Rozrywka

15.12.2021 06:40

Włoski reżyser Paolo Sorrentino – tytuły, które warto znać

Filmy i seriale
7
0
0
7
0

Paolo Sorrentino to głośne nazwisko współczesnego kina. Jego obsypane nagrodami Wielkie piękno wciąż urzeka widzów na całym świecie – ale to nie jedyne dzieło Włocha warte zobaczenia. Podpowiadamy, jakie filmy i seriale tego reżysera warto znać.

Paolo Sorrentino – najpopularniejsze produkcje

Zanim reżyser z Neapolu został gwiazdą światowego formatu, kręcił komedie i dramaty zakorzenione we regionalnej historii oraz obyczajowości. Wciąż jednak w jego tytułach wyczuwalna jest wszechobecna włoskość. Poznaj najważniejsze dzieła w dorobku Paolo Sorrentino!

Wszystkie odloty Cheyenne’a – Sean Penn w gęstej peruce

Anglojęzyczny debiut Paolo Sorrentino z Seanem Pennem w roli tytułowego Cheyenne’a opowiada historię emerytowanej gwiazdy rocka, którego poruszyła nagła śmierć ojca. Choć za życia nie byli ze sobą blisko, Cheyenne postanowić dokończyć ojcowską misję, wyruszając w przedziwną podróż. Sorrentino niezwykle dużą wagę przywiązuje w swoich filmach do muzyki. Ponoć czasem nie jest w stanie zabrać się za prace nad scenariuszem, zanim nie będzie miał przygotowanej listy utworów. Nic dziwnego zatem, że film o gwieździe rocka w roli głównej zrealizowany został z wyjątkowym muzycznym polotem, a niektóre sceny są wręcz żywcem wyjęte z teledysków. Za oprawę dźwiękową odpowiada tu sam David Byrne – frontman legendarnej grupy Talking Heads.

Wielkie piękno – spacer po Wiecznym Mieście

Wielkie piękno Paolo Sorrentino przez wielu uznawane jest za arcydzieło włoskiego filmu oraz ikonę kina artystycznego. Reżyser zabiera widza w podróż po nocnym Rzymie. Kamera śledzi głównego bohatera, ekstrawaganckiego Jepa Gambardellę, podstarzałego dziennikarza, który wspomina swoją młodość oraz dawno utraconą miłość. Z hucznych przyjęć dla elit Jep ucieka na opustoszałe uliczki Wiecznego Miasta, by w pełni oddać się nostalgii. Wielkie piękno przepełnione jest lirycznymi przemyśleniami, egzystencjalnymi pytaniami, melancholią, duchowością oraz afirmacją życia. Najsłynniejsze dzieło Sorrentino na każdym kroku zachwyca swoją stroną wizualną.

Młodość – o młodości i starości

Po oszałamiającym sukcesie Wielkiego piękna Sorrentino otrzymał propozycję nakręcenia kolejnego anglojęzycznego filmu, tym razem z Michaelem Cainem, Harveyem Keitelem, Rachel Weisz i Paulem Dano w rolach głównych. Akcja Młodości rozgrywa się w luksusowym hotelu u stóp Alp. Sorrentino snuje tu przemyślenia o pograniczach młodości i starości. Uwaga kamery pozostaje skupiona na dwóch przyjaciołach, którzy na progu osiemdziesiątki oddają się wspomnieniom oraz refleksjom, tęskniąc za tym, co bezpowrotnie utracone. Oczywiście Młodość Paolo Sorrentino, jak każdy inny film Włocha, zdradza jego autorską stylistykę, afirmując nostalgię, skupiając się na emocjach i przeżyciach wewnętrznych ekranowych bohaterów.

Młody papież – Jude Law jako Pius XIII

Serial Młody papież z Judem Law w roli głównej został żartobliwie przezwany „House of Cardinals” – co w oczywisty sposób odnosi się do serialu House of Cards, tyle że akcja rozgrywa się za murami Watykanu. Paolo Sorrentino nie odrzucił szansy przeniesienia swoich wielkich wizji na małe ekrany telewizorów, tworząc serial dla HBO o najmłodszym, ale i najbardziej ekscentrycznym biskupie Rzymu zasiadającym na tronie św. Piotra. Choć serial obnaża ciężar sprawowania władzy jako głowa Kościoła, zahaczając także o polityczne intrygi czy dylematy wiary, nie stroni jednak od humoru i ironii. Kontynuacją tego hitu jest Nowy papież – również w reżyserii Sorrentino, tym razem z Johnem Malkovichem w roli głównej.

Sprawdź też: Najlepsze seriale w HBO GO w 2021 roku – te produkcje musisz zobaczyć!

Oni – wielka polityka Silvio Berlusconiego

To nie pierwszy raz, kiedy Paolo Sorrentino nakręcił film o słynnym włoskim polityku. Już w 2008 roku reżyser zrealizował film Boski, który był portretem Giulio Andreottiego, siedmiokrotnego premiera Włoch. Co ciekawe, zagrał go Toni Servillo, jeden z ulubionych aktorów Sorrentino – ten sam, który 10 lat później wcielił się w rolę Silvio Berlusconiego w filmie Oni. Ta kolejna biografia w dorobku Włocha ukazuje bajecznie bogaty świat jednego z najbardziej kontrowersyjnych europejskich polityków. Reżyser obnaża tu afery, korupcję, zepsucie, ale i słodkie, wykwintne życie Berlusconiego, na każdym kroku otaczonego świtą i pochlebcami. Reżyser łączy tu polityczną satyrę z obrazem luksusu i wszechobecnego seksu.

Nominacje i nagrody zdobyte przez Paola Sorrentina

Filmy Paolo Sorrentino często otrzymują liczne wyróżnienia na wielu prestiżowych światowych festiwalach filmowych. Już Wszystkie odloty Cheyenne’a zostały docenione w Cannes, biorąc udział w konkursie głównym i zdobywając Nagrodę Jury Ekumenicznego. Prawdziwy szum wokół reżysera zaczął się jednak dopiero po premierze Wielkiego piękna. Włoski dramat został jednogłośnie nazwany najlepszym filmem spoza Ameryki, zdobywając między innymi statuetkę Oscara i nagrodę BAFTA za film nieanglojęzyczny, zgarniając także Złoty Glob w kategorii Film Zagraniczny.

Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji uhonorowano zaś głośny serial Włocha, Młodego papieża, przyznając mu Nagrodę Specjalną. Sorrentino niejednokrotnie był także doceniany za swoją reżyserię. Może pochwalić się m.in. dwiema statuetkami Europejskiej Nagrody Filmowej, przyznanymi w uznaniu za reżyserię filmów Wielkie piękno oraz Młodość (które na tym samym konkursie zgarnęły nagrody za najlepszy europejski film roku).

To była ręka Boga – najnowszy film włoskiego reżysera

Sorrentino nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Z niecierpliwością oczekuje się jego kolejnego filmu zatytułowanego To była ręka Boga, realizowanego tym razem na zlecenie Netflixa. To kameralna opowieść przepełniona znanym Sorrentino mistycyzmem oraz nostalgią, w której reżyser rozlicza się z własną młodością. Powraca w nim do korzeni, do rodzinnego Neapolu, śledząc historię Fabietto Schisy – młodego chłopaka zafascynowanego piłką nożną, którego rodzinę dotyka niespodziewana tragedia. Tytuł filmu nie bez powodu nawiązuje do czynu słynnego piłkarza Diego Maradony, który jest niezwykle ważną postacią dla samego reżysera.

Sprawdź też: Debiutancki sukces: Xavier Dolan jako reżyser i aktor

Kiedy Sorrentino nakręci nowy film, można mieć pewność, że zostanie on nagrodzony – i to nie tylko gromkimi oklaskami. Nie inaczej jest z jego najnowszym dziełem, które przecież dopiero czeka na premierę. Włoski dramat już teraz jednak zwiedza światowe festiwale, między innymi Wenecję, w której zdobył szereg nagród, między innymi za najlepszy film włoski, Nagrodę im. Francesco Pasinettiego za najlepszy film oraz Srebrnego Lwa – czyli Wielką Nagrodę Jury. Równie entuzjastycznie film odbierają recenzenci i krytycy, nazywając Rękę Boga najbardziej osobistym i intymnym, a nawet najlepszym dotychczasowym obrazem Włocha. Film dopełni bibliotekę Netflixa już 15 grudnia 2021 roku.

Nazywany nierzadko „nowym Fellinim” Paolo Sorrentino stał się objawieniem dla nowego włoskiego kina. Jego filmy to bogactwo, przepych, ale i nostalgia oraz głęboka duchowość. Krytycy uwielbiają Włocha za jego wielkie, ale i subtelne kino. Możemy mieć pewność, że To była ręka Boga z pewnością nie będzie jego ostatnim filmem obsypanym licznymi nagrodami.

Źródło głównego zdjęcia: milanoweekend.it

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.