mount and blade II bannerlord premiera

Rozrywka

28.10.2021 11:36

Mount & Blade II: Bannerlord (PC)

Gry
13
0
2
13
0

Mount & Blade II: Bannerlord to fabularna gra akcji z elementami gry strategicznej osadzona w krainie o nazwie Calradia, wydana na PC.

Data premiery i twórcy

Mount & Blade II: Bannerlord  zostało wydane 30 marca 2020 roku we wczesnym dostępie na platformie Steam. Premiera pełnej wersji została zapowiedziana na rok 2022. Twórcą i wydawcą gry jest tureckie niezależne studio TaleWorlds Entertainment, które odpowiadało też za inne produkcje należące do serii, takie jak Mount & Blade: Warband. 

W Mount & Blade II: Bannerlord można poczuć się jak na prawdziwym polu walki bitwy | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Historia serii gier Dragon Age — najważniejsze informacje o grze RPG od twórców Mass Effect

Gry podobne do Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord to prequel dobrze przyjętej gry Mount & Blade: Warband  z 2010 roku. Oto gry z podobnym klimatem i gameplay’em:

 • Blood and Gold: Caribbean! – gra wydana w 2015 roku na PC przez Snowbird Games Studios we współpracy z TaleWorlds Entertainment. Jest to RPG typu sandbox, które przenosi graczy do świata piratów z Morza Karaibskiego. Gracz wciela się w poszukiwacza przygód, a na nieodkrytych wyspach czekają na niego nowe postacie i nowe wyzwania. Twórcy umożliwiają rozwijanie handlu, zarządzanie flotą i rozgrywanie bitew morskich. 
 • Neverwinter Nights 2, czyli gra fabularna, która została wydana na PC w 2006 roku. Za jej produkcję odpowiadało studio Obsidian Entertainment, a za wydaniem zajęło się Atari. Fabuła przenosi graczy do świata znanego jako Forrgoten Realms, gdzie czekają na nich mniejsze i większe zadania, a także uwielbiane potyczki w trybie sieciowym multiplayer, rozgrywane z innymi użytkownikami.

Mount & Blade II: Bannerlord — oceny i opinie

Mimo że gra została na razie wydana w formie wczesnego dostępu, to już na kilka dni od premiery osiągnęła wynik 170 tysięcy graczy, co było wielkim osiągnięciem dla tureckiego studia. Póki co, jej recenzje pozostają mieszane. Mimo że krytycy oceniają wczesną wersję gry całkiem dobrze i wskazują na bardzo przyjemną rozgrywkę, da się jednak słyszeć głosy, że gra jest przewidywalna i czeka ją długa droga, zanim będzie można uznać, że została właściwie dopracowana. Wśród graczy można znaleźć zarówno opinie pozytywne, jak i negatywne:

Kocham tę grę nawet w wersji wczesnego dostępu (…). Mówiąc krótko, była ona warta zakupu.” (Joshua_Lykos, SteamCommunity.com)

Ma potencjał, ale nie wydaje się, aby deweloperzy mieli dodać jakiś kontent. Nie polecam kupowania, dopóki w stworzenie gry nie zostanie włożony prawdziwy wysiłek” (Tom of the Corn, SteamCommunity.com)

DLC i edycje specjalne

Póki co, gra Mount & Blade II: Bannerlord dostępna jest w ofercie wczesnego dostępu, a gracze ze zniecierpliwieniem oczekują 2022 roku, gdy to ukazać się ma jej pełna wersja. Mimo to, niektórzy z fanów już dopatrują się zapowiedzi potencjalnego DLC — jeden z nich w plikach gry znalazł duży, niegrywalny obszar, który można interpretować jako zapowiedź zawartości dodatkowej. O jej premierze nic jednak nie wiadomo.

Zwiastun i gameplay

Pierwszy zwiastun został opublikowany już w momencie zapowiedzi powstania gry, w 2012 roku. Oficjalny trailer do wersji wczesnego dostępu ukazał się w 2019 roku i daje wgląd w wygląd świata, postaci oraz rozgrywki.

Fabuła i rozgrywka Mount & Blade II: Bannerlord

Fabuła Mount & Blade II: Bannerlord rozgrywa się 200 lat wcześniej niż fabuła poprzedniej części. Twórcy przenoszą graczy do fikcyjnej krainy o nazwie Calradia. Rozgrywka rozpoczyna się od stworzenia bohatera gry w kreatorze postaci. Następnie trafia on do Calradii, w której po śmierci władcy panuje bezkrólewie. 

Królestwo zostało podzielone na osiem frakcji, w których różne rody rywalizują ze sobą, by przejąć władzę. Zadaniem gracza jest zebranie drużyny żołnierzy, z którą to wyruszy on na szereg różnych bitew. W ten sposób będzie mógł zapanować nad losami państwa i przywrócić mu dawną świetność. Co ciekawe, tworząc fabułę, twórcy inspirowali się wydarzeniami historycznymi, takimi jak Upadek Cesarstwa Rzymskiego. Można to zauważyć zarówno w zarysie akcji, jak i grafice — wyglądzie broni, ubraniach i architekturze.

Sprawdź też: Baldur’s Gate – najlepsza seria RPG w historii? Co musisz wiedzieć, zanim zagrasz w Baldur’s Gate 3

Gra posiada dwa główne filary rozgrywki — jednym z nich jest mapa świata, po której porusza się postać. Na rozległych krainach czekają na nią liczne zadania związane z fabułą. Oprócz tego gracze mogą trudnić się rzemiosłem i zarządzać swoimi terenami, na przykład zlecać prace. Drugim aspektem gry jest system potyczek, w którym trzeba wykazać się umiejętnościami zręcznościowymi.

Multiplayer

Twórcy oferują graczom zarówno tryb rozgrywki jednoosobowej, w której samodzielnie mogą prowadzić kampanię, jak i tryb wieloosobowy poprzez połączenie internetowe. Sam multiplayer umożliwia prowadzenie potyczek z innymi graczami. 

Wymagania sprzętowe Mound & Blade II: Bannerlord

Minimalne wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i3-8100 3.6 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
 • Karta graficzna: GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • Pamięć RAM: 6 GB RAM
 • Dysk: 60 GB HDD 
 • System operacyjny i inne: Windows 7 64-bit

Zalecane wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i5-9600K 3.7 GHz / AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 580 lub lepsza
 • Pamięć RAM: 8 GB RAM
 • Dysk: 60 GB HDD 
 • System operacyjny i inne: Windows 10 64-bit
13
0

Podziel się:

Komentarze (2)

TaleWorlds to tureckie studio, tak jak jest napisane w tekście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *