1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Resident Evil VII: Biohazard (PC, Xboxe One, PS4)

Rozrywka

25.10.2021 14:22

Resident Evil VII: Biohazard (PC, Xboxe One, PS4)

Gry
10
0
0
10
0

Resident Evil VII: Biohazard to przygodowa gra akcji z gatunku survival horror. Jest to kolejna odsłona tej gry stworzona przez studio Capcom. Wydana na Xbox One, PlayStation 4, komputery PC oraz Nintendo Switch.

Data premiery i twórcy

Resident Evil VII: Biohazard na PC, PS4 i Xbox One została wydana 24 stycznia 2017 roku, natomiast Nintendo Switch doczekało się swojej wersji w maju 2018 roku — jednakże ta ostatnia dostępna jest tylko w chmurze i tylko w Japonii. Gra została opracowana i opublikowana przez Capcom, natomiast nad produkcją czuwał Koshi Nakanishi, reżyser gry Resident Evil: Revelations.

W Resident Evil VII: Biohazard postawiono na widok z pierwszej osoby – zmiana na plus? Na to wychodzi | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Filmy Resident Evil – jak oglądać filmy na podstawie gier Resident Evil?

Gry podobne do Resident Evil VII: Biohazard

Resident Evil VII: Biohazard to już siódma odsłona gier z cyklu Resident Evil i jeśli ktoś wcześniej nie miał z tą serią styczności, to na pewno są one godne uwagi.

Inne gry z podobnym klimatem oraz gameplayem:

 • Outlast wydany w 2013 roku przez Red Barrels, w którym wcielamy się w dziennikarza śledczego Milesa Upshura. Porusza się on po zrujnowanym szpitalu psychiatrycznym opanowanym przez zabójczych pacjentów. Choć w dużej mierze gra jest skierowana na skradanie, a nie walkę, to jednak ilość tajemnic i mroczny, horrorowy klimat z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom RE 7.
 • Resident Evil VIII: Village pojawia się po wydarzeniach z 7, więc sensowne jest uwzględnienie go na tej liście podobnych gier. Ta kontynuacja przenosi otoczenie z naszej maniakalnej rodziny na inną, równie niepokojącą psychicznie grupę. Bohaterem tej odsłony jest znany z poprzedniej części Ethan Winters, który po śmierci żony i zaginięciu córeczki wyrusza w poszukiwaniu prawdy. Zamiast zombie, Resident Evil 8 opiera się na wiedzy o wilkołakach i wampirach, ale nadal zapewnia nam spory dreszczyk emocji.
 • Silent Hill, czyli seria horrorów psychologicznych opracowana i opublikowana przez Konami. Dla niektórych może to będą takie odgrzewane kotlety, w sumie nie ma się co dziwić — premiera pierwszej części miała miejsce w 1999 roku, jednak trzeba przyznać, że atmosfera i stwory (choć bardziej abstrakcyjne niż w RE) nadal potrafią wbić w fotel. Nie dziwi więc, że jest to seria, na której powrót fani czekają z niecierpliwością.

Resident Evil VII: Biohazard — oceny i opinie

Na stronie Metacritic krytycy i gracze okazali się niezwykłą zgodnością. Krytycy przyznali grze RE VII 86 punktów, natomiast gracze 8.0/10.

Ciekawostką jest, że jedni gracze chwalą Resident Evil VII: Biohazard za powiew świeżości, a nawet oceniają ją jako rewolucję w serii, natomiast inni twierdzą, że to wszystko już było — i to w lepszym wydaniu.

Reklama

Na Steamie, przeważają pozytywne opinie, a czasem wręcz mocno pozytywne typu:

”Resident Evil VII: Biohazard to klasyka horroru. Widok z oczu bohatera, ciasne korytarze i klimat. Klimat wręcz wylewa się z ekranu już od samego początku.(…)”  (Suert_YT, SteamCommunity.com).

Trafiają się jednak i zawiedzione głosy niezbyt zadowolonych graczy:

Kolejna odsłona kultowej serii, która jest jednym z moich większych rozczarowań. Gra, zamiast stawiać na budowę grozy poprzez klimat i małe wydarzenia jest w większości zbudowana na tzw. jumpscarach co jest idiotyczną praktyką przy takim tytule.(…)” (Dave, SteamCommunity.com)

W Resident Evil VII pełno jest łamigłówek, ale niejednokrotnie przyjdzie nam skorzytać z „mocniejszych” argumentów | źródło: materiały prasowe

DLC i edycje specjalne

Gra została wydana w dwóch edycjach: standardowej i złotej. Złota edycja zawiera dwa dodatki fabularne:

 • Resident Evil VII: Biohazard — Not a Hero
 • Resident Evil VII: Biohazard — End of Zoe

Edycja Gold zawiera również dwa DLC, w których mieszą się nowe rozdziały i tryby gry

 • Zakazane nagrania cz.1 (org. Banned Footage Vol. 1)
 • Zakazane nagrania cz.2 (org. Banned Footage Vol. 2)

Resident Evil VII: Biohazard — Not a Hero

W tym dodatku wcielamy się w żołnierza BSAA, Chrisa Redfielda, a naszym zadaniem jest odnalezienie Lucasa Bakera. Wydarzenia w Not a Hero rozgrywają się po historii z głównego wątku RE 7 i prezentują rozgrywkę z zupełnie nowej perspektywy. W rozszerzeniu wprowadzono kilka nowości jak np. wyświetlające się na ekranie informacje o stanie zdrowia, ilości tlenu czy amunicji.

Pojawienie się dodatku było zapowiadane na wiosnę 2017, nastąpiły jednak pewne opóźnienia i pojawił się on 12 grudnia 2017 roku. Dodatek jest udostępniony dla graczy bezpłatnie, jedyny warunek to posiadanie podstawowej wersji gry.

Klimat w Resident Evil VII: Biohazard jest oszałamiający | źródło: materiały prasowe

Resident Evil VII: Biohazard — End of Zoe

End of Zoe to dodatek fabularny wydany, podobnie jak jego poprzednik, również 12 grudnia 2017 roku. 

Akcja rozgrywa się kilka dni po wydarzeniach z podstawowej wersji gry, w której to Ethan decyduje się wyleczyć swoją żonę Mie kosztem Zoe. Na początku rozszerzenia spotykamy na bagnach Zoe, która została ogarnięta wirusem. Wcielamy się zaś w Joe’go, brata Jacka Bakera, mieszkającego na bagnach i polującego na aligatory.

W dodatku Koniec Zoe mamy te same punkty kontrolne i mechanikę gry, co w grze głównej oraz własny zestaw ekranów wczytywania. W przeciwieństwie do podstawowej wersji nie ma rozgałęzień ani wielu zakończeń.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny trailer gry ukazał się w 2016 roku i zawiera zarówno gameplay, jak i warstwę fabularną gry.

Sprawdź też: Historia serii gier Devil May Cry — najważniejsze informacje o kultowej grze Capcom

Fabuła i rozgrywka w Resident Evil VII: Biohazard

Resident Evil 7: Biohazard  rozpoczyna się, gdy główny bohater gry — Ethan Winters zostaje zwabiony na starą plantację w Luizjanie. Otrzymał on wiadomość od swojej zaginionej przed laty żony, Mii, z prośbą o udanie się na wspomnianą plantację. Oczywiście jest to pułapka, a Ethan wkrótce zostaje zaatakowany zarówno przez własną żonę, jak i obłąkaną rodzinę Bakerów.

Jak na prawdziwy i tradycyjny survival horror przystało, rozgrywkę w RE 7 rozpoczynamy jedynie z nożem w ręku. Oczywiście na dalszym etapie rozgrywki mamy możliwość wzbogacenia swojego ekwipunku o znalezioną broń czy amunicję.

Sama gra zawiera zarówno sporą ilość zagadek, jak i walki. Niektóre z zadań są proste i nieskomplikowane, inne to wielowarstwowe łamigłówki typu escape room, których rozwiązanie wymaga logiki i wytrwałości – co czasami jest dosyć trudne, zwłaszcza mając na względzie kroczące za nami zło…

Reklama

Twórcy siódmej odsłony Residenta tym razem postawili na pierwszoosobowy tryb rozgrywki, co wydaje się w obecnej tu scenerii wręcz idealnym rozwiązaniem. Dodatkowo Biohazard obsługuje technologię VR, który mentalnie przenosi nas na zupełnie inny poziom wrażeń. Możemy także użyć VR do poszukiwania ukrytych sekretów, zerkając za ściany lub w zacienione kąty.

Imponująca jest również sama atmosfera. Chociaż paleta kolorów jest mocno przesunięta w kierunku zieleni i brązu, podkreślając ponurą, chorą i gnijącą naturę, rezydencja wydaje się jednak całkiem realna.

Wymagania sprzętowe Resident Evil VII: Biohazard

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7, 8, 8.1, 10 (64-bitowy)
 • Procesor: Intel Core i5-4460 2,70 GHz lub AMD FX-6300
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 760 lub AMD Radeon R7 260X
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • DirectX: 11

Zalecane wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7, 8, 8.1, 10 (64-bitowy)
 • Procesor: Intel Core i7 3770 3,4 GHz lub odpowiednik AMD
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 960 lub AMD Radeon R9 280X
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • DirectX: 11

Na konsoli PlayStation 4, gra zajmować będzie około 20.7 GB, natomiast na Xbox One około 20.21 GB.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.