1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Śpiulkolot Młodzieżowym Słowem Roku 2021. Twoja stara na podium

Rozrywka

07.12.2021 14:23

Śpiulkolot Młodzieżowym Słowem Roku 2021. Twoja stara na podium

Newsy Online
36
31
23
36
31

Śpiulkolot wygrał w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. O wyborze tego, konkretnego słowa miał zdecydować jego sympatyczny wydźwięk, miłe skojarzenia i szeroka popularność. Podium uzupełniły naura i twoja stara.

Wyniki plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2021, którego organizatorem było wydawnictwo PWN, mogą zaskakiwać. Podobnie, jak zaskakujące okazały się być tegoroczne nominacje do finałowej dwudziestki. Śpiulkolot, bo to właśnie to słowo zajęło pierwsze miejsce w głosowaniu, z całą pewnością, zyska teraz na popularności jeszcze bardziej.

Śpiulkolot – co to właściwie jest?

Definicję słowa śpiulkolot przybliżyła prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, będąca członkinią jury plebiscytu. To żartobliwy wyraz oznaczający sen, czynność spania, samo udawanie się na spoczynek lub nawet łóżko i inne przyjemne miejsca do spędzania czasu w objęciach Morfeusza.

Śpiulkolot pochodzi od słowa śpiulkać, czyli potocznego synonimu słowa spać. Rozpowszechniło się wraz z popularnymi memami, przedstawiającymi sympatyczne zwierzęta, zachęcające do odbycia drzemki.

Zwycięskie słowo otrzymało 6243 głosy.

śpiulkolot mem

Rywale walczyli zacięcie

W plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2021 oddano łącznie 34885 głosów. Dlaczego wygrał właśnie śpiulkolot? Jak podkreśla prof. Anna Wileczek, przede wszystkim z uwagi na jego niezwykle sympatyczny wydźwięk i odbiór. O dziwo, zdecydowanie mniej sympatyczne słowa radziły sobie niemal równie dobrze. Dla przykładu twoja stara, czyli fraza uznawana za uniwersalną odpowiedź na wszelkie zaczepki, otrzymała aż 3148 głosów, co pozwoliło jej na zajęcie trzeciego miejsca.

Obecność twojej starej w plebiscycie jest zadziwiająca przede wszystkim z uwagi na fakt, że liczy sobie już ładnych kilkanaście lat funkcjonowania w mowie potocznej. Dlaczego akurat teraz sięgnięto po wyrażenie, którego używamy już od dłuższego czasu? To wiedzą chyba tylko jurorzy.

Twoja stara to również obiekt innej kontrowersji, związanej z wyeliminowaniem przez jury słowa julka, rzekomo na jego negatywny wydźwięk. Cóż, w wyrażeniu, które znalazło się na podium, również próżno szukać czegokolwiek pozytywnego, a jednak można było na nie głosować.

Drugie miejsce podium przypadło w udziale słowu naura, z wynikiem 4450 głosów. Wyróżnienia jury otrzymały słowa mrozić, w znaczeniu odczuwać zażenowanie (Młodzieżowe Słowo Roku 2021 w Niemczech i Austrii) oraz odciszyć (włączyć mikrofon), będące owocem zdalnego nauczania.

Jak zapatrujecie się na te wyniki? Dla mnie śpiulkolot gituwa.

Sprawdź też: Czy wiesz, jakie jest najdłuższe słowo na świecie?

36
31

Podziel się:

Komentarze (23)

Nie znam kogoś kto tego słowa używa. Ja sama się o nim dowiedziałam przez Radio Eska (imprezka XD). A tak wgl mam pytanie: czy nadal modne jest używanie xd czy lol? Bo mi się wydawało że nie ale nadal je często słyszę lub wiedzę w komentarzach. I jakie jeszcze są młodzieżowe słówka?????? Proszę o jak najszybszą odp!!! 😉

Ja się o tym z eski dowiedziałam xd. Tak wgl to mam pytanie: czy nadal się używa xd lol? i jakie są jeszcze młodzieżowe słówka????

Kto normalny używa słowa śpiulkolot? Ludzie po 40? Powinni zrobić 2 głosowanie gdzie mogą głosować ludzie którzy mają mniej niż 19 lat

Osobiście pierwszy raz słyszę słowo śpiulkolot. I nie wiem czy to ja jestem zacofany czy ten kto to słowo wybrał

Śpiulkolot śpiulkolotem, ale jak ja mam się codziennie z niego katapultować, hm? Tu trzeba iść na wykłady, a tu obowiązki kapitana śpiulkolotu wzywają…

Nie no błagam załamka kurde jest 21 wiek i jak ktoś tak mówi to tylko ludzie po 40! Jak będzie głosowanie w przyszłym roku to dajcie że przed głosowaniem trzeba podać wiek i ludzie po dajmy na to 20 roku życia nie będą mogli głosować bo tak to w przyszłym wygra znowu jakieś nie wiadomo co. Większość „młodzieży” nawet nie wiedziało że takie słowo istnieje 😑

Kocham argumentum ad populum, czyli obalanie lub potwierdzanie danej tezy, bo wiele osób tak robi bądź nie robi

Gdzie tak mówią?? Na Podlasiu?? Przecież tam internet donoszą wiaderkami 🤣🤣. A tak na poważnie to nawet nie potrafię tego wymówić.

Aha ciekawe kto to wgl używa xd pierwszy raz się dowiedziałem o tym słowie jak zostało wybrane młodzieżowym słowem roku także to już mówi wszystko samo za siebie

W życiu tego nie słyszałem to ma być młodzieżowe słowo roku, jury nie powinno wymyślać słów tylko rozstrzygać glosy, myślę że naura mogłoby być pierwsze a twoja stara 2, a trzecie np louda, który też było mega popularne zwłaszcza pod koniec roku

To nie ma być miłe to są młodzieżowe słowa , kto to ***** wybierał ? Pierwsze co zrobiłem to wpisałem w google co to jest

Mógłbym poprosić o konkretne badania i dane wskazujące na to, że nikt na świecie tak nie mówi? Sam nie używam sformułowania „śpiulkolot”, ale jednak często je słyszę lub wyczytuję w postach innych, szczególnie wśród… młodzieży. Kto by pomyślał?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.