowy, który skupia się na muzyce klasycznej. Biorąc pod uwagę szerszy zakres czasu, dwa wspomniane tu zakupy okazują się częścią większych. Już wkrótce zmiany w usługach muzycznych od Apple? Zobaczymy.

Interesuje Cię sprzęt firmy Apple, a może masz już iPhone’a albo MacBooka? Regularnie donosimy o wszystkim, co dotyczy kultowej firmy. Od nas dowiesz się, jakie plany ma Apple na przyszłość! A wyglądają one dość obiecująco, jednych zainteresują Gogle AR, a innych elektryczne i autonomiczne samochody tego producenta. Jak co roku, gorący okres zapowiada się na jesień, kiedy to pewnie zobaczymy iPhone 14. Apple osiągnęło niebywały sukces, toteż często zastanawiamy się na łamach Scrolla, skąd się on wziął i czym wyróżniają się produkty tej firmy. Śledźcie nas na bieżąco – na pewno dowiecie się, dlaczego 4 z 5 najpopularniejszych smartfonów to iPhone!

Źródło obrazu głównego: inc.com

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.