Rozrywka

25.08.2021 13:28

Polski wydawca CENEGA – zbiór informacji o firmie

Gry
11
0
0
11
0

Cenega to polska firma, będąca jednym z najstarszych wydawców gier w naszym kraju. Kultowa marka już od ponad 20 lat lokalizuje i wprowadza na rynek najpopularniejsze światowe gry. Poznaj historię, plany wydawnicze i organizacyjne znanej Cenegi.

Cenega – jak to się wszystko zaczęło, czyli odrobina historii

Cenega to jeden z najbardziej znanych wydawców gier komputerowych na rynku Europy Środkowowschodniej. Firma specjalizuje się w wydawaniu gier na komputery oraz konsole PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch. Aktualnie ma swoje oddziały w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Jak jednak powstała marka, która dziś na wydawniczym koncie posiada wiele popularnych produkcji?

gry po polsku
Źródło: vision360.pl

Zobacz też: Najlepsze Brutalne gry — TOP 10 najbrutalniejszych gier na rynku!

Historia firmy Cenega sięga 2000 roku, kiedy to połączyły się ze sobą dwa przedsiębiorstwa — IPS Computer Group oraz Mirage Media. Te dwie firmy funkcjonowały na polskim rynku wydawniczym kolejno od 1991 oraz od 1988 roku, więc w momencie połączenia ich wydawnicze portfolio były całkiem pokaźne. Fuzja grup okazała się zaskoczeniem, ponieważ firmy te były swoimi największymi rywalami dystrybucyjnymi na terenie Polski.


Początkowo przedsiębiorstwa stworzyły wspólną grupę IM Group Sp. z o.o., a niedługo po tym nowopowstała spółka połączyła siły z czeską firmą z branży gier komputerowych — Bohemia Interactive s.r.o. oraz DBG OSTEUROPA Holding GmbH. W wyniku tych fuzji utworzony został holding CENEGA N.V. Jeszcze w 2000 roku IM Group zmieniło nazwę na Cenega Poland, a Bohemia Interactive przekształcono w Cenega Czech. Dodatkowo marka poszerzyła swój wpływ o rynek słowacki. Pięć lat później wszystkie firmy wchodzące w skład koncernu CENEGA N.V. stały się częścią grupy 1C Entertainment — niezależnego, rosyjskiego giganta wydawniczego.

polskie gry
Źródło: vision360.pl

W kolejnych latach Cenega rozwijała się dalej. Firma poszerzyła swoją działalność o rynek węgierski, stworzyła sekcję odpowiedzialną za kompletną obsługę gier typu Free-to-Play MMO, a także zainwestowała w autorską markę Good Loot, oferującą licencjonowane gadżety, odzież i akcesoria związane z grami. W 2014 roku Cenega Poland została przekształcona w spółkę akcyjną, zmieniając nazwę na CENEGA S.A.

Debiut Cenegi na giełdzie

W 2018 roku firma 1C Entertainment, której częścią jest Cenega, złożyła prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego w związku z planowanym debiutem na giełdzie. Spółka planowała ofertę publiczną akcji (IPO) na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Prezes 1C Entertainment zapowiadał, że w ramach całej grupy rozwijają się przedsięwzięcia, które mają szansę stać się hitami gamerskiego rynku. Wejście na giełdę miało zwiększyć tempo wzrostu grupy oraz generować zyski w każdym segmencie działalności. Jednak debiut spółki na giełdzie odsunięto w czasie ze względu na długie procedowanie prospektu emisyjnego w KNF.

Wiele wskazuje na to, że 1C Entertainment S.A. nie zrezygnował z pomysłu i przymierza się do rychłego wkroczenia na rynek akcji. Spółka poczyniła przygotowania do wystartowania na polskiej giełdzie, tworząc w naszym kraju spółkę akcyjną, mającą w swoim składzie wszystkie podmioty grupy kapitałowej. Działania te sugerują, że zarząd spółki czeka na odpowiedni moment, by wejść na Giełdę Papierów Wartościowych.

cenega

Cenega jako polski wydawca gier

Korzenie całej marki Cenega są polsko-czeskie, a więc wśród firm koncernu nie może zabraknąć rodzimej grupy. Cenega S.A. to polski oddział stanowiący jeden z największych i najstarszych wydawnictw gier na komputery PC oraz konsole w naszym kraju.


Cenega S.A. skupia się na wydawaniu najważniejszych gier od największych światowych wydawców. Wśród głównych partnerów firmy figurują m.in. Bethesda Softworks, Capcom, Bandai Namco Entertainment, Square Enix/Eidos, Take 2 Interactive, Warner Bros. czy Ubisoft. Od początku istnienia firma zajmuje się również procesem lokalizacji gier, czyli adaptacji oraz przygotowaniu produktu do jego sprzedaży w innym kraju lub obszarze kulturowym. Lokalizacja wprowadza do produkcji m.in. tłumaczenie, które zawierają regionalne slogany czy popularne zwroty, dzięki którym gracz z docelowej grupy językowej może lepiej wczuć się w klimat rozgrywki.

Firma Cenega wprowadziła również wiele innowacyjnych rozwiązań, które następnie stały się standardem w polskiej branży gier. Wśród zasług marki i jej bezpośrednich poprzedniczek należy wyróżnić m.in. pierwsze pełne lokalizacje na język polski czy wprowadzenie gier w podwójnych wersjach językowych (polskiej i angielskiej).

Gry na PS4 dystrybuowane przez CENEGA

Cenega S.A. jako jedna z pierwszych firm w Polsce uruchomiła także sklep internetowy, w którym można było kupić gry na komputery osobiste oraz konsole. W późniejszym czasie przeobraził się on w samodzielną platformę muve.pl. Dziś sklep, oferujący znacznie większy asortyment, działa pod szyldem spółki MUVE S.A., w ramach holdingu 1C-SoftClub.


Ponadto Cenega S.A. wyróżniła się na polskim rynku pierwszym w historii kraju programem lojalnościowym dla graczy. W ramach „Kompanii Graczy” klienci kupujący oryginalne gry dystrybuowane w Polsce przez firmę Cenega zbierali punkty uprawniające do otrzymywania nagród. Po rejestracji zakupu w specjalnym serwisie internetowym gracze mogli zyskać gadżety z gier, komiksy czy kody zniżkowe do sklepów partnerów akcji.

cenega
Źródło: vision360.pl

Serie wydawnicze Cenega

Cenega zlokalizowała i wydała na polskim rynku wiele hitowych produkcji z branży gier wideo. Wśród popularnych marek tworzących portfolio Cenegi można wyróżnić m.in. The Elder Scrolls, Batman, Fallout, Tomb Raider, Borderlands, Mortal Kombat, Street Fighter czy DOOM.

Tylko w 2020 roku firma wypuściła na rynek ponad 20 gier, w tym głośne tytuły takie jak Cyberpunk 2077 czy World of Warcraft: Shadowlands. Oprócz pojedynczych wydań Cenega zasłynęła również z tworzenia serii gier. Wśród tych produkcji sporym uznaniem cieszyły się antologie, czyli zbiorcze wydania serii. Wśród całościowych wydań Cenega Poland można wyróżnić następujące kolekcje:

  • Edycja Kolekcjonerska – seria, którą stworzono z myślą o kolekcjonerach chcących powiększyć zbiory o pełne zebrania danego tytułu. W Edycji Kolekcjonerskiej znajdują się więc zarówno nowe, jak i stare gry z danej serii. Ponadto wydania uzupełnione są o dodatkowe materiały i poradniki w wersji drukowanej.
  • Kolekcja Super$eller – to seria gier obecnych i przede wszystkim dobrze sprzedających się na rynku polskim w ciągu roku czy dwóch od trafienie do zbioru. Super$eller został zapoczątkowany w 2003 roku, ale aktualnie już nie jest produkowany. Kolekcja dostępna była w bardzo atrakcyjnych cenach i oferowała dodatki w postaci drukowanych poradników, nowych szat graficznych, specjalnych opakowań czy ścieżek dźwiękowych.
  • Kolekcja Klasyki najstarsza z serii Cenegi zaczęto ją wydawać jeszcze w 1995 roku przez IPS Computer Group. Kolekcja Klasyki oferuje gry obecne na rynku polskim dłużej niż dwa lata. Zawarte w serii reedycje gier są atrakcyjne cenowo i posiadają wszystkie potrzebne aktualizacje.
  • Kolekcja Klasyki PS2 – seria miała premierę w 2007 roku. Oferowała gry na konsole PS2 obecne na rynku dłużej niż 2 lata. Aktualnie kolekcja ta nie jest już kontynuowana.
  • PREMIUM GAMES – seria zapoczątkowana w 2009 roku oferuje atrakcyjne cenowo i wzbogacone dodatkami najlepsze premiery gier komputerowych.

W seriach Super$eller i Kolekcja Klasyki dużą część oferty stanowią pełne antologie popularnych tytułów. W wydaniach znalazły się Railroad Tycoon, Hidden & Dangerous, Syberia, Commandos, URU oraz wiele innych znanych gier.

PUBG mobile
Źródło: tencent.com

Cenega może trafić w ręce chińskiej firmy Tencent?

W ostatnim czasie Cenega pojawiła się na językach internautów nie za sprawą wydania nowej gry, a ze względu na wniosek opublikowany przez UOKiK. Pod koniec lipca bieżącego roku do urzędu wpłynęło pismo od korporacji Tencent — chińskiego międzynarodowego konglomeratu z udziałami w firmach takich jak Riot Games, Epic Games czy Supercell.

Przedsiębiorstwo wnioskowało o przejęcie 1C Entertainment S.A. przez Proxima Beta Europe B.V. — jedną ze swoich spółek. Firma 1C to, tak jak wspominaliśmy, grupa kapitałowa, do której należy m.in. Cenega. W ramach grupy 1C Entertainment działającej na międzynarodowym rynku od 30 lat zrzeszone są jeszcze inne firmy. Oprócz Cenegi Tencent przejąłby więc także 1C Online Games, Qloc zajmujące się lokalizacją gier wideo i Muve — sklep z grami oraz gadżetami.

chernobylite
Źródło: materiały prasowe

Zobacz też: Co wiemy o Chernobylite – data premiery, przecieki, trailer

Na razie jedynym, ale za to pewnym źródłem informacji na temat ewentualnej koncentracji firm, jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ani Tencent, ani spółka Proxima Beta Europe B.V. nie wydały dotychczas żadnych oficjalnych oświadczeń. Na szczegółowe informacje takie jak wysokości kwoty potencjalnej transakcji czy ramy czasowe przejęcia, których nie podano we wniosku, trzeba więc jeszcze poczekać. Sprawa wciąż jest świeża, a jej rozwój zależny będzie od decyzji UOKiK-u.

Plany wydawnicze na 2021 rok

Firma posiada już mocno rozbudowane portfolio, ale nie zaprzestaje pracy i rozwija się symultanicznie na branżowego rynku. W bieżącym roku Cenega wypuściła już kilka gier, a w polskich planach wydawniczych figurują kolejne tytuły. Łączna suma planowanych wydań — na PC, konsole Xbox, PS i Nintendo, wyniesie ponad 100 produkcji.


Wśród około 40 nowych tytułów znajdują się m.in. King’s Bounty 2, Apsulov: End of Gods, KeyWe, Arashi: Castle of Sin, Sonic Colours Ultimate, Far Cry 6, Tales of ARISE, Marvel: Strażnicy Galaktyki, Insurgency: Sandstorm, Farming Simulator 22 czy Dying Light 2.

Gry na PC dystrybuowane przez CENEGA

Cenega to jedno z najlepiej prosperujących wydawnictw gier wideo na komputery osobiste oraz konsole. Firma od początku była skazana na sukces, ponieważ powstała z połączenia się dwóch największych dystrybutorów polskiego rynku gamingowego. Cenega odpowiada na oczekiwania i potrzeby klientów już od 21 lat, a rozbudowany plan wydawniczy zapowiada dalsze owocne lata pracy.

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *