1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Aion bank – co to jest? Jak działa rewolucyjny cyfrowy bank?

Technologia

23.08.2021 10:59

Aion bank – co to jest? Jak działa rewolucyjny cyfrowy bank?

Online Programy i aplikacje
11
6
0
11
6

Na polski rynek wszedł niedawno nowy, w pełni cyfrowy bank. Jak Aion Bank ma zamiar przyciągać klientów i co im oferuje? Sprawdź informacje na temat tej nowoczesnej bankowej usługi.

Aion Bank – czym jest?

Aion Bank to bankowa marka, która 5 sierpnia 2021 roku zadebiutowała na polskim rynku. Usługa funkcjonuje w modelu subskrypcyjnym, co oznacza, że użytkownik korzysta z niej w ramach swojego planu abonamentowego, otrzymując określony pakiet usług w zamian za stałą, miesięczną opłatę. Bank jest także w pełni cyfrowy – gwarantuje użytkownikom możliwość dostępu do wszystkich oferowanych funkcjonalności z poziomu aplikacji mobilnej.

Aion Bank został utworzony w Belgii w marcu 2020 roku. Siedziba Aion Bank S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce znajduje się w Warszawie. Założycielem podmiotu jest Wojciech Sobieraj, twórca i były prezes Alior Banku. Funkcję Country Head of Poland pełni obecnie Karol Sadaj, wcześniej odpowiedzialny m.in. za rozwój fintechu Revolut na polskim rynku. Gwarancja wkładów dla polskich klientów udzielana jest przez Belgijski Fundusz Gwarancyjny i zabezpiecza kwoty do 100 tys. EUR.

Sprawdź też: Revolut w pigułce – co to jest Revolut, jak działa, czy warto? Wszystko o Revolucie

Jak działa Aion Bank?

Aion Bank oferuje dostęp do wszystkich funkcjonalności konta z poziomu smartfona – by z nich korzystać, wystarczy pobrać dedykowaną aplikację z Google Play (Android), AppStore (iOS) lub AppGallery (Huawei). Usługa będzie też dostępna w wersji desktopowej. Stosowane w banku Aion rozwiązania mają całkowicie wyeliminować typową dla tradycyjnych banków konieczność pojawiania się niekiedy klientów w placówkach lub kontaktu z kurierem.

Klienci Aion Bank mogą wybierać spośród trzech zróżnicowanych planów abonamentowych – Smart, All-Inclusive oraz Light – z czego pierwsze dwa z nich można wykupić poprzez opłacanie miesięcznej subskrypcji, zaś ostatni jest dostępny dla użytkowników zupełnie za darmo. Podmiot przewiduje możliwość dokupowania usług do aktualnie posiadanego pakietu – klient banku może więc zwiększyć funkcjonalność swojego konta kosztem opłaty aktywacyjnej lub doliczenia określonej sumy do abonamentu miesięcznego.

Co nowy cyfrowy bank ma do zaoferowania swoim klientom?

Ta pionierska usługa już od momentu ogłoszenia planów wystartowania w Polsce cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, budząc zarówno sceptycyzm, jak i nadzieję na trwałą zmianę krajobrazu polskiej bankowości. Czym nowy bank Aion chce przyciągnąć użytkowników oraz na czym polegają proponowane przez niego rozwiązania?

Reklama
aion bankomat
Wypłaty z bankomatów to podstawowa funkcjonalność większości współczesnych kont bankowych

Codzienna bankowość i wypłaty z bankomatów na całym świecie

Większość użytkowników banków nie potrzebuje rozmaitych, rozbudowanych funkcjonalności, by być zadowolonymi ze świadczonej przez podmiot usługi. Dlatego też funkcje codziennej bankowości w ofertach Aion Banku nie zostały potraktowane po macoszemu. W ich ramach mieści się między innymi bezpłatne prowadzenie konta, nieobciążone prowizjami zwykłe przelewy krajowe i zagraniczne, możliwość tworzenia kont walutowych w PL, EUR, USD, GBP i CHF oraz wymiana walut po kursie międzybankowym bez limitu.

Klient może też użytkować zarówno fizyczne karty debetowe jak i ich wirtualne odpowiedniki. Płatności są możliwe także przy użyciu Google Pay lub Apple Pay. Aion Bank często chwali się również oferowaną możliwością wypłaty z bankomatów na całym świecie bez dodatkowych opłat. Usługa ta tylko w wersji podstawowej (plan Light) jest ograniczona do konkretnej sumy kwot miesięcznie, osoby decydujące się na płatne pakiety mogą zaś cieszyć się wypłatami bez limitów.

Platforma inwestycyjna

Aion Bank oferuje swoim klientom możliwość korzystania z dostępnej z poziomu aplikacji mobilnej platformy do globalnych inwestycji. To, co według deklaracji podmiotu ma ją wyróżniać spośród podobnych usług, to między innymi jej prostota, przejrzystość oraz łatwość użytkowania nawet przez osoby mało obeznane ze światem finansów. Dostępność dla przeciętnego użytkownika ułatwiają liczne narzędzia, które mają pomóc mu pogłębić wiedzę na temat sytuacji na interesujących go rynkach i podjąć właściwą decyzję.

Przed uzyskaniem, dostępu do platformy Aion Globalne Inwestycje zainteresowany wypełnia kwestionariusz, w którym odpowiada na pytania dotyczące jego stylu inwestowania i ocenia ryzyko, jakiego jest gotów podjąć się w tym procesie. To pozwala aplikacji nakreślić indywidualny profil inwestora i dać użytkownikowi dostęp do wyników odpowiadających jego preferencjom w zakresie stylu i ryzyka.

Usługa grupuje dostępne inwestycje w ramach trzech portfeli tematycznych, zestawiających spółki między innymi według ich wiarygodności. To, co wyróżnia ten sposób inwestowania na globalnych rynkach, to stosunkowo niski próg wejścia – minimalna kwota inwestycji wynosi 20 euro. Bank Aion nie pobiera opłat za kupno, sprzedaż i zarządzanie.

Monitorowanie wycieków danych

W czasach, gdy większość spraw załatwiamy przez Internet, dbanie o bezpieczeństwo danych logowania stało się absolutnie niezbędne, szczególnie w przypadku aplikacji bankowych. Jako w pełni cyfrowa usługa, Aion Bank zdaje się przykładać do tego szczególną wagę.

aion karty kredytowe
Bezpieczeństwo transakcji to jedna z podstawowych kwestii dotyczących bankowości

Jedna z funkcjonalności planowanych przez platformę to Ochrona online, czyli aktywny monitoring wycieku danych w sieci. Bazujące na sztucznej inteligencji rozwiązanie za pomocą powiadomienia push ma natychmiast dać znać użytkownikowi o potencjalnym zagrożeniu dla jego osobistych informacji.

Oprogramowanie ma też pomóc klientom w radzeniu sobie w obliczu takiej sytuacji i ułatwi podjęcie odpowiednich kroków w celu zabezpieczenia bankowego konta. Pojawienie się funkcji w ofercie płatnych planów abonamentowych zostało potwierdzone przez Aion Bank, lecz na razie nie jest ona jeszcze dostępna dla użytkowników.

System MoneyMax – szansa na obniżenie kosztów innych usług

MoneyMax to system monitorowania wydatków, zawierający różne narzędzia służące porównywaniu cen popularnych usług lub towarów i dobieraniu najkorzystniejszej oferty. W jego skład aktualnie wchodzą trzy usługi. Aion Rachunki ma umożliwiać zmniejszanie opłat za media oraz telefon, a Aion Zakupy Online na miesiąc zagwarantuje użytkownikowi najniższe ceny zakupów.

Trzecia z usług, Aion Ubezpieczenia Samochodowe, nie jest jeszcze dostępna. Ma ona pomóc użytkownikowi w porównaniu cen ubezpieczeń samochodów i dobraniu najkorzystniejszej dla niego oferty.

Sprawdź też: Revolut – opłaty w 2021 r. Wszystko o aktualnych kosztach za używanie Revoluta

Plany abonamentowe marki. Co otrzyma klient, zakładając konto w Aion Banku?

Plany oferowane przez Aion drożeją wraz ze zwiększaniem się wchodzącej w ich skład liczby usług. W razie potrzeby wzbogacenia swojej taryfy o nową funkcję, bank oferuje opcję dokupienia jej. Klient ma więc możliwość znalezienia złotego środka pomiędzy oszczędnością a zakresem usług.

To, jakie oprocentowanie będzie oferować konto oszczędnościowe, zależy od wybranego planu abonamentowego oraz waluty (złote lub euro). Należy jednak pamiętać, że podawane niżej stawki są promocyjne i obowiązują do ostatniego dnia grudnia 2021 roku.

Plan Light

Light to jedyny darmowy plan w ofercie Aion Bank. Dostępny w nim zakres usług jest bardzo podstawowy i obejmuje funkcje codziennej bankowości. Ponadto użytkownik będzie miał możliwość m.in. wymiany walut po kursie międzybankowym lub tworzenia kont walutowych.

W darmowym planie Light zawierają się także konta oszczędnościowe, możliwe do prowadzenia w złotówkach lub euro. Oprocentowanie dla kont w PLN wynosi obecnie 1% w skali roku, zaś dla EUR – 0,5%. Od początku sierpnia 2021 roku do końca września w ramach planu Light wypłaty z bankomatów są za darmo, potem pozostaną takimi tylko do kwoty nieprzekraczającej 900 zł miesięcznie.

Plan Smart

Plan Smart (29,99 miesięcznie) to tańszy z płatnych planów abonamentowych oferowanych przez Aion Bank. Oprócz funkcji codziennej bankowości z planu Light, użytkownik wybierający ten pakiet otrzymuje dostęp do platformy Globalne Inwestycje. W kwocie miesięcznej subskrypcji zawiera się też fizyczna karta debetowa oraz wyższe oprocentowanie w skali roku na każde konto oszczędnościowe w PLN i EUR, wynoszące kolejno 1,25% i 0,75%.

Reklama

Etui i pokrowce na każdy telefon

Plan Smart wkrótce ma zostać wzbogacony także o usługę monitoringu wycieku danych w sieci. W skład pakietu mają wkrótce wchodzić przelewy natychmiastowe, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. W ramach aktualnej promocji użytkownik może skorzystać z darmowego pierwszego miesiąca korzystania z konta.

Plan All-Inclusive

Najdroższym pakietem jest plan All-Inclusive (49,99 miesięcznie). Konta oszczędnościowe zakładane w jego ramach cechują się najwyższym dostępnym w ofercie Aion Banku oprocentowaniem – 1% dla kont w EUR i 1,5% dla kont w PLN. Łączy on w sobie wszystkie oferowane przez bank usługi, w tym platformę do inwestowania na globalnych rynkach.

aion skarbonka oszczędzanie
Bank z modelem abonamentowym to z pewnością opcja nie dla wszystkich

Pakiet ten wyróżnia wliczenie w cenę miesięcznej subskrypcji pełnej wersji systemu MoneyMax. Funkcja ta jest dostępna za dodatkową opłatą dla planu Smart i Light, jednak w tym wydaniu zawiera wyłącznie usługi Aion Ubezpieczenia Samochodowe i Aion Rachunki. Plan All-Inclusive pozwala ponadto korzystać z narzędzia Aion Zakupy Online.

Klienci pragnący otworzyć konto w Aion Banku w tym planie, mają obecnie możliwość używania go za darmo przez pierwszy miesiąc.

Bank z modelem abonamentowym na polskim rynku – czy to ma szansę się udać?

Polski rynek zdaje się wyjątkowo chętnie chłonąć różnorodne usługi dostarczane w modelu subskrypcyjnym. Najpopularniejsi ich przedstawiciele to produkty mające zapewniać użytkownikom rozrywkę – są to szczególnie serwisy VOD (Netflix, HBO GO), streamujące muzykę (Spotify, Tidal) lub audiobooki (Storytel). Co zwykle oznacza model abonamentowy oraz czy może on sprawdzić się w przypadku nowego banku Wojciecha Sobieraja?

Reklama

Sprawdź też: Czym są kryptowaluty? Podstawowe informacje o kryptowalutach w pigułce

Jakość ma znaczenie

Silna rynkowa pozycja marek najpopularniejszych subskrypcyjnych usług streamingowych nie wynika jednak z przyjętego sposobu rozliczania z klientem, a przede wszystkim stąd, że oferowany przez nie produkt reprezentuje najwyższą jakość. Bogata, bardzo różnorodna biblioteka filmów i seriali przyciągnęła użytkowników Netflixa, klienci Spotify cenią możliwość słuchania muzyki w wysokiej jakości i bez reklam. Wniosek? Za wartościową usługę klienci w Polsce po prostu są w stanie zapłacić więcej.

Ceny płatnych pakietów Aion Banku wcale nie muszą więc stanowić przeszkody do rozwoju nowego banku na polskim rynku, gdyż oferowane w ten sposób usługi stanowić będą solidną konkurencję dla niekiedy bardzo ograniczonych pod kątem funkcjonalności darmowych kont innych podmiotów. Country Head of Poland marki, Karol Sadaj, często zauważa też, że klienci, którym mimo wszystko zależy na redukowaniu kosztów, również mogą założyć konto w Aion Banku oraz wybrać dostępny za darmo plan Light.

Komfort na każdym etapie korzystania

Jednym z najważniejszych czynników sukcesu usług abonamentowych jest ogromna uwaga, jaką ich dostawcy poświęcają wygodzie korzystania z nich. Od ogólnego projektu modelu usługi aż po przejrzysty design stron i aplikacji – każdy detal, który wpływa na komfort użytkowania, projektowany jest z należytą starannością. Innowacyjne podejście do UX odgrywa ogromną rolę nie tyle w przyciąganiu, ile w utrzymywaniu klientów – serwis w takim stopniu ułatwia użytkownikom pozyskiwanie pożądanej usług, że mniej chętnie rozstają się oni z jego ofertą, przyzwyczajeni do wygody, jaką gwarantuje.

Kontrola nad drobnymi opłatami

Integracja każdego z wyżej wymienionych czynników w strategię działania banku nie tylko jest możliwa, ale i zdaje się mieć duże szanse powodzenia. Dodatkowo nowy bank w takim modelu to dla klientów szansa na uwolnienie się od dodatkowych opłat, powszechnie występujących w taryfach standardowych banków.

Miesięczna subskrypcja do zera zredukowałaby koszty takie jak prowizja za korzystanie z bankomatów, dodatkowo płatna wymiana walut w kursie międzybankowym czy opłaty za kartę płatniczą. Choć koszty te mogą wydawać się nieduże, w wykazie długookresowym potrafią urosnąć do znaczącej sumy.

Choć mogłoby się wydawać, że system miesięcznych opłat odstraszy konsumentów, Netflix, Spotify i dostawcy usług tego typu niemal od samego wejścia na rynek radzą sobie na nim doskonale. Nie ma więc powodów, by zakładać, że i działającemu w oparciu o model abonamentowy bankowi miałoby się nie udać.

Kogo przekona Aion Bank i jak zamierza on walczyć z konkurencją?

W Polsce Aion Bank czeka nie lada wyzwanie. Jest on aktualnie jedynym w pełni cyfrowym, subskrypcyjnym bankiem na naszym rynku, co oznacza, że będzie musiał zmierzyć się z bardzo silnie ugruntowanym w świadomości polskich konsumentów modelem tradycyjnego banku.

Swoją ofertę Aion Bank zdaje się kierować do osób, którym usługi popularnych banków nie dają pożądanej elastyczności. Dostęp do wszelkich funkcjonalności z poziomu urządzenia przypadnie do gustu tym, którzy pragną mieć swój bank zawsze pod ręką i cenią sobie czas zaoszczędzony na dojazdach do placówek. W całkowicie cyfrowym środowisku mogą odnaleźć się też osoby, które nie rozstają się ze swoim smartfonem i preferują usługi, z których mogą korzystać na mobilnej platformie.

Jednak nie samą mobilnością Aion stoi. To, co usługa pragnie zaoferować swoim klientom w Polsce, to nie tylko podstawowe funkcje rachunku bankowego, ale i konkurencyjne dla ofert tradycyjnych banków warunki i funkcjonalności. Karol Sadaj, w tym kontekście wspomina często narzędzia ułatwiające inwestycje na całym świecie czy funkcję pozwalającą zadbać o bezpieczeństwo danych użytkownika poprzez skanowanie sieci w poszukiwaniu ewentualnych wycieków danych.

Sprawdź też: Czym jest NFT? Zbiór informacji na temat niewymienialnych tokenów

Aion Bank zdecydowanie nie jest produktem dla każdego – osoby preferujące tradycyjne banki, skore do korzystania z możliwości załatwiania wszelkich spraw w placówce, raczej nie polubią się z całkowicie mobilną usługą. Karol Sadaj w swoich wypowiedziach niejednokrotnie podkreśla jednak, że jednym z jej celów jest dostarczyć użytkownikom produkt prosty w obsłudze, wygodny i przejrzysty.

Zgodnie z zapewnieniami, w razie potrzeby korzystający z usługi zawsze mogą liczyć na uzyskanie profesjonalnej pomocy poprzez wbudowany w aplikacji czat lub rozmowę telefoniczną z konsultantem.

Rozwój Aion Bank. Jakie kroki marka podejmie w przyszłości?

Dostępna poprzez trzy plany oferta nie jest stała, a Aion Bank już zapowiada kolejne kroki w celu jej poszerzenia. We wrześniu 2021 roku uruchomione mają zostać pożyczki gotówkowe. Firmy oczekujące oferty dla biznesu mogą spodziewać się jej na przełomie trzeciego i czwartego kwartału.

Uruchomiony w Polsce na początku sierpnia 2021 roku Aion Bank zdaje się być alternatywą zarówno dla nieco skostniałego tradycyjnego modelu bankowości, jak i dla dość ograniczonych możliwości popularnych fintechów. Czy tak rewolucyjne rozwiązanie przypadnie do gustu Polakom? Na tę chwilę trudno stwierdzić, jeżeli jednak tak się stanie, będzie można mówić o początkach nowej ery bankowości na naszym rynku.

11
6

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.