Spis treści
Co stoi za sukcesem fenomenu, jakim jest Valheim? Wystarczył miesiąc od premiery wczesnego dostępu, aby grę kupiło 5 milionów osób! Co czyni ten tytuł tak popularnym? Jak wyglądać będzie przyszłość gry?
Podstawowe informacje o grze Valheim — cena, platformy, gdzie kupić
Valheim, to wieloosobowa gra z gatunku survival, która inspirowana jest mitologią nordycką. Za produkcję odpowiada studio Iron Gate, natomiast wydawcą jest Coffee Stain Publishing. Gracz wciela się w rolę wojownika, który został zesłany do tytułowej krainy – Valheim, aby zdobyć sobie przychylność bogów.
Akcję gry obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (z ang. third person perspective). Jak to w przypadku gier survivalowych bywa, produkcja od studia Iron Gate kładzie spory nacisk na eksplorację, w celu znajdywania surowców niezbędnych do wytwarzania nowych broni, pancerzy, czy chociażby budowania twierdz i posterunków. Oczywiście wiąże się to z pewnym ryzykiem, ponieważ nigdy nie wiadomo, co skrywa tajemniczy świat Valheim.

Gra dostępna jest wyłącznie na komputery PC. Produkcję można kupić na platformie Steam, a jej cena to 71,99 zł. Na ten moment nie wiadomo, czy gra trafi na konsole Xbox lub PlayStation. Nie ma też żadnych informacji o tym, czy tytuł będzie debiutował na urządzeniach mobilnych napędzanych iOS lub Androidem.
Czy warto dać szansę tej grze? Co wpływa na jej fenomen?
Przede wszystkim Valheim nagradza Cię za interakcję z różnymi mechanikami przetrwania. Oznacza to, że postać nie umrze z głodu lub zimna, jednak jeśli postarasz się, aby zapewnić jej schronienie i pożywienie, stanie się mocniejsza, co sprawi, że łatwiej przyjdzie Ci uporać się z przeciwnikami lub bossem.

Po drugie, gra stawia na bardzo popularną ostatnio tematykę wikingów. Produkcje, takie jak God of War czy Assassin’s Creed: Valhalla nie bez powodu cieszą się sporą popularnością wśród graczy. Studio Iron Gate poszło jednak o krok dalej, bowiem stworzyło coś, czego jeszcze w świecie gier nie było – tytuł o wikingach, w którym głównym celem jest przetrwanie.
Wbrew pozorom Valheim nie jest grą prostą. Łatwe jest jedynie zrozumienie, jak działają poszczególne mechaniki oraz świat, dzięki czemu gracze, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z gatunkiem gier surwiwalowych, z łatwością mogą cieszyć się rozgrywką, bez konieczności oglądania filmów w serwisie YouTube czy czytania rozbudowanych poradników.
Zobacz: Wszystko o Elden Ring — kiedy premiera, trailer, rozgrywka?
Nie można też zapomnieć o tym, w jakim okresie produkcja zadebiutowała w ramach wczesnego dostępu. Gra trafiła na platformę Steam 2 lutego 2021 roku, czyli w okresie, w którym ponownie dała nam się we znaki pandemia koronawirusa. Ludziom zaczęło brakować spotkań i integracji ze znajomymi, jednak Valheim w odpowiednim momencie przyszedł im na ratunek, oferując wspólną rozgrywkę dla wielu (max. 10) graczy. Co więcej, tryb co-op jest tutaj bardzo dobrze rozwinięty.
Warto docenić też wydawcę za to, że nie uległ pokusie, by radykalnie zwiększać maksymalną liczbę graczy w zespole. Takie tytuły, jak L4D2 pokazują, że kluczem do sukcesu jest mała liczba graczy, którzy są w stanie w pełni zaangażować się w rozgrywkę.
Łącząc te wszystkie cechy w jedną spójną całość, studio Iron Gate stworzyło produkcję, w której zarówno zagorzali fani gier surwiwalowych, jak i gracze, którzy tego typu gry omijają szerokim łukiem, znajdą coś dla siebie.
Przyszłość Valheim — dodatki, data pełnego wydania
W zaledwie dwa tygodnie po debiucie gry, twórcy zapowiedzieli, że jeszcze w tym roku planują wypuścić kilka dodatków, które wzbogacą tytuł o nowe treści. Później jednak plany znacząco się zmieniły. Studio obecnie skupia się eliminacji błędów, które są zgłaszane przez społeczność. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo jeszcze w tym roku ma zadebiutować pierwszy dodatek: Hearth & Home.

Ma on wprowadzić nowe aktywności związane z domem i jego okolicą. Pojawi się więcej opcji budowania, co wiążę się prawdopodobnie z nowymi materiałami. Zadebiutują też nowe przepisy oraz nowy system jedzenia, który będzie kładł nacisk na wybór pomiędzy wzrostem wytrzymałości a zdrowiem.
Pozostałe dodatki mają zadebiutować dopiero w przyszłym roku, jednak twórcy już teraz udostępnili część informacji na ich temat.
Dodatek Culf of the Wolf w głównej mierze ma skupiać się na eksploracji oraz walce. Natomiast Ships and the Sea, jak sama nazwa wskazuje, opowie o morskich podróżach. Nie zabraknie możliwości personalizacji swojej łodzi oraz nowych stworzeń morskich, które mają sprawić, że wyprawy będą bardziej angażujące niż dotychczas.
Sprawdź: Historia serii Crash Bandicoot — jednej z najlepszych gier platformowych
Ostatni dodatek, Mistlands, wprowadzi do świata Valheim kolejny obszar, na którym spotkamy nowych przeciwników, bossów oraz zasoby. Niestety studio Iron Gate nie ujawniło, kiedy dokładnie zadebiutują te dodatki. Wiemy natomiast, że pełna wersja gry oficjalnie zadebiutuje w 2022 roku.
A czy Wy graliście już w Valheim? Jeśli tak, to podzielcie się wrażeniami w komentarzach, a jeśli spodobał Wam się wpis, zachęcamy do udostępnienia go w social mediach!