Spis treści
Seria gier Total War od brytyjskiego studia Creative Assembly ma szczególne miejsce w sercu fanów gier strategicznych. Nie powinno to dziwić – gry spod tego szyldu są gwarancją rozmachu i wymagają od gracza podejścia do kwestii wojny jak prawdziwy wódz. Przyjrzyjmy się dziś wszystkim odsłonom wojny totalnej oczami Brytyjczyków.
Total War – podstawowe informacje o serii
Wojna totalna to taka, której celem jest zniszczenie przeciwnika na wszystkich polach. To walka nie tylko między wrogimi wojskami, ale także atak na społeczeństwo, kulturę i wszystko to, co dotyczy rywala. W takie działania angażują się wszyscy objęci konfliktem, a wojna nie ma żadnych zasad, których nie można byłoby złamać. Właśnie takich wojen dotyczy seria gier Total War, która zrewolucjonizowała rynek gier strategicznych.

Total War to seria tytułów stworzona przez brytyjskie studio Creative Assembly. Pierwsza gra ukazała się 13 czerwca 2000 roku. Każda część łączy w sobie płaszczyznę strategiczną z warstwą wojenną w czasie rzeczywistym. Już po debiucie, który poskutkował masą pozytywnych recenzji i spotkał się z doskonałym przyjęciem graczy, wiadome, było, że Total War okaże się hitem. Ostatni tytuł, który ukazał się dotychczas, zadebiutował w sierpniu 2020 roku. Przyjrzyjmy się po kolei każdej grze z serii!
Zobacz: Gratka dla fanów średniowiecza — seria gier Twierdza (Stronghold)
Shogun: Total War – początek długiej serii
Akcja pierwszej części gry z 2000 roku toczy się na terenach feudalnej Japonii. Tytuł ten został wydany przez Electronic Arts. Celem gracza jest pokonanie wszystkich wrogów w wymagających bitwach, by zyskać tytuł shoguna, czyli naczelnego dowódcy. Obok wojennej warstwy rozgrywki, która przenosiła gracza na pola bitewne, istnieje płaszczyzna strategiczna w postaci mapy, na której można doskonalić swoje wojska i czerpać z porad wojennych. Shogun: Total War charakteryzuje się świetną ścieżką dźwiękową. W 2001 roku ukazał się dodatek do gry zatytułowany Shogun: Total War – The Mongol Invasion, który poszerzył nieco możliwości rozgrywki i wprowadził wątek najazdu Mongołów na Japonię. Początkowo pierwsza część serii miała być grą 2D, ale rozwijający się rynek kart graficznych sprawił, że twórcy zdecydowali się na wykorzystanie nowoczesnej technologii 3D.

Medieval: Total War – zmiana klimatu na średniowieczny
W 2002 roku zadebiutował nowy tytuł od firmy The Creative Assembly, a jego wydaniem zajęła się firma Activision. Medieval: Total War przenosi gracza do Europy, Afryki Północnej oraz na tereny Bliskiego Wschodu. Akcja, jak można wywnioskować z tytułu, rozgrywa się w średniowieczu. Gra szybko została okrzyknięta przełomową, a szczególnie chwalono w niej realizm potyczek oraz nową funkcję bitew oblężniczych. Zadaniem gracza jest podbijanie atakowanych terenów i budowa potężnego imperium. Podobnie jak w pierwszej części – gra toczy się zarówno na polu bitwy, jak i na mapie, służącej do zarządzania zasobami i kontrolowania działań.

Rome: Total War – starożytność i wojna? Brzmi jak udana kombinacja
Trzecia część serii Total War przeniosła graczy do zupełnie innej epoki. Akcja tytułu z 2004 roku rozgrywa się w starożytnym Rzymie. Gracz na początku wciela się w przedstawiciela jednej z trzech rzymskich frakcji, a jego zadaniem jest budowanie silnej republiki. Wraz z kolejnymi podbijanymi terenami może wejść w rolę członków innych frakcji. Rozgrywka ponownie podzielona jest na dwie płaszczyzny. Bitwy rozgrywające się w czasie rzeczywistym toczą się obok turowej strategicznej kampanii, w której zarządza się gospodarką, rządem, dyplomacją i wojskiem. Gra osiągnęła ogromny sukces sprzedażowy i powstały do niej aż dwa dodatki – Barbarian Invasion i Alexander.

Medieval II: Total War
W 2006 roku firma Sega wydała kolejny tytuł stworzony przez Creative Assembly. Gra ta stanowi kontynuację średniowiecznych bitew, które zagościły na PC graczy w 2002 roku. To kolejna część serii z podziałem na turową kampanię strategiczną i bitwy taktyczne w czasie rzeczywistym. Gracz może wcielić się w jedną z siedemnastu frakcji, które odblokowują się po kolei wskutek podbojów. W tej części twórcy bardziej drobiazgowo podeszli do wojennych aspektów wizualnych, dlatego poszczególni wojownicy bardziej różnili się od siebie, a liczba ruchów i animacji bojowych wzrosła. Całość stała się znacznie bardziej realistyczna. W 2007 roku ukazał się dodatek do gry – Medieval II: Total War – Królestwa. Za sprawą dodatku gracz miał możliwość zrealizowania czterech dodatkowych kampanii.
Empire: Total War – wojna w czasach nowożytnych
2009 roku przyniósł kolejną część gry od Creative Assembly. Akcja przeniosła graczy do czasów epoki nonowożytnej i była pierwszym tytułem, w którym pojawiły się bitwy morskie i w którym zastosowano nowy silnik gry. Rewolucji poddano grafikę gry, która teraz prezentowała się jeszcze lepiej niż poprzednia, powiększono mapę i dodano wiele nowych funkcji np. na płaszczyźnie strategicznej. Ciekawym elementem było także zapoznanie gracza z historią powstania Stanów Zjednoczonych aż po walkę o niepodległość. Mimo ogólnie bardzo dobrego przyjęcia początkowo obiektem krytyki stało się niezbyt udane działanie sztucznej inteligencji w grze.

Napoleon: Total War – pokieruj armią Napoleona i podbij Europę
Napoleon: Total War ukazał się w 2010 roku. Akcja tej części rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku. Gracze wcielają się w Napoleona Bonapartego lub jednego z jego rywali i mogą rozegrać prawdziwe bitwy, do których doszło przed laty. W szóstej części poprawiono techniczne niedociągnięcia poprzedniczki i zebrała ona całkiem pozytywne recenzje krytyków. Wydano do niej cztery dodatki DLC, umożliwiające nowe elementy rozgrywki.
Sprawdź: Mój Presidente, czyli seria gier Tropico — gry ekonomiczne, które zyskały wielu fanów
Total War: Shogun 2
Po kilku tytułach, których akcja rozgrywała się w Europie i na Bliskim Wschodzie, twórcy postanowili powrócić do początków serii. Dlatego w 2011 roku ukazała się gra Total War: Shogun 2, a jej akcja przeniosła graczy ponownie do Japonii. Ci znowu przejmują zarządzanie jednym z japońskich klanów w celu zdominowania innych frakcji i objęcia władzy nad Japonią. Tym razem jednak gra prezentuje się znacznie lepiej i oferuje graczom więcej możliwości. Przez wielu została ona okrzyknięta najlepszą grą serii.
Total War: Rome II
Ósma gra z serii Total War ukazała się w 2013 roku. Jak każda poprzednia część, ta również podzielona była na płaszczyznę strategiczną i bitewną. Podobnie jak poprzedniczka ponownie przeniosła graczy do tego, co już znali. Akcja tej gry, tak jak Rome: Total War, toczy się w starożytnym Rzymie. Tytuł osiągnął rekordową sprzedaż wśród wszystkich dotychczasowych już w przedsprzedaży, jednak nie szło to w parze z jakością rozgrywki. Total War: Rome II ze względu na mnogość błędów zdobył nie najlepsze recenzje. Rok później ukazała się poprawiona wersja gry, Emperor Edition, która wypadła znacznie lepiej. Była ona dostępna jako aktualizacja za darmo dla wszystkich posiadaczy wersji z 2013 roku.
Total War: Attila
2015 rok przyniósł dziewiąty samodzielny tytuł serii Total War, którego akcja rozgrywała się w świecie z dodatku do Rome: Total War, czyli Barbarian Invasion. Gra charakteryzuje się dynamiką bitew, nieco apokaliptycznym klimatem i dużą rolą ognia w bitwach. Tytuł zdobył bardzo pozytywne recenzje.

Total War: Warhammer
W 2016 roku pojawiła się jedna z najbardziej docenionych części Total War. Gra wyróżnia się tym, że w przeciwieństwie do poprzednich nie przedstawia wydarzeń historycznych, a wprowadza klimat fantasy. Mechanika gry pozostała taka sama, ale bohaterami są m.in. frakcje wampirów czy krasnoludów. W ciągu kilku pierwszych dni sprzedaży tytuł kupiło ponad pół miliona graczy. Total War: Warhammer doczekało się dwóch sequeli: Total War: Warhammer II (2017) oraz nadchodzącego Total War: Warhammer III (2021).
Total War: Three Kingdoms
Total War: Three Kingdoms zadebiutowało w 2019 roku. Gra rozpoczyna się w 190 roku n.e., w którym niegdyś poważana dynastia Han znajduje się na skraju upadku. Powstała na podstawie starożytnej chińskiej powieści Romance of the Three Kingdoms. Gracze kontrolują jedną z dwunastu frakcji, której celem jest wyeliminowanie innych i zjednoczenie Chin. Na czele frakcji stoją watażkowie, tacy jak Cao Cao, Liu Bei i Sun Quan. Tytuł ten doczekał się trzech DLC.
Total War Saga: Troy – najnowsza odsłona serii
Najnowszym tytułem z serii Total War jest Total Was Saga: Troy z 2020 roku. To kolejna turowa gra strategiczna z bitwami w czasie rzeczywistym. Akcja rozgrywa się w epoce brązu, podczas wojny trojańskiej. W grze jest ośmiu głównych bohaterów, którzy reprezentują dwie frakcje – Trojan i Achajów. Wraz z postępami w grze gracz może nawiązywać relacje z greckimi bogami. Przez pierwszą dobę od premiery tytuł ten był dostępny za darmo.

Total War – czego możemy się spodziewać w przyszłości?
Aktualnie trwa przedsprzedaż Total War: Warhammer III. Finał trylogii ukaże się jeszcze w tym roku. Akcja tego tytułu rozegra się w Królestwie Chaosu, w którym władzę mają cztery Niszczycielskie Potęgi. Gracz znajdzie się w momencie, w którym całemu światu grozi apokalipsa i będzie zmuszony zmierzyć się ze swoimi demonami.
Na razie twórcy nie ogłosili oficjalnie, jaki tytuł będzie kolejną historyczną rozgrywką, jednak w sieci można znaleźć informacje, że Creative Assembly w styczniu 2021 roku zarejestrowało nowy znak towarowy o nazwie Total War: Medieval. Oznacza to, że najprawdopodobniej następna odsłona serii przeniesie graczy do czasów wojen średniowiecznych.
Total War: Warhammer III w przedsprzedaży
Total War to jedna z najbardziej rewolucyjnych i cieszących się największym uznaniem serii gier w historii. Właściwie każda kolejna część okazywała się sukcesem, a po tylu latach fani wciąż czekają na kolejne tytuły od Creative Assembly. Która część jest Twoją ulubioną? Napisz w komentarzu!
Źródło obrazu głównego: totalwar.fandom.com
Empire