1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Musisz znać te gry, jeśli lubisz Władcę Pierścieni i Hobbita. Najlepsze gry, które zabiorą Cię do Śródziemia

Rozrywka

19.07.2021 13:49

Musisz znać te gry, jeśli lubisz Władcę Pierścieni i Hobbita. Najlepsze gry, które zabiorą Cię do Śródziemia

Gry
6
1
0
6
1

Władca Pierścieni i Hobbit stanowią filar bogatego świata, które stworzył J.R.R. Tolkien. Choć literatura powstała z myślą o najmłodszych czytelnikach, wraz z biegiem lat Śródziemie doczekało się adaptacji dla starszych fanów, w tym niejednej gry.

Władca Pierścieni i Hobbit to podróż do rozległego i pełnego detali fantastycznego świata wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena. Pisarz wydał swoje pierwsze dzieło z tego cyklu w 1937 roku pod tytułem Hobbit, czyli tam i z powrotem, nieświadomie dając początek opowieści, która wkrótce miała stać się kultową wśród fanów na całym świecie. Oryginał powstawał od wczesnych lat 30. jako książka dla młodszych czytelników, jest uznawany za najpopularniejszą literaturę fantastyczną XX wieku.

Władca Pierścieni i Hobbit – idealny materiał na grę?

Zaraz po premierze cieszącego się błyskawicznym sukcesem Hobbita, wydawcy zaczęli naciskać na autora, by zaczął pisanie kolejnych części powieści. Tolkien pracował nad sześcioczęściową kontynuacją przez 12 lat, by ostatecznie przedstawić nową historię osadzoną 60 lat po wielkiej podróży Bilba, Gandalfa i Thorina. Władca Pierścieni całkowicie zdominował rynek, szybko osiągając status kultowego na niemal całym świecie.

Książkowa seria Tolkiena stanowiła podstawę pod rozmaite adaptacje na niedługo po swoim debiucie. Już kilka lat po wydaniu Hobbita, w szkołach i teatrach zaczęto wystawiać pierwsze sztuki, tworzono kreskówki, audycje radiowe, filmy animowane, a w późniejszym czasie także ekranizacje filmowe w reżyserii Petera Jacksona. Przełom XX i XXI wieku to czas, gdy świat zrozumiał, że Władca Pierścieni to też idealny materiał na grę komputerową.

LOTR gry pierścień
Świat wykreowany przez J.R.R. Tolkiena to materiał na niejedną świetną grę

Śródziemie: Cień Mordoru i Śródziemie: Cień Wojny – najlepsza gra akcji w świecie Tolkiena

W 2014 roku studio Monolith Productions we współpracy z Warner Bros. Interactive Entertainment wydało grę Śródziemie: Cień Mordoru, zdobywając z miejsca wyjątkowo przychylne recenzje w branżowych mediach. Pomimo tego, że fabularnie ten tytuł przedstawia zupełnie nową opowieść osadzoną pomiędzy wydarzeniami z książkowego Hobbita a Władcą Pierścieni, fani serii również przyjęli go bardzo ciepło. Zawarta w grze historia, choć ciekawa, nie wchodzi do oficjalnego kanonu tolkienowskiego świata.

Cień Mordoru opowiada o losach jednego ze strażników Gondoru, któremu nie dano zaznać spokoju nawet po tragicznej śmierci. Przywrócony do życia przez nieznaną siłę bohater zostaje związany z enigmatycznym upiorem elfiego czarodzieja. Fabuła przekłada się na pełną akcji rozgrywkę – w trakcie zabawy możesz wykorzystywać umiejętności obu postaci, płynnie przeskakując pomiędzy cielesną i niematerialną formą, co pozwala na wykonywanie niesamowitych akrobacji.

Podczas przygody stawiasz czoła potężnej armii prymitywnych orków, które żyją własnym życiem dzięki specjalnie zaprojektowanemu na potrzeby gry systemowi Nemesis. Wszyscy wysocy rangą przeciwnicy mają własne charaktery, mocne i słabe strony, a także doskonałą pamięć – interakcje z bohaterem przekładają się na ich zachowanie. Orkowie poznają taktyki gracza, rosną w siłę i planują przewrotne akcje odwetowe.

W 2017 roku powstała kontynuacja Cienia Mordoru pod tytułem Śródziemie: Cień Wojny. Gra kontynuuje wątek opowiedziany w poprzedniej odsłonie, tym razem skupiając się na nowym pierścieniu zapewniającym władzę nad orkami. Udoskonalony system Nemesis odgrywa w Cieniu Wojny jeszcze większą rolę, czuwając nie tylko nad wrogami, lecz także generując schematy zachowań również dla orków wcielonych do armii gracza. Społeczność fanów doceniła ten tytuł – w ciągu tygodnia od premiery sprzedano już ponad milion kopii tej produkcji.

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie – kultowa strategia z bitwami znanymi z filmów 

Kolejne miejsce w naszym rankingu zajmuje wydana w 2004 roku na komputery osobiste Bitwa o Śródziemie z cyklu gier Władca Pierścieni. Gry strategiczne w Śródziemiu są cenione przez społeczność ze względu na rozbudowane możliwości prowadzenia kampanii wojennych, których nigdy nie brakowało w oryginalnych powieściach Tolkiena. Najlepsze oceny wśród strategii zbiera właśnie Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie, pozwalając użytkownikom na wzięcie udziału w bitwach znanych z ekranizacji filmowych.

Sprawdź też: Chronologia filmowa Gwiezdnych Wojen – jak oglądać Gwiezdne Wojny?

Najlepsze telewizory OLED

Bitwa o Śródziemie to klasyczny RTS z zarządzaniem setkami oddziałów jednocześnie i warstwą ekonomiczną. Samo prowadzenie bitew jest doskonałą rozrywką, a odpowiada za to złożony system dowodzenia nie pojedynczymi jednostkami, ale całymi grupami podległych danej frakcji wojowników. Do rozegrania masz około 30 misji w trakcie dwóch kampanii, z których jedna przedstawia znane z filmów wydarzenia z perspektywy ludzi, a druga pozwala na przejęcie kontroli nad armią orków. 

Rohan, Gondor, Isengard i Mordor – każda z grywalnych nacji dysponuje unikatowymi cechami, co sprawia, że zabawa jest bardzo różnorodna. Frakcje różnią się od siebie typami jednostek, rodzajami budynków, uzbrojeniem, wykorzystywanymi do produkcji surowcami i taktyką walki, a także charakterystycznymi bohaterami z dostępem do wyjątkowych umiejętności. Dodatkowym smaczkiem są interaktywne mapy – jednostki mogą wykorzystywać w walce elementy otoczenia. 

LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni i LEGO The Hobbit – wspaniała zabawa dla dzieci i dorosłych

Bilbo Baggins i drużyna pierścienia stały się inspiracją dla znakomitej gry dla dzieci, którą wydało Warner Bros. w 2012 roku na większość dostępnych w tamtym czasie platform. LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni, znane młodszej części społeczności jako LEGO: Władca Pierścieni, to swobodna adaptacja filmowej wersji kultowej serii. Pamiętna historia pierwszy raz została przedstawiona w „klockowej” formie, co, choć ryzykowne, zapewniło wielki sukces.

Przygody znanych bohaterów znalazły swoje odzwierciedlenie w świetnych wynikach sprzedażowych, co przełożyło się na niemal błyskawiczne powstanie kolejnej części tej produkcji, czyli LEGO Hobbit. Gra odtwarza filmową fabułę dwóch pierwszych części trylogii Petera Jacksona, umożliwiając opcjonalne rozbudowanie o jeszcze jedną poprzez zakup dodatku. Do tego dołożono szereg usprawnień, zapewniając nawet więcej zabawy niż poprzednio.

Obydwie produkcje są warte uwagi, pomimo tego, że pierwotnie LEGO the Hobbit został przyjęty nieco słabiej niż LEGO: Władca Pierścieni. Gry dla najmłodszych, które trafiają w gusta także i starszych odbiorców, to niecodzienny widok, w tym jednak wypadku masz do czynienia z tytułami rzeczywiście dla każdego. Ciekawa perspektywa, świetnie odwzorowane przerywniki i typowy dla serii LEGO humor nadają tym produkcjom ponadczasowy urok.

Sprawdź też: Fenomen figurek Funko Pop – kompendium wiedzy o figurkach Funko Pop!

The Lord of the Rings Online – prawdziwe MMO w Śródziemiu

The Lord of the Rings Online to pierwsze i najlepsze MMORPG na podstawie twórczości J.R.R. Tolkiena, jakie kiedykolwiek powstało – opinia ta należy do całkiem pokaźnego grona graczy. Nie licząc rzeczywiście solidnych wyjątków, niektóre gry MMO są wyłączane nawet po kilku miesiącach od premiery. LOTR zadebiutował w 2007 roku, czerpiąc zyski z comiesięcznych subskrypcji, a w 2010 przeszedł na darmowy model, zmieniając swoją formułę. Pomimo upływu czasu gra przyciąga fanów bogatą zawartością i klasycznym dla gatunku stylem rozgrywki.

Gracze The Lord of the Rings Online zostają zabrani na kontynent Middlearth, lepiej znany w Polsce jako Śródziemie, gdzie są wrzuceni w wir wydarzeń znanych z oryginalnej trylogii Władcy Pierścieni. Zabawę rozpoczynasz od stworzenia wyjątkowej postaci, na co pozwala rozbudowany system kreacji bohaterów. Po wyborze wyglądu, rasy i klasy zaczyna się prawdziwa rozgrywka w intrygującym świecie pełnym wyzwań.

Jak przystało na prawdziwe MMO, LOTR został zaprojektowany w taki sposób, by umożliwić wspólną zabawę jak największej liczbie użytkowników jednocześnie. W trakcie rozgrywki wykonujesz rozmaite misje, walczysz z coraz potężniejszymi przeciwnikami i rozwijasz swoją postać, ale co najważniejsze, masz opcję interakcji z innymi ludźmi. Jeżeli szukasz tytułu, w którym rzucisz wyzwanie siłom zła razem z grupą przyjaciół, The Lord of the Rings Online jest najlepszym wyborem.

Władca Pierścieni: Wojna na Północy – siekanie orków ze znajomymi

Wymieniając najlepsze gry z akcją w pełnym magii i orków Śródziemiu, trzeba pamiętać o kooperacyjnym RPG akcji znanym pod tytułem Władca Pierścieni: Wojna na Północy. Ta produkcja zapisała się historii jako jedna z najbrutalniejszych adaptacji słynnych powieści, między innymi ze względu na wkład Saula Zaentza, producenta filmowej sagi o drużynie pierścienia, który brał udział w pracach nad odtworzeniem niepowtarzalnej, mrocznej atmosfery.

Znak rozpoznawczym Wojny na Północy to przeniesienie akcji z dala od głównego wątku fabularnego znanego z książek, pomimo posiadania przez twórców tej produkcji licencji na wykorzystanie oryginalnej opowieści. Gracze wcielają się w bohaterów broniących Śródziemia na północnym froncie przed jednym z potężniejszych pobratymców Saurona – czarnoksiężnikiem Agandaurem – który dysponuje hordami orków i barbarzyńców.

Mieszane oceny krytyków nie zniechęciły fanów, jednak dostęp do gry jest ograniczony przez klasyfikację wiekową – Władca Pierścieni: Wojna na Północy to pierwszy tytuł w uniwersum Tolkiena skierowany wyłącznie do pełnoletnich odbiorców. Pomimo braku medialnego sukcesu tę produkcję z 2011 roku uznawano za jedną z najciekawszych, głównie z racji unikalnej fabuły, świetnego klimatu i możliwości kooperacyjnej zabawy dla trzech graczy jednocześnie.

Reklama

Władca Pierścieni: Podbój – udana adaptacja filmów Petera Jacksona?

Władca Pierścieni: Podbój to projekt twórców między innymi serii Star Wars: Battlefront, który został wydany przez Electronics Arts na PC, NDS, PS3 oraz X360. Gra ukazała się w styczniu 2009 roku, oferując użytkownikom wyjątkową możliwość wzięcia udziału w epickich wieloosobowych bitwach. Autorzy tej produkcji przygotowali dwie solowe kampanie oraz rozbudowany tryb multiplayer dla 16 graczy.

Przygoda dla pojedynczego gracza przewiduje zabawę po stronie obrońców Śródziemia, podczas której bierzesz udział w ikonicznych wydarzeniach filmowej sagi, wykonując zróżnicowane i ciekawe misje. Interesującą odmianą jest druga część kampanii – przygotowana na potrzeby gry fabuła opowiada o dalszych losach Jedynego Pierścienia, zakładając, że nie zostałby zniszczony. Ta wersja wydarzeń skutecznie rozbudza wyobraźnię fanów, zapewniając przednią rozrywkę.

Władca Pierścieni: Powrót Króla – klasyka z czasów PS2

Jeżeli tęsknisz za rzeczywiście wiekowymi tytułami, Władca pierścieni: Powrót Króla (gra komputerowa) jest dla Ciebie. Ta pozycja ukazała się w 2003 roku niemal jednocześnie na Game Cube, PlayStation 2, Xbox oraz komputery osobiste, urzekając interaktywnymi lokacjami, uwielbianymi przez społeczność postaciami i nastrojową ścieżką dźwiękową stworzoną przez samego Howarda Shore.

Ten tytuł podbił serca fanów niezwykle dynamiczną rozgrywką przeznaczoną dla jednego lub dwóch graczy, którzy zostają przeniesieni wprost na zatłoczone pola bitew w rozpoznawalnych z książek i filmów lokacjach. Osoby biorące udział w zabawie wcielają się w ikonicznych bohaterów, takich jak Gandalf, Legolas i Frodo. Każda z postaci ma unikalny styl walki i umiejętności, dzięki czemu prowadzenie każdej z nich stanowi nowe doświadczenie.

The Lord of the Rings: Gollum – wkrótce premiera, czego oczekiwać po grze o Gollumie?

W 2019 roku ze studia Deadalic Entertainment wypłynęła ekscytująca dla wielu graczy informacja – rozpoczęto prace nad pierwszą grą w dziejach pozwalającą na przybranie roli w Smeagula, znanego także pod imieniem Gollum. The Lord of the Rings: Gollum ma premierę zaplanowaną na 2022 rok. Zapowiadane jest wykorzystanie mechaniki będące połączeniem skradanki z platformową akcją znaną z serii Prince of Persia. Prowadzona przez użytkownika postać podróżuje przez śmiertelnie niebezpieczne krainy, musi więc wykazać się nie lada zwinnością i za wszelką cenę unikać kontaktu z wrogiem.

Fabuła ma opowiadać o losach Golluma po konfrontacji z Bilbo Bagginsem, który w poszukiwaniu skradzionego pierścienia zawędrował aż do Mordoru, zostając jeńcem Saurona. Podczas ucieczki poznaje przyjaźnie nastawione postacie niezależne, ale też swoją drugą osobowość – gra pozwala na prowadzenie wewnętrznego dialogu, co wpływa na to, jak będzie ukształtowany charakter Golluma. Głęboki aspekt psychologiczny zmusza do sprytnego lawirowania pomiędzy sprzecznymi ze sobą tożsamościami bohatera. Bez wątpienia jest na co czekać.

Reklama

Każdy fan Władcy Pierścieni ma swojego ulubionego bohatera, którym chciałby się stać chociaż na moment, ale właśnie po to są gry! Władca Pierścieni PC-towy i konsolowy świat wypełnia świetnymi tytułami już od długiego czasu, zapewniając fanom szansę na przeżycie kluczowych momentów z kultowych książek i cenionych filmów, a nawet na skompletowanie własnej Drużyny Pierścienia i ruszenie po przygodę osobiście.

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.