1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. MGM – dlaczego Amazon zdecydował się przejąć popularną wytwórnię filmów? Co to oznacza dla kinomanów?

Rozrywka

27.09.2021 09:30

MGM – dlaczego Amazon zdecydował się przejąć popularną wytwórnię filmów? Co to oznacza dla kinomanów?

Filmy i seriale TV i VOD
4
0
0
4
0

To już oficjalne – od 2021 roku Metro Goldwyn Mayer staje się własnością przedsiębiorstwa Amazon. Co czeka wytwórnię spod znaku ryczącego lwa? Gdzie po wprowadzeniu decyzji w życie będzie można oglądać filmy MGM?

Metro Goldwyn Mayer – czemu Amazon kupuje wytwórnię?

Założone w 1924 roku Metro Goldwyn Mayer to jedna z najbardziej ikonicznych amerykańskich wytwórni filmowych. To właśnie do niej obecnie należą prawa do takich klasyków jak seria James Bond czy Rocky. Wytwórnia ma również na koncie współpracę z innymi największymi tuzami branży, między innymi Universal, Warner Bros., Paramount czy Sony Pictures.

Sprawdź też: Prime Video – jak korzystać z platformy VOD należącej do Amazona?

Finansowe problemy wytwórni nie są niczym nowym. Choć pojawienie się platform streamingowych było katalizatorem spadku jej rentowności w ostatniej dekadzie, pierwsze oznaki nieopłacalności całego przedsięwzięcia zaczęły pojawiać się już w latach 60 XX wieku, kiedy to produkcja filmowa zaczęła wymagać dbania o zupełnie nowe warunki, stając się przez to nieprzewidywalna i trudna do efektywnego zaplanowania. Tak przez ostatnie 60 lat wytwórnia przeżywała na przemian okresy wzmożonej aktywności i zastoju, a prawo własności do niej trafiało z rąk do rąk.

Niesprzyjające warunki rynkowe i kryzys gospodarczy końca pierwszej dekady XXI popchnęły właścicieli MGM do ogłoszenia 3 listopada 2010 roku upadłości wytwórni. Decyzja została jednak wycofana niecałe dwa miesiące później wraz z przejęciem spółki przez nowy zarząd. Kolejnym dużym wyzwaniem dla Metro Goldwyn Mayer okazała się pandemia koronawirusa – ze względu na spadek przychodów i opóźnienia w produkcji (między innymi w Nie czas umierać, czyli nowy film z serii o agencie 007) MGM zostało wystawione na sprzedaż za cenę wywoławczą wynoszącą 5,5 miliarda dolarów.

Spółką zainteresowało się kierowane przez Jeffa Bezosa przedsiębiorstwo Amazon, właściciel wytwórni Amazon Studios oraz platformy Prime Video. Wydało ono 8,45 miliarda dolarów, by uzyskać prawa do MGM, co w historii inwestycji amerykańskiego komercyjnego giganta jest drugim największym przedsięwzięciem (zaraz po nabyciu sieci supermarketów Whole Foods za ogromną kwotę 13,7 miliardów dolarów). Firma konkurowała o zakup MGM z takimi gigantami branży jak Sony Pictures Entertainment.

Przyszłość MGM – co konkretnie planuje Amazon wobec nowego nabytku?

26 maja 2021 roku, w związku z oficjalnym ogłoszeniem planów przejęcia wytwórni przez należącego do Jeffa Bezosa komercyjnego giganta, mogliśmy także dowiedzieć się, co wobec niej zamierza nowy właściciel. Wiceprezes Prime Video i Amazon Studios, Mike Hopkins, w wydanym oświadczeniu stwierdził między innymi, że Amazon ma zamiar wspierać MGM w produkcji nowych tytułów oraz ułatwić dostęp do tych już należących do wytwórni.

W ręce Amazon trafi łącznie około 4 000 filmów oraz 17 000 odcinków seriali telewizyjnych. Oficjalny program działań w kwestii przenoszenia ich na platformę Prime Video nie został jeszcze oficjalnie przedstawiony.

Gdzie teraz obejrzymy filmy produkcji MGM?

Zakup Metro Goldwyn Mayer przez Amazon nie jest najlepszą wiadomością dla fanów kinowych seansów. Plany korporacji względem wytwórni świadczą o postępującej tendencji do skupiania się na premierach na platformach streamingowych, takich jak Prime Video. Na krok ten z pewnością cieszą się zaś osoby chętnie korzystające z serwisu Amazona – właśnie do jego filmoteki trafi teraz mnóstwo kultowych produkcji z logo ryczącego lwa.

Czy wszystkie? Nie. Niemal każdy film wyprodukowany przez wytwórnię w latach 1924-1968 jest obecnie w posiadaniu Warner Media i nie trafi na platformę Amazon. Prime Video wzbogaci się więc o tytuły powstałe w latach 1968-2021, przyszłe oraz te, których właścicielami są pomniejsze, przynależące MGM wytwórnie, takie jak Polygram, United Artists oraz Orion. Użytkownicy serwisu Jeffa Bezosa nie obejrzą więc Ben Hura czy Odysei Kosmicznej.

Sprawdź też: Serial Władca Pierścieni – data premiery, obsada. Co wiemy o nowym serialu?

Zakup Metro Goldwyn Mayer przez Amazon – jak publika ocenia ten krok?

Wraz z ogłoszeniem planów przejęcia MGM przez Amazon w 2021 roku, wśród obserwatorów branży rozgorzała dyskusja. Ruch ten rozszedł się szerokim echem również wśród publiki, gdzie spotkał się zarówno z bardzo wspierającymi, jak i skrajnie negatywnymi opiniami. Osoby pozytywnie nastawione wobec decyzji najczęściej argumentują, że przejęcie MGM przez komercyjnego giganta pomoże borykającej się od dawna z problemami finansowymi spółce wreszcie stanąć na nogi, co może oznaczać nadejście nowego, bardzo płodnego okresu w jej działalności.

Nie brakuje jednak negatywnych reakcji – Amazon został oskarżony między innymi o nieuczciwe praktyki rynkowe oraz o postawienie kolejnego kroku w kierunku stania się monopolistą w branży. Ponad 30 grup z amerykańskich środowisk aktywistycznych (WGA, Public Citizen, Demand Progress) zdecydowało się na próbę zablokowania transakcji pomiędzy podmiotami poprzez złożenie skargi na przedsiębiorstwo Jeffa Bezosa do Federalnej Komisji Handlu. W treści podania wyrażono m.in. obawę o przyszłość branży w związku ze zdobywaniem przez Amazon coraz większych wpływów.

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.