Rozrywka

28.10.2021 11:24

Shadow of the Tomb Raider (PlayStation 4, PC i Xbox One)

Gry
10
0
0
10
0

Shadow of the Tomb Raider to gra eksploracyjna będąca kolejną odsłoną serii przygodowych gier akcji. Stworzona została przez Eidos-Montréal i Crystal Dynamics. Stanowi ona kontynuację Rise of the Tomb Raider z 2015 roku.

Data premiery i twórcy

Gra została wydana 14 września 2018 roku na PlayStation 4, PC i Xbox One przez wytwórnię Square Enix. Jeśli chodzi o konsole to za główne prace nad Shadow of the Tomb Raider odpowiadało studio Eidos Montréal, a Crystal Dynamics było studiem wspierającym produkcję. Natomiast konwersją na PC zajęła się ekipa firmy Nixxes Software.

shadow of the tomb raider recenzja
Shadow of the Tomb Raider to ostatnia cześć trylogii odświeżonych przygód Lary Croft | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Historia serii gier Tomb Raider – najważniejsze informacje o kultowej grze z Larą Croft

Gry podobne do Shadow of the Tomb Raider

 • Na początku wypadałoby wręcz wymienić całą serię gier o przygodach Lary Croft, ze szczególnym uwzględnieniem części Tomb Rider oraz Rise of the Tomb Raider, gdyż wszystkie one — tak jak i Shadow of the Tomb Raider opowiadają o początkach przygód głównej bohaterki.
 • Kolejnym tytułem, po który powinien sięgnąć każdy fan gier przygodowych to seria Uncharted studia Naughty Dog, w której rozgrywka momentami wręcz łudząco przypomina to, co spotykamy w Tomb Raiderach.
 • Tym, których najbardziej fascynują piaszczyste tereny, krypty i wspinaczka z pewnością spodoba się Assassin’s Creed: Origins firmy Ubisoft.

Shadow of the Tomb Raider — oceny i opinie

Na stronie Metacritic zarówno krytycy, jak i gracze są raczej zgodni co do wysokości oceny Shadow of the Tomb Raider — i tak średnia ocen krytyków to 77 punktów, natomiast graczy 7,3 (ta druga oczywiście w skali 10 punktowej). Co do samych opinii — negatywnych raczej nie znajdziemy, częściej neutralne typu:

„Poprawna kontynuacja bardzo dobrej gry.

Gra się, bo się gra. Gra się dobrze, ale czterech liter nie urywa. Większe emocje w dwóch poprzednich odsłonach.” (galin, SteamCommunity.com)”

„Wspaniała, ciągle zaskakująca najnowsza część przygód Lary Croft — Shadow of the Tomb Raider to naprawdę cudo (…)” (Blacky, SteamCommunity.com)   

DLC i edycje specjalne

Shadow of the Tomb Raider doczekała się aż siedmiu DLC, które dostarczają graczom mnóstwo nowych wyzwań, dodatkowych misji oraz ekwipunku:

 • The Forge
 • The Pillar
 • The Nightmare
 • The Price of Survival
 • The Serpent’s Heart
 • The Grand Caiman
 • The Path Home

The Forge (Kuźnia) 

Na terenie zalanej lawą kuźni Lara wraz z przyjaciółką Amy eksploruje zupełnie nowy grobowiec, by odkryć tajemnicę Kuwaq Yaku. Dodatek ten jest grywalny zarówno w trybie solo, jak i w ramach trybu współpracy, a ukończenie grobowca wyzwań nagrodzone będzie umiejętnością Grenadier, strojem Brocken i bronią Umbrage 3-80.

The Pillar (Filar) 

Lara odkrywa tajemnicę kryjącą się za legendą dotyczącą apokalipsy Majów. Tutaj również do gry zostaje wprowadzony nowy grobowiec, a nagrodą za przejście go będzie strój bojowy Sinchi Chiqua oraz Łuk Zaprzysiężonego.

The Nightmare (Koszmar) 

Koszmar to posiadłość Croftów i starzy wrogowie w zupełnie nowej odsłonie, kolejny grobowiec i jeszcze większa ilość łamigłówek, za których rozwiązanie czeka strój Scales of Q, topór Grip of Fear oraz umiejętność White Breath, która daje strzałom strachu Lary moc efektu obszarowego. 

shadow of the tomb raider
Gra doczekała się aż 7 DLC! | źródło: materiały prasowe

The Price of Survival (Cena przetrwania)

W tym, czwartym już dodatku Lara musi przedrzeć się przez wypełniony trującymi gazami grobowiec i pokonać elitarnych żołnierzy Paititi, a wszystko to dla złamania szyfru przywódcy organizacji Trójca. Nagrodą za dokonanie tego jest strój Hunter’s Array, pistolet Silent Sting i umiejętność Raptor’s Eye, która umożliwia Larze oznaczanie wrogów w celu ciągłego śledzenia.

The Serpent’s Heart (Serce węża)

Cel Lary to uratowanie rebeliantów, a żeby tego dokonać, musi zgłębić tajemnice ukrytego pod wodą grobowca. Sukces nagrodzony będzie strojem Dragon Scales, łukiem Serpent Lash oraz umiejętnością Divine Bounty.

The Grand Caiman (Wielki Kajman)

Tutaj czeka na Larę wulkaniczny grobowiec i grupa najemników, które będzie utrudniała jej wykonanie misji, jaką jest uratowanie mieszkańców San Juan przed okrutnym bóstwem. Po zakończeniu zadania otrzymasz Reptile Hide oraz broń Whispering Scourge, a także umiejętność Volcano.

The Path Home

Jest to dodatek opowiadający wydarzeniach, które mają miejsce po podstawowej wersji gry. Lara musi udać się do starożytnych obszarów w pobliżu Misji San Juan, by odnaleźć swych zagubionych sojuszników. Do zdobycia w tym dodatku jest strój Midnight Sentinel, łuk Silver Strike oraz umiejętność Magic Touch.

Zwiastun i gameplay

Zwiastun Shadow of the Tomb Raider ukazał się 27 kwietnia 2018 roku i choć może oddaje nam klimat gry, to jednak na temat rozgrywki nadal niewiele wiadomo, ponieważ zawiera jedynie CGI. Zresztą sprawdźcie sami:

Fabuła i rozgrywka w Shadow of the Tomb Raider

Jako że Shadow of the Tomb Raider to ostatnia (podobno) część trylogii Survival Timeline, akcja, którą tu zobaczymy, ma miejsce po wydarzeniach z Rise of the Tomb Raider. Tym razem Lara nie jest już nieco zagubioną nastolatką, a dojrzałą kobietą archeolog. W poszukiwaniu artefaktu Majów będzie przemierzać Meksyk i Amerykę Południową, a przy okazji…wywoła apokalipsę i będzie zmuszona do podjęcia próby ocalenia świata. Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że tak jak w poprzednich dwóch częściach, tak i w tej zachowana została rozgrywka trzecioosobowa.

Twórcy dotrzymali słowa co do wielkości terenów do eksploracji oraz ilości misji i zadań pobocznych — ich ilość czasami może wręcz przytłoczyć. Zwiększona została również ilość kupców, z którymi Lara może prowadzić handel wymienny. Używanie chwytaka do biegania po ścianach czy przeskoki nad przepaściami to nie wszystko, na co będzie stać panią archeolog — w tej części nasza bohaterka może nurkować i to o wiele dłużej, a to wszystko dzięki wprowadzeniu podświetlonych kieszeni powietrza. 

Sprawdź też: Uncharted — historia serii gier. Najważniejsze informacje o kultowej serii z konsol PlayStation

Oprócz ruin i grobowców duże możliwości zabawy daje dżungla, gdzie Lara bez problemów i z wykorzystaniem jej dobrodziejstw, może zastawiać pułapki na swoich wrogów czy atakować ich z zaskoczenia — co ważne, w tej części będzie też pojawiała się perspektywa uniknięcia walki, gdyż duży nacisk producenci położyli na możliwość skradania się. 

Gracze mogą zmieniać poziom trudności różnych aspektów gry, w tym eksploracji, łamigłówek i misji, a mieć wpływ na ustawienia głosów dla postaci w tle, aby NPC mówili  w ich ojczystych językach. Mały przedsmak rozgrywki poniżej.

Multiplayer

Shadow of the Tomb Raider nie jest grą wieloosobową ani kooperacyjną, jeśli chodzi o fabułę. Jednakże możliwość taka pojawia się w jego DLC, a konkretnie w The Forge i The Nightmare.

Wymagania sprzętowe Shadow of the Tomb Raider

Minimalna konfiguracja sprzętowa:

 • Procesor: Intel Core i3-3220 lub odpowiednik AMD
 • Pamięć RAM: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia GTX 660/GTX 1050 / AMD Radeon HD 7770
 • Dysk: 40 GB wolnego miejsca na dysku twardym
 • System operacyjny i inne: Windows 7 64-bit

Zalecana konfiiuracja sprzętowa:

 • Procesor: Intel Core i7 4770K 3.40 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.20 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia GTX 1060 6GB / AMD Radeon RX 480, 8GB
 • Dysk: 40 GB wolnego miejsca na dysku twardym
 • System operacyjny i inne: Windows 7 64-bit

Miejsce zajmowane na dysku Xbox One 22,63 GB, a PS4 30,53GB. Na obu tych konsolach dostępna jest opcja wyboru wariantu prowadzenia gry — w rozdzielczości 1080p w 60 klatkach na sekundę lub w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *