Spis treści
Jeśli jesteś zapalonym fanem wsi i cieszysz się, widząc płody rolne wydawane przez ziemię, gry z serii Farming Simulator są jak najbardziej dla Ciebie. Przyjrzymy się dziś całej serii wydawanej pod tym szyldem.
Farming Simulator — o co w tym wszystkim chodzi? Najważniejsze informacje
Początki serii gier Farming Simulator sięgają 2008 roku. Produkcja ta powstała pod skrzydłami szwajcarskiego studia Giants Software GmbH. Można powiedzieć, że jest to rolnicza gra z elementami logicznymi, w której znaleźć można zarówno europejskie, jak i amerykańskie lokacje. Zadaniem graczy jest prowadzenie tradycyjnego, wiejskiego życia — uprawa ziemi i roślin, hodowla zwierząt gospodarczych oraz sprzedaż dóbr.

Zobacz też: Co wiemy o Farming Simulator 22? Data premiery, zwiastun, najważniejsze informacje
Gra wyposażona została w otwarty silnik, który pozwala graczom na tworzenie własnych maszyn rolniczych, czy też dodawanie modów. Wszystko wydaje się proste i bez wątpienia łatwo jest oddać się wiejskiej sielance, która daje namiastkę prawdziwego życia na wsi.
Z upływem lat i powiększającym się gronem fanów, Symulator Farmy zmieniał się i otwierał na nowe platformy, w tym urządzenia mobilne. Zarówno krytycy, jak i fani chwalą cykl za relaksujący wpływ oraz prostą, lecz zajmującą rozgrywkę.
Gry z serii Farming Simulator
Cykl Farming Simulator jest wydawany od wielu lat, przez co obecnie znaleźć można aż 7 pozycji należących do serii. Każda z nich wprowadza coś nowego i zachwyca swoich fanów innymi funkcjami oraz unowocześnieniami.
Jak rozwijała się seria i czym wyróżniają się poszczególne odsłony Symulatora Farmy? Poznaj gry z serii i dowiedz się o nich więcej!

Farming Simulator 2009
W 2009 roku premierę miała druga część serii. Gracz rozpoczynający rozgrywkę wciela się w rolnika. Jego zadaniem jest rozwój gospodarstwa przy użyciu maszyn i osprzętu. Nie można przy tym zapomnieć o kwestiach biznesowy.
W dwóch początkowych wydaniach nie pojawiają się jednak zwierzęta. Mimo to można było cieszyć się rozgrywką, która cechowała się zmieniającą się pogodą oraz cyklem dnia i nocy. Gra uzyskała bardzo dobre recenzje i do dziś jest lubiana przez graczy.

Farming Simulator 2011
W odsłonie Farming Simulator z 2011 roku gracze w końcu mogli zająć się hodowlą bydła. Krowy trzeba oczywiście karmić, a ich odchody można wykorzystywać do nawożenia upraw. Oprócz tego twórcy usprawnili tryb kariery i wprowadzili tryb multiplayer, dzięki któremu można łączyć się z innymi użytkownikami przez internet i wspólnie zajmować się gospodarstwem.

Farming Simulator 2013
Wraz z nowym symulatorem farmy pojawiły się nowe gatunki zwierząt. Oprócz krów na wsi można od teraz hodować owce i kurczaki, co dodaje realizmu i zwiększa poziom trudności. Zmiany zaszły też w systemie uprawy roślin, które zagrożone są uschnięciem lub gniciem, jeśli gracz nie będzie odpowiednio o nie dbał.
W 2013 roku pojawiło się również specjalne wydanie gry, w którym dodano elementy nawiązujące do rolnictwa amerykańskiego, takie jak duże pola uprawne. Pojawiły się też nowe maszyny, narzędzia oraz dodatkowa lokacja.

Farming Simulator 15
W październiku 2014 roku ukazał się Farming Simulator 15. Mimo że nie zmieniło się główne założenie i sposób rozgrywki, to twórcy zapewnili graczom kilka interesujących nowości.
Spośród nich wyróżnić można między innymi dodanie lokacji inspirowanych północą Europy. W związku z tym pojawiło się też zarządzanie lasem i nowy sprzęt, dzięki któremu gracze mogą zająć się wycinką drzew. Oprócz tego twórcy poprawili tryb multiplayer i jedną farmą jednocześnie może zajmować się nawet 16 graczy! Do gry pojawiło się też kilka oficjalnych dodatków.

Farming Simulator 17
W 2016 roku pojawił się Farming Simulator 17. Kolejna gra z serii dla miłośników rolnictwa i nie tylko, oprócz znanych dotąd rozwiązań, zaoferowała też swoim fanom nowy rodzaj zwierząt hodowlanych — świnie. Oprócz tego pojawiły się nowe uprawy, wśród których znaleźć można soję i słonecznik.
Warto też wspomnieć o zmianach w systemie nawożenia gleb oraz zwiększeniu wpływu gracza na sytuację ekonomiczną na mapie. Pojawiło się też kilka oficjalnych dodatków, takich jak Big Bud, ROPA i Kuhn. Można też było nabyć specjalną edycję zawierającą nowe rodzaje maszyn.

Farming Simulator 19
Kolejna część z serii ukazała się w listopadzie 2018 roku. I tym razem pojawiły się ciekawe nowości, dodatkowo urozmaicające rozgrywkę i oferujące nowe możliwości graczom wcielającym się w farmerów.
Przede wszystkim zauważyć można nowe zwierzęta — psy i konie. Oprócz tego zostały też dodane nowe lokacje Ravenport i Felsbrunn. Twórcy wprowadzili też możliwość zakupu ziemi i sprzedawania plonów, co bez wątpienia ucieszyło graczy zainteresowanych ekonomicznymi kwestiami w grze. Od teraz można też dostosować wygląd farmera!

Farming Simulator 20
Interesującą pozycją wydaną przez studio Giants Software GmbH jest też wydany na urządzenia mobilne Farming Simulator 20. Tworząc grę, twórcy wykorzystali wiele rozwiązań zaczerpniętych z Farming Simulator 19, dzięki czemu pojawia się wiele różnych zwierząt oraz duży wybór maszyn rolniczych. Za zarobione na farmie pieniądze można rozwijać gospodarstwo i kupować kolejne grunty pod uprawę.
Mimo że jest to pozycja, w którą można grać tylko w trybie singleplayer, to dzięki rozmaitym opcjom rozgrywki nie można się nudzić.

Farming Simulator 22 – nadchodząca odsłona gry. Co o niej wiemy?
Już niedługo fani symulacji wiejskiego życia będą mogli sprawdzić się w najnowszej odsłonie gry. Symulator Farmy 22 ukaże się już w listopadzie 2021 roku. Czego można oczekiwać i jak zapowiada się kolejna produkcja Giants Software GmbH?
Mimo że nie wiemy jeszcze, czy pojawią się nowe zwierzęta, to ogłoszono już zupełnie nową lokację, na której można prowadzić farmę. Ze strony producenta można się też dowiedzieć, że nadchodzą nowe uprawy oraz ponad 400 nowych, autentycznych maszyn rolniczych.
Zobacz też: Polski wydawca CENEGA – zbiór informacji o firmie
Największą zmianą, która bez wątpienia wprowadzi ogromne urozmaicenie rozgrywki, jest dodanie pór roku. Każda z nich dostarczy nowych wrażeń i odmieni losy gospodarstwa. Można się więc cieszyć, że na najnowszy Symulator Farmy nie trzeba długo czekać!
Mobilne odsłony gry Farming Simulator
Farming Simulator to pozycja, która od 2012 roku wydawana jest również na urządzenia mobilne. Dotąd pojawiło się aż 5 produkcji, które można było zainstalować między innymi na swoim telefonie.
Zależnie od wydań można je było nabyć zarówno na Nintendo 3DS, jak i smartfony Android, iOS oraz Windows Phone. Pojawiły się również wersje Farming Simulator na PlayStation Vita. Gracze mogą doświadczyć wiejskiego życia, opiekując się zwierzętami i uprawiając pola zarówno w trybie singleplayer, jak i multiplayer, łącząc się przez WiFi lub Bluetooth.
Seria bez wątpienia warta jest uwagi i doskonale przypadnie do gustu fanom wiejskiego życia, maszyn rolniczych i zwierząt. Miałeś już okazję zagrać w którąś z odsłon Symulatora Farmy czy jeszcze nie próbowałeś swoich sił w świecie wiejskiej sielanki?
Źródło zdjęć: materiały prasowe