
Spis treści
Seria Halo, choć nie zyskała wielkiej popularności w naszym kraju, to jeden z głównych filarów konsol Microsoftu, który napędza ich sprzedaż. Prześledźmy dziś wszystkie najważniejsze dzieła spod szyldu Halo — a trochę ich już wyszło!
Halo — podstawowe informacje, historia powstania, twórcy
Początki serii Halo sięgają przełomu lat ‘90 i ‘00. Co ciekawe, na początku był to projekt gry strategicznej, tworzonej przez małe i zdecydowanie mniej znane niż teraz studio Bungie.
Halo, jeszcze jako RTS zmierzający na Mac’a, zostało zapowiedziane w 1999. W maju 2000, podczas E3 pokazany został trailer, prezentujący grę już jako strzelaninę z widoku trzeciej osoby.

Zobacz też: Wszystko o Halo: Infinite – Kiedy premiera, trailer, rozgrywka
Niewiele później, bo już 19 czerwca 2000, w dziewiątą rocznicę powstania studia, podana została informacja, że Bungie zostało wykupione przez Microsoft, a z czasem koncept gry ewoluował w kierunku FPSa. Zmieniła się też platforma docelowa. Halo: Combat Evolved miało zostać ekskluzywnym tytułem startowym na Xboxa — ogłoszonym w marcu 2000 konsolę Microsoftu.
Do premiery Xboxa w listopadzie 2001 zarówno Microsoft, jak i Bungie realizowali tak samo ciekawą, jak i niespodziewaną strategię marketingową. Tytuł niemalże znikąd, nie od początku uznawany był za motor napędowy dla potencjalnego sukcesu Xboxa, ale z czasem stawał się coraz większym jego elementem.
Seria gier Halo
Do tej pory seria doczekała się nie tylko pięciu (szósta znajduje się w produkcji) głównych części cyklu, ale również wielu spin-offów, reedycji. Poza tym sama marka może pochwalić się wieloma komiksami, książkami czy animacjami, które rozszerzają i tak już bardzo rozwinięte, zwłaszcza jak na FPSa, uniwersum.
Fani mogą też zaznajomić się z jej klasycznymi częściami za sprawą wydanej na Xbox One (2014), PC oraz Xbox Series X (2019-2020) reedycji Halo: The Master Chief Collection.

Halo: Combat Evolved
Halo: Combat Evolved zostało wydane w 2001. Jak już wspominałem, był to tytuł startowy na oryginalnego Xboxa.
Co ciekawe, jak na strzelaninę z widoku pierwszej osoby, Halo od początku mierzyło w bycie czymś więcej. Poza wieloma elementami rozgrywki, niekoniecznie kojarzonej z FPSami, oferowało także niesamowicie rozbudowane uniwersum i angażującą fabułę, która z założenia miała przyciągnąć i utrzymać na dłużej amerykańskiego odbiorcę.
Głównym bohaterem był zakuty w zbroję Master Chief, będący członkiem elitarnej grupy genetycznie zmodyfikowanych super żołnierzy SPARTANS, będącej zbrojnym ramieniem dla UNSC — organizacji militarnej będącej na czele ludzkiej cywilizacji. Przeciwnikiem była obca rasa religijnych fanatyków, a na szali leżały losy całej galaktyki.
Brzmi do bólu sztampowo? Nic bardziej mylnego! Zadbano o najmniejsze szczegóły jeśli chodzi o opis konfliktu zbrojnego, jego strony, motywacje czy mitologię poszczególnych ras. Mamy tu do czynienia z prawdziwą space operą na ogromną skalę.
Skala ta tyczyła się także gameplayu, który obfitował nie tylko w strzelanie, ale oferował również możliwość kierowania pojazdami z wykorzystaniem świetnego modelu jazdy, a także korzystanie z szerokiego i wyjątkowo przemyślanego inwentarza ludzkiej i kosmicznej technologii oraz różnorodne, dziejące się w unikalnych lokacjach misje.
Halo kojarzone jest również z zastosowaniem niezwykle złożonej jak na tamte czasy sztucznej inteligencji przeciwników. Żywo reagowali oni na poczynania gracza, wykorzystując osłony, zmieniając w biegu strategię czy działając w grupie.
Nie możemy zapomnieć również o multiplayerze. Mimo że Xbox Life wtedy jeszcze nie istniało, gra oferowała wsparcie dla multiplayera lokalnego, czy to na split screenie, czy też poprzez połączenie za pomocą kabla ethernet i systemu System Link.

Halo 2
Kontynuacja oryginalnego Halo, czyli Halo 2 została wydana w 2004 roku na Xboxa. Opowiadała o dalszych losach Master Chiefa i UNSC w walce z siłami Przymierza i pasożytniczej formy życia o nazwie Flood, rozwijając i ulepszając większość elementów rozgrywki.
Tym razem do dyspozycji mamy dwie grywalne postacie. Prócz Master Chiefa przyjdzie nam się wcielić w postać Arbitra, stojącego po przeciwnej stronie barykady reprezentanta elitarnych sił kosmitów. Wprowadziło to większą różnorodność zarówno jeśli chodzi o ekspozycję wydarzeń czy prowadzenie fabuły, jak i w kwestii samego gameplayu.
Do dyspozycji mamy więcej broni i pojazdów. Wykorzystano też możliwości dane przez wprowadzenie drugiej grywalnej postaci — Arbiter dysponuje choćby umiejętnością czasowego kamuflażu, pozwalającego na zakradanie się do przeciwników.
Sprawdź też: Najlepsze gry na Xbox – TOP 10 gier na pierwszego Xboxa
Dzięki wykorzystaniu usługi Xbox Live możemy też mówić o pełnoprawnym multiplayerze — już nie tylko lokalnym. Bungie ewidentnie rozwinęło skrzydła i widać, że „czują” ten typ rozgrywki.
Gra wieloosobowa przez sieć stała się znakiem rozpoznawczym serii. Wprowadzono wiele trybów gry, zadbano o balans i zaprezentowano parę innowacyjnych rozwiązań, takich jak medale, wyróżnienia i pozycje w rankingu. Warto też wspomnieć o matchmakingu, który całkiem sprawnie jak na tamte czasy pozwolił dobrać graczy o podobnej randze do wspólnej rozgrywki, biorąc pod uwagę preferencje graczy i wybrane parametry dla sesji.

Halo 3
Zwieńczenie oryginalnej trylogii ponownie stworzone przez Bungie — Halo 3 — wydane zostało w 2007 roku na konsolę Xbox 360. Z miejsca stało się najlepiej sprzedającą się grą w Stanach Zjednoczonych, zdobywając, zasłużenie zresztą, uznanie zarówno krytyków, jak i graczy.
Fabuła opowiadała o finale walki Master Chiefa z pasożytniczym Flood’em, a sama gra jest prawdziwym ukoronowaniem starań Bungie. Widać tutaj, że od początku studiu towarzyszyła konkretna wizja, którą na przestrzeni lat, również dzięki Microsoftowi, mogli swobodnie i konsekwentnie realizować.
Nie silono się tutaj na niepotrzebną rewolucję. Gracze dostali tu po prostu najwyższej jakości część serii, która znali i zdążyli pokochać. Epickość kampanii single player, także w kooperacji do czterech graczy, która możliwa była do osiągnięcia dzięki X360 i nowej generacji konsol, usatysfakcjonowała miłośników Master Chiefa.
Z kolei świeży i przemyślany w najmniejszym szczególe multiplayer, zapewniał rozrywkę na wiele godzin. Wprowadzono jeszcze więcej opcji modyfikacji rozgrywki i map, a ulepszony matchmaking pozwalał nie tylko na szybsze rozpoczęcie gry, ale i na lepsze jej dopasowanie do osób już znajdujących się w lobby.

Halo Wars
Wydane w 2009 na x360 Halo Wars zostało stworzone przez zamknięte przez Microsoft, jeszcze przed premierą, Ensemble Studios. Pozycja realizowała początkowe plany Bungie wobec marki, mającej być przecież RTSem.
Nowy styl rozgrywki był też okazją do przyciągnięcia nowych fanów, tym bardziej że fabularnie dział się 21 lat przed wydarzeniami z oryginalnego Halo. Gracze mieli okazję spojrzeć na pierwsze kontakty ludzi z siłami zrzeszającego obce rasy Przymierza, oraz jako UNSC wziąć udział w eskalującym między dwiema stronami konflikcie zbrojnym.
O ile same opcje strategiczne ocenione zostały przez niektórych jako niezbyt rozbudowane, gra mogła pochwalić się świetnym i przystosowanym do konsoli sterowaniem oraz niebywałą przystępnością. Bycie częścią znanego uniwersum oraz niezwykle przyjemny multiplayer, do którego zdążyła nas przyzwyczaić seria, pomogło grze osiągnąć sukces komercyjny — czyniąc Halo Wars jedną z najlepiej sprzedających się strategii na konsolach.

Halo 3: ODST
Powrót do formy FPSa oraz Bungie jako developera. Wydane w 2009 Halo 3: ODST było pomostem pomiędzy wydarzeniami z Halo 2 oraz Halo 3.
Zamiast Master Chiefa za głównego bohatera tytułu można uznać cały oddział ODST — Orbital Drop Shock Troopers, elitarnej grupy żołnierzy pod rozkazami UNSC, w której członków przyjdzie nam się wcielić.
Tym razem musieli oni zmierzyć się z siłami Przymierza w opanowanym przez nich mieście New Mombasa. Twórcy wykorzystali tę nagłą zmianę perspektywy do wzbogacenia uniwersum i lepszego ustrukturyzowania fabuły znanej z oryginalnej trylogii.
Tym razem mamy tu do czynienia z semi-otwartym światem, wprowadzającym powiew świeżości do serii. Gracz mógł się po nim poruszać niemalże dowolnie, wykonując na jego terenie zamknięte misje w formie zbliżonej już do tych znanych z innych części Halo.
Klasycznie dla serii obecny był również multiplayer, wprowadzający nowy dla serii tryb Firefight. Była to wariacja na temat Hordy — trybu, w którym do czterech graczy mierzyło się z niekończącymi się falami coraz to potężniejszych przeciwników w misjach znanych z trybu single player.
Mimo krótszego głównego wątku, Halo 3: ODST został ciepło przyjęte przez graczy i krytyków, zbierając pozytywne oceny i stając się ciekawym uzupełnieniem serii, akurat przez zbliżającym się, niespodziewanie bardzo ważnym dla serii, Halo Reach.

Halo: Reach
Wydany w 2010 na x360 Halo Reach to ostatnia gra z serii stworzona przez Bungie. Jest to prequel dla całej trylogii i opowiada o wydarzeniach na planecie Reach, na kilka tygodni przed zawiązaniem akcji z Halo: Combat Evolved. Gracz tym razem wciela się w Noble Six, członka elitarnej grupy Spartan stającej w obronie tytułowej planety Reach przed siłami Przymierza.
Formuła rozgrywki przypomina tutaj tę znaną z Halo 3: ODST. Zaoferowano ponownie otwarty świat, w którym wykonujemy kolejne zadania. Zamiast podejścia polegającego na dodawaniu jeszcze większej ilości elementów rozgrywki postanowiono skupić na szlifowaniu tych już istniejących.
Okrojony arsenał jest bardziej dopracowany i przemyślany pod kątem wyzwań, które gracz spotykał na swojej drodze, a sama fabuła, mimo otwartego świata jest poprowadzona w znanym z Halo 3, bardziej „zamkniętym” stylu. Sam klimat jest zdecydowanie bardziej poważny i ponury, skupiający się na ukazaniu klimatu konfliktu zbrojnego.
Tytuł okazał się sukcesem i mimo kontrowersji co do niektórych rozwiązań fabularnych i ich kanoniczności został ciepło przyjęty przez krytyków i graczy, bijąc rekordy sprzedaży ustanowione przez Halo 3. Gra chwalona była szczególnie za dopracowaną stronę techniczną, na czele ze znacznie ulepszoną grafiką oraz pieczołowicie przygotowanym multiplayerem.

Halo 4
Pierwsza z części serii stworzona nie przez Bungie, które opuściło szeregi Microsoftu, ale inne studio – 343 Industries. Halo 4 wydane zostało w 2012 na x360. Było ono początkiem nowej sagi, skupiającej się na ukazaniu sił UNSC odnajdujących się w realiach na pół roku po wydarzeniach z Halo 3
Reclaimer Saga na początku planowana była jako trylogia, jednak twórcy, chcąc rozwijać uniwersum, porzucili ten koncept. Ponownie wcielamy się w Master Chief’a, który stawia czoła zupełnie nowym wyzwaniom powiązanym ze starożytną rasą Forerunnerów. Halo 4 mocno rozwija mitologię uniwersum, łącząc wątki z nowel i innych mediów, także poza samymi grami.
Mimo debiutu, 343 Industries udało się stworzyć godnego następcę oryginalnej trylogii tworzonej przez Bungie — pod kątem sukcesu komercyjnego przebijając nawet Halo 3. Gracze docenili doskonałą historię i narrację oraz dobrze zbalansowany gameplay, który jak na pierwszy raz studia z marką Halo oferował niespodziewanie znajome i pozytywne doświadczenie, będące hołdem dla dorobku serii.

Halo: Spartan Assault
Spartan Assault to wydana w latach 2013-2015 na PC, Xboxy i systemy mobilne Windows Phone oraz iOS pierwsza część serii Spartan — stworzonej przez Vanguard Games we współpracy z 343 Industries rodziny spin-offów marki Halo.
Mamy tu do czynienia z tytułem przeznaczonym głównie na systemy mobilne, w którym gracze wcielają się w żołnierzy UNSC i rozgrywają 30 misji dziejących się między Halo 3 a Halo 4.
Zamiast strzelania w widoku z pierwszej osoby, mamy w Halo: Spartan Assault do czynienia z rzutem izometrycznym. Oprócz wykonywania misji gracze mieli okazję mierzyć się z tygodniowymi wyzwaniami czy też zdobywać bonusy do wykorzystania w Halo 4.
Chwalono tutaj zachowanie spójności z głównymi częściami, lecz krytykowano za typowe dla gier mobilnych mikrotransakcje i brak przełomowych rozwiązań.

Halo: Spartan Strike
Halo: Spartan Strike to wydany w 2015 na Windows Phone, PC i iOS (podobnie jak poprzednik już niedostępny na ten system) sequel Halo: Spartan Assault. Jest to kolejny tytuł mobilny o podobnej formie rozgrywki, co wspomniany wcześniej Spartan Strike.
Twórcy usprawnili sterowanie, lekko wydłużono też dostępne misje, a sam gameplay zyskał parę ulepszeń oraz nowych assetów. Powróciły tygodniowe wyzwania, możliwość wymiany doświadczenia na nowe bronie, ekwipunek czy modyfikatory rozgrywki, a także bonusy w Halo: The Master Chief Collection. Ku uciesze graczy zrezygnowano także z mikropłatności.
Mimo braku rewolucyjnych zmian tytuł ten jest nadal ciekawą opcją dla fanów marki pragnących lepiej poznać uniwersum i spędzić w nim parę chwil również na urządzeniach mobilnych.

Halo 5: Guardians
Piąta część głównego cyklu, ponownie stworzona przez 343 Industries i wydana na Xbox One w 2015 roku.
Halo 5: Guardians wprowadza wiele zmian, jeśli chodzi o kampanię dla pojedynczego gracza. Wydarzenia obserwujemy z dwóch perspektyw: Master Chiefa, oraz Locke’a, dowódców dwóch oddziałów Spartan: Blue Team i Fireteam Osiris, których losy przeplatają się na przestrzeni głównej kampani gry.
Starcia dzięki nowej mechanice specjalnych umiejętności takich jak szarża, ślizg czy unik w dowolnym kierunku są dynamiczniejsze, a możliwości manewrowania po polu bitwy i o wiele większych mapach zostały mocno rozbudowane. Mimo że innymi członkami poszczególnych oddziałów nie można bezpośrednio kierować podczas rozgrywki, nadal można wydawać im proste komendy.
Także jeśli chodzi o multiplayer zaszły pewne zmiany. Zabrakło lokalnej kooperacji, co zostało zrekompensowane nowym trybem Warzone, czyli starciami między nawet 24 graczami na zaskakujących swoją wielkością mapach.
Mimo ogromnego sukcesu komercyjnego, Halo 5: Guardians cieszyło się mniej entuzjastycznym przyjęciem ze strony fanów niż części poprzednie.

Halo Wars 2
Kolejna część strategii Halo Wars, będącej spin-offem serii. Halo Wars 2 wydane zostało w 2017 roku jednocześnie na PC i Xbox One, a za tytuł odpowiadało 343 Industries oraz Creative Assembly.
Akcja dzieje się 28 lat po wydarzeniach z pierwszej części i opowiada o walce zaginionego statku UNSC Spirit of Fire z siłami wrogiej grupy nazwanej Banished o kontrolę nad Instalacją 00 (dla fanów serii znanej jako Arka).
Podobnie jak w przypadku pierwszej części, zadbano o komfortowe sterowanie, szczególnie na padzie, oraz o różnorodne tryby gry multiplayer, także jeśli chodzi o możliwą kooperację.
Zarzuty o stosunkową powierzchowność możliwych strategii gry znane z Halo Wars i w przypadku tej części znalazły uzasadnienie. Można więc mówić, że obie części spin-offów są z zamierzenia RTSami, w które mogą grać nawet niedoświadczeni w tym gatunku gracze i to właśnie oni czerpać będą najwięcej przyjemności z rozgrywki.

Halo Infinite
Powrót do głównej sagi i jednocześnie przyszłość serii. Halo 6 o podtytule Infinite swoją premierę ma dopiero przed sobą. Planowana jest ona na wpół oficjalnie, po niemałym perturbacjach, na 8 grudnia 2021.
Zobacz też: Wspomnień czar — najlepsze gry na pierwszego Xboxa. TOP 10 gier na Xbox
Początkowo miał to być tytuł startowy dla Xboxa Series X/S, jednak ten termin już dawno minął, a gracze nadal wyczekują sequela dla Halo 5: Guardians.
Zarówno twórcy, jak i fani wiążą z tą częścią duże nadzieje. Czy zasadnie? Odpowiedź znajdziecie w innym moim artykule o Halo Infinite!
Źródło zdjęć: Materiały prasowe