outlast 2 horror

Rozrywka

29.10.2021 10:45

Outlast 2 – XONE, PS4, Nintendo Switch, PC

Gry
8
0
0
8
0

Outlast 2 to survival horror, w którym akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. To druga część stworzonej przez studio Red Barrels serii, luźno nawiązująca do poprzedniczki i przedstawiająca zupełnie nowe wydarzenia i bohaterów.

Data premiery i twórcy

Premiera Outlast 2 miała miejsce 25 kwietnia 2017 roku, jednocześnie na konsolach Xbox One, Playstation 4 oraz PC. Niecały rok później, 27 marca odbyła się premiera na konsolę Nintendo Switch. Za grę i jej wydanie odpowiada kanadyjskie studio Red Barrels.

outlast 2 recenzja
Outlast 2 to jeden z najbardziej klimatycznych horrorów ostatnich lat | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Gry typu survival horror – strach przez duże S. Najlepsze gry survival horror

Gry podobne do Outlast 2

Gatunek psychologicznych horrorów w ostatnich latach nieco odżył, ciesząc się premierami wielu ciekawych tytułów i przypominając o tych starszych:

 • Outlast (wydane na XONE, PS4, Nintendo Switch, PC) to poprzedniczka Outlast 2, również stworzona przez studio Red Barrels. Mimo że gry nie są ze sobą bezpośrednio połączone, mamy tu podobny, oparty na uczuciu zaszczucia gameplay i ciekawą fabułe skupiającą się na eksperymentach odbywających się w pewnym szpitalu psychiatrycznym.
 • Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth to klasyczny survival horror z widoku pierwszej osoby. Oparty jest na mitologii stworzonej przez mistrza grozy Lovecrafta i podobnie jak Outlast 2 swój gameplay opiera na poczuciu zaszczucia. Gra trafiła na Xbox i PC.
 • Amnesia: Dark Descent zapoczątkowałą sukces znanej serii horrorów i ponownie rozpopularyzowała gatunek horrorów wśród szerszego grona graczy. Jako kompletnie bezbronny bohater przemierzamy korytarze nie do końca opuszczonego zamku, rozwiązując proste zagadki, unikając wrogów i próbując nie uledz szaleństwu. Grę wydano na XONE, PS4, Nintendo Switch, PC.
 • Condemned: Criminal Origins (wydane na X360, PS3, PC) to survival horror, w którym wcielamy się w rolę agenta FBI tropiącego seryjnych morderców. Śledząc akcję z perspektywy pierwszej osoby, przyjdzie nam korzystać ze swoich narzędzi, by odkryć kolejne poszlaki oraz walczyć o przeżycie w coraz to dziwniejszych i bardziej odbiegających od rzeczywistości okolicznościach.

Outlast 2 –  oceny i opinie 

Outlast 2 zdobył mieszane, ale w większości pozytywne recenzje. Pochwalić się może średnią 75% na Metacritic w wersji PC i 68% w wersji na PS4. Co ciekawe, najwyższą średnią ma wersja na Nintendo Switch – 79%.

Chwalono scenariusz i ciągłe poczucie grozy. Gameplay oparty na eksploracji lokacji i widzeniu świata przez tryb nocny w podręcznej kamerze nadal straszył i oferował dla wielu niezapomniane wrażenia, na długo pozostawiając ślad w głowach recenzentów i graczy.

Niestety nie można było uniknąć porównań z pierwszą częścią, a według wielu osób Outlast 2 prezentował się znacznie gorzej od poprzedniczki. Grze zarzucono gorszy design i wykonanie, oraz pewnego rodzaju odtwórczość, która nie przeszkadza w czerpaniu przyjemności z gry. Lecz na pewno nie zaspokaja głodu po bardziej innowacyjnym i zwyczajnie ciekawszym Outlast. Na Steamie można spotkać się z dość pozytywnymi opiniami:

“Po udanej i świetnie zbalansowanej pierwszej części Outlasta spodziewałem się co najmniej powtórki z rozgrywki, ale niestety dwójce daleko do tego i w zamian uraczyła mnie dziwną formułą mieszaniny skradania i ucieczek” (Reqruiz, SteamCommunity.com)

“Outlast 2 to przeżycie przejmujące i interesujące, chociaż naprawdę budzi lęk głównie na początku. Bezbronność bohatera często przeszkadza, ale nie jest to niedogodność, która zupełnie odrzuca od gry. Nowego dzieła studia Red Barrels nie można polecić każdemu, jednak fani oryginału będą usatysfakcjonowani.” (Kalwi(PL), SteamCommunity.com)

DLC i edycje specjalne

Gra, co studio Red Barrels podkreślało i planowało od początku, nie doczekała się żadnych dodatków ani edycji specjalnych.

Zwiastun i gameplay

Na zwiastunie wydanym na premierę Outlast 2 widzimy klimatyczną prezentację — w przeciwieństwie do poprzedniczki, w większości otwartych lokacji, które przyjdzie nam zwiedzić podczas gry. Widzimy też fragmenty samego gameplayu, w tym sztandarowe dla serii ucieczki przed zagrożeniem.

Fabuła i rozgrywka w Outlast 2

Fabuła Outlast 2 nie nawiązuje bezpośrednio i wprost do poprzedniczki. Tym razem głównym bohaterem jest kamerzysta Blake Langermann, który wraz ze swoją żoną i jednocześnie dziennikarką śledczą Lynn udają się do Arizony, by zbadać sprawę morderstwa ciężarnej nastolatki. 

Chcąc dostać się do miejsca zdarzenia, lecą samolotem, który w niewyjaśnionych okolicznościach rozbija się w odciętej od świata wiosce, rządzonej przez religijny kult. Blake musi ratować żonę i czym prędzej uciec. Niestety wioska zdaje się skrywać o wiele więcej sekretów, niż się wydawało.

Sprawdź też: Resident Evil VII: Biohazard (PC, Xboxe One, PS4)

Rozgrywka jest klasyczna dla survival horrorów. Nasz bohater uzbrojony jest jedynie w kamerę z trybem nocnym, dzięki której może nawigować po skąpanych w ciemnościach lokacjach i przekradać się z dala od wzroku wrogów. Jest też pomocna w rozwiązywaniu zagadek i znajdowaniu ukrytych przedmiotów. Gra nie boi się kontrowersyjnych tematów i przedstawiania na ekranie niezwykle brutalnych scen, a wśród graczy uznawana jest za jedną ze straszniejszych w ostatnich latach.

Multiplayer

Gra nie doczekała się, jak dotąd, wersji multiplayer — stawia ona bowiem na klimat, dlatego też rozgrywka nastawiona jest na eksplorację przerażających lokacji w pojedynkę.

Wymagania sprzętowe Outlast 2

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core i3-530
 • Pamięć: 4 GB RAM
 • Karta graficzna: 1GB VRAM, NVIDIA Geforce GTX 260 / ATI Radeon HD 4870
 • DirectX: Wersja 10
 • Dysk: 30 GB dostępnej przestrzeni
 • System operacyjny i inne: Windows Vista / 7 / 8 / 10, 64-bits

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core i5
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: 1.5GB VRAM, NVIDIA Geforce GTX 660 / ATI Radeon HD 7850
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 30 GB dostępnej przestrzeni
 • Dysk: 30 GB dostępnej przestrzeni
 • System operacyjny i inne: Windows Vista / 7 / 8 / 10, 64-bits

Outlast 2 zajmuje 18.69 GB na dysku PS4, oraz około 19.80 GB w przypadku Xboxów.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *