1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Jedyny Polak w kosmosie – Mirosław Hermaszewski. Biografia, informacje o locie

Rozrywka

23.09.2021 17:19

Jedyny Polak w kosmosie – Mirosław Hermaszewski. Biografia, informacje o locie

Nauka Online
7
0
1
7
0

Mirosław Hermaszewski to pierwszy i póki co jedyny Polak w kosmosie. Kim jest człowiek, który wędrował w międzygwiezdnych przestrzeniach? Jak wyglądała jego droga do tego wprost nieziemskiego sukcesu? Przyglądamy się bliżej historii tej wyjątkowej postaci.

Dzieciństwo i młodość

Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 r. we wsi Lipniki w dawnym województwie wołyńskim. Pochodził z rodziny patriotycznej, znanej w okolicy z działalności niepodległościowej, społecznej i oświatowej. Dwuletni Hermaszewski został ocalony przez matkę, gdy oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii w 1943 r. napadł na Lipniki. Rzeź wołyńska sprawiła, że ofiarami UPA padli również najbliżsi krewni Mirosława, w tym jego ojciec Roman Hermaszewski.

W trakcie wojny Mirosław wraz z matką i szóstką rodzeństwa tułał się, wielokrotnie zmieniając miejsce zamieszkania. W 1945 roku rodzina, w ramach powojennych repatriacji, została przeniesiona do Wołowa niedaleko Wrocławia. Dolny Śląsk stał się domem dla rodziny Hermaszewskich i to właśnie tutaj Mirosław ukończył szkołę podstawową, a następnie Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

Hermaszewski
Źródło: statekglupcow.pl

Już jako dziecko Hermaszewski przejawiał zainteresowanie lotnictwem. Należał do Związku Młodzieży Polskiej oraz do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1960 r. związał się z Aeroklubem Wrocławskim, będącym lokalnym stowarzyszeniem lotniczym. Mimo swej wątłej postury młody Mirosław ukończył kurs szybowcowy i dostał się do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, w której został pilotem samolotów myśliwskich.

Zobacz: Jak wygląda ziemia z kosmosu? Sprawdź najlepsze zdjęcia. Gdzie je oglądać?

Wykształcenie

Szkołę Lotniczą w Dęblinie ukończył w 1964 r., otrzymując stopień podporucznika lotnictwa. Jednocześnie zdobył kwalifikację pilota samolotów odrzutowych 3. klasy. Uzyskał przydział do 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Poznaniu, tam po dwóch latach zdobył uprawnienia pilota 1. klasy na samolocie MiG-17, niedługo później opanowując pilotowanie naddźwiękowego myśliwca MiG-21. Kariera Hermaszewskiego nabierała tempa i za wybitne osiągnięcia w służbie został on wyróżniony skierowaniem na studia w Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie.

Miłosz Hermaszewski koło rakiety
Źródło: ksiazki.wp.pl

Miał zaledwie 34 lata, gdy objął dowództwo 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu, z którego trafił do grupy kandydatów na kosmonautów w międzynarodowym programie Interkosmos. Mogli wziąć w nim udział przede wszystkim przedstawiciele państw bloku socjalistycznego, nie ustalono jednak kolejności, w jakiej poszczególne kraje miałyby uczestniczyć w wydarzeniu. Każdemu zależało na pierwszeństwie, jednak ostatecznie wygrały argumenty ekonomiczne i historyczne, które przedstawiły Polskę jako głównego sojusznika w walce z III Rzeszą oraz partnera handlowego. Podjęto więc decyzje o tym, że jako pierwsi w kosmos polecą przedstawiciele Czechosłowacji, NRD i Polski. Postanowienie miało charakter polityczny, ponieważ w każdym z tych krajów sytuacja społeczna była niekorzystna dla władz – potrzebowano więc wydarzenia, które skutecznie odwróci uwagę opinii publicznej od problemów.

Przygotowania do lotu

Po podjęciu decyzji przez Sowietów, w Polsce przystąpiono do selekcji osób, które miały zostać wysłane do ZSRR na szkolenie. Postanowiono, że kandydatami będą piloci samolotów naddźwiękowych. Przeprowadzono wnikliwą analizę dokumentacji medycznej i wojskowych akt, a następnie po szczegółowych badaniach wybrano grupę liczącą 17 pilotów, których wysłano na szkolenia. Treningi i kolejne badania uwzględniające predyspozycje psychologiczne pozwoliły wyłonić finałową piątkę pretendentów do lotu – ppłk Zenon Jankowski, mjr Henryk Hałka, mjr Mirosław Hermaszewski, mjr Andrzej Bugała oraz por. Tadeusz Kuziora. Radziecka komisja medyczna wykluczyła mjr. Andrzeja Bugałę, ponieważ jak się okazało, był po prostu za wysoki, by zmieścić się w kapsule statku kosmicznego. Pozostała czwórka udała się pod Moskwę do tzw. Gwiezdnego Miasteczka. W wyniku wieloetapowej selekcji wybrano dwóch kandydatów, którzy w pełni spełniali wyśrubowane wymogi.

Astronauci w rakiecie
Źródło: belsat.eu

Początkowo kandydaci musieli zaliczyć część teoretyczną kursu, która obejmowała m.in. zagadnienia dotyczące kosmicznego lotu czy budowy i zasad działania sprzętu używanego na statkach kosmicznych. Kolejnym etapem były niezwykle trudne treningi sprawnościowe. Każdy kandydat musiał mieć wybitne wyniki, co kosztowało wiele nerwów i zdrowia: nie obyło się bez nudności, bólu i przypadków chwilowej utraty przytomności. Ostatecznie spośród polskich kandydatów do lotu wybrano Mirosława Hermaszewskiego. Pilot mógł pochwalić się ponadprzeciętnymi wynikami zdrowotnymi, był odporny na stres, posiadał umiejętność prowadzenia badań naukowych, miał nienaganną sylwetkę, był oczytany, elokwentny i biegle operował językiem rosyjskim. Te kwestie sprawiły, że pokonał on swojego ostatecznego konkurenta – Zenona Jankowskiego.

Informacje o locie Hermaszewskiego

27 czerwca 1978 r. o godzinie 18:27 czasu miejscowego z kosmodromu Bajkonur na terenie Kazachstanu wystrzelono rakietę Sojuz 30 z pierwszym polskim kosmonautą na pokładzie. Po dobie lotu udało się szczęśliwie doprowadzić do połączenia na orbicie Sojuza 30 ze stacją kosmiczną Salut 6. Hermaszewski w towarzystwie Rosjanina Piotra Klimuka realizował tam program badawczy, przeprowadzając eksperymenty geofizyczne, technologiczne i medyczno-biologiczne. W czasie trwania lotu kosmonauci dokonali 126 okrążeń Ziemi i ustanowili kilka rekordów Polski, które później zostały zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Lotniczą. 5 lipca 1978 roku, po ośmiu dniach lotu i wykonaniu wszystkich zaplanowanych doświadczeń naukowych, Sojuz 30 bezpiecznie wylądował ok. 300 km na zachód od dzisiejszej stolicy Kazachstanu.

Dzień później kosmonautów przewieziono do Gwiezdnego Miasteczka, gdzie czekały rodziny, naukowcy oraz oficjalna delegacja z Polski. Następnie Piotr Klimuk i Mirosław Hermaszewski udali się na Kreml na uroczystość wręczenia im wysokich odznaczeń radzieckich. Przewodniczący ZSRR Leonid Breżniew wręczył polskiemu kosmonaucie Order Lenina oraz nadał mu tytuł Bohatera Związku Radzieckiego. Po powrocie do kraju Hermaszewski w uznaniu wybitnych zasług otrzymał Order Krzyża Grunwaldu I klasy.

Hermaszewski - informacje o locie
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Mirosław Hermaszewski odniósł nieziemski sukces – i to w dosłownym sensie. Dotarł tam, gdzie ani przed nim, ani po nim nie znalazł się żaden Polak. To doskonały przykład człowieka, który mimo trudnego startu w życie, z uporem realizował wielką pasję i osiągnął coś, o czym wielu może jedynie pomarzyć.

Źródło obrazka głównego: polityka.pl

7
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.