the sims 4 ea

Rozrywka

29.10.2021 17:19

The Sims 4 (PC, Xbox One, PS4)

Gry
16
0
0
16
0

The Sims 4 to symulator  życia, w którym gracz tworzy własną postać, zakłada rodzinę i podejmuje się wymarzonej kariery. Znana jest też ona z rozbudowanego trybu budowania. Pozycja została wydana na Xbox One, PS4 oraz komputery PC.

Data premiery i twórcy

The Sims 4 zostało wydane 2 września 2014 roku. Twórcą gry jest amerykańskie studio EA Maxis, które było już odpowiedzialne za powstanie wcześniejszych odsłon symulatorów z serii The Sims. Wydaniem pozycji zajęło się Electronic Arts, znane z gier takich jak FIFA, Battlefield oraz Need for Speed.

Czy kiedykolwiek doczekamy się The Sims 5? Tego nie wie nikt | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Najlepsze kody do The Sims 4 – kody na budowanie, pieniądze i wiele innych

Gry podobne do The Sims 4

  • Animal Crossing: New Horizons — jest to relaksujący symulator z 2020 roku, udostępniany na urządzenia od Nintendo. Głównym zadaniem gracza jest prowadzenie życia i przetrwanie na prawie bezludnej wyspie. Niezbędne jest zbieranie jedzenia, wybudowanie domku, a także stworzenie własnego ogródka.
  • Second Life, czyli darmowy, wirtualny świat, który został udostępniony w 2003 roku. Można tam nie tylko stworzyć własnego awatara, spotykać się ze znajomymi z prawdziwego świata, kupować ziemie i przedmioty, ale nawet… uczestniczyć w wykładach.
  • My Time at Portia to sandboxowa gra z 2019 roku, w której przenieść się można do małej, fantastycznej wioski. Gracze wcielają się w rzemieślnika i stają się częścią społeczności Portii.

The Sims 4 – oceny i opinie

Czwarta odsłona cyklu spotkała się z mieszanymi opiniami odbiorców. Krytycy ocenili grę na 70 punktów, natomiast gracze pozostają podzieleni, a średnia ich ocen wynosi 6.9/10.

Co jest obiektem dyskusji wśród graczy? Jako pozytywne aspekty najnowszego symulatora od EA Maxis wskazują oni rozbudowany system emocji, inteligencję i zachowania simów, a także żywe twarze i galerię, poprzez którą można dzielić się swoimi budowlami, rodzinami, czy też pojedynczymi pokojami i simami. Negatywne komentarze dotyczą głównie wysokiej ceny gry oraz zamkniętego świata, który uniemożliwia graczom przemieszczanie się pomiędzy konkretnymi miejscami rozgrywki bez czasu oczekiwania z ekranem ładowania. 

Wielu użytkowników i fanów serii wskazuje też na to, że bez zakupu proponowanych przez studio dodatków, gra bardzo szybko robi się nudna i wydaje się wybrakowana — w bazowej wersji niedostępne są zmieniające się pory roku, czy też zwierzęta. Dodatki, pakiety rozgrywki, akcesoria i kolekcje, których ceny wahają się od 19,90 do 139,90 zł, wprowadzają liczne urozmaicenia, lecz są też ogromnym wydatkiem, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Niektórzy stają jednak w obronie ulubionej gry i wskazują na ponadczasową grafikę, jaką zaoferowali twórcy, a także na liczne darmowe aktualizacje oraz regularnie pojawiające się promocje, na których można kupić dodatki do The Sims 4 nawet 50% taniej. Na Steamie można spotkać się z różnymi opiniami, szczególnie polecającymi:

Zdecydowanie tak, tyle możliwości i tak niskie wymagania. Radzę kupić na przecenie letniej, lub zimowej 😀” (Ken Kaneki, SteamCommunity.com)

(…) Gra bardzo wciąga i daje dużo zabawy. Grafika i muzyka natomiast – są ok. Po prostu, Ale nikt nie gra w simsy dla grafiki ani muzyki – w 90% gier gra się dla grywalności. A ta jest w The Sims 4 bardzo wysoka. Polecam!” (MikołajBog, SteamCommunity.com)

DLC i edycje specjalne

Gra została wydana w dwóch edycjach: zwykłej i cyfrowej edycji specjalnej. Zawierała ona kilka dodatkowych zestawów do pobrania:

  • Zestaw „Niesamowite zwierzęce kapelusze
  • Zestaw „Dusza towarzystwa” 
  • Zestaw „Szalona noc” 

Oprócz tego gra The Sims 4 doczekała się licznych pakietów rozgrywki, akcesoriów, a ostatnio także kolekcji — nowego rodzaju dodatkowej, płatnej zawartości oferowanej przez twórców. Największą popularnością cieszą się jednak dodatki, których jak dotąd ukazało się aż 11:

  • Witaj w pracy
  • Spotkajmy się
  • Miejskie życie
  • Psy i koty
  • Cztery pory roku
  • Zostań gwiazdą
  • Wyspiarskie życie
  • Uniwersytet
  • Życie eko
  • Śnieżna eskapada
  • Wiejska sielanka

Największe zmiany wprowadzały jednak dwa z nich:

The Sims 4 Psy i Koty

Psy i Koty dodatek do The Sims 4, który miał premierę w 2017 roku. Urozmaica on rozgrywkę o możliwość stworzenia lub adopcję czworonożnych przyjaciół. Gracze otrzymują szereg aktywności, które można lub trzeba ze zwierzakami wykonywać. Wraz z pupilami dochodzi też możliwość zostania weterynarzem i prowadzenia własnej kliniki weterynaryjnej, do której każdego dnia przychodzą schorowane zwierzęta wraz z właścicielami, oczekującymi opieki na najwyższym poziomie!

the sims 4 dlc
Jak to zawsze z Simsami bywa – dodatków do nich nie brakuje | źródło: materiały prasowe

The Sims 4 Cztery pory roku

Jest to jeden z najbardziej oczekiwanych dodatków do gry, który miał premierę w 2018 roku. Wielu graczy nie może wyobrazić sobie bez niego dobrej rozgrywki w The Sims 4. To właśnie on wprowadza do symulatora cztery pory roku, a także związane z nimi rodzinne aktywności i święta, takie jak Zimowa Fiesta (Boże Narodzenie). Wprowadzona też zostaje funkcja kalendarza, a wraz z nią opcja dodawania wymyślonych przez siebie świąt wraz ze związanymi z nimi tradycjami. Oprócz tego dodatek zawiera ogromną ilość obiektów z trybu tworzenia i budowania.

Sprawdź też: Paralives – kiedy premiera, cena gry. Co oferuje konkurent Sims 4?

Zwiastun i gameplay

Oficjalny zwiastun do The Sims 4 miał premierę 23 sierpnia 2014 roku. Można w nim zobaczyć całkowicie nowy wygląd simów, ich interakcje, a także pierwsze kadry z nowych lokacji.

Fabuła i rozgrywka w The Sims 4

Fabuła, tak jak w każdej odsłonie z cyklu The Sims, pozostaje do stworzenia przez graczy. To właśnie oni decydują, jaką ścieżkę życiową wybierze stworzona przez nich postać. Po wykreowaniu sima w trybie edycji przychodzi czas na to, aby wybrać mu dom za przyznane fundusze początkowe. Wszystko, co dzieje się później, zależy bezpośrednio od gracza. To on wybiera karierę i próbuje założyć rodzinę lub postanawia spełniać się zawodowo i imprezować z przyjaciółmi. 

Rozgrywka nie różni się od tej proponowanej przez poprzednie gry z serii. Dużą zmianą w porównaniu z wydanym w 2009 roku The Sims 3 jest jednak zamknięty świat. Każda okolica podzielona jest na dzielnice, w których obrębie mogą przemieszczać się simowie, by spotkać się z przyjaciółmi, kolekcjonować obiekty lub podróżować do ukrytych miejsc specjalnych. Niemożliwe są jednak odwiedziny sąsiadów, siłowni, muzeum czy innych parceli bez czasu oczekiwania w ekranie ładowania. 

The Sims 4 oferuje rozbudowany system emocji postaci. Prawie każda wykonywana przez nich czynność, a także otoczenie, w którym się znajdują, oddziałuje na ich samopoczucie, np. pełen śmietnik, czy też plama na podłodze skutkują nastrojem „nieswój”, który może zablokować pewne czynności, dopóki w pokoju nie zapanuje porządek. To samo dotyczy wykonywania aktywności związanych z romansowaniem, które mogą odblokować kolejne opcje z kategorii „romantyczne” poprzez wejście w nastrój „Flirciarski”.

Sprawdź też: Historia serii gier The Sims — najważniejsze informacje o kultowym symulatorze życia

Oprócz tego bardzo rozbudowano też tryb budowania, który pojawia się w każdej części The Sims. Dostępne są narzędzia stawiania ścian, dachów, piwnic oraz basenów. Oprócz tego można automatycznie wyposażyć całe pokoje w wybranym przez siebie stylu. Dzięki nowym opcjom budynki można też bardzo łatwo edytować, przenosząc całe ich części w inne miejsca w obrębie pięter czy zakresu parceli. Rozbudowana gama kwiatów, drzew, skałek i ozdób umożliwia też tworzenie wyjątkowych ogrodów.

Mimo że w The Sims 4 dostępne są liczne opcje zdobywania pieniędzy, to najczęstszym rozwiązaniem jest obieranie konkretnej ścieżki kariery. Większość z nich składa się z 10 poziomów, z których każdy oferuje zarówno podwyżkę, jak i odblokowanie nowych czynności i obiektów z trybu tworzenia i budowania. Aby wspinać się po szczeblach kariery, trzeba jednak poświęcić czas na wykonywanie zadań potrzebnych do awansu oraz rozwijać zalecane umiejętności.

Nie można też pominąć samego trybu tworzenia. Twórcy The Sims 4 przygotowali dla graczy liczne suwaki i opcje umożliwiające jak najbardziej szczegółowe tworzenie postaci. Przy pomocy kursora można dopasowywać kształty twarzy simów — wielkość i zakrzywienie nosa, wypukłość ust czy też kształt szczęki. Oprócz tego do wyboru jest również sposób poruszania się postaci, barwa ich głosu, życiowa aspiracja, a od niedawna także rzeczy lubiane i nielubiane!

Gracze nieustannie szukają nowych sposobów na rozgrywkę i dzielą się ze sobą pomysłami na wyzwania, które mogą urozmaicić grę i zwiększyć jej trudność. Najpopularniejszymi z nich są:

  • The Legacy Challenge — wyzwanie wielopokoleniowe, polegające na stworzeniu rozbudowanego drzewa genealogicznego przy przestrzeganiu konkretnych zasad dotyczących wybierania dziedzica oraz miejsca zamieszkania.
  • 100 Babies Challange — wyzwanie 100 dzieci. Jak sama nazwa wskazuje, polega ono na urodzeniu i wychowaniu aż setki dzieci.

Sprawdź też: Mody do The Sims 4 – jak wgrać? Wybieramy najlepsze mody

Multiplayer

The Sims 4 oferuje graczom rozgrywkę w trybie singleplayer, jednak mimo to daje duże możliwości interakcji między graczami poprzez sieć. W grze znaleźć można wcześniej wspomnianą opcję galerii, w której gracze z całego świata umieszczają swoje domki, rodziny, czy też pojedynczych simów. Każdy zalogowany użytkownik może je pobrać i umieścić w swoim świecie, a następnie zmieniać, grać i umieszczać na nowo, w swojej, zmienionej wersji!

Wymagania sprzętowe The Sims 4

Minimalne wymagania sprzętowe                           

  • Procesor: Intel Core 2 Duo 1.8 GHz
  • Karta graficzna: karta grafiki 128 MB GeForce 6600 / Radeon X1300 lub lepsza
  • Pamięć RAM: 4 GB RAM
  • Dysk: 15 GB HDD 
  • System operacyjny i inne: Windows 7/8/8.1/10 64-bit

Zalecane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5 2.33 GHz
  • Karta graficzna: karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 lub lepsza
  • Pamięć RAM: 4 GB RAM
  • Dysk: 18 GB HDD 
  • System operacyjny i inne: Windows 7/8/8.1/10 64-bit

Aby zainstalować grę na PS4, potrzebujemy około 21 GB wolnego miejsca. Na Xbox One wymagane jest zaś 18 GB.

16
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *