Rozrywka

07.12.2021 14:23

Śpiulkolot Młodzieżowym Słowem Roku 2021. Twoja stara na podium

Newsy Online
41
34
23
41
34

Śpiulkolot wygrał w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. O wyborze tego, konkretnego słowa miał zdecydować jego sympatyczny wydźwięk, miłe skojarzenia i szeroka popularność. Podium uzupełniły naura i twoja stara.

Wyniki plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2021, którego organizatorem było wydawnictwo PWN, mogą zaskakiwać. Podobnie, jak zaskakujące okazały się być tegoroczne nominacje do finałowej dwudziestki. Śpiulkolot, bo to właśnie to słowo zajęło pierwsze miejsce w głosowaniu, z całą pewnością, zyska teraz na popularności jeszcze bardziej.

Śpiulkolot – co to właściwie jest?

Definicję słowa śpiulkolot przybliżyła prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, będąca członkinią jury plebiscytu. To żartobliwy wyraz oznaczający sen, czynność spania, samo udawanie się na spoczynek lub nawet łóżko i inne przyjemne miejsca do spędzania czasu w objęciach Morfeusza.

Śpiulkolot pochodzi od słowa śpiulkać, czyli potocznego synonimu słowa spać. Rozpowszechniło się wraz z popularnymi memami, przedstawiającymi sympatyczne zwierzęta, zachęcające do odbycia drzemki.

Zwycięskie słowo otrzymało 6243 głosy.

śpiulkolot mem

Rywale walczyli zacięcie

W plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2021 oddano łącznie 34885 głosów. Dlaczego wygrał właśnie śpiulkolot? Jak podkreśla prof. Anna Wileczek, przede wszystkim z uwagi na jego niezwykle sympatyczny wydźwięk i odbiór. O dziwo, zdecydowanie mniej sympatyczne słowa radziły sobie niemal równie dobrze. Dla przykładu twoja stara, czyli fraza uznawana za uniwersalną odpowiedź na wszelkie zaczepki, otrzymała aż 3148 głosów, co pozwoliło jej na zajęcie trzeciego miejsca.

Obecność twojej starej w plebiscycie jest zadziwiająca przede wszystkim z uwagi na fakt, że liczy sobie już ładnych kilkanaście lat funkcjonowania w mowie potocznej. Dlaczego akurat teraz sięgnięto po wyrażenie, którego używamy już od dłuższego czasu? To wiedzą chyba tylko jurorzy.

Twoja stara to również obiekt innej kontrowersji, związanej z wyeliminowaniem przez jury słowa julka, rzekomo na jego negatywny wydźwięk. Cóż, w wyrażeniu, które znalazło się na podium, również próżno szukać czegokolwiek pozytywnego, a jednak można było na nie głosować.

Drugie miejsce podium przypadło w udziale słowu naura, z wynikiem 4450 głosów. Wyróżnienia jury otrzymały słowa mrozić, w znaczeniu odczuwać zażenowanie (Młodzieżowe Słowo Roku 2021 w Niemczech i Austrii) oraz odciszyć (włączyć mikrofon), będące owocem zdalnego nauczania.

Jak zapatrujecie się na te wyniki? Dla mnie śpiulkolot gituwa.

Sprawdź też: Czy wiesz, jakie jest najdłuższe słowo na świecie?

41
34

Podziel się:

Komentarze (23)

Nie znam kogoś kto tego słowa używa. Ja sama się o nim dowiedziałam przez Radio Eska (imprezka XD). A tak wgl mam pytanie: czy nadal modne jest używanie xd czy lol? Bo mi się wydawało że nie ale nadal je często słyszę lub wiedzę w komentarzach. I jakie jeszcze są młodzieżowe słówka?????? Proszę o jak najszybszą odp!!! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.