Oscary 2022 wyniki i zwycięzcy. - Scroll

Rozrywka

28.03.2022 16:16

Oscary 2022 – zwycięzcy i nominowani. Kto otrzymał nagrodę?

Filmy i seriale Newsy
14
2
0
14
2

Oscary 2022 odbyły się w miniony weekend i już znamy laureatów. Wyniki Oscarów dla niektórych mogą być zaskoczeniem, choć przyglądając się zwycięzcom z poprzednich lat, można było się pokusić o obstawianie wyników. Kto wygrał, kto przegrał?

Oscary 2022 – „najważniejsze” święto kinematografii odbyło się w nocy z niedzieli (27.03) na poniedziałek (28.03). Wielu było zwycięzców, jeszcze więcej rozczarowanych, olbrzymie wydatki i…musimy poczekać na wyniki oglądalności, z którymi wielka gala miała przez ostatnie lata problemy. Mimo wszystko – było widowiskowo i wszyscy dobrze się bawili. Przejdźmy do kategorii i zwycięzców.

Oscary 2022 – nominowani i zwycięzcy

Podczas gali Oscary 2022 wręczono statuetki w 22 kategoriach. Można argumentować, że niektóre są ważniejsze od innych, jednak na pozytywne doświadczenia z oglądania filmów składa się praca wielu specjalistów, którzy też zasługują na docenienie. Tradycyjnie przejdziemy od najważniejszej kategorii, a jest to…

Najlepszy film Oscary 2022: CODA

Film opowiada historię Ruby, która jako jedyna w rodzinie słyszy. Kiedy bankructwo zagraża biznesowi jej rodziny, zostaje zmuszona do wyboru – pomóc rodzinie czy postawić na swoje marzenia. Jej zamiłowaniem jest muzyka – coś, czego nikt z jej bliskich nie jest w stanie pojąć.

Nominowani w tej kategorii byli:

 • Belfast,
 • Diuna,
 • Drive My Car,
 • King Richard: Zwycięska rodzina,
 • Psie pazury,
 • Nie patrz w górę,
 • Licorice Pizza,
 • West Side Story,
 • Zaułek koszmarów.

Najlepsza reżyseria Oscary 2022: Jane Campion Psie pazury

Montana, USA. Dwaj bracia w zgodzie prowadzą olbrzymie ranczo, aż jeden z nich w tajemnicy żeni się z miejscową wdową. Niestety drugi z braci nie jest zachwycony sytuacją i doprowadza to do konfliktu, który z czasem eskaluje.

Nominowani w tej kategorii byli:

 • Kenneth Branagh Belfast,
 • Paul Thomas Anderson Licorice Pizza,
 • Ryûsuke Hamaguchi Drive My Car,
 • Steven Spielberg West Side Story.

Najlepszy aktor pierwszoplanowy Oscary 2022: Will Smith jako Richard Williams w King Richard: Zwycięska rodzina

Akademia filmowa doceniła rolę Willa Smitha jako ojca sióstr Williams – światowej klasy tenisistek. Film opowiada historię pełną poświęcenia, wyrzeczeń i walki z uprzedzeniami. Hołd oddany ojcu Sereny i Venus Williams pokazuje, jak wiele zrobił dla ich sukcesu.

Nominowani w tej kategorii byli:

 • Javier Bardem Being the Ricardos,
 • Andrew Garfield Tick, Tick…Boom!,
 • Denzel Washington Tragedia Makbeta,
 • Benedict Cumberbatch Psie pazury.

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa Oscary 2022: Jessica Chastain jako Tammy Faye Bakker w Oczy Tammy Faye

Film biograficzny opowiadający historię teleewangelistki Tammy Faye Bakker, która wraz z mężem Jimem zbudowała największą religijną sieć medialną. Osobowość medialna szerząca poglądy miłości bliźniego i dobroci, została zniszczona przez problemy finansowe organizacji, którą prowadziła.

Nominowane w tej kategorii były:

 • Nicole Kidman Being the Ricardos,
 • Penélope Cruz Matki równoległe,
 • Olivia Colman Córka,
 • Kristen Stewart Spencer.

Najlepszy aktor drugoplanowy Oscary 2022: Troy Kostur jako Frank Rossi w CODA

Nominowani w tej kategorii byli:

 • J. K. Simmons Being the Ricardos,
 • Ciarán Hinds Belfast,
 • Kodi Smit-McPhee Psie pazury,
 • Jesse Plemons Psie pazury.

Najlepsza aktora drugoplanowa Oscary 2022: Ariana DeBose jako Anita w West Side Story

Nominowane w tej kategorii były:

 • Judi Dench Belfast,
 • Aunjanue Ellis King Richard: Zwycięska rodzina,
 • Kirsten Dunst Psie pazury,
 • Jessie Buckley Córka.

Pozostałe nagrody Oscary 2022:

Najlepszy scenariusz oryginalny: Kenneth Branagh za scenariusz Belfast.

Najlepszy scenariusz adaptowany: Sian Heder za scenariusz CODA.

Najlepszy pełnometrażowy film animowany: Nasze magiczne Encanto.

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: Wycieraczka przedniej szyby.

Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy: Drive My Car z Japonii.

Najlepszy krótkometrażowy film fabularny: Długie pożegnanie.

Najlepszy film dokumentalny: Summer of Soul.

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: The Queen of Basketball.

Najlepsze zdjęcia: Greig Fraser za Diuna.

Najlepsza muzyka do filmu: Diuna.

Najlepszy dźwięk: Diuna.

Najlepszy montaż: Diuna.

Najlepsza scenografia: Diuna.

Najlepsza piosenka: No Time To Die autorstwa Billie Eilish z Nie czas umierać.

Najlepsza charakteryzacja: Oczy Tammy Faye.

Najlepsze kostiumy: Cruella.

Kto poprowadził Oscary w 2022?

Za prowadzenie gali oscarowej odpowiedzialne było trio aktorek i komiczek. Wanda Sykes, Regina Hall oraz Amy Schumer są weterankami branży rozrywkowej i doskonale potrafią zbudować atmosferę wokół takiego wydarzenia. Oczywiście zatrudnienie trójki kobiet jako prowadzących było idealnym materiałem dla Schumer, która skwitowała to stwierdzeniem, że i tak jest to tańsze niż zatrudnienie jednego mężczyzny. Jeżeli to oszczędność kierowała akademią, bardzo im się to opłaciło, ponieważ panie spisały się na medal w prowadzeniu wydarzenia.

Prezenty dla nominowanych – co otrzymali?

Prezenty na pocieszenie są długą tradycją podczas imprezy oscarowej. Jak zwykle są też obrzydliwie drogie i przekraczają sto tysięcy dolarów w wartości. Czym tym razem będą wycierali łzy nominowani? Na początek będą mogli się wypłakać na swojej niewielkiej działce w Szkocji, która też uprawnia ich do otrzymaniu tytułu szlacheckiego. Otrzymują też kartę podarunkową, upoważniającą do zabiegu liposukcji rąk (czego?!) o wartości dwunastu tysięcy dolarów. Dodatkowo, opłaconą mają usługę przebudowy lub renowacji rezydencji o wartości dwudziestu pięciu tysięcy dolarów. W torbie znajdzie się miejsce na serię zabiegów odmładzających, wartą dziesięć tysięcy dolarów. Obok tego zagwarantowany mają czterodniowy pobyt w luksusowym ośrodku Golden Doors, warty piętnaście tysięcy dolarów. A także wiele więcej „mniejszych” prezentów.

Will Smith spoliczkował Chrisa Rocka – ustawka czy skandal?

Moda na rozwiązywanie różnicy poglądów przez dosłowne wybicie ich oponentowi z głowy jest popularna nawet w Hollywood. Laureat nagrody dla najlepszego aktora nie docenił żartu Chrisa Rocka, który chwilowo miał dostęp do mikrofonu. Komik miał czelność zażartować z wyglądu Jady Pinkett Smith, sugerując, że mogłaby zagrać w kontynuacji filmu G. I. Jane. Czy Chris Rock wiedział, że ogolona głowa Jady jest związana z chorobą czy nie – pozostaje kwestią otwartą. Co warto podkreślić – żart był słaby w podwójnym znaczeniu. Chris Rock potrafi wykpić kogokolwiek na wskroś i do tego wzbudzić salwy śmiechu – ten komentarz nie osiągnął ani jednego z tych celów.

Świadoma sytuacji publiczność błyskawicznie zaczęła snuć domysły, że wszystko mogło być ustawione. Od złego żartu Chrisa Rocka, przez umiarkowaną reakcję samej obrażanej, po zachowanie Willa Smitha, który wpierw się zaśmiał, a dopiero później wymierzył cios otwartą dłonią. Sami musicie ocenić, czy jest to skandal czy ustawka, żeby podbić oglądalność następnego rozdania nagród.

Oglądaliście galę wręczenia Oscarów? Wasz faworyt wygrał czy niezasłużenie został pominięty? I jak sądzicie, sytuacja z Willem Smithem i Chrisem Rockiem jest chwytem marketingowym czy nową normą komunikacji w Hollywood? Powiedzcie nam w komentarzach.

Sprawdź też:

14
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *