1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Star Wars Jedi: Fallen Order (PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC)

Rozrywka

26.10.2021 12:39

Star Wars Jedi: Fallen Order (PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC)

Gry
9
0
0
9
0

Star Wars Jedi: Upadły zakon (oryginalny tytuł: Star Wars Jedi: Fallen Order) to trzecioosobowa, przygodowa gra akcji wydana na PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S oraz komputery PC.

Data premiery i twórcy

Gra Star Wars Jedi: Upadły zakon została wydana 15 listopada 2019 roku na komputery PC, oraz konsole PS4 i Xbox One, natomiast użytkownicy konsol PS5 oraz Xbox Series X/S na swoją kolej musieli poczekać do 11 czerwca 2021 roku. Gra została stworzona przez Respawn Entertainment, a jej wydaniem zajęło się Electronic Arts znane z publikacji takich gier jak Need for Speed, Medal of Honor czy serii Battlefield.

star wars jedi fallen order gameplay
Star Wars Jedi: Fallen Ordere to kawał solidnej historii osadzonej w świecie Gwiezdnych Wojen | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Star Wars KOTOR powraca na PS5 – wszystko, co wiemy o grze. Prezentacja Star Wars: Knights of the Old Republic Remake

Gry podobne do Star Wars Jedi: Fallen Order

Star Wars Jedi: Upadły zakon jest kontynuacją wydarzeń z kanonicznej Zemsty Sithów, podczas której dokonano czystki na członkach zakonu Jedi. Oto gry z podobnym klimatem oraz gameplayem:

 • seria Dark Souls, czyli RPG akcji zapoczątkowane w 2011 roku. Akcja rozgrywa się w mrocznym świecie fantasy i jest mocno skoncentrowana na eksploracji i uczeniu się na swoich doświadczeniach z przeszłości. Co prawda Dark Souls jest odrobinę wolniejszym i bardziej sztywnym tytułem niż Star Wars Jedi: Fallen Order, ale fajnie jest zobaczyć elementy rozgrywki, które (podobno) ukształtowały Jedi: Fallen Order.
 • Sekiro: Shadows Die Twice to trzecioosobowa gra akcji z 2019 roku. Akcja Shadows Die Twice, osadzona jest w Japonii z okresu Sengoku, a my wcielamy się w shinobi — czyli tytułowego Sekiro. Sama rozgrywka skupia się na skradaniu, eksploracji i walce, ze szczególnym uwzględnieniem walk z bossami.
 • Star Wars: The Force Unleashed to pochodząca ze studia LucasArts gra akcji wydana w 2008 roku. Dlaczego ze wszystkich części właśnie ta? Może dlatego, że daje nam szanse na poznanie drugiej strony medalu. Rozgrywka w Jedi: Fallen Order jest reprezentatywna dla umiejętności i precyzji, jakie Jedi muszą mieć, aby odnieść sukces w bitwie, The Force Unleashed ukazuje urok ciemnej strony: surową, bezlitosną, nieograniczoną moc.

Star Wars Jedi: Fallen Order — oceny i opinie

Na stronie Metacritic zarówno krytycy, jak i gracze są raczej zgodni co do wysokości oceny Star Wars Jedi: Fallen Order — średnia ocen krytyków to 79 punktów, natomiast graczy 7,6 (ta druga oczywiście w skali 10 punktowej). Co ciekawe, mimo ogólnie pozytywnych opinii, na Steamie twórcom gry często obrywa się za grafikę czy cenę nieadekwatną do długości rozgrywki:

Konsolowy port po najmniejszej linii oporu. Uboga grafika. Toporne sterowanie. Kłujący w oczy układ poziomów. Miałka, liniowa fabuła. Nie warto, za żadne pieniądze.” (V1705, SteamCommunity.com)       

Z kolei pozytywne opinie wskazują na pewnego rodzaju niedosyt:

”Gra jest wyśmienita. Nie raz trzeba zginać lub się nauczyć nowych umiejętności walki na miecze świetlne, by iść dalej z fabułą. Zagadki trochę wymagające (trzeba trochę pogłówkować). Gra od 0 do 10. Daje dobre 9, choć mi coś w tej grze brakuje.” (Fafik, SteamCommunity.com)

DLC i edycje specjalne

Gra została wydana w dwóch edycjach: standardowej oraz deluxe. Edycja deluxe nie zawiera jednak żadnych DLC, a jedynie cztery bonusy w postaci trzech elementów kosmetycznych i zakulisowego filmu reżyserskiego. Jak dotychczas Star Wars Jedi: Fallen Order nie doczekała się żadnego DLC i nic nie wskazuje, żeby miało to nastąpić, jednakże w maju 2020 roku została wydana aktualizacja zawierająca zestaw wyzwań bojowych, a także siatkę bojową, w której gracze mogą tworzyć własne potyczki.

Patch zawiera również tryb New Journey +, to funkcja dla tych, którzy chcieliby zacząć zabawę z grą od nowa, zachowując przy tym wszystkie przedmioty z poprzedniego przejścia.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny trailer gry ukazał się w 2019 roku i daje nam wgląd jedynie w warstwę fabularną gry.

Fabuła i rozgrywka w Star Wars Jedi: Fallen Order

Fabuła Star Wars Jedi: Fallen Order  toczy się pięć lat po wydarzeniach z Zemsty Sithów. Tym razem naszym bohaterem jest Padawan Cal Kestis, który ledwo przeżył wydarzenia z wyżej wymienionej produkcji. W grze wyruszamy na misję odbudowy Zakonu Jedi, musimy przy tym pozbierać kawałki swojej rozbitej przeszłości i rozwinąć nowe potężne zdolności Mocy oraz sztukę posługiwania się kultowym mieczem świetlnym, aby ukończyć szkolenie.

Co do samej rozgrywki w Upadłym Zakonie przebiega ona z perspektywy trzeciej osoby. Do dyspozycji mamy cztery poziomy trudności: Story Mode, Jedi Knight, Jedi Master i Jedi Grand Master. Naszym celem jest eksploracja i rozwój postaci, a bronią miecz świetlny i moce Jedi. Nasz miecz świetlny ewoluuje wraz z postacią. Wrogowie, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć to m.in. imperialni szturmowcy, droidy, wykwalifikowani wojownicy Zabrak i oczywiście różnej maści Bossowie.

Umiejętności naszej postaci rosną wraz z pokonywanymi etapami, a każda nowa umiejętność odblokowuje dostęp do wcześniej niedostępnych obszarów. W grze dostępne są kręgi medytacji, w których odzyskujemy zdrowie i regenerujemy Moc, a także możemy zapisać stan gry. Uwaga! W czasie naszego odpoczynku odradzają się pokonani wcześniej wrogowie. Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda gameplay w praktyce, kliknijcie linka poniżej

Sprawdź też: Wszystko o Lego Star Wars: Skywalker Saga — kiedy premiera, zwiastun, rozgrywka

Wymagania sprzętowe Star Wars Jedi: Fallen Order

Minimalna konfiguracja sprzętowa:

 • procesor: Intel Core i3-3220 / AMD FX-6100 lub lepszy
 • pamięć RAM: 8 GB
 • karta graficzna: GeForce GTX 650 / Radeon HD 7750 lub lepsza
 • miejsce na dysku: 55 GB
 • system operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)

Zalecana konfiguracja sprzętowa:

 • procesor: Intel Core i7-6700K / AMD Ryzen 7 1700 lub lepszy
 • pamięć RAM: 16 GB
 • karta graficzna: GeForce GTX 1070 lub GTX 1660Ti / AMD Ryzen 7 1700 lub lepsza
 • miejsce na dysku: 55 GB
 • system operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)

Aby zainstalować grę na konsolach, potrzebna jest następująca ilość wolnego miejsca: około 45 GB na konsolach Xbox i około 60 GB na konsolach PlayStation.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.