Spis treści
Rozwój technologii sprawił, że coraz więcej osób podjęło pracę w dobrze opłacanym sektorze IT. Zapotrzebowanie nieustannie rośnie, dlatego rodzice zachęcają swoje pociechy do nauki programowania. Który język warto wybrać dla początkujących dzieci?
Kiedy najlepiej zacząć naukę programowania?
Zainteresowanie sektorem IT wynika przede wszystkim z ogromnych możliwości, jakie oferują tego typu prace. Programiści najczęściej nie narzekają na zarobki, a dodatkowo mogą sobie pozwolić na swobodę. Najlepsi z nich mają swoje firmy, a etat pozostawili dawno za sobą. Nic więc dziwnego, że większość młodych osób chce nauczyć się języka programowania.

Dzieci, które zaczynają naukę kodowania w młodym wieku, mogą liczyć na lepsze efekty. Niektórzy proponują wprowadzenie materiałów szkoleniowych u najmłodszych — już na poziomie przedszkola. Zwykle jednak pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiają maluchy ze szkoły podstawowej. Do swobodnej nauki niezbędna jest umiejętność czytania i pisania, dlatego wiele zależy od indywidualnego rozwoju szkraba.
Programowanie u dzieci — jakie przynosi korzyści?
Nie ma wątpliwości, że dzieci, które szybciej opanują język programowania, będą odnosić większe sukcesy. Doświadczenie pozyskiwane od najmłodszych lat sprawia, że pociechy te nie powinny mieć problemów ze znalezieniem pracy.
Lepsze perspektywy zawodowe to jednak nie jedyne, w czym może pomóc nauka języków programowania. Podczas przyswajania nowych wiadomości pracuje znaczny obszar mózgu. Kodowanie pobudza zdolność logicznego myślenia i poprawia takie umiejętności jak czytanie czy pisanie. Zauważono także, że dzieci rozwijające się w dziedzinach związanych z IT lepiej radzą sobie z przedmiotami ścisłymi.
Język programowania dla dzieci — jaki powinien być?
Aby szkrab mógł szybko przyswoić nowe informacje, materiały szkoleniowe muszą być na odpowiednim poziomie trudności. Niektóre języki programowania są stworzone z myślą o dzieciach, które dopiero rozpoczęły edukację wczesnoszkolną. Takie rozwiązania wykorzystują intuicyjny interfejs oraz proste komendy. Powoli uczą one malucha kolejnych etapów kodowania.

Szacuje się, że najlepiej rozpocząć swoją przygodę z programowaniem w pierwszych 10 latach życia. Z tego względu program powinien maksymalnie przypominać grę, która pozwoli szkrabowi tworzyć i się rozwijać. To właśnie najbardziej angażujące aplikacje zapewniają najwyższe wyniki w nauce!
Przegląd najlepszych języków programowania dla dzieci
Popularność sektora IT sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele programów uczących kodowania. Nazwy języków programowania Python, Alice, Scratch czy Blockly najczęściej niewiele mówią rodzicom. Różnią się one nie tylko poziomem zaawansowania, ale także metodą działania. Wybór odpowiedniej aplikacji może zatem przysparzać nieco trudności. Jeśli zastanawiasz się, jaki język będzie najlepszy do nauki od podstaw, poznaj nasz ranking!
Scratch 3.0
Został stworzony z myślą o dzieciach w wieku 7-16 lat. Opracował go Mitch Resnick, a opatentowało Lifelong Kindergarten Group of Massachussets Institute of Technology. Sporą zaletą jest fakt, że program ten jest bezpłatny.
Wykorzystanie tego systemu uczy, jak stworzyć proste gry. Niektórzy stosują go także do projektowania aplikacji na Androida. Ważnym elementem jest dopasowany do dzieci język programowania. Twórcy wykorzystali przyjazny, intuicyjny interfejs, który eliminuje żmudne pisanie kodu. Zamiast tego zdecydowano się na bloki działające na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Kodowanie opiera się zatem na wizualnym kreatorze, co pozwala dzieciom na większe zaangażowanie.

Na co pozwala Scratch? Język jest wykorzystywany do tworzenia prostych bajek, gier czy interesujących grafik. Co ważne, nawet prawdziwi nowicjusze są w stanie przygotować ciekawe projekty. Możliwość szybkiego rozwoju dodatkowo motywuje dzieci i zachęca do dalszej pracy. Te cechy sprawiły, że język programowania Scratch jest jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań.
Small Basic
W zestawieniu nie mogło zabraknąć programu zaprojektowanego przez Microsoft. Choć jest on stworzony dla dzieci od lat 7, chętnie sięgają po niego także dorośli. To dobre rozwiązanie dla wszystkich początkujących, którzy chcą uczyć się prostych komend. Dla wielu Small Basic służy jako przejście z kodowania blokowego na tekstowe. Zbudowanie podstaw w tym programie może pomóc w opanowaniu skomplikowanych języków programowania, takich jak Java czy C#. Jest to w pełni darmowa platforma edukacyjna. Small Basic uczy dzieci, jak stworzyć podstawowe grafiki i animacje. Przydaje się także do tworzenia gier.

JavaScript
Choć JavaScript może wydawać się nieco zbyt zaawansowana, to jest ona dobrym wyborem dla młodych osób. Z tym językiem programowania stykamy się codziennie. Strony internetowe oraz przeglądarki najczęściej są napisane właśnie w nim. Dzieci, które opanują ten system, będą zatem w stanie przekształcać zwykłe wpisy w angażujące gry i aplikacje.
Największy konkurent JavaScript — Python — także zdobywa serca rodziców i ich pociech. Oba programy są przeznaczone dla osób powyżej 10. roku życia. Warto wypróbować te dwa języki programowania dla dzieci, by samodzielnie ocenić, który z nich najlepiej się sprawuje. Poziom zaawansowania jest bardzo zbliżony, dlatego zwykle ostateczna decyzja zależy od indywidualnych preferencji.

Co można stworzyć za pomocą JavaScript? Program okazuje się wyjątkowo skuteczny podczas tworzenia treści na strony internetowe i animowania obrazów. Wybór tego języka sprawia więc, że nauka programowania dla dzieci staje się nie tylko prosta, ale i przydatna.
Blockly
Jeśli Twoje dziecko polubiło Scratcha, z pewnością powinno sięgnąć także po Blockly. Został on stworzony przez Google i cieszy się ogromną popularnością. Powstał z połączenia kilku istniejących języków programowania. Z oferowanych funkcji mogą skorzystać wszystkie maluchy z grupy wiekowej 8-11 lat. Podobnie jak Scratch, Blockly działa na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Użytkownik wyjmuje kolejne bloki z widocznego przybornika i układa je w odpowiedniej kolejności. Następnie program weryfikuje, czy dany kod jest prawidłowo zbudowany.

Wykorzystanie tego systemu uczy, jak stworzyć proste gry. Niektórzy stosują go także do projektowania aplikacji na Androida. Pewną przeszkodą w programowaniu może być mała ilość samouczków dostępnych w Internecie. Pod tym względem Blockly wypada nieco gorzej niż popularny Scratch.
EV3
Wszyscy fani kultowych klocków powinni sięgnąć to po oprogramowanie. Lego Mindstorms EV3 to połączenie znanej zabawki z nauką programowania. System pozwala przede wszystkim na zaprogramowanie robotów, które mają wykonywać określone zadania. Nietrudno sobie wyobrazić, że takie rozwiązanie przynosi wiele frajdy i niesamowicie angażuje. Lego Mindstorms EV3 pokazuje, że programowanie dla dzieci może być czystą przyjemnością!

Podobnie jak w innych popularnych programach, tu również mamy do czynienia z metodyką „przeciągnij i upuść”. Tym razem wszystkie komendy wpisuje się w aplikacji, a następnie klika przycisk „uruchom”. Jeśli kod został stworzony poprawnie, zaobserwujemy określone działanie robota. System ten nadaje się w szczególności dla dziecka o dużej ciekawości. Ruszająca się maszyna z pewnością zainteresuje szkraba i pokaże mu, że nauka programowania przynosi zauważalne efekty.
Samodzielna nauka programowania przez dziecko — czy warto?
Najnowsze trendy pokazują, jak dużym zainteresowaniem cieszy się samodzielne przyswajanie informacji. Z takiego sposobu poszerzania wiedzy korzystają nie tylko dorośli, ale i ich pociechy. Odpowiednio dobrane języki programowania dla dzieci z pewnością ułatwią cały proces. Aby mieć pewność, że szkrab będzie w stanie nauczyć się wszystkich podstaw, warto poprosić o pomoc doświadczonego specjalistę. Wielu z nich oferuje również konsultacje online, dzięki którym maluch może pozbyć się wszelkich możliwości.
Zobacz: Metadane – co to jest? Wszystko o metadanych – bazy danych, wyszukiwarka, informatyka
To, w jakim języku najlepiej uczyć się programowania, zależy przede wszystkim od umiejętności dziecka i jego preferencji. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, by zacząć przyswajać wiedzę z jednego systemu. Próba opanowania kilku naraz zwykle kończy się zniechęceniem oraz niską efektywnością. Bez względu na to, który z języków programowania dla dzieci wybierzesz, nie zapominaj o regularności. Systematyczne poszerzanie wiedzy pozwoli maluchowi na stopniowe zwiększanie umiejętności i projektowanie coraz bardziej skomplikowanych gier, aplikacji oraz stron internetowych. Życzymy powodzenia!