fauda sezon 4

Rozrywka

28.07.2021 11:16

Serial Fauda – czy powstanie sezon 4? Wszystkie informacje o kultowym serialu

Filmy i seriale
5
1
5
5
1

Fauda, czyli izraelska seria, którą zachwycił się zachodni świat, wkrótce ma doczekać się nowego sezonu. Kiedy możemy spodziewać się nowych odcinków? Gdzie oglądać serial Fauda?

Fauda – informacje na temat serialu

Fauda to serial opowiada losy dowodzonego przez doświadczonego żołnierza o imieniu Doron Kavillio oddziału Mista’arvim, czyli grupy izraelskich agentów prowadzących w Strefie Gazy operacje mające na celu zapobieganie atakom ze strony palestyńskich bojowników. Pierwsze odcinki serii zostały wyemitowane w 2015 roku przez izraelską telewizję Yes Oh. Rok później Fauda doczekała się premiery w serwisie streamingowym Netflix i od tego czasu wchodzi w skład stałej oferty tej platformy. Dotychczas zrealizowano trzy sezony serialu. Jesienią 2020 roku twórcy zapowiedzieli powstanie kolejnego, czwartego sezonu.

Zobacz też: Better Call Saul sezon 6 – kiedy premiera? Wszystko, co musicie wiedzieć o najnowszym sezonie

Fauda sezon 4 – kiedy premiera, gdzie obejrzeć?

14 września 2020 roku fanpage Faudy na Facebooku zamieścił post, w którym twórcy zapowiedzieli powstanie czwartego sezonu serialu. Ta informacja pojawiła się też w innych serwisach social media, utwierdzając widzów w przekonaniu, że doczekają się kolejnej części losów bohaterów. Mimo że wciąż nie została ogłoszona dokładna data premiery pierwszego odcinka nowego sezonu, możemy podejrzewać, że nie pojawi się on w serwisie Netflix wcześniej niż na początku 2022 roku. Na proces realizacji całego przedsięwzięcia z pewnością duży wpływ wywarły okoliczności pandemii, trudno więc spodziewać się, że doczekamy się zakończenia wszystkich prac jeszcze w tym roku. Warto przypomnieć, że pomiędzy premierą pierwszego i drugiego sezonu upłynęły dwa lata, sezon trzeci zaś został zakończony w marcu 2020 roku.

W Polsce będziemy mogli obejrzeć nowy sezon Faudy na platformie Netflix. Tam też znajdziemy wszystkie poprzednie sezony serialu. Nowa część prawdopodobnie będzie się składać z dwunastu odcinków, dokładnie tak, jak w przypadku pozostałych sezonów.

Kogo zobaczymy na ekranie nowego sezonu serialu Fauda? Sezon 4 i obsada

Twórcy nie poinformowali jeszcze publicznie, kto będzie wchodzić w skład obsady czwartego sezonu Faudy. Fani podejrzewają jednak, że nie należy się spodziewać większych zmian w tym zakresie – w ostatnich trzech sezonach zespół aktorski składał się głównie z tych samych osób. Na ekranie prawie na pewno zobaczymy takie osoby jak Lior Raz (Doron Kavillio), Szadi Mar’i (Walid El Abed), Laëtitia Eïdo (Dr. Shirin El Abed), Itzik Cohen (Gabi/Kapitan Ayub) i Neta Garty (Gali Kavillio). Nowy sezon z pewnością zostanie wzbogacony o nowe twarze, trudno jednak na razie podejrzewać, ile z nich zobaczymy w głównych rolach.

fauda sezon 4
Źródło: fb.com/faudaofficial

O czym będą nowe odcinki serialu Fauda? Sezon 4 i jego fabuła

O czym będzie nowy sezon? Możemy tylko podejrzewać. Choć żadne informacje nie zostały jeszcze oficjalnie upublicznione, fani podejrzewają, że podobnie jak w poprzednich sezonach, tak i w najnowszej części centralną osią fabuły będzie oddział Mista’arvim. Duża część czasu ekranowego w szczególności miałaby przypaść Doronowi Kavillio. Niektórzy mają także nadzieję, że twórcy uczynią serial w nowej odsłonie nieco bardziej zrównoważonym w kwestii sposobu reprezentowania poszczególnych narodów tak, by widzowie nie odnosili wrażenia faworyzowania przez twórców jednej ze stron konfliktu (w tym przypadku Izraela).

Lior Raz i Avi Issacharoff – kim są twórcy serialu Fauda?

Lior Raz nie tylko jest twórcą serialu, lecz i odtwórcą głównej roli. Wciela się w postać przywódcy oddziału Mista’arvim o imieniu Doron Kavillio. Urodził się w zamieszkałym w znacznej większości przez Żydów mieście Ma’ale Adummim, położonym około 7 kilometrów od Jerozolimy. Służył w strukturach Sił Obronnych Izraela jako członek elitarnej, tajnej jednostki operacyjnej. Doświadczenia ze służby pomogły mu wiernie oddać realia życia w oddziale i lepiej sprawdzić się w serialu jako Doron Kavillio.

Avi Issacharoff to dziennikarz zajmujący się tematyką konfliktu Izraelsko-palestyńskiego. Wieloletni korespondent izraelskiej gazety Haaretz i autor publikacji na temat stosunków izraelsko-arabskich.

fauda sezon 4
Źródło: fb.com/faudaofficial

O czym opowiada serial Fauda?

Fabuła pierwszego sezonu Faudy skupia się wokół emerytowanego żołnierza o imieniu Doron Kavillio, który decyduje się na powrót do służby. Weteran podejmuje taki krok po dowiedzeniu się, że groźny palestyński bojownik, którego izraelski oddział miał kiedyś zabić, wciąż żyje. Doron rozpoczyna pościg za terrorystą o imieniu Taofik Hamed, znanym szerzej pod pseudonimem Pantera lub jako Abu Ahmad. Doron musi jednak wiedzieć, że nie działa w próżni, a od jego decyzji zależeć będzie bezpieczeństwo zarówno jego podopiecznych w oddziale, jak i jego najbliższych. W kolejnych sezonach serial rozwija wątek weterana i jego oddziału Mista’arvim – izraelskich agentów, których zadaniem jest infiltracja szeregów palestyńskich bojowników.

Fauda – reakcje publiczności

Serial spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno w Izraelu, jak i w wielu innych częściach świata, szczególnie na Zachodzie. Fani docenili wartką akcję, charakterystyczne kreacje aktorskie oraz przewidujący wiele zaskakujących dla widzów momentów scenariusz. Serial został doceniony za próbę głębszego wejrzenia w temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, bez przeforsowywania przez twórców typowych bezpodstawnych uprzedzeń czy stronniczych opinii. Publika wyraziła uznanie wobec odcinków serialu również za przeniesienie na ekran realiów pracy izraelskich żołnierzy z zachowaniem wysokiego poziomu realizmu i bez niepotrzebnej egzaltacji czy patosu. Fauda została doceniona przez krytyków, otrzymując między innymi sześć Nagród Izraelskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej. W 2017 roku New York Times mianował serię jedną z najlepszych zagranicznych seriali tego roku. W agregatorze opinii Rotten Tomatoes serial otrzymał najwyższą możliwą średnią z poleceń krytyków, czyli 100%.

fauda sezon 4
Źródło: fb.com/faudaofficial

Zobacz też: Sezon 3 The Umbrella Academy — kiedy premiera? Wszystko o trzecim sezonie

Odbiór serialu na świecie bywa skrajnie inny. Oczywiście największe różnice występują pomiędzy widzami z Izraela a tymi z Palestyny i nieprzychylnych Izraelowi krajów arabskich. Polaryzacja pomiędzy stronami konfliktu i ich zwolennikami ma odbicie w recepcji serialu, mimo że kreowany przez twórców obraz tej wieloletniej krwawej wojny nie należy do typowo jednostronnych. Arabowie niekiedy zarzucają Faudzie potraktowanie po macoszemu realiów życia Palestyńczyków i lokalnych obyczajów. Krytykują język, którym posługują się arabscy bohaterowie, twierdząc, że znajdują się w nim błędy i nie bywa on zgodny z miejscowym dialektem. Słów krytyki serial doczekał się także z ust części żydowskiej widowni, której nie spodobał się sposób przedstawienia konfliktu, ujmujący, według niej, powadze prowadzonej przez stronę izraelską walki. Analogiczny zarzut wobec Faudy wystosowała także publika sympatyzująca z Palestyną.

Fauda to jeden z ciekawszych seriali na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego i jeden z nielicznych poruszających tę tematykę, które znajdziemy w ofercie platformy Netflix. Choć niewiele jeszcze wiadomo na temat czwartego sezonu serii, możemy się spodziewać, że zostanie ona utrzymana w podobnej konwencji jak poprzednie części. Fani mogą więc spodziewać się przemyślanego scenariusza i porywającej, stale trzymającej w napięciu akcji.

5
1

Podziel się:

Komentarze (5)

„Na ekranie prawie na pewno zobaczymy takie osoby jak Lior Raz (Doron Kavillio), Szadi Mar’i (Walid El Abed), Laëtitia Eïdo (Dr. Shirin El Abed), Itzik Cohen (Gabi/Kapitan Ayub) and Neta Garty (Gali Kavillio).”
To ciekawe, biorąc pod uwagę, że dwóch z tej puli już nie ma w serialu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *