1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. AirTag od Apple budzi niepokój – śledzenie ludzi realnym zagrożeniem?

Technologia

14.02.2022 11:50

AirTag od Apple budzi niepokój – śledzenie ludzi realnym zagrożeniem?

Newsy Telefony i tablety
6
0
0
6
0

AirTag to małe urządzenie, pozwalające na przypięcie go do np. kluczy, a następnie namierzenie ich przez swojego iPhone’a. Pojawiły się niepokojące doniesienia, że technologia Apple może być realnym zagrożeniem dla osób trzecich.

Nie od dziś wiadomo, że korzystanie z takich rozwiązań w pewien sposób wpływa na odsłonięcie naszej prywatności. Pewna kobieta ze Stanów Zjednoczonych wyznaje, że była śledzona za pomocą AirTaga. To nie pierwszy taki przypadek w historii, wydaje się, że incydentów pojawia się coraz więcej.

Sam, to kobieta mieszkająca w Brooklynie. Podczas, gdy wróciła do domu z baru, jej telefon wyświetlił komunikat „Właściciel AirTag może zobaczyć Twoją aktualną lokalizację”. Ofiara nie słyszała wcześniej o takich akcesoriach, a co gorsze, jej droga do domu została dokładnie zarejestrowana. Koleżanka kobiety doradziła, aby poszukała srebrnego urządzenia w kształcie żetonu w swoich ubraniach, ale niczego nie znalazła.

To nie jedyna taka historia. Brooks Nader to modelka z Nowego Jorku, która także padła ofiarą namierzania przez obce AirTagi. Swoją relację opublikowała na Instagramie, gdzie opowiadała, że wracała z zatłoczonego baru, kiedy jej iPhone poinformował, że podąża za nią nieznane urządzenie. Jej płaszcz, który wisiał na krześle posiadał schowany lokalizator od Apple.

Sprawdź też: iPhone się skończy za 10 lat? Jakie plany ma Apple w przyszłości?

To oczywiście nie wszystko, AirTag potrafi być umieszczany w naprawdę wielu miejscach, co jest dosyć przerażające. Ashley Scarlett, kobieta z Los Angeles, opublikowała TikToka, w którym prezentuje, że znalazła obce urządzenie w swoim samochodzie, które było wciśnięte w ramkę od tablicy rejestracyjnej. Przerażający jest fakt, że nie znamy osoby podrzucającej lokalizator oraz jej zamiarów. AirTag powstał w dobrym celu, ponieważ dzięki niemu, użytkownik iPhone’a łatwo zlokalizuje swoje klucze czy torebkę. Niestety, nieznajomi prześladowcy znaleźli dla niego inne zastosowanie.

AirTag ze złymi doniesieniami – więcej informacji

Jak działa urządzenie do lokalizowania od Apple? Ten komputerowy żeton jest wyposażony w mikroprocesor, który wykorzystuje głównie sieć Bluetooth. Jego lokalizacja opiera się na wykorzystaniu różnych produktów z logiem jabłka, dzięki nim jest w stanie określać swoją pozycję. Z racji tego, że iPhone’ów jest na tyle dużo w Stanach Zjednoczonych, to tworzą one ogromną sieć lokalizacyjną, a samo urządzenie niewiele korzysta z baterii.

KODY RABATOWE MORELE

W Polsce, zakup AirTaga to niemały wydatek, ponieważ kosztuje on ok. 160 zł. W USA jeden lokalizator to koszt wynoszący 29 dolarów, a cztery sztuki w jednym opakowaniu kosztują 99 dolarów. Uwzględniając amerykańskie zarobki, produkt Apple wydaje się wyśmienitym i tanim sposobem na lokalizację, a co więcej, naprawdę dobrze działającym.

Reklama

Apple zdaje sobie sprawę z narastającego problemu, jednak ich starania, aby zabezpieczyć użytkowników mogą być niewystarczające. Każdy iPhone z wersją systemu iOS 14.5 informuje właściciela jeśli wykryje obcy AirTag podążający za użytkownikiem. Niestety komunikat pojawia się dopiero pod koniec dnia lub, gdy wejdziemy do swojego mieszkania lub domu. To by wyjaśniało sytuację dlaczego Sam dopiero pod koniec trasy otrzymała informację, że może być śledzona.

Do walki z nieznajomymi, Apple wprowadziło aktualizację do lokalizatora. Gdy AirTag oddzieli się od telefonu właściciela, w losowym czasie urządzenie będzie wydawać dźwięki, aby potencjalnie śledzone osoby mogły się zorientować i go znaleźć. Jak widać, nawet to rozwiązanie nie zniechęciło prześladowców do kontynuowania swoich działań.

Jeśli użytkownicy kiedykolwiek poczują, że ich bezpieczeństwo jest zagrożone, zachęcamy ich do skontaktowania się z lokalnymi organami ścigania, które mogą współpracować z Apple w celu dostarczenia wszelkich dostępnych informacji na temat nieznanego AirTag

– deklaruje Apple

W naszym kraju, ten problem prędko się nie pojawi ze względu na duży koszt zakupu tego urządzenia. Jednak wszystko jest rozwojowe, warto o tym pamiętać. A czy Ty masz jakieś doświadczenia z lokalizatorami od Apple? Czy używasz AirTaga? Daj nam znać w komentarzach.

Interesuje Cię sprzęt firmy Apple, a może masz już iPhone’a albo MacBooka? Regularnie donosimy o wszystkim, co dotyczy kultowej firmy. Od nas dowiesz się, jakie plany ma Apple na przyszłość! A wyglądają one dość obiecująco, jednych zainteresują Gogle AR, a innych elektryczne i autonomiczne samochody tego producenta. Jak co roku, gorący okres zapowiada się na jesień, kiedy to pewnie zobaczymy iPhone 14. Apple osiągnęło niebywały sukces, toteż często zastanawiamy się na łamach Scrolla, skąd się on wziął i czym wyróżniają się produkty tej firmy. Śledźcie nas na bieżąco – na pewno dowiecie się, dlaczego 4 z 5 najpopularniejszych smartfonów to iPhone!

źródło zdjęcia: imagazine.pl

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.