1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Steven Spielberg – filmy reżysera. Najlepsze filmy Stevena Spielberga

Rozrywka

25.10.2021 12:07

Steven Spielberg – filmy reżysera. Najlepsze filmy Stevena Spielberga

Filmy i seriale
8
0
0
8
0

Steven Spielberg to amerykański reżyser uchodzący za specjalistę od komercyjnych hitów. Jego filmy są ponadczasowe i znane na całym świecie. Kto nie kojarzy tak słynnych tytułów, jak chociażby Szczęki czy Park Jurajski? Chcesz poznać więcej?

Steven Spielberg – skąd taka popularność reżysera?

Spielberga uważa się za jednego z najwybitniejszych reżyserów na świecie. Wnosi on niezwykle dużo do światowej kinematografii, choć tak naprawdę przez większość życia był samoukiem i nie ukończył żadnej z prestiżowych szkół filmowych za czasów młodości. Swój pierwszy film – opowieść science fiction, którą jednokrotnie wyemitowało lokalne kino w jego rodzinnym mieście – nakręcił już w wieku 16 lat. Od tego czasu spędzał długie godziny w wytwórni Universal, bacznie przyglądając się pracy ekip filmowych.

Niemy 26-minutowy film Amblin nakręcony w 1969 roku przez Stevena Spielberga zwraca na niego uwagę Universal Studios, które następnie podpisuje z nim kontrakt. To przełomowy czas — Spielberg realizuje odcinki znanych seriali telewizyjnych, takich jak Night Gallery czy Columbo, by już za chwilę stworzyć swoje pierwsze telewizyjne, a następnie, kinowe dzieła.  

Skąd bierze się fenomen twórczości Spielberga? Przede wszystkim tworzy on filmy komercyjne, które jednocześnie mają wysoki poziom artystyczny. Ponadto jest ponadczasowy — i co niewielu potrafi — nie ogranicza się tematycznie, zachowując przy tym unikatowość. Nieustannie zadziwia swoich widzów! Wpuszcza do ich świata marzenia senne i stwarza irracjonalne sytuacje a mimo to, pod całą tą warstwą, przemyca prozę życia, ludzkie problemy i dylematy, a także uwypukla charakterologiczne cechy jednostek.

Najważniejsze filmy Stevena Spielberga: 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze filmy Stevena Spielberga. To kultowe tytuły, o których na pewno niejednokrotnie miałeś okazję usłyszeć. Uchylimy także rąbka tajemnicy o każdym z nich, żebyś — jeśli jeszcze nie miałeś okazji ich zobaczyć — koniecznie szybko nadrobił zaległości. Postaramy się oczywiście nie spojlerować! Nie możemy przecież pozbawiać Cię tego dreszczyku emocji prawdziwego filmowego seansu. Gotowy?

Pojedynek na szosie

Pełnometrażowym oficjalnym debiutem Spielberga jest film: Pojedynek na szosie. Thriller ten powstał w 1971 roku, a jego akcja, jak się już pewnie domyślasz, dzieje się właśnie w drodze. Jest to dość mroczny, pełen zwrotów akcji i trzymający w napięciu pościg, który z minuty na minutę przybiera miano morderczej pogoni. Utwór reżysera początkowo zasłynął w Europie jako film telewizyjny, następnie rozpowszechniono, nieco dłuższą, wersję kinową. Zdobyła ona uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków. Na szczególną uwagę zasługują środki filmowe użyte przez twórcę.

Jest to pierwszy film Stevena Spielberga, ale już w nim zdążył zaznaczyć swój styl oraz charakterystyczne dla przyszłej twórczości elementy. Główny bohater, David Mann — mimo tego, że jest to film akcji — ma silnie zarysowany portret charakterologiczny, co dla dzieł Spielberga stanowi dość znaczący aspekt. Film trzyma w napięciu, jest ono budowane w sposób niemal mistrzowski. Ruchy kamery są nieoczywiste, a warstwa operatorsko-montażowa to kolejny element, który nie umknął młodemu reżyserowi. 

Można więc śmiało powiedzieć, że Steven Spielberg w pełni wykorzystał swoją szansę oraz wielki potencjał scenariusza Richarda Mathesona. I choć bywa, że po latach niektórzy uznani reżyserzy wstydzą się nieco swoich debiutów, Spielberg utorował sobie nim drogę — powoli wprowadził widza w swoistość własnej twórczości, dał mu wyraźny jej przedsmak. Dziś nie ma fana filmów Spielberga, który nie kojarzyłby sensacyjnego  Pojedynku na szosie z morderczą ciężarówką w roli głównej.

Szczęki

Nie ma możliwości, żebyś nie słyszał o kultowym filmie Szczęki z 1975 roku. To właśnie one rozsławiły nazwisko Spielberga, a sam film – jako pierwszy w dziejach kina – zarobił ponad 100 milionów dolarów tym samym, stając się legendą. Koszt tej produkcji wyniósł 8 milionów. Film ten jest początkiem największych sukcesów Stevena Spielberga. 

Szczęki to historia o rekinie-ludojadzie, który zaczyna atakować turystów i doprowadza do śmierci młodej dziewczyny. Plaża ma zostać zamknięta, ale  burmistrz miasteczka, w obawie o utratę zysków, nie wyraża na to zgody. Tymczasem w krótkim czasie dochodzi do kolejnej tajemniczej śmierci… Młody oceanolog Hooper wraz z szeryfem Brody, w towarzystwie Quinta – łowcy rekinów, próbują wziąć sprawy w swoje ręce i odnaleźć bestię.

Efekty specjalne, których użyto w filmie, pomimo upływu lat, nadal przyprawiają o dreszczyk emocji, co wydaje się wręcz niebywałe. Choć film zaliczył wiele technicznych wpadek, jak np. odbicie się ekipy filmowej w okularach jednego z bohaterów, obecnie są one wyłącznie soczystymi kąskami dla fanów. Szczęki doczekały się aż trzech kontynuacji.

Bliskie spotkania trzeciego stopnia

Masz ochotę na bliskie spotkania z kosmitami? Musisz zatem obejrzeć kolejny film Spielberga – science fiction z 1977 roku – czyli już bardzo komercyjną, skierowaną do szerokiej publiczności, propozycję, która, obok Gwiezdnych Wojen Georga Lucasa, zapoczątkowała nowy nurt kina rozrywkowego: kino nowej przygody. Charakteryzuje się ono ożywieniem filmów przygodowych – kładzie się w nich nacisk na widowiskowość oraz wysoki budżet produkcji, a także nową tematykę.

W stanie Indiana następują nieoczekiwane zakłócenia elektryczne, a Roy Neary musi zbadać ich przyczynę. Nagle dostrzega dziwne światło, które emitowane jest z nieznanego źródła. Zaciekawieni zjawiskiem ludzie zaczynają się gromadzić. Ktoś przepadł bez śladu, a ktoś odbiera dziwne sygnały dźwiękowe… Spotkanie trzeciego stopnia z pozaziemskimi istotami wydaje się coraz bliższe.

Film zdobył Oscara; nagrodę specjalną dla Franka E. Warnera za montaż efektów dźwiękowych, a także Oscara za najlepsze zdjęcia. 

Indiana Jones – seria filmów

Kto nie zna słynnej postaci Indiany Jonesa? Grany przez Harrisona Forda archeolog, kojarzy się wszystkim ze skórzaną kurtką, krótką bronią palną  i… przygodami!

Na amerykańską serię przygodową składają się cztery filmy Stevena Spielberga, pierwszy z nich powstał w 1981 roku i są to Poszukiwacze Zaginionej Arki, których fabuła toczy się w 1936 roku. Dr Henry Walton Jones musi przeszkodzić nazistom, chcącym wykorzystać Arkę Przymierza, do nabycia mistycznej mocy.

W 1984 powstał kolejny film z serii; Indiana Jones i Świątynia Zagłady, a w 1989 trzeci; Indiana Jones i ostatnia krucjata. Czwarta część, choć gorąco oczekiwana przez wszystkich fanów Indy’ego, doczekała się premiery dopiero w 2008 roku – Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki przenosi nas do roku 1957 do Nevady i tajnej bazy wojskowej. 

Jeżeli lubisz filmy przygodowe, ta seria nie może umknąć Twojej uwadze. W końcu mało który film przygodowy otrzymuje nominację do Oscara za najlepszy film roku (Poszukiwacze Zaginionej Arki). Filmy o Indianie Jonesie mogą poszczycić się łącznie aż 7 Oscarami!

E.T

Jeżeli wciąż czujesz niedosyt pod względem kosmicznych propozycji w repertuarze Spielberga, to mamy dla Ciebie kolejną. Film E.T z 1982 roku to kultowa produkcja familijna łącząca w sobie cechy filmu przygodowego i sci- fi. 

Opowiada historię niesamowitej przyjaźni małego Elliota z uroczym przybyszem z innej planety. Magiczny, wzruszający film idealny do obejrzenia w niedzielne popołudnie. To jeden z tych seansów, które nigdy się nie nudzą, a oglądając go po latach, odkrywasz, że… nadal chwyta za serce. Takich filmów się nie zapomina!

E.T zdobył 33 nagrody, w tym cztery Oscary. Na uwagę zasługuje również autorska muzyka Johna Williamsa, nagrodzona Oscarem i Złotym Globem. Film zdobył też m.in. Oscara za najlepsze efekty specjalne oraz Złoty Glob w kategorii: najlepszy dramat. Mało kto potrafi tak precyzyjnie, a jednocześnie czule, przenosić swoje dziecięce fantazje i wyobrażenia do filmu, jak robi to właśnie Steven Spielberg.

Park Jurajski (Jurassic Park)

Film o wskrzeszeniu dinozaurów? Dlaczego nie! Park Jurajski zawiera elementy science fiction, świetnie nadaje się do oglądania całą rodziną. Jest to kolejny znany film reżysera, w którym zauważysz charakterystyczne dla jego twórczości elementy i motywy. Już sam pretekst do całej opowieści o dinozaurach jest niezwykle interesujący.  Scenariusz powstał na podstawie książki Michaela Crichtona.

Park Jurajski to niecodzienny park rozrywki, który mieści się na bezludnej wyspie, gdzie żyją dinozaury odtworzone z DNA pochodzącego z krwi wypitej przez, zastygłego w bursztynie, komara. Brzmi ciekawie? Jeżeli jeszcze nie oglądałeś filmu, musisz koniecznie to nadrobić! 

Efekty specjalne, które wykorzystano w filmie, również zasługują na wyróżnienie, bo są, jak na rok 1993, naprawdę przełomowe, a co najciekawsze, mimo szybkiego rozwoju technologii, do dziś niejednokrotnie potrafią zachwycić,. 

Lista Schindlera

Szczególnym w dorobku Spielberga jest film Lista Schindlera. Powstały w 1993 roku dramat, opowiada historię Oskara Schindlera, właściciela fabryki, który podczas II wojny światowej ocala 1100 Żydów. Jest to historia oparta na faktach, co nadaje dziełu Spielberga jeszcze większej symboliki. Film zdobył Oskara za najlepszy film oraz reżyserię, a także za: scenariusz, muzykę oryginalną, scenografię, zdjęcia, montaż. Łącznie zebrał aż 7 Oskarów w tak ważnych kategoriach! To niewątpliwy sukces Spielberga, a zarazem ukazanie twórczości od zupełnie innej strony.

Jest to jeden z najważniejszych filmów dekady, powstał w Polsce i był współtworzony wraz z polskimi artystami różnych pionów. Steven Spielberg zdecydował się na czarno-białą taśmę w celu pogłębienia realizmu, i rzetelniejszego oddania klimatu tamtych czasów. Reżyser podszedł do ukazania obrazu wojny z należytą uwagą, bez lukrowania i tkliwych obrazków, a z ludzi wydobywa autentyczne twarze. Jest to wielkie dzieło, klasyk, więc jeżeli jeszcze nie oglądałeś Listy Schindlera, powinieneś szybko to nadrobić.

Szeregowiec Ryan

Drugim, wojennym dramatem w twórczości reżysera jest Szeregowiec Ryan. Film z 1998 roku porusza ważne, a zarazem nie do końca oczywiste kwestie. Pod wojenną historią kryje się tak wiele aspektów i sprzeczności związanych z życiem człowieka, że aż trudno nie pokusić się o stwierdzenie, że to kolejny spielbergowski majstersztyk. 

Przenosimy się do 1944 roku, jest inwazja wojsk alianckich na Normandię. To czas tzw. Operacji Overlord. Kapitan Miller wydaje polecenie swoim żołnierzom, żeby odnaleźć szeregowca Ryana. Trzej jego braci zginęło, został przy życiu tylko on, dlatego przez wzgląd na ich matkę, Millerowi bardzo zależy na ocaleniu spadochroniarza. Ośmiu ochotników, narażając własne życie, wyrusza na teren wroga. Z czasem jednak zaczynają pojawiać się w ich głowach różne pytania – dlaczego właściwie mamy narażać się dla  jednego człowieka?

 A.I. Sztuczna inteligencja

Wyjątkowy i przejmujący dramat Spielberga, kolejny z elementami science fiction to z pewnością A.I. Sztuczna inteligencja. Powstał w 2001 roku, a jego akcja  rozgrywa się w XXI wieku – tutaj także znajdziesz nietuzinkową tematykę. Na Ziemii kurczą się zasoby naturalne, może dojść do zagłady, ale rozwój technologii przybiera zatrważająco szybkiego tempa. Powstają coraz nowsze, ulepszone modele robotów ze sztuczną inteligencją – wśród nich jest A.I. To chłopiec-robot, który pragnie miłości. Jednak coś zdecydowanie poszło nie tak, bo… A.I czuje i kocha. 

Wojna światów

Kolejny film o kosmitach w wykonaniu Spielberga – Wojna światów. Jest to dramat sci-fi powstały w 2005 roku. Łączy w sobie ulubioną tematykę reżysera: obcy i amerykańskie rodziny. Ferrier kończy pracę w porcie, a po powrocie do domu okazuje się, że będzie musiał zaopiekować się dziećmi. Na świecie zaczynają dziać się bardzo dziwne zjawiska – nawałnice, braki w dostawie prądu i niepokojące wyładowania. Nadchodzi wielka burza z błyskawicami pozbawionymi dźwięku, które uderzają wielokrotnie w ziemię, tworząc dziurę. Z dziury tej wyłania się nieznany obiekt. 

Jak widzisz, obcy nie są przedstawiani przez reżysera jednostronnie. Spielberg porusza tematykę UFO w kilku filmach, za każdym razem jednak dotyka jej od nieco innej strony. I choć na pierwszy rzut oka możemy mu zarzucić sztampowość, po głębszej analizie, okazuje się, że wszystko w tej układance ma swoje konkretne miejsce w celu wywołania u widza pożądanego efektu.

„Taki efekt wymaga niezwykłej koordynacji wielu elementów”, jak powiedział sam Spielberg o współpracy pomiędzy pionami dla filmu Wojna światów.

Player One

Przygoda, akcja i sci-fi to Twoje klimaty? W takim razie musisz koniecznie zobaczyć Player One, z 2018 roku. Tym razem przenosimy się w przyszłość do 2045 roku. Ludzie żyją w wirtualnej rzeczywistości — OASIS, tam potrafią spędzać dosłownie całe dnie, bo w świecie rzeczywistym nie dzieje się dobrze, jest chaos, zmierza on ku upadkowi. Tutaj z kolei mogą być, kimkolwiek zapragną. Ogranicza ich tylko własna wyobraźnia. 

Twórca OASIS, James Halliday, chce z powodu zbliżającej się śmierci przekazać swoje bogactwo pierwszej osobie, która znajdzie „easter egga”, czyli cyfrowe wielkanocne jajko. Rozpoczyna się dramatyczna rywalizacja… Do czego ona prowadzi? Każdy pragnie przejąć kontrolę nad grą. Jakie skutki będzie miało to dla świata? Koniecznie obejrzyj.

Następny film Stevena Spielberga — kiedy premiera, czego się po nim spodziewać? 

Już 21 grudnia 2021 roku w Polsce będzie miała miejsce premiera nowego filmu  Stevena Spielberga — West Side Story. Jest to dramat-musical, nowa spielbergowska wersja znanego hitu, który przeniesie Cię w historię miłosną z gangami w tle. Fani już zacierają ręce, połączenie to może się okazać nie lada gratką. 

My też jesteśmy ciekawi, jak wypadnie nowa wersja  West Side Story, w końcu robi ją sam Steven Spielberg. Filmy reżysera, pomimo tego, że są produkowane na szeroką skalę i dla obszernego grona widzów, często uznaje się za przełomowe. Umiejętnie wprowadza on do świata kina nowe rozwiązania, odmraża skostniałe i utarte schematy, odczarowuje – pozwala przybliżyć nam się do zalążków dziecięcej wyobraźni.

Sprawdź też: Najlepsze filmy oparte na faktach – co warto obejrzeć?

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.