1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Until Dawn (PS4)

Rozrywka

27.10.2021 22:18

Until Dawn (PS4)

Gry
13
0
0
13
0

Until Dawn to horror stworzony ekskluzywnie na PS4 przez Supermassive Games. Klimatem i rozwiązaniami nawiązuje do korzeni gatunku, garściami czerpiąc ze znanych filmowych motywów i zgrabnie je implementując w rozgrywkę. Gra powstała wyłącznie na PS4.

Data premiery i twórcy

Until Dawn ukazało się 25 sierpnia 2015 roku ekskluzywnie na konsolę PS4. Studiem odpowiedzialnym za grę jest Supermassive Games, a za jej wydanie odpowiadało Sony.

until dawn gry horror
Klimatu Until Dawn zdecydowanie nie można odmówić | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Gry typu survival horror – strach przez duże S. Najlepsze gry survival horror

Gry podobne do Until Dawn

Klimatu horroru z naciskiem położonym na narrację i podejmowane wybory szukać można w innych grach studia Supermassive, stworzonych po sukcesie Until Dawn, zwłaszcza serii The Dark Pictures:

  • The Dark Pictures: Man of Medan (PC, PS4, XONE)
  • The Dark Pictures: Little Hope (PC, PS4, XONE)
  • The Dark Pictures: House of Ashes (PC, PS4, XONE, PS5, XSX)

The Dark Pictures to antologia horroru, w której każda z części opowiada inną historię, natomiast dzieli podobne mechaniki i rozgrywkę. Podobnie jak w Until Dawn mamy tu do czynienia z przygodowymi grami akcji, gdzie prócz eksplorowania lokacji i rozwiązywania zagadek przyjdzie nam walczyć o przeżycie w przeróżnych sekcjach zręcznościowych i podejmować decyzje mające wpływ na historię. 

Podobnych emocji i sposobu rozgrywki uświadczymy w grach studia Quantic Dream:

  • Fahrenheit (PC, XONE, PS4) to jedna z pierwszych gier opierających swój gameplay na quick time eventach i sekcjach zręcznościowych i złożonej, reagującej na poczynania gracza fabule. Mimo że nie jest to horror, swoim klimatem i scenariuszem nieraz przyprawia o dreszcze.
  • Heavy Rain (PS3, PS4) to kolejna gra o podobnej formule, co Until Dawn. Niewątpliwie wprowadziła termin „interaktywny film” na nowy poziom, serwując prawdziwie niepokojący thriller, w którym jako cztery różne postacie, których losy wzajemnie się przeplatają, próbujemy powstrzymać tajemniczego mordercę.

Until Dawn — oceny i opinie 

Until Dawn zebrało bardzo pozytywne opinie i stało się niespodziewanym sukcesem. Zarówno gracze, jak i recenzenci chwalili pełną różnych ścieżek i zakończeń historię, gdzie faktycznie wybory i sposób gry gracza miały wpływ na wydarzenia na ekranie, także jeśli chodzi o życie lub śmierć grywalnych postaci, czyniąc grę idealną na więcej niż jedno przejście. 

Reklama

Pochwały zebrał również sposób budowania świata, bohaterowie i to, jak dzięki zaangażowaniu prawdziwych aktorów, ich świetnej animacji i mimice potrafiono oddać dramatyzm scen. Sam gameplay opierający się na quick time eventach i zręczności gracza w segmentach zręcznościowych ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak tutaj został zaimplementowany bardzo zręcznie i naturalnie, co również nie uszło uwadze odbiorców.

DLC i edycje specjalne

Gra Until Dawn nie doczekała się jeszcze ani specjalnych wydań, ani dodatków fabularnych czy kosmetycznych. Z uwagi na fakt, że tytuł ten ma już ponad 6 lat, prawdopodobne jest, iż dodatki już się nie ukażą — na reedycję można jeszcze jednak liczyć!

Zwiastun i gameplay

Premierowy zwiastun Until Dawn. Przedstawia on głównych bohaterów gry oraz wprowadzenie w opowieść i klimat gry.

Fabuła i rozgrywka w Until Dawn

W Until Dawn wcielamy się w członków grupy znajomych, którzy na zaproszenie kolegi wybierają się do opuszczonej górskiego domku znajdującego się na terenie parku, w którym lata wcześniej miał miejsce śmiertelny wypadek. To, jak potoczy się noc i kto przeżyje do poranka, zależy tylko od gracza.

Rozgrywka skupia się na eksplorowaniu lokacji w poszukiwaniu wskazówek, rozwiązywaniu mniej lub bardziej trudnych zagadek i angażowaniu się w liczne sekcje zręcznościowe wymagające od gracza zarówno refleksu, jak i precyzji i opanowania. 

Sprawdź też: The Medium (PS5, Xbox Series X/S, PC)

Trzeba oddać twórcom, że starali się urozmaicić te, lubiane nie przez wszystkich graczy elementy — prócz standardowego szybkiego wciskania przycisków pokuszono się o wprowadzenie bardziej zróżnicowanych scenariuszy. Nieraz musimy na przykład pozostać w bezruchu, a najdrobniejsze poruszenie padem może wpłynąć na powodzenie w danej scenie. Ewentualne niepowodzenie nie kończy gry, a akcja toczy się dalej w zmodyfikowanej formie.

Gra podzielona jest na rozdziały, w każdym z nich przyjdzie nam się wcielić w inną osobę z grupy, co pozwala nie tylko urozmaicić gameplay, ale wpływa też na niezwykle filmową narrację tytułu. Zarówno sekcje zręcznościowe, jak i wybory moralne, często podejmowane pod presją czasu na zasadzie przedstawionego w grze „efektu motyla” mają prędzej czy później swoje konsekwencje.

Multiplayer

W tytule tym nie ma opcji gry sieciowej ani kooperacyjnej.

Wymagania sprzętowe Until Dawn

Chcąc zainstalować grę na PlayStation 4, potrzebujemy 37.8 GB wolnego miejsca na dysku.

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.