Rozrywka

29.11.2021 10:47

Wiedźmin 2: Zabójcy królów — PC, Xbox 360

Gry
5
0
0
5
0

Wiedźmin 2: Zabójcy królów to druga część serii gier RPG od rodzimego studia CD Projekt RED. Kontynuuje ona historię Geralta z Rivii, wmieszanego w polityczną intrygę i śmierć króla Foltesta.

Data premiery i twórcy

Wiedźmin 2: Zabójcy królów pojawił się na rynku 17 maja 2011 roku ekskluzywnie na PC. Rok później, 17 kwietnia 2012 roku ukazała się wersja na konsolę Xbox 360. Studiem odpowiedzialnym za grę było polskie studio CD Projekt Red. Zajęli się oni również wydaniem jej na rodzimym rynku. Dystrybucję na resztę rynków zlecono Bandai Namco.

Gry podobne do Wiedźmin 2: Zabójcy królów 

Zabójcy Królów to druga część wiedźmińskiego cyklu opowiadającego o losach Geralta z Rivii. Wraz z kolejnymi grami pomysły twórców dotyczące rozgrywki ewoluowały, jednak zawsze bez pominięcia wrażliwej na wybory gracza fabuły oraz wymagających przygotowań walk z potworami. Podobnymi pod względem fabuły i rozgrywki są zatem dwie gry powstałe przed i po drugim Wiedźminie:

 • Wiedźmin (PC)
 • Wiedźmin 3: Dziki Gon (PC, Xbox One, PS4, Nintendo Switch) wraz z dodatkami Serce z Kamienia oraz Krew i Wino

CD Projekt Red stworzyło również kolejnego RPGa, choć tym razem nastawionego bardziej na akcję. Oparty został o uniwersum Cyberpunka. Jak nazwa wskazuje, wyjątkowo, zamiast klimatu fantasy, mamy tu do czynienia ze światem zdominowanym przez technologię. Nadal jednak rdzeniem rozgrywki jest tutaj znana z poprzednich gier twórców immersyjna narracja i fabuła.

 • Cyberpunk 2077 (2020, PC, XONE, PS4) 

Fanów serii o wiedźminie mogą zainteresować również inne tytuły w klimatach fantasy:

 • The Elder Scrolls V: Skyrim (2011, PC, X360, XONE, Xbox Series X/S, PS3, PS4, Nintendo Switch) – stworzona przez Bethesdę, piąta część kultowej serii RPGów osadzonych w epickim świecie fantasy. Gra oferuje ogromny świat i masę swobody jeśli chodzi o przeżywanie przygód swojego bohatera.
 • Dragon Age: Origins (2009, PS3, X360, PC) to pierwsza część serii gier RPG od studia BioWare, przez wielu uznawana za najlepszą z nich. Podobnie jak w Wiedźminie mamy tu do czynienia z mrocznym, przypominającym średniowiecze światem fantasy oraz rozbudowaną, reagującą na wybory gracza historią.
Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, Iorweth jest jedną z bardziej interesujących postaci drugoplanowych.
W Wiedźminie 2: Zabójcach Królów poznajemy zróżnicowaną grupę bohaterów drugoplanowych.

Wiedźmin 2: Zabójcy królów — oceny i opinie 

Wiedźmin 2 był chwalony w recenzjach. W serwisie Metacritic cieszy się średnią 88% z 76 recenzji. Ze sporym uznaniem spotkała się zwłaszcza fabuła gry, będąca wiernym odzwierciedleniem brutalnych zasad rządzących światem wiedźmińskiego uniwersum.

Równie ciepło została przyjęta rozgrywka, która mimo pewnych problemów była świetnym rozwinięciem pomysłów z oryginału i dalszym pójściem w kierunku tworzenia dorosłych, wymagających i niejednoznacznych RPGów. Całości dopełnia robiąca wrażenie oprawa graficzna. Wśród minusów wymienianych przez graczy znajdowała się krótsza niż w innych częściach długość rozgrywki.

“Wybitna gra! Świetna historia, piękna grafika, podrasowane mechaniki, które podłożyły grunt pod fenomenalnego Wiedźmina 3, Kameralne lokacje, charyzmatyczne postacie, masa aktywności i polowań na potwory” (Vengrath, SteamCommunity.com)

“Świetne dialogi, cudne lokacje, a do tego finezyjna walka z potworami, czy też choćby same postacie. Wszystko jest tak wspaniale dobrane, że tworzy po prostu genialny produkt. W porównaniu z poprzednią częścią na pewno lepszy jest tutaj system walk, chociaż trudniejszy i ciężko się przestawić.” (Geratius, SteamCommunity.com)

DLC i edycje specjalne

Jak dotąd, powstała tylko jedna edycja specjalna. Gra ta nie doczekała się również dodatków.

 • The Witcher 2: Assassins of Kings — Enhanced Edition 

The Witcher 2: Assassins of Kings — Enhanced Edition 

Jest to edycja gry wydana na Xboxa 360 w 2012 roku. Zawierała nowe zadania poboczne i związane z nimi lokacje, a także dodatkowe scenki stworzone przez Platige Image i Tomasza Bagińskiego. Dodatkowo poprawiała aspekty techniczne gry, zapewniając nowe animacje, zmienione oświetlenie i lekko poprawioną grafikę. Poprawiono także występujące w oryginalnej wersji błędy.

Zwiastun i gameplay

Zwiastun przedstawiony całkowicie w formie prerenderowanego filmu. Pełni on funkcję intra do gry w rozszerzonej wersji Zabójców Królów i jest pięknym, zachwycającym animacją wprowadzeniem w klimat drugiej części cyklu.

Fabuła i rozgrywka w Wiedźmin 2: Zabójcy królów

WIedźmin 2: Zabójcy Królów rozpoczyna się po wydarzeniach z części pierwszej. Geralt musi się zmierzyć z następstwami zabójstwa króla Foltesta i ponownie mniej lub bardziej dobrowolnie wziąć udział w politycznych intrygach. Całość podzielona jest na akty, a gracz w ich trakcie zwiedza półotwarty świat. Co ciekawe, w zależności od wyborów gracza przez większą część gry będzie on eksplorować jedną z dwóch odnóg scenariusza, zapewniających zupełnie odmienne zadania i lokacje. 

Walka została usprawniona, a poziom trudności zwiększył się w stosunku do części pierwszej. Geralt polując na potwory, posługuje się dwoma mieczami — jednym srebrnym, drugim stalowym. Ten drugi przydatny jest w częstych starciach z ludzkimi przeciwnikami, choć dzięki dużej dowolności w wykonywaniu zadań możemy sięgać po niego zdecydowanie rzadziej.

Oprócz wątku głównego gracz może także poświęcić czas na czynności poboczne, włączając w to wysokiej jakości i rozbudowane zadania poboczne, wiedźmińskie zlecenia czy eksplorację bogatego w sekrety świata gry.

Multiplayer

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów nie oferuje trybu multiplayer, skupiając się wyłącznie na przygodzie dla jednego gracza.

Wymagania sprzętowe Wiedźmin 2: Zabójcy królów

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System Operacyjny: Windows XP/Vista/7
 • Procesor: Intel 2.2 GHz Dual-Core lub AMD 2.5 GHz Dual-Core
 • Pamięć: 1.5 GB (Win XP), 2GB (Win Vista/Win 7)
 • Grafika: GeForce 8800 (512 MB) lub Radeon HD3850 (512 MB)
 • DirectX®:
 • Dysk Twardy: 25GB

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • System Operacyjny: Windows XP/Vista/7
 • Procesor: Intel lub AMD Quad-Core
 • Pamięć: 3 GB (Win XP), 4GB (Win Vista/Win 7)
 • Grafika: GeForce 260 (1 GB) lub Radeon HD 4850 (1 GB)
 • DirectX®:
 • Dysk Twardy: 25GB

W przypadku konsoli Xbox 360 gra potrzebuje do instalacji 15 GB wolnego miejsca na dysku.

Sprawdź też: Assassin’s Creed: Valhalla (PC, XSX, XOne, PS4, PS5)

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.