1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Najlepsze gry z Mario. W które przygody Super Mario najlepiej zagrać?

Rozrywka

1 miesiąc temu

Najlepsze gry z Mario. W które przygody Super Mario najlepiej zagrać?

Gry
3
0
0
3
0

Najlepsze gry z Super Mario. Które gry z Mario musisz znać?

Gry z Super Mario. Skąd wziął się Mario?

Mario, legendarny bohater serii gier produkowanych przez japoński koncern Nintendo, to zdecydowanie najbardziej znany hydraulik na świecie. Tę postać z platformowych gier wideo kojarzy niemal każdy… i nie bez powodu. 

Bohater kultowej serii Super Mario Bros. wystąpił w kilkudziesięciu grach firmy Nintendo, a jego stworzenie zawdzięczamy Shigeru Miyamoto, który w 1981 roku po raz pierwszy ożywił postać sympatycznego wąsacza w charakterystycznej czapce, obsadzając go w roli głównego protagonisty gry Donkey Kong

Najlepsze gry z Mario

Pozornie produkcja ta była jedną z wielu, niezwykle popularnych wówczas, platformówek, a jednak miała coś, czego próżno było szukać w konkurencyjnych tytułach – historię. Shigeru Miyamoto zależało na tym, by jego gry snuły opowieść stosunkowo krótką i nieskomplikowaną (wszak ograniczenia technologiczne we wczesnych latach 80. nie pozwalały na zbyt wiele), ale jednak opowieść. Jak się później okazało, koncepcja gier platformowych z fabułą była strzałem w dziesiątkę.

Sprawdź: Jednak nie Pro? Nintendo Switch OLED oficjalnie zapowiedziany

Na pierwszą grę z Mario w tytule nie trzeba było czekać zbyt długo. Mario Bros. ukazało się już w 1983 roku, a ówcześni fani interaktywnej rozrywki przyjęli produkcję z niespotykanym entuzjazmem. Historia była prosta – hydraulik Mario wyrusza w podróż, by uwolnić swoją ukochaną, Księżniczkę Peach, z łap złego Bowsera, który porwał ją i uwięził w swoim zamku. W misji ratunkowej pomaga mu jego brat, Luigi. 

Mario Bros

Kombinacja genialnie zaprojektowanych poziomów, wymagających od gracza zręczności i sprytu, wyrazistych bohaterów i przyjemnej, kolorowej oprawy graficznej sprawiła, że wydana trzy lata później na konsolę Nintendo Entertainment System (NES) gra Super Mario Bros. znajduje się dziś na 6. miejscu najlepiej sprzedających się tytułów w historii, z wynikiem 58 000 000 egzemplarzy.

Najlepsze gry z Super Mario na Nintendo Switch

Historia gier Super Mario zaczęła się ponad 30 lat temu, a wąsaty hydraulik wciąż pozostaje jedną z najbardziej znanych postaci gamingowego świata. Marka nie została porzucona przez twórców. Jest wręcz przeciwnie. Konsola Nintendo Switch, najnowszy sprzęt japońskiego producenta, może poszczycić się kilkunastoma grami z Mario. Choć wszystkie trzymają stabilny, wysoki poziom, część z nich zasługuje na szczególną uwagę. 

Wśród najlepszych według graczy i recenzentów gier z Mario na Switcha regularnie wymieniana jest Super Mario Odyssey z 2017 roku. To platformówka 3D, której konstrukcja rozgrywki przypomina ostatnią odsłonę serii The Legend Of Zelda. Utrzymany w bajkowej konwencji otwarty świat zachęca graczy do odkrywania jego najdalszych zakątków, podczas kolejnej już wyprawy Mario i jego przyjaciół, której celem jest uratowanie Księżniczki Peach. 

uper Mario Odyssey
Źródło: pl.ign.com

Warto pamiętać, że Mario to nie tylko gry platformowe. Ogromną popularnością wśród fanów cieszą się także odsłony gier wyścigowych, w których zmagają się doskonale znane graczom postaci – Super Mario Kart. 

Seria została zapoczątkowana w 1992 roku i na przestrzeni kolejnych lat wydano kilkanaście tytułów. Gracze mogli wcielić się w swoje ulubione postaci z uniwersum Mario, które siedząc za sterami rozmaitych wehikułów (od samochodów, przez motocykle, po szybowce), zmagały się na torach wyścigowych naszpikowanych przeszkodami, monetami oraz przedmiotami zapewniającymi dodatkowe umiejętności. 

Super Mario Kart
Źródło: nintendo.co.uk

Najnowszą grą serii jest Mario Kart 8 Deluxe na konsolę Nintendo Switch. To odświeżona i ulepszona wersją gry Mario Kart 8, wydanej pierwotnie na konsolę WiiU w 2014 roku. Edycja Deluxe zawiera wszystkie wydane dodatki oraz nowe tory, pojazdy i niedostępne dotychczas postaci.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem konsoli Nintendo Switch, z pewnością nie będziesz zawiedziony również grą Super Mario 3D World + Bowser’s Fury. To remake wydanego w 2013 roku na WiiU Super Mario 3D World. Odświeżona edycja została udoskonalona pod względem mechaniki, grafiki oraz otrzymała zupełnie nowy tryb. 

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury.
Źródło: naekranie.pl

Podobnie zresztą wygląda kwestia klasyków takich jak: 

 • Super Mario 64
 • Super Mario Galaxy
 • Super Mario Sunshine.

Wszystkie zostały odnowione i wydane na Nintendo Switch w formie kolekcji Super Mario 3D All-Stars. Zainteresuj się nią, jeśli jesteś spragniony sprawdzonych klasyków w nowym, nieco bardziej współczesnym wydaniu.

Najlepsze stare gry z Super Mario na NES, Game Boy i inne

Gry z Mario zrodziły się jako produkcje automatowe. Przeznaczone były do salonów gier, w których młodzież tłumnie gromadziła się w latach 70., 80. i 90. ubiegłego stulecia, by wspólnie wydawać kieszonkowe na kolejne rozgrywki w kultowe dziś produkcje: Space Invaders, Pac-Man czy Mortal Kombat

Super Mario Bros. wydano w 1985 roku, gdy era automatów zmierzała do nieuchronnego końca, czego Nintendo było doskonale świadome. Wówczas producent przygód wąsatego hydraulika zaczął inwestować we własny sprzęt. Tak powstały kultowe konsole – NES (Nintendo Entertainment System), późniejszy SNES (Super Nintendo Entertainment System) oraz seria przenośnych urządzeń Game Boy.

Najlepsze stare gry z Super Mario na NES, Game Boy i inne
Źródło: next.gazeta.pl

W zasadzie każda z konsol wyprodukowanych przez Nintendo może się poszczycić kilkoma grami z Mario, które zostały na nią wydane, choć nie wszystkie zostały przyjęte równie entuzjastycznie jak pierwsze odsłony serii. Wiele z nich zapisało się jednak jako prawdziwe kamienie milowe w historii gier wideo. 

Za “początek wszystkiego” można uznać tu konsolę NES – to na nią wydano oryginalne Super Mario Bros., które niejednokrotnie zostało okrzyknięte grą wszechczasów. A to był jedynie początek przygód Mario na konsoli NES. Wydano na nią m.in. dwie kontynuacje Super Mario Bros. oraz grę Dr Mario (będącą wariacją na temat klasycznego Tetrisa). 

NES
Źródło: etsy.com

Kolejnymi kultowymi odsłonami gier z Mario, których wręcz nie wypada nie znać, może pochwalić się konsola SNES. Wśród nich są fenomenalne: 

 • Super Mario Kart, 
 • Super Mario World,
 • Mario & Wario.

W tym ostatnim tytule bliżej poznajemy antagonistyczną wersję naszego ulubionego hydraulika.

Przenośne konsole Game Boy również miały niemały udział w rozwoju uniwersum gier z Super Mario. Z tytułów, które na zawsze pozostały w sercach graczy, warto wymienić: 

Game Boy
Źródło: allegro.pl
 • Super Mario Land
 • Super Mario Advance
 • Mario Golf: Advance Tour, 
 • Mario vs. Donkey Kong.

Ten ostatni nawiązuje do pierwszej gry, w której pojawił się wąsaty hydraulik (wówczas będący jeszcze stolarzem o imieniu Jumpman).

Tylko Nintendo, czy w Mario można grać na PS4 i PS5?

Choć sam Mario, ikoniczny bohater-hydraulik, jest Włochem z pochodzenia, jego prawdziwą ojczyzną jest Japonia. Shigeru Miyamoto, pierwotnie pracujący w firmie Nintendo jako grafik (później znany przede wszystkim jako pomysłodawca jednej z najbardziej znanych postaci w historii gier wideo), od początku tworzył gry z Mario na konsole produkowane przez japońskie przedsiębiorstwo. 

Z biegiem lat seria Super Mario stała się flagowym cyklem Nintendo, a sam hydraulik – twarzą koncernu. Próżno szukać więc gier z Mario na platformach innych, niż te produkowane przez jego twórców. Istnieje jednak pewna metoda pozwalająca uruchomić niemal dowolną grę na PS4.

Mario na PS4
Źródło: youtube.com

Mowa o Dreams – grze, a w zasadzie systemowi do tworzenia gier, która pozwala użytkownikom projektować własne światy i mechaniki. Ten kreator daje ogromne możliwości kształtowania rozgrywki w otwartym świecie, który możemy modyfikować wedle uznania. Ograniczeniem jest w zasadzie tylko wyobraźnia. Gracze wykorzystali Dreams na PlayStation 4, aby dokładnie odwzorować plansze i postaci znane z Mario, co pozwoliło uzyskać niesamowicie wierną iluzję oryginalnej rozgrywki. 

Należy mieć jednak na uwadze, że są to jedynie fanowskie próby odwzorowania prawdziwych gier z Mario. Czy wobec tego, by przeżywać przygody z Mario i Luigim, musisz kupić konsolę Nintendo? Na szczęście nie. 

Gry z Mario za darmo 

Sytuację ratuje rynek gier mobilnych. Wśród gier z Mario wydanych na smartfony są przynajmniej dwa świetne tytuły, które możemy za darmo zainstalować na urządzeniach z systemem iOS lub Android: Mario Kart Tour oraz Super Mario Run. 

Obie gry są dystrybuowane w modelu free-to-play, można więc pobrać je za darmo, jednak część ich zawartości będzie zablokowana. By otrzymać do niej dostęp, trzeba zdobyć odpowiednie przedmioty podczas rozgrywki lub zapłacić prawdziwymi pieniędzmi w udostępnionych w aplikacjach sklepikach.

Zobacz: Top 10 gier na GameCube – najlepsze gry na konsolę Nintendo

A co z legendarnym Super Mario Bros.? Klasyczne, stare gry Mario, wydane na dawno wycofane z obiegu automaty i przestarzałe konsole NES i Game Boy, nie są skazane na zapomnienie. Internet oferuje mnóstwo możliwości, a jedną z nich jest szansa na zagranie w stare, dobre gry z Super Mario – wystarczy do tego tylko przeglądarka internetowa. 

Mario za darmo

Warto mieć jednak na uwadze, że te tytuły udostępniane przez serwisy internetowe nie są autoryzowanymi przez Nintendo produkcjami, a jedynie grami przeglądarkowymi przeniesionymi ze starych konsol za pomocą odpowiednich emulatorów. Z tego powodu mogą się w nich pojawić minimalne różnice względem pierwowzorów. Dają one jednak szansę na poznanie początków legendy Mario, więc jeśli jeszcze nie znasz tej kultowej serii, zdecydowanie warto do nich sięgnąć.

A czy ty pamiętasz gry Super Mario? Która z nich jest Twoją ulubioną: „pierworodna” Mario Bros czy może któryś z innych, nowszych tytułów? Wreszcie – czy grałeś w Mario online, na Nintendo Switch game boy’u czy na PS4? Powspominajmy razem w komentarzach.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.