1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Jedyny Polak w kosmosie – Mirosław Hermaszewski. Biografia, informacje o locie

Rozrywka

11.03.2022 15:27

Jedyny Polak w kosmosie – Mirosław Hermaszewski. Biografia, informacje o locie

Nauka Online
17
1
1
17
1

Mirosław Hermaszewski zapisał się w historii nie tylko dzięki doskonałym umiejętnościom lotniczym. To pierwszy Polak w kosmosie, którego sukcesu nikt nie powtórzył. Jakie miał życie, zanim wzniósł się na orbitę? Ujawniamy fakty o pamiętnym locie.

Dzieciństwo i młodość

Mirosław Hermaszewski przyszedł na świat w Lipinkach na Wołyniu 15 września 1941 roku. Życie obdarzyło go kochającą rodziną, mocno ugruntowaną wiarą w wartości patriotyczne, jednak nie miał okazji doznać pełni ojcowskiej miłości. Jego tato – Roman Hermaszewski zginął podczas trwającej rzezi wołyńskiej, a sam mały Mirosław za niemowlęcia uniknął śmierci podczas trwającego napadu UPA w 1943 roku. Przed armią ocaliła go matka, która razem z pozostałymi członkami rodziny próbowała znaleźć bezpieczne miejsce, przemierzając wołyńskie tereny. W 1945 roku czteroletni Mirosław został przesiedlony wraz z rodziną do Wołowa w województwie dolnośląskim, gdzie rozpoczął szkolnictwo.

Już w młodzieńczym wieku Mirosław wykazywał zainteresowanie lotnictwem, a wśród jego pasji pojawiło się modelarstwo. Przygoda z lataniem na poważnie rozpoczęła się, gdy w 1960 roku wziął udział w kursie pilotażu szybowca, a rok później samolotu.

Wykształcenie

Naukę i życiową pasję postanowił kontynuować w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, którą ukończył z wybitnymi osiągnięciami, stopniem podporucznika i uprawnieniami pilota samolotów odrzutowych III klasy. W 1964 roku działał w 62. Pułku Lotnictwa Myśliwego OPK w Poznaniu, gdzie zwiększył zakres swoich umiejętności, uzyskując kwalifikację pilota samolotów I klasy. W krótkim czasie zdobył również umiejętność pilotażu samolotów naddźwiękowych MIG-21.

Hermaszewski
Jedyny Polak w kosmosie – Mirosław Hermaszewski | Źródło: statekglupcow.pl

Młody Hermaszewski nie poprzestał na nauce, a dzięki wysokim osiągnięciom otrzymał możliwość rozwoju w Akademii Sztabu Generalnego, którą ukończył w 1971 roku. Służył w Wojskach Obrony Powietrznej Kraju – został dowódcą jednostki w Słupsku, zastępcą dowódcy gdyńskiej eskadry oraz dowódcą oddziału lotnictwa myśliwskiego Wojska Polskiego (11 pułku) we Wrocławiu. Dzięki temu stanowisku trafił do grona kandydatów, których wytypowano do wzięcia udziału w programie badawczym Interkosmos.

Sprawdź też: Jak wygląda ziemia z kosmosu? Sprawdź najlepsze zdjęcia. Gdzie je oglądać?

Przygotowania do lotu

W 1976 roku odbyło się spotkanie reprezentantów państw bloku wschodniego, na którym ogłoszono planowane na lata 1978-1985 loty w kosmos w ramach radzieckiego, międzynarodowego programu Interkosmos. W wydarzeniu miały uczestniczyć wybrane kraje, jednak bez wyznaczonych odgórnie przedstawicieli. Mimo początkowych typów, wśród których znalazły się: Czechosłowacja i NRD, do lotów w kosmos wybrano Polskę za sprawą układów polityczno-ekonomicznych oraz Czechosłowację. Nie był to zamysł bezcelowy – sytuacja dwóch krajów potrzebowała wydarzenia, które zmieni myślenie społeczeństwa i odwróci jego uwagę od polityczno-gospodarczych zmian, które następowały.

Reklama
-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Z grupy polskich kandydatów-pilotów wybrano 34-letniego Mirosława Hermaszewskiego i Zenona Jankowskiego (pilota i pułkownika Wojska Polskiego). W ostatecznym etapie zdecydowano, że w kosmos poleci Hermaszewski, a drugi kandydat zostanie jego zmiennikiem. Rozpoczęły się przygotowania do programu, a Mirosław w 1976 roku przeniósł się do Gwiezdnego Miasteczka w Moskwie, gdzie szkolono kosmonautów. Przez okres 1,5 roku Polak przygotowywał się z zakresu wiedzy teoretycznej na temat budowy statku kosmicznego, sprzętu i radzenia sobie w czasie kryzysu na podkładzie, a także zwiększał swoją wytrzymałość fizyczną i odporność na przeciążenia. Wszystkie wyniki i zdobywane umiejętności poparte były licznymi badaniami, które potwierdziły zdolność przyszłego kosmonauty do wyruszenia na podbój przestrzeni komicznej.

Miłosz Hermaszewski koło rakiety
Po podjęciu decyzji przez Sowietów, w Polsce przystąpiono do selekcji osób, które miały zostać wysłane do ZSRR na szkolenie. Postanowiono, że kandydatami będą piloci samolotów naddźwiękowych. | Źródło: ksiazki.wp.pl

Długo wyczekiwany dzień nastał 27 czerwca 1978 roku. Mirosław Hermaszewski w roli inżyniera pokładowego jako pierwszy Polak razem z radzieckim kosmonautą Piotrem Klimukiem wylatuje w kosmos na statku Sojuz-30 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Informacje o locie Hermaszewskiego

Rakieta ze statkiem Sojuz-30 wystartowała o godzinie 18:27 czasu miejscowego, a już niecałe 6 minut później Mirosław Hermaszewski razem ze swoim rosyjskim współtowarzyszem znaleźli się na orbicie. Po upływie 20 godzin połączyli się ze stacją orbitalną Salut 6 na wysokości 363 kilometrów. Czas lotu łącznie zajął 8 dni, a kosmonauci wrócili na Ziemię 5 lipca o godzinie 16:30 w okolicach kazachstańskiego miasta Arkalyk. W czasie podróży kosmicznej przeprowadzano badania programu Interkosmos, podczas których wykonywano analizy geofizyczne, a także badania obejmujące szeroko pojętą medycynę i technologię.

Misja obfitowała w ustanowienie kilku rekordów Polski, które zostały zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Lotniczą. Należą do nich:

  • osiągnięcie wysokości 363 kilometrów;
  • uzyskanie prędkości 28 tysięcy km/h (około 7,9 km/s);
  • odbycie lotu o długości 190 godzin, 3 minuty i 4 sekundy.
Astronauci w rakiecie
27 czerwca 1978 r. o godzinie 18:27 czasu miejscowego z kosmodromu Bajkonur na terenie Kazachstanu wystrzelono rakietę Sojuz 30 z pierwszym polskim kosmonautą na pokładzie | Źródło: belsat.eu

Podczas 8 dni misji Mirosław Hermaszewski w kosmosie okrążył Ziemię 126 razy, co pozwoliło na ustanowienie kolejnego rekordu przebytego dystansu – 5 273 257 kilometrów. Po zakończeniu udanego lotu na terenie stepów Kazachstanu kosmonautów wyczekiwała rodzina i delegacje państwowe. Po przywitaniu przyszedł czas na zasłużone nagrody i odznaczenia. Załoga statku Sojuz-30 udała się na Kreml, gdzie miała miejsce uroczystość podsumowująca misję.

Mirosław Hermaszewski jako pierwszy Polak w kosmosie został odznaczony Orderem Lenina, Orderem Krzyża Grunwaldu I klasy, Medalem Złotej Gwiazdy i uhonorowany tytułem Bohatera Związku Radzieckiego. Udział w programie Interkomos zagwarantował mu również awans na podpułkownika i dynamiczny rozwój zawodowej kariery. Dziś Mirosław Hermaszewski jest na emeryturze, a zakończenie jego lotniczej kariery nie mogło obejść się bez pożegnalnego lotu. W 2005 roku Polak ostatni raz wzbił się w przestworza myśliwcem MiG-29UB. W swojej karierze za sterami spędził 2047 godzin i 47 minut podczas 3473 lotów.

Hermaszewski - informacje o locie
Mirosław Hermaszewski odniósł nieziemski sukces – i to w dosłownym sensie | Źródło: wiadomosci.onet.pl

Historia Mirosława Hermaszewskiego i jego przeżyć to doskonały przykład samozaparcia i dążenia do osiągnięcia niemożliwego. Pierwszy lot w kosmos rodaka pozostanie na zawsze w pamięci i historycznych zapiskach. Czy niedługo ktoś powtórzy jego sukces? Kiedy świat ponownie usłyszy o osiągnięciach Polaków z zakresu kosmonautyki? Bądź z nami na bieżąco, aby poznać więcej nowinek na temat przyszłych podróży w kosmos!

Sprawdź też: Naukowcy odnaleźli największą znaną galaktykę

Źródło obrazka głównego: polityka.pl

17
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.