AirCar latajacy samochód

Technologia

14.07.2021 14:23

AirCar, czyli latający samochód – wszystko o latającym aucie, które już lata po mieście!

Nauka
5
2
0
5
2

O latających autach autorzy science fiction śnią od lat. I w końcu jest! AirCar firmy Klein Vision to latający samochód, który wykonał pierwszy, testowy lot. Czy hybrydowe statki powietrzne to przyszłość, czy tylko zabawka dla bogatych?

Latający samochód AirCar – czym dokładnie jest?

AirCar Prototype 1 to latający samochód stworzony przez należącą do prof. Stefana Kleina firmę Klein Vision. W odróżnieniu od dużych dronów, które w przyszłości mają być wykorzystywane także do transportu ludzi, AirCar do startu potrzebuje pas startowy – jak zwykły, niewielkich rozmiarów samolot. W powietrzu przypomina sportowe auto z doczepionymi skrzydłami. Same skrzydła chowają się w bryle pojazdu automatycznie w nieco ponad 2 minuty.

AirCar samochód i samolot
Połączenie samolotu i samochodu to trudna sztuka, ale AirCar udowadnia, że nie niemożliwa

Latający samochód napędzany jest 160-konnym silnikiem BMW. Co bardzo ważne, do jego napędu wykorzystuje się zwykłe paliwo. Na chwilę obecną AirCar to tylko prototyp. Firma chce zwrócić uwagę na rosnący rynek latających samochodów i szuka finansowania. Kolejny prototyp z mocniejszym silnikiem jest już w drodze.

Pierwszy lot samolotu AirCar – dokładny przebieg

Pod koniec czerwca AirCar wykonał 35-minutowy lot z lotniska w słowackiej miejscowości Nitra do Bratysławy. Po wylądowaniu skrzydła złożyły się automatycznie i pilot kontynuował podróż publicznymi drogami. Prof. Klein mówił obecnym na miejscu dziennikarzom, że AirCar może podróżować z prędkością przelotową na poziomie 160 km/h i pokonać dystans około 1000 km.

Lot z Nitry do Bratysławy był lotem próbnym. AirCar nadal jest w fazie testów i nie posiada odpowiednich homologacji. Właściciele Klein Vision chcą zwrócić uwagę na możliwości, jakie dają tego typu środki transportu.

Sprawdź też: Odrzutowy plecak, czyli jet pack – czy to urządzenie ma szanse na sukces?

Latające auto od firmy Klein Vision – jakie są jego parametry? Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Pierwszy prototyp Klein Vision to sprzęt dwumiejscowy. W tym momencie waga pasażerów nie może przekroczyć 200 kg. Latające auto może podróżować na wysokości 2500 m i do tej pory wykonano 40 godzin lotów testowych. Podstawowym założeniem były kompaktowe wymiary, jednak kolejne prototypy mają być większe. Na liście znajduje się czteroosobowa, dwusilnikowa wersja oraz pojazd pozwalający na start i lądowanie na wodzie.

Ważnym elementem jest posiadający samochodowe pochodzenie silnik. Dzięki temu AirCara będzie można tankować na zwykłych stacjach benzynowych i jego zasięg nie będzie ograniczony do paliwa znajdującego się w zbiorniku. W teorii będzie można wykonać np. lot z Wrocławia do Modlina, pojechać publiczną drogą na kolację do Warszawy i tego samego dnia wrócić do Wrocławia (powietrzem lub autostradą).

AirCar prototyp
Różnego rodzaju prototypy latających samochodów powstają już od jakiegoś czasu

Czy latające auta będą naszą codziennością?

Właściciele Klein Vision zarzekają się, że tak. Już teraz rynek na prywatne samoloty jest ogromny. Do tej pory prywatne samoloty kojarzyły się z najbogatszymi tego świata. Jednak część rynku to także osoby poszukujące prostego i praktycznego rozwiązania. Takim ma być AirCar i to właśnie dla takich osób kierowane są latające samochody. Jeśli AirCar byłby jedynym tego typu rozwiązaniem na rynku, to można by się zastanawiać, czy latające auta są przyszłością. Ale zainteresowanie nowym segmentem wyrażają najwięksi producenci branży motoryzacyjnej – Hyundai, Volkswagen, Daimler czy Toyota.

W 2020 roku podczas targów CES Hyundai zaprezentował swoją latającą taksówkę. W projekt zaangażowany był Uber, a w międzyczasie koreański konglomerat potwierdził, że inwestuje „znaczne środki” w „latające pojazdy miejskie”. Spore sukcesy ma japoński startup SkyDrive z jednoosobowym dronem czy DCL – także z dużych rozmiarów dronem.

Patrząc na zainteresowanie największych producentów samochodów na świecie, postępy w branży dronów i silników elektrycznych w awiacji, pewnego dnia samochody elektryczne staną się rzeczywistością. Czy nowe hybrydowe statki powietrzne w pełni zrealizują sny o latających autach, czy będą tylko dużymi dronami? Koniecznie podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami!

Sprawdź też: Co to jest Hologram 3D — podstawowe informacje o hologramach

5
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *