1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Seria gier Divinity — najważniejsze informacje o dziełach studia Larian

Rozrywka

29.09.2021 13:44

Seria gier Divinity — najważniejsze informacje o dziełach studia Larian

Gry
7
0
0
7
0

Cykl gier fantasy RPG, mimo niezbyt szumnych początków, z biegiem lat i kolejnych odsłon zyskał rzeszę oddanych fanów. Przyjrzymy się dziś bliżej najważniejszej pozycji w portfolio swoich twórców i prześledzimy odsłony wydawane pod szyldem Divinity. Czytaj dalej, aby lepiej poznać historię serii!

Cykl Divinity — podstawowe informacje, początki, twórcy

Początki serii Divinity sięgają 2002 roku. Wtedy właśnie została wydana pierwsza część, która ukazała się pod tytułem Divine Divinity. Za jej produkcję odpowiada belgijski deweloper Larian Studios. Studio to zostało założone w 1996 roku przez Swena Vincke, który zajął się produkcją Divine Divinity i stanął na czele projektu, a także jego sequela z 2004 roku.

divinity seria gier

Zobacz też: Historia serii gier Dragon Age — najważniejsze informacje o grze RPG od twórców Mass Effect

Pierwsza część gry spotkała się z umiarkowanym sukcesem, który nie wydawał się jednak wystarczająco duży, aby pociągnąć studio dalej i tworzyć kolejne pozycje. 

Zdecydowano się jednak na wydanie Beyond Divinity, którego głównym celem miało być zebranie pieniędzy na dalszą działalność studia. Niestety, pośpiech okazał się wrogiem twórców — dziś gra uważana jest za najsłabszą z całej serii. 

Mimo to, po wielu latach udało się powrócić do projektu i stworzyć kolejną część Divinity. Dopiero w 2014 roku, za sprawą Divinity: Original Sin, cykl zdobył uznanie i uwagę większej liczby graczy. 

divinity gry

Seria gier Divinity

Cykl Divinity składa się z fabularnych gier akcji, wypuszczanych w nieregularnych odstępach czasowych. Seria gier Divinity, łącznie ze spin-offami, liczy dziś 7 w pełni zrealizowanych projektów, które na przemian spotykały się z uznaniem i krytyką ze strony graczy i recenzentów. 

Można było uważać, że po dwóch pierwszych, niezbyt udanych premierach, gra nie zostanie kontynuowana i nigdy nie trafi na szczyty list sprzedażowych. Okazało się jednak, że czas i ciężka praca się opłaciły, a ostatnia część serii o nazwie Divinity: Original Sin II, która ukazała się w 2017 roku, mogła sprzedać się nawet w 5 milionach egzemplarzy. 

Jak wyglądała droga do sławy dla gry Divinity? Przekonajmy się, zaczynając od samego początku.

divinity divine

Divine Divinity (2002)

Pierwsza część serii, Divine Divinity, ukazała się w 2002 roku. Jest to jednoosobowa gra fabularna, która skupia się na protagoniście należącym do Pomazańców. Zamieszkuje on Rivellon, fantastyczny świat, w którym odnaleźć można przedstawicieli najróżniejszych gatunków — od ludzi, przez orków, gnomy, demony i elfy. 

Warto wspomnieć o tle fabularnym rozgrywki — przed rozpoczęciem gry spokój świata, w który zostają wrzuceni gracze, został zakłócony przez Pana Chaosu. Po ciężkich czasach wojny i pozbyciu się demonów zostaje tylko Miecz Kłamstw. 

Każdy, kto rozpoczyna grę, wciela się w głównego bohatera, którego życie toczy się kilkadziesiąt lat po wcześniej wspomnianej wojnie. Jego zadaniem jest odnalezienie Pomazańców, aby uchronić świat przed kolejnymi walkami. 

Gra cechuje się nie tylko otwartym światem, lecz także nieliniową rozgrywką oraz bardzo dużą różnorodnością bohaterów. Jak wcześniej wspomnieliśmy, spotkała się z dobrym odbiorem i bez wątpienia drzemał w niej duży potencjał na kolejne części.

divinity beyond

Beyond Divinity (2004)

Beyond Divinity ukazało się w 2004 roku. Sequel  w dużej mierze opierał się na fabule pierwszej części, oferując graczom kilka nowych funkcji. Przede wszystkim, od teraz mogą oni kontrolować więcej niż jedną postać. 

Oprócz tego pojawił się również system rozwoju bohatera i pojawiły się lalki przywołania, służące do wzywania kolejnych członków drużyny głównej postaci. Mimo tych nowości, ze względu na pośpiech i ograniczone możliwości studia, gra nie zachwyciła graczy i krytyków, otrzymując średnie recenzje. Jak wiemy, twórcy nie mieli zamiaru się poddać.

divinity sequel

Divinity II (2009)

W kolejnej części z serii, wydanej w 2009 roku, twórcy skupili się na magicznych stworzeniach, jakimi są smoki. Gracze otrzymali wyjątkową możliwość przełączania się pomiędzy tradycyjną walką a tą odbywającą się w powietrzu pod postacią smoka.

Rozgrywka tradycyjnie skupia się na eksploracji świata i wykonywaniu zadań, które można podejmować w dowolnej kolejności. Gra odniosła o wiele większy sukces niż poprzedniczka. Można było spotkać się z pochlebnymi opiniami dotyczącymi magicznego klimatu świata fantasy, a także dopracowanej ścieżki dźwiękowej autorstwa Kirilla Pokrovsky’ego.

divinity dragon commander

Divinity: Dragon Commander (2013)

W 2013 roku premierę miała gra, która uznawana jest za spin-off do całej serii — Divinity: Dragon Commander. Tym razem twórcy przygotowali dla graczy pozycję, której akcja rozgrywa się tysiące lat przed oryginalną serią. 

Koncentruje się ona na aspektach takich jak polityka i strategia, a fabuła skupiona jest w trzech aktach, w których poznać można losy tytułowego Smoczego Dowódcy. Gra otrzymała pozytywne opinie i bez wątpienia warto poświęcić jej trochę uwagi!

divinity original sin

Divinity: Original Sin (2014)

30 września 2014 roku premierę miała gra, która jest prequelem do pierwszych części — Divinity: Original Sin. Jej akcja rozgrywa się w Rivellonie, gdzie dwóch Łowców Źródła, w których wcielają się gracze, ma ochronić świat przed energią, którą jest Źródło. 

Twórcy proponują nie tylko liczne zadania i misje, lecz także dwa tryby — jednoosbowy, oraz tryb kooperacji, w którym każdy gracz jest jednym łowcą. Oprócz tego pojawia się klasyczna walka turowa i interesujące dialogi, jak na dobrego RPG-a przystało. 

Divinity: Original Sin spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem i osiągnęło zdumiewające wyniki sprzedażowe. 

divinity original sin 2

Divinity: Original Sin II (2017)

Sukces Divinity: Original Sin spowodował, że Larian Studios zdecydowało się na stworzenie sequela gry — Divinity: Original Sin II, który ukazał się w 14 września 2017 roku. Twórcy uruchomili też specjalną kampanię crowdfundingową, dzięki której mogli zebrać dodatkowe fundusze na stworzenie jeszcze lepszej pozycji dla fanów i nowych graczy. 

Okazało się, że dodatkowe środki oraz zwiększenie liczby pracowników pomogły stworzyć jedną z najlepiej sprzedających się gier w historii studia. Twórcy znów przenieśli graczy do fantastycznego świata Rivellon, gdzie można spotkać się z nowymi postaciami i ich interesującymi historiami. 

Fabuła rozgrywa się w pięciu aktach, a każdy z nich skupia się na innym obszarze geograficznym, co dodatkowo urozmaica grę. Pojawia się też możliwość stworzenia własnej postaci, awatara — do wyboru jest nie tylko płeć i wygląd, lecz także rasa oraz klasa, która dodatkowo wpływa na rozgrywkę, zapewniając bohaterowi jakąś unikalną umiejętność.

Divinity: Original Sin II spotkała się z ogromnym sukcesem i została doceniona zarówno przez fanów, jak i recenzentów. Mówi się nawet, że znajduje się w gronie najlepszych gier RPG, jakie dotąd powstały!

divinity rozgrywka

Zobacz też: Baldur’s Gate – najlepsza seria RPG w historii? Co musisz wiedzieć, zanim zagrasz w Baldur’s Gate 3

Spin-offy serii Divinity

Do tej pory Larian Studios przygotowało dla fanów tylko jednego spin-offa, o którym pisałam już wcześniej — Divinity: Dragon Commander. Mimo że gra spotkała się ze świetnymi opiniami, to na kolejne dodatki być może trzeba będzie jeszcze poczekać. 

Planowana premiera spin-offu o nazwie Divinity: Fallen Heroes  miała odbyć się w 2019 roku, jednak studio zdecydowało się lepiej ją dopracować i odłożyło wydanie gry na później. Czekamy zatem!

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.