1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Miniseriale – czyli najlepsze produkcje z Netflixa oraz HBO GO, które pochłoniesz w jeden wieczór!

Rozrywka

15.11.2021 08:05

Miniseriale – czyli najlepsze produkcje z Netflixa oraz HBO GO, które pochłoniesz w jeden wieczór!

Filmy i seriale
8
0
0
8
0

Miniseriale to krótkie i angażujące produkcje, które stały się niezwykle popularnym rodzajem rozrywki. Serwisy typu Netflix czy HBO GO stale poszerzają swoje biblioteki o kolejne tytuły tego typu. Poznaj najlepsze miniseriale z ich zasobów!

Miniseriale – czym są?

Miniseriale są formą produkcji, która ujęta jest w kilku odcinkach. Taka twórczość zazwyczaj ma od 4 do 6 epizodów. Niewielka ilość części odróżnia miniaturową produkcję zarówno od zwykłego serialu, jak i od filmu. Fabuła miniserialu obejmuje bowiem konkretną historię, która jest zbyt długa do opowiedzenia w dwugodzinnej ekranizacji. Z drugiej strony jest jednak za krótka, aby mogła stanowić kilkusezonową sagę.

Najlepsze miniseriale na Netflixie

Miniseriale można aktualnie znaleźć w bibliotece wielu znanych serwisów streamingowych. Cieszą się one dużą popularnością ze względu na możliwości obejrzenia wszystkich odcinków niemalże za jednym posiedzeniem. Poznaj wciągające ekranizacje, które uznawane są za najlepsze miniseriale, zwłaszcza że Netflix ma w swojej ofercie sporo produkcji wartych uwagi.

Sprawdź też: Ile kosztuje Netflix? Sprawdzamy, jakie Netflix ma pakiety i jaka jest ich cena w 2021 roku

Gambit królowej – hit z Anya Taylor-Joy

Gambit królowej to niekwestionowany hit wśród miniseriali. Zeszłoroczna produkcja Netflixa podbiła serca widzów na całym świecie. Miniserial opiera się na powieści Waltera Tevisa i opowiada historię młodej dziewczyny, która zostaje szachistką najwyższej rangi. Akcja rozgrywa się w latach 50. ubiegłego wieku i skupia się na skomplikowanym życiu głównej bohaterki – Beth Harmon, którą odgrywa znakomita Anya Taylor‑Joy. Dziewczynka w młodym wieku trafiła do sierocińca, w którym uzależniła się od leków psychotropowych, ale i odkryła swoją pasję do szachów. Zainteresowanie grą logiczną uwidoczniło niezwykły talent Beth. Jak okazuje się w późniejszych odcinkach, dziewczyna ma genialny umysł i jest w stanie osiągnąć światowy sukces. Jednak aby tego dokonać, musi poradzić sobie z własnymi słabościami oraz dominacją mężczyzn w patriarchalnym świecie szachów.

Po obejrzeniu Gambitu Królowej warto zapoznać się z materiałem o realizacji serialu

Unorthodox – jak uciec od ortodoksów?

Listę najlepszych miniseriali Netflixa wzbogaca Unorthodox, czyli niezwykle ciekawa produkcja ukazująca realia życia konserwatywnej społeczności żydowskiej. Miniserial Netflixa ujrzał światło dzienne w 2020 r. Jego angażująca fabuła opowiada o przeżyciach dziewiętnastoletniej żydówki Etsy. Na przestrzeni czterech odcinków przed widzem odgrywa się dramat młodej dziewczyny, która chce uwolnić się z ultraortodoksyjnej wspólnoty. Etsy ucieka przed zaaranżowanym małżeństwem i stara się wieść świeckie życie. Jednak ucieczka nie jest tak łatwa, jakby mogło się wydawać. Produkcja świetnie obrazuje żydowskie zwyczaje i absurdy życia w społeczności skrajnych wyznawców judaizmu.

Fragment z serialu Unorthodox
Serial w dobitny sposób ukazuje ortodoksyjne poglądy żydowskiej wspólnoty | Źródło: https://twitter.com/netflix/

Jak nas widzą – prawdziwa historia niesłusznie oskarżonych

Polecane miniseriale to często dramatyczne produkcje, które angażują widza swoim emocjonalnym ładunkiem. Tego typu realizacją jest miniserial Jak nas widzą, którego fabuła opiera się na prawdziwych wydarzeniach. W czteroodcinkowej produkcji zobrazowano historię słynnej „Piątki z Central Parku”, czyli nastolatków niesłusznie skazanych za gwałt. Miniserial, który stworzyła Ava DuVernay, przedstawia 25-letni dramat chłopców wywodzących się z Harlemu – nowojorskiej dzielnicy afroamerykańskiej. Scenariusz Jak nas widzą obrazuje ich historię od momentu pierwszych przesłuchań, poprzez uniewinnienie, do zawarcia ugody z miastem Nowy Jork.

Reklama

The Spy – dla fanów szpiegowskich intryg

Jednym z najciekawszych miniseriali powstałych w ostatnich latach jest produkcja The Spy. Produkcja została wprowadzona na ekrany w 2019 roku. Miniserial Netflixa oparty jest na faktach i opowiada historię wybitnego szpiega izraelskiego – Eliego Cohena. Akcja dramatu ulokowana jest w latach 60. ubiegłego wieku. Dzieło w reżyserii Gideona Raffa świetnie opowiada o służbie głównego bohatera w szeregach Mosadu – izraelskiej agencji wywiadowczej. Infiltracja syryjskiego rządu, niebezpieczne zlecenia i ukrywanie podwójnej tożsamości to tylko niektóre elementy tworzące bogatą fabułę, którą można pochłonąć za jednym posiedzeniem.

Sprzątaczka – na podstawie książki Stephanie Land

Miniseriale często obrazują historyczne wydarzenia lub ekranizują powieści. W przypadku Sprzątaczki nie było inaczej. Inspiracją do scenariusza produkcji były książkowe wspomnienia Stephanie Land pt. Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce, będąc samotną matką pracującą za grosze. Powstały w 2021 r. miniserial Netflixa opowiada o Alex – samotnej rodzicielce, która wyrwawszy się z przemocowego związku stara się powiązać koniec z końcem. Aby móc utrzymać siebie i swoją córkę, kobieta podejmuje się sprzątania cudzych mieszkań. Historia pokazana jest z perspektywy zdesperowanej, ale i silnej kobiety. Sprzątaczka łączy cechy dramatu oraz komedii, przez co jej przekaz doceniono jako szczery i naturalny.

Najlepsze miniseriale na HBO GO

Choć Netflix wiedzie prym wśród dostawców rozrywki, to nie można również zapomnieć o ciekawej bibliotece HBO GO. Miniseriale HBO to atrakcyjne produkcje, które zdobyły uznanie w świecie filmografii. Przedstawiamy najlepsze ekranizacje z zasobów tego serwisu streamingowego.

Sprawdź też: HBO GO – cena, co obejrzeć, najważniejsze informacje

Czarnobyl – nagrodzony dramat

Mówiąc o miniserialach, nie można pominąć niekwestionowanego hitu gatunku, jakim jest Czarnobyl. Produkcja z 2019 r. opowiada o prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się na Ukrainie 33 lata wcześniej. Miniserial podejmuje temat największej w historii katastrofy reaktora radioaktywnego. Pięcioodcinkowa seria skupia się zarówno na postaciach fizyków jądrowych, jak i radzieckich politykach oraz zwyczajnych ludzi, którzy zostali pokrzywdzeni w wyniku dramatycznych zdarzeń. Miniserial wyróżnia się świetnie napisanym scenariuszem, a także niezwykłymi ujęciami. Dramat został doceniony i nagrodzony ponad trzydziestoma nagrodami.

Kompania braci – legendarny serial wojenny

Pod hasłem „najlepsze miniseriale HBO” można znaleźć również nieco starsze produkcje. Jedną z nich stanowi Kompania braci, czyli dramat wojenny, który wyprodukowano w 2001 r. Miniserial będący ekranizacją książki Stephena Ambrose’a opowiada o losach Kompanii E 101 – jednego z amerykańskich batalionów Dywizji Powietrzno-Desantowej. W trakcie 10 odcinków widz towarzyszy żołnierzom w przygotowawczych treningach oraz najważniejszych bitwach II WŚ. Bohaterowie biorą udział m.in. w operacjach Market Garden czy Overload. Produkcja wyróżnia się realistycznym ukazaniem walk i ludzkich historii. W serialu, za którego produkcję odpowiadają Steven Spielberg i Tom Hanks, nie pominięto tematów związanych z cierpieniem – zarówno tym fizycznym, jak i psychicznym.

Pacyfik – koszmar wojny na Pacyfiku

Najlepsze miniseriale w tematyce wojennej wzbogaca również Pacyfik. Produkcja, której producentami są Steven Spielberg, Tom Hanks i Gary Goetzman powstała w 2010 r. Miniserial liczy 10 odcinków i zrealizowany jest w sposób podobny do Kompanii braci. Jego akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej i ukazuje historie trzech członków amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej. W każdym epizodzie można zobaczyć losy amerykańskich żołnierzy walczących z Japończykami o podbicie pacyficznych wysp. Serial jest dopracowany – zadbano o szczegółowe odwzorowanie broni oraz ciekawe ujęcia przypominające dokumentalne filmy kręcone z ręki.

Biały Lotos – walka ze stereotypami

W zakładce „Miniseriale HBO” od niedawna można również znaleźć świetną komedię. Biały Lotos został wyprodukowany w 2021 r. Miniserial przyjmuje formę satyry społecznej, w której Mike White nie pozostawia suchej nitki na stereotypowych przedstawicielach różnych grup społecznych. Akcja miniserialu rozgrywa się na Hawajach, gdzie wakacje spędza grupa bogatych turystów. Wśród nich znajduje się dominująca kobieta sukcesu, zakompleksiony mąż, „aktywistyczna” nastolatka, napalony gej i wiele innych wyrazistych postaci. Nagromadzenie stereotypowych figur tworzy groteskową atmosferę, która okraszona jest nutą sarkazmu i czarnego humoru. Przenikliwe spojrzenie twórcy sprawia, że produkcja świetnie się ogląda.

Watchmen – komiksowe science fiction

W bibliotece HBO znajdzie się także miniserial z gatunku Sci-Fi. Watchmen to dziewięcioodcinkowa produkcja z 2019 r. Miniserial jest kontynuacją kultowego komiksu DC Comics Strażnicy. Dzieło Damona Lindelofa opatrzone jest zawiłą fabułą, w której oprócz głównego wątku znajduje się wiele pobocznych historii. Akcja miniserialu rozgrywa się w latach 80. i ulokowana jest w alternatywnym świecie. Pogrążona w wojnie ludzkość, atak gigantycznej kałamarnicy z kosmosu i superbohaterowie wyjęci spod prawa to tylko niektóre elementy serialowej układanki, która wciąga i angażuje widza swoją tajemniczością.

Miniseriale to atrakcyjna forma rozrywki, która ostatnio zyskuje coraz więcej zwolenników. Zamiast zagłębiać się w wielosezonową historię, wolimy treściwą fabułę ujętą w kilku intensywnych odcinkach. Polecane przez nas miniseriale podejmują różnorodne tematy i wciągają bez reszty. Komedia, dramat czy Sci-Fi? Każdy znajdzie dla siebie odpowiedni gatunek na wieczorny maraton!

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.