1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Wszystko o Baldur’s Gate 3 – kiedy premiera, trailer, rozgrywka

Rozrywka

3 miesiące temu

Wszystko o Baldur’s Gate 3 – kiedy premiera, trailer, rozgrywka

Gry
3
0
0
3
0

Co wiemy o Baldur’s Gate 3? Kontynuacja bestsellerowej serii RPGów z lat 90 jest już w Early Accessie, ciesząc się sporym zainteresowaniem na Steamie i GOGu – sprawdź, kiedy oficjalna premiera, co oferuje wczesny dostęp oraz jak wygląda trailer.

Baldur’s Gate – krótka historia serii

Za pierwsze dwie części Baldur’s Gate i wszystkie dodatki odpowiada studio BioWare. Choć firma ta stanowi dziś własność wydawniczego molocha, jakim jest Electronic Arts, to seria Wrót Baldura została opublikowana jeszcze pod banderą Interplay. Przygotowane przez BioWare demo taktycznej gry bitewnej przypadło wydawcy do gustu na tyle, że z miejsca zdecydowano o kontynuacji prac w oparciu o zasady nowo nabytej licencji Dungeons & Dragons – papierowej gry fabularnej, której deweloperzy z BioWare byli wielbicielami. Na przełomie XX i XXI wieku to właśnie rewolucyjne Baldur’s Gate dyktowało kształt nowoczesnych, komputerowych gier RPG, sugerując odejście od ścian tekstu i płytkowej architektury świata na rzecz prerenderowanych środowisk w rzucie izometrycznym.

Gdy w 2003 roku Interplay popadł w kłopoty finansowe, szanse na planowaną kontynuację, czyli Baldur’s Gate III: The Black Hound drastycznie spadły. Licencja na gry w świecie Dungeons & Dragons przeszła w ręce Atari, a prawo własności intelektualnej do serii Baldur’s Gate – do wydawnictwa papierowych gier fabularnych Wizards of the Coast. Choć „czarodzieje” długo wstrzymywali się przed przekazaniem praw autorskich któremuś z zespołów deweloperskich, to nic nie przekonało ich tak bardzo, jak wizja oraz wyniki Larian Studios. Po ciepło przyjętym Divinity: Original Sin oraz jego kontynuacji, Wizards of the Coast zaproponowało belgijskiemu studiu rozpoczęcie prac nad nową częścią serii.

Kiedy premiera Baldur’s Gate 3?

Choć rozgrywka jest już częściowo możliwa dzięki wczesnemu dostępowi, to według zapewnień Swena Vincke, dyrektora kreatywnego Larian Studios, premiera pełnej wersji gry nastąpi w 2022 roku. Największą zmianą w stosunku do poprzednich części ma być turowa walka, synchroniczne levelowanie postaci, kooperacja do czterech graczy oparta o system znany z Divinity: Original Sin oraz rezygnacja z zasad leciwej już drugiej edycji Advanced Dungeons & Dragons na rzecz znacznie przystępniejszej, piątej edycji podstawowego podręcznika.

Sprawdź też: Musisz znać te gry, jeśli lubisz Władcę Pierścieni i Hobbita. Najlepsze gry, które zabiorą Cię do Śródziemia

Zwiastun, screeny oraz gameplay Baldur’s Gate 3

Pierwszy, filmowy zwiastun Baldur’s Gate 3 został zaprezentowany 6 czerwca 2019, na konferencji Stadia Connect poprzedzającej targi E3. Ponad pół roku później, w trakcie imprezy PAX East 2020, twórcy gry z Larian Studios przedstawili ponad godzinny fragment rozgrywki, demonstrujący animowane intro wraz z zarysem fabuły, możliwości silnika graficznego Divinity Engine 4.0, zdolności środowiskowe postaci. Zaprezentowano także system turowej walki i skradania. Jeśli ciekawi Cię, jak wygląda obecnie dostępna wersja Baldur’s Gate 3, zapoznaj się z galerią zrzutów ekranu Społeczności Steam.

Fabuła oraz świat w Baldurs Gate 3

Akcja Baldur’s Gate 3 zabierze Cię do Faerûnu, znanego fanom serii, kontynentu leżącego w fikcyjnym świecie Zapomnianych Krain. Powrót kultowego RPGa nie byłby oczywiście kompletny, gdyby nie obecność tytułowych Wrót Baldura – miasta-państwa leżącego w zachodniej części opisywanej krainy, jednak wciąż niestety nie wiadomo, które z jego dzielnic finalnie pojawią się w grze. Fabuła rozgrywa się sto lat po wydarzeniach przedstawionych w wydanym dwie dekady temu, Baldur’s Gate 2: Tron Bhaala. Wcielając się w losy samodzielnie stworzonej postaci, będziesz mieć za zadanie wyswobodzić się z niewoli Łupieżców Umysłów, okrutnych najeźdźców z obcego wymiaru. Ucieczka oraz odkrycie przyczyn inwazji będzie zaledwie początkiem długiej i niebezpiecznej drogi, przed wyruszeniem w którą należy oczywiście zebrać drużynę.

Wczesny dostęp Baldurs Gate 3

Baldur’s Gate 3, wraz z niezapowiadaną wcześniej premierą-niespodzianką na systemy macOS, zadebiutował w Early Access 6 października 2020 roku. Pierwszy, z zapowiedzianych trzech, aktów oferuje graczowi około 25 godzin rozgrywki. Zawiera także 80, różniących się skalą wyzwania, potyczek z pokaźnym bestiariuszem znanych z D&D przeciwników, od goblinów i orków, po nieumarłych i demony. Oprócz tego ekipa Larian Studios oddała do Twojej dyspozycji 146 czarów i zdolności, 600 postaci niezależnych oraz napisała 46 tysięcy linii dialogowych.

Do stworzenia postaci swojego własnego poszukiwacza przygód potrzebne jest wybranie rasy, aktualnie dostępne są:

 • posiadający bonusy do wszystkich podstawowych cech ludzie;
 • parające się magią oraz łukami elfy i półelfy;
 • demoniczne, choć charyzmatyczne diabelstwa;
 • zamieszkujące ciemny i niebezpieczny Podmrok drowy;
 • wywodzące się z Planu Astralnego githyanki;
 • silne i wytrzymałe krasnoludy;
 • zwinne i przebiegłe niziołki.

Każda z wymienionych ras, prócz człowieka i githyanki, dzieli się na dodatkowe podrasy, zapewniające unikalne profity w zależności od Twojego wyboru.

Najlepsze telewizory OLED

Poza wyborem rasy Twojej postaci pozostaje Ci jeszcze określenie jej klasy. W obecnym stadium rozwoju Baldur’s Gate 3 oferuje siedem z dwunastu planowanych archetypów – czarownika, druida, kleryka, łowcę, łotra, maga oraz wojownika. Oprócz tego, w grze mają się również znaleźć: barbarzyńca, bard, mnich, paladyn oraz zaklinacz. Każda z klas zawiera przynajmniej dwie ścieżki rozwoju, różniące się między sobą umiejętnościami i stylem rozgrywki. Jeśli planujesz zapoznać się z wersją gry we wczesnym dostępie, to Larian Studios przestrzega, by nie przywiązywać się stworzonych postaci – stany zapisane w Early Access nie podlegają eksportowi do finalnej wersji gry.

Sprawdź też: Kiedy premiera Diablo 4? Zbieramy wszystkie informacje o Diablo IV

Wymagania sprzętowe i na jakich platformach pojawi się Baldurs Gate 3

Docelowymi platformami gry są komputery osobiste, na których dystrybucja ma przebiec za pośrednictwem dystrybucji Steama oraz GOGa, a także oparta na streamingu Google Stadia. Wymagania sprzętowe Baldurs Gate 3 zostały opublikowane przez Larian Studios 19 sierpnia 2020 roku, z zaznaczeniem, że ich poszczególne parametry (a zwłaszcza wymagana wolna przestrzeń na dysku, ze względu na brak możliwości określenia, ile zajmie pełna wersja gry) mogą się jeszcze zmienić. Na ten moment prezentują się tak:

Wymagania minimalne:

 • System operacyjny: Windows 7 SP1 (64-bitowy)
 • Procesor: Intel i5-4690 (3.5 GHz)/AMD FX 4350 (4.2) GHz
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia GTX 780 (3 GB)/AMD Radeon R9 280X (3 GB)
 • Wymagane dostępne miejsce na dysku: 150 GB

Wymagania zalecane:

 • System operacyjny: Windows 10 (64-bitowy)
 • Procesor: Intel Core i7-4770K (3.5 GHz)/AMD Ryzen 5 1500X (3.5 GHz)
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1060 (6 GB) / Radeon RX 580 (8 GB)
 • Wymagane dostępne miejsce na dysku: 150 GB

Przed twórcami zostało jeszcze sporo ciężkiej pracy, choć następca kultowych Wrót Baldura już zdążył zaskarbić sobie przychylność graczy, zarówno tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z serią, jak i weteranów, którzy przyglądali się projektowi z pewną dozą obaw. Biorąc pod uwagę dotychczasowy sukces studia Larian ze wczesnym dostępem i wykorzystywaniem uwag fanów, zdaje się, że nadchodzi spadkobierca idealny.

Sprawdź też: Elex 2 – data premiery, zwiastuny, wymagania. Wszystko o Elexie 2 – nowej produkcji Piranha Bytes

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.