Sekiro: Shadows Die Twice jest grą od studia FromSoftware z 2019 roku.

Rozrywka

30.11.2021 07:25

Sekiro: Shadows Die Twice (PS4, Xbox One, PC)

Gry
9
0
0
9
0

Sekiro: Shadows Die Twice to kolejna gra z gatunku przygodowych gier akcji stworzona przez japońskie studio FromSoftware. Gra porzuca wiele elementów i założeń rozgrywki z wcześniejszych gier studia, prezentując nowe podejście do gier typu soulsborne.

Data premiery i twórcy

Sekiro: Shadows Die Twice swoją premierę miało 22 marca 2019 roku, jednocześnie na konsole PS4 i Xbox One, oraz PC. Za grę odpowiedzialne jest studio FromSoftware, z ojcem sukcesu innych jego gier, Hidetaka Miyazakim w roli głównego reżysera. Wydawcą zostało Activision.

Gry podobne do Sekiro: Shadows Die Twice

Sekiro, jak już zostało wspomniane, nosi wiele podobieństw do innych gier studia FromSoftware. Każda z nich czymś się wyróżnia, jak Demon’s Souls, które zapoczątkowało cały gatunek soulsborne (i było odpowiedzialne za pierwszą część jego nazwy — souls), Dark Souls, które skutecznie rozwija wizję pierwowzoru, czy Bloodborne, ze swoim mrocznym, okultystycznym światem. Jednak wszystkie z nich łączy bardzo wysoki poziom trudność i wiążące się z tym częste zgony bohatera, będące  jednocześnie podstawą do postępu w grze i niesamowity klimat mroku i beznadziei:

 • Demon’s Souls (2009, PS3, 2020: PS5)
 • Dark Souls/Dark Souls Remastered (2011: X360, PS3 / 2018: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch)
 • Dark Souls II (2014, PS3, Xbox 360, PC) oraz Dark Souls II: Scholar of The First Sin (PS3, Xbox 360, PC, PS4, Xbox One)
 • Dark Souls III (2016, PS4, Xbox One, PC) oraz dwa dodatki DLC, Ashes of Ariandel, The Ringed City
 • Bloodborne (PS4)
Sekiro: Shadows Die Twice pomimo wielu zmian zachował znany system leczenia.
Zawsze znajdzie się chwila, żeby na moment zwolnić i wziąć łyk wody.

Zachęceni sukcesem gier FromSoftware inni developerzy z mniejszym lub większym sukcesem chcieli go powtórzyć, tworząc gry o podobnych mechanikach i założeniach rozgrywki określane przydomkiem soulslike. Ciekawym tego przykładem jest wyprodukowana przez Team Ninja seria gier Nioh. Prócz podobnych mechanik nawiązuje ona wraz z Sekiro do japońskiego folkloru i historii.

 • Nioh (2017, PS4, PS5, PC)
 • Nioh 2 (2020, PS4, PS5, PC)

Sekiro: Shadows Die Twice — oceny i opinie 

Sekiro: Shadows Die Twice zebrało bardzo pozytywne oceny i recenzje, z miejsca stając się niesamowitym hitem. Miało to odzwierciedlenie przy rozdaniu branżowych nagród, w których Sekiro zdobył tytuł między innymi tytuł Gry Roku 2019 podczas The Game Awards 2019.

Chwalono świetnie zaprojektowany, pełen sekretów do odkrycia świat, przedstawiający mroczną i pełną elementów znanych z japońskiego folkloru wizję Japonii z okresu Sengoku. Porównując Sekiro z poprzednimi grami FromSoftware chwalono lepsze, bardziej przystępne, lecz nadal nie tracącego ducha „poprzedników” przedstawienie historii. Jednak to, co przeważyło o sukcesie gry i zebrało najwięcej pozytywnych reakcji to zmieniony u podstaw system walki, który mimo pozbawienia kluczowych elementów (takich jak chociażby stamina czy mnogość rodzajów broni) zyskał uznanie zarówno zagorzałych fanów FromSoftware, jak i nowych graczy.

Nieliczna krytyka Sekiro wiązała się z pozbawieniem gry mechanik multiplayer. Jedni uznali to za pasującą do charakteru produkcji zmianę, inni natomiast tęsknili za współpracą, a także rywalizacją z innymi graczami i idącym za tym poczuciem tworzenia społeczności. 

Kwestią sporną był również poziom trudności produkcji. W toczącej się od lat dyskusji gracze i w tym przypadku zarówno krytykowali, jak i chwalili Sekiro. Brak możliwości wyboru i jego wysoki, karcący nieprzemyślaną rozgrywkę poziom wielu nadal zniechęca do tytułu. Jednak z tego samego powodu wielu graczy właśnie po najnowszą grę FromSoftware sięgnęło. Doceniali oni przemyślane i sprawiedliwe mechanizmy decydujące o wysokiej trudności wyzwań, zachęcające do doskonalenia sposobu gry i sięgania po nowe taktyki, których mnogość zapewnili twórcy.

“Jeśli masz ocean cierpliwości, potrafisz się uczyć i masz chęci do naprawiania własnych błędów, warto to kupić. Gra oferuje ciekawy wątek fabularny, świetną klimatyczną muzykę, dobry dubbing, genialny system walki i przyjemną dla oka grafikę.” (Wojciech J., SteamCommunity.com)

“Sekiro to bardzo dobra gra akcji z elementami RPG, system walki to coś co japońskie studio robi wręcz fenomenalnie w swoich grach, otrzymujemy więc wymagający i mocno zręcznościowy system polegający głównie na wykonywaniu kontr w odpowiednim momencie.” (Kurakoł 13, SteamCommunity.com)

DLC i edycje specjalne

Oryginał doczekał się edycji specjalnej Sekiro: Shadows Die Twice Game Of the Year Edition. O ile nie powstały żadne duże dodatki, edycja ta zebrała darmową zawartość wydaną do tej pory. Zawiera oferujący jeszcze większe wyzwania nowy tryb Boss Rush, w którym walczymy ze znanymi bossami w nowych okolicznościach. Grę uzupełniono również o śladowe funkcje multiplayer w formie pozwalających na kontakt między graczami znaków i wiadomości pozostawianych w świecie gry. Dodano również możliwość zmiany wyglądu głównego bohatera.

Zwiastun i gameplay

Premierowy zwiastun Sekiro: Shadows Die Twice zaznajamia nas ze światem gry i założeniami fabuły. Co najważniejsze, pokazuje też rozgrywkę wyciągniętą z gry, na której widzimy szereg dostępnych mechanik, a także imponujące walki z bossami. Oprócz bloków i kontr, leżących u podstaw pojedynków, widzimy także przeróżne akrobacje oraz wykorzystanie dodatkowych przedmiotów, wliczając w to oferującą mnóstwo dodatkowych funkcji specjalną protezę ręki głównego bohatera.

Fabuła i rozgrywka w Sekiro: Shadows Die Twice

W grze wcielamy się w Sekiro, zwanego też Wilkiem. Jest to shinobi, który po wydarzeniach z prologu i stracie ręki oraz pozwoleniu na uprowadzenie swojego Lorda rusza w długą podróż przez mroczną i pełną fantastycznych elementów Japonię z przełomu XVI i  XVII wieku w celu uratowania Lorda i odzyskania honoru.

Jest to przygodowa gra akcji z elementami gier typu soulsborne. Stawia na eksplorację starannie wykreowanego i pełnego sekretów i lore świata. Tym razem zaoferowano o wiele więcej opcji przemieszczania się, takie jak skok (nieobecny do tej pory w grach FromSoftware) czy linka pomagająca we wspinaniu się i sięganiu niedostępnych miejsc. Podczas swojej podróży nieraz staniemy na drodze przeciwników. Począwszy od tych częściej spotykanych, zamieszkujących dane lokacje, jak i potężnych bossów

Najważniejszy element tego typu produkcji — walka, został przemodelowany. Zrezygnowano z paska staminy na rzecz statusu posture. Zamiast mnogości ekwipunku i oręża Sekiro oferuje tylko podstawowy zestaw katan i modyfikowaną protezę ręki, a zamiast statystyk bohatera odblokowujemy nowe umiejętności. Niespotykanie ważna jest też rola bloku i wykonywanych kontrataków. Wprowadzono również elementy skradania się i eliminacji przeciwników z ukrycia.

W Sekiro: Shadows Die Twice każda lokacja ma unikalny dla siebie charakter.
Przy projektowaniu poziomów, zadbano o odpowiedni klimat.

Multiplayer

W grze zabrakło funkcji multiplayer, a sama historia przewidziana jest na przeżywanie jej w pojedynkę. Po premierze jednak, pod wpływem próśb graczy, FromSoftware dodało znane z innych gier studia wiadomości i znaki pozostawiane przez graczy w świecie gry.

Wymagania sprzętowe Sekiro: Shadows Die Twice

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7 64-bit | Windows 8 64-bit | Windows 10 64-bit
 • Procesor: Intel Core i3-2100 | AMD FX-6300
 • Pamięć: 4 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 760 | AMD Radeon HD 7950
 • DirectX: Wersja 11
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
 • Miejsce na dysku: 25 GB dostępnej przestrzeni
 • Karta dźwiękowa: DirectX 11 Compatible

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7 64-bit | Windows 8 64-bit | Windows 10 64-bit
 • Procesor: Intel Core i5-2500K | AMD Ryzen 5 1400
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 970 | AMD Radeon RX 570
 • DirectX: Wersja 11
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
 • Miejsce na dysku: 25 GB dostępnej przestrzeni
 • Karta dźwiękowa: DirectX 11 Compatible

Na PS4 gra wymaga 12.52 GB miejsca na dysku konsoli, plus dodatkowe 3.5 GB przewidziane na “day one patch”.

Sprawdź też: God of War (PC, PS4)

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *