tibia mmo

Rozrywka

27.10.2021 22:31

Tibia (PC)

Gry
12
0
0
12
0

Tibia to gra komputerowa, stworzona dla miłośników gatunku MMORPG (Massively multiplayer online role-playing game). Do jej powstania przyczynili się czterej pomysłowi, niemieccy studenci informatyki — Stephan Börzsönyi, Guido Lübke, Ulrich Schlott i Stephan Vogler.

Data premiery i twórcy

Pierwsza — dosyć skromna wersja Tibii pojawiła się 7 stycznia 1997 roku. Tibia została stworzona pod patronatem CIP Productions. Od 2001 roku jej dystrybucją zajmuje się firma CipSoft założona przez twórców gry Stephana Börzsönyi, Guido Lübke, Ulricha Schlot i Steve’a Voglra. 

tibia gry online
Tibia to totalny klasyk, jeżeli mowa o grach MMORPG | źródło: tibia.com

Sprawdź też: Niepozorna Tibia i jej ogromny sukces. Informacje o popularnym MMORPG

Gry podobne do Tibii

Trzeba przyznać, że Tibia i niespodziewany sukces, jaki osiągnęła, z całą pewnością przyczyniły się do powstawania coraz to nowych gier z gatunku MMORPG. Czy cieszyły się lub cieszą tak samo dużym powodzeniem — najlepiej sprawdzić samemu! Podrzucamy kilka pozycji:

 •  Margonem stworzona i wydana przez Gramory — nieprzypadkowo umieszczona na pierwszej pozycji, gdyż właśnie ta gra była okrzyknięta polską Tibią. Rozgrywka w Margonem jest bardzo podobna do tej znanej z Tibii, jednakże, mimo że gra również wykonana jest w grafice 2D, to różnica wizualna jest między nimi spora — na korzyść polskiego produktu.
 • EverQuest stworzone przez Brada McQuaida, Johna Smedleya, Billa Trosta, Steve’a Clovera, to gra MMORPG, która swoją premierę miała w 1999 roku. Na graczy czeka w niej aż 14 grywalnych klas, liczne zadania i przeciwnicy, a wszystko to w świecie zwanym Norrath.
 • Ultima Online wydana przez Origins Systems — rówieśniczka Tibii, która oferowała dosyć ciekawe rozwiązanie, w którym to gracz nie musiał decydować się na jedną z klas, a za to mógł podczas tworzenia swojej postaci samodzielnie określać podstawowe umiejętności oraz rozkładać statystyki.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny zwiastun gry został udostępniony przez CipSoft w 2016 roku i doskonale obrazuje nam, jak wygląda rozgrywka.

Fabuła i rozgrywka w Tibii

Fabuła Tibii niczym nie różni się od standardowej gry z gatunku RPG. Zabawę rozpoczynamy od wyboru postaci, której losami będziemy kierować. Do dyspozycji dostajemy rycerza, druida, czarodzieja lub paladyna. Nasze zadanie polega na odkrywaniu mistycznego świata, poprzez rozwiązywanie zadań i rozwijanie umiejętności i broni. Za rozwiązane zadania otrzymujemy nagrody, które możemy zachować lub sprzedać.

W świecie Tibii istnieje możliwość odkrycia wielu stref, niestety niektóre z nich są dostępne jedynie dla graczy z płatnym kontem Premium. Podczas drogi trzeba stawić czoła wielu potworom typu orki, smoki, a nawet demony. Jest także opcja walk z innymi graczami (tzw. PvP) – jednak warto uważać, ponieważ w wypadku śmierci naszej postaci tracimy część umiejętności, doświadczenia, a nawet poziomów, co jest z lekka frustrujące. 

Sprawdź też: Podpowiadamy, w jakie gry MMO warto zagrać – najlepsze gry MMO [Top 10]

Dla graczy, którzy chcą uniknąć PvP, przygotowane zostały serwery zwane Optional – PvP. Walka to nie jedyny wariant interakcji z innymi graczami — możemy z nimi również rozmawiać, handlować, a także dołączyć do gildii. Gra jest dosyć łatwa, nawet jeśli wcześniej nie miało się do czynienia z MMORPG. Inwentarz jest dość prosty do zrozumienia, a system walki jest bardzo intuicyjny. 

Wymagania sprzętowe Tibii

Minimalne wymagania sprzętowe

 • Procesor: 1,5 GHz lub szybszy
 • Pamięć RAM: 1 GB lub więcej
 • Karta graficzna: posiadająca 512 MB pamięci lub więcej; obsługująca co najmniej DirectX 9.0c lub OpenGL 2.1
 • Dysk: 150 MB lub więcej
 • system operacyjny i inne: Windows XP lub nowszy

Zalecane wymagania sprzętowe

 • Procesor: 2,5 GHz lub szybszy
 • Pamięć RAM: 4 GB lub więcej
 • Karta Graficzna: posiadająca 512 MB pamięci lub więcej; obsługująca co najmniej DirectX 9.0c lub OpenGL 2.1
 • Dysk: 150 MB lub więcej
 • System operacyjny i inne: Windows XP lub nowszy
12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *