1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. The Medium (PS5, Xbox Series X/S, PC)

Rozrywka

27.10.2021 10:04

The Medium (PS5, Xbox Series X/S, PC)

Gry
10
1
0
10
1

The Medium to psychologiczny horror opowiadający o Marianne, która potrafi podróżować do świata duchów. Dzięki tej umiejętności stara się ona rozwiązać zagadkę morderstwa dziecka. Gra została wydana na konsolę PS5, XSX oraz komputery PC.

Data premiery i twórcy

Gra miała swoją premierę 28 stycznia 2021 roku, natomiast na konsoli PS5 pojawiła się dopiero we wrześniu. Producentem The Medium jest niezależne krakowskie studio Bloober Team znane przede wszystkim z gier dostarczających nam dreszczyku emocji takich jak: Blair Witch, Observer: System Redux czy Layers of Fear.

The Medium to unikatowa i iście klimatyczna produkcja | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Gry typu survival horror – strach przez duże S. Najlepsze gry survival horror

Gry podobne do Medium

Choć The Medium to dość wyjątkowa i oryginalna gra, tak znajdą się tytuły mocno zbliżone klimatem, oto one:

 • Tormented Souls od studia Dual Effect — wydana w 2021 roku to przygodowa gra akcji typu TPP, w której zauważymy inspirację klasycznymi survival horrorami. W grze wcielamy się w Caroline Walker, która bada sprawę zaginięcia dwóch sióstr. 
 • Resident Evil 3: Nemesis od studia Capcom — to wydana w 1999 roku trzecia część najbardziej znanej serii survival horrorów. Akcja gry dzieje się w Raccoon City, którego mieszkańcy zostali zmienieni w krwiożercze zombie.
 • Silent Hill 3 od studia Konami — wydany w 2003 roku survival horror opowiadający o przerażającym miasteczku Silent Hill i jego mieszkańcach rodem z koszmarów. 

Medium — oceny i opinie

W serwisie Metacritic gra zbiera bardzo pochlebne recenzje. Krytycy chwalą grę za przerażający i niepokojący klimat oraz spojrzenie w najgłębsze zakamarki ludzkiej duszy. Doceniony został również świat wykreowany w grze, który jest nastrojowy i wciągający.

Ocena Medium według krytyków to 76 punktów. Gracze również docenili klimat produkcji oraz warstwę fabularną. Dodatkowo zwrócili uwagę na ścieżkę dźwiękową, która podsyca klimat. Ocena społeczności graczy to 7.2. Użytkownicy Steam również docenili Medium.

“Niewiarygodnie klimatyczna i miejscami przerażająca gra, dzięki przepięknej ścieżce dźwiękowej, oraz wspaniałej oprawie graficznej, pełnej szczegółów i detali. Ray Tracing dodaje realizmu, co tylko pogłębia doznania. Świat zmarłych, który widzi nasza bohaterka, jest wykreowany wręcz w mistrzowskim stylu i inspirowany twórczością Beksińskiego. Lokacje w tym realnym świecie oddają znowu klimat Polski lat 80 i 90’tych. Znajdziemy tu masę detali z tamtego okresu, co sprawia, że dosłownie cofamy się w czasie. Gra jest też pewnego rodzaju testem psychologicznym.” (Queskel, SteamCommunity.com)

Reklama

“Muszę przyznać, że po spędzeniu 4 h z nowym tytułem od Bloober Team jestem zachwycony. W moich oczach (…) The Medium to najlepszy, najbardziej dopracowany i najbardziej klimatyczny tytuł od tego studia.(…) Nie wiem czy to zasługa GENIALNEGO soundtracku od mistrza Yamaoki, odpowiedzialnego wcześniej za ścieżkę dźwiękową w serii Silent Hill, WSPANIAŁEJ oprawy wizualnej wzorowanej na pracy Zdzisława Beksińskiego, czy ŚWIETNEJ gry aktorskiej, fabuły i dialogów. Nie jestem pewien który z tych punktów przeważa, ale jestem pewien tego, że razem tworzą świetną całość” (TinyAnnie, SteamCommunity.com)

DLC i edycje specjalne

Gra nie posiada edycji specjalnych oraz DLC i nie zapowiada się, aby miało to się zmienić.

Zwiastun i gameplay

Zwiastun miał swoją premierę w 2020 roku i przedstawia warstwę fabularną gry.

Fabuła i rozgrywka w Medium

Akcja gry została osadzona w post komunistycznej Polsce, a dokładniej w Krakowie. Bohaterką gry jest Marianne, która potrafi komunikować się z duchami oraz podróżować do ich świata. Od wielu lat kobietę nawiedza ten sam sen, w którym widzi śmierć nieznajomej dziewczynki. Kiedy przybrany ojciec Marianne umiera, kobieta otrzymuje tajemniczy telefon, w którym mężczyzna o imieniu Thomas proponuje jej wyjaśnienie, skąd pochodzą moce kobiety oraz co oznacza powracający sen. 

Warunek jest tylko jeden, nasza bohaterka musi przyjechać do sławnego komunistycznego ośrodka wypoczynkowego Niwa. Obecnie budynek i przydrożne tereny świecą pustkami, gdyż wiele lat temu w Niwie doszło do tajemniczej masakry, w której zginęli goście ośrodka. Nasza bohaterka krok po kroku zaczyna odkrywać przerażające tajemnice, które skrywa ośrodek, a z czasem dowiaduje się też, jakie sekrety skrywa jej przeszłość. 

Sprawdź też: Najlepsze horrory o duchach, które warto obejrzeć. Najstraszniejsze horrory o duchach – TOP 5

Sama rozgrywka nie jest zbyt skomplikowana. Polega ona na eksplorowaniu kolejnych lokacji, rozwiązywaniu zagadek logicznych, czy mierzeniu się z niebezpieczeństwem w postaci potwora o nazwie Paszcza. Marianne potrafi również przemieszczać się pomiędzy światem realnym a światem duchów. 

Świat duchów to niezwykle przerażające miejsce, a zarazem nie można oderwać wzroku od widoków. Warto w tym momencie wspomnieć, że ten świat był wzorowany w dużej mierze na obrazach Zdzisława Beksińskiego, stąd ten niepokojący i hipnotyzujący klimat.

Nasza bohaterka potrafi również funkcjonować jednocześnie w dwóch światach. Ekran w tym momencie zostaje podzielony, a zabawa polega na interakcji pomiędzy światami. Marianne posiada również specjalne umiejętności — otaczanie się osłonami utrudniającymi działanie duchom czy wysyłanie fali energii będących dla nich zagrożeniem. Jak dokładnie wygląda gameplay zobaczycie w poniższym wideo.

Multiplayer

The Medium to gra skoncentrowana wyłącznie na trybie single player, także brakuje w niej trybu dla wielu graczy.

Wymagania sprzętowe The Medium

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core i5-6600 3.3 GHz / AMD Ryzen 5 2500X 3.6 GHz
 • Karta graficzna: karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon R9 390X lub lepsza
 • Pamięć RAM: 8 GB RAM
 • Dysk: 50 GB HDD
 • System operacyjny i inne: Windows 10 64-bit

Zalecane wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i5-9600 3.1 GHz / AMD Ryzen 7 3700X 3.7 GHz
 • Karta graficzna: karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1660 Super / Radeon RX 5600 XT lub  lepsza
 • Pamięć RAM: 16 GB RAM
 • Dysk: 50 GB SSD
 • System operacyjny i inne: Windows 10 64-bit

Aby zagrać w grę na PS5, potrzebujemy 38,2 GB. W przypadku Xbox X/S jest to około 24 GB.

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.