Łazik badający powierzchnię planety opublikował zdjęcia prezentujące wyjątkowe wydarzenie. Mars jest ogromną, niezbadaną asteroidą. Jak wygląda na niej zachód słońca? Zobaczcie sami.
Zjawisko zachodzącego słońca jak widać nie tylko można podziwiać z perspektywy naszej planety Ziemi. NASA na swoim profilu na Twitterze opublikowała zdjęcia z tego zdarzenia i dodała do tego adekwatny komentarz.
,,Uchwyciłem swój pierwszy widok marsjańskiego zachodu słońca kamerą Mastcam-Z. Łatwo jest być “go-go-go” przez cały czas, ale ważne jest również, aby spojrzeć w górę.”
NASA
Jak agencja kosmiczna tłumaczy, łazik sfotografował to wydarzenie 9 listopada w 257 dniu swojej marsjańskiej misji. Sprzęt, który umożliwia uchwycenie pamiątkowych momentów to Mastcam-Z, specjalistyczny zestaw dwóch kamer panoramicznych. Dzięki nim możemy przechwytywać obrazy i filmy wysokiej rozdzielczości, a nawet wykonywać zdjęcia stereoskopowe powierzchni Marsa.
Sprawdź też: Mars – najważniejsze informacje: doba na Marsie, charakterystyka, pory roku
Mars – jak wygląda zachód słońca?
Choć fotografia prezentuje zachód słońca w kolorach szarości, to trzeba powiedzieć, że zazwyczaj zjawisko wygląda inaczej – jest bardziej nasycone niebieskimi barwami. Na naszej planecie, gdy zachodzi słońce, można dostrzec tonacje czerwone i pomarańczowe. Z kolei na Marsie kolory towarzyszące przy kończącym się dniu są znacznie chłodniejsze – z czego to wynika?
NASA tłumaczy, że wszystko powstaje na wskutek unoszenia się drobnego pyłu w atmosferze, który umożliwia bardziej przeniknąć kolorom niebieskim, a barwy o dłuższych falach są niedostrzegalne. Wyjątkowe zjawisko, które opublikowała agencja, polega na tym, że w tym wypadku kosmicznego pyłu było znacznie mniej i doprowadziło to do powstania szarego zachodu słońca.

Amerykańska agencja kosmiczna dodaje również, że misja łazika Perseverance jest kluczowa do rozwoju badań nad przyszłością eksploracji Marsa przez ludzi. Najważniejszym celem NASA jest dokładne przeszukanie Czerwonej Planety pod kątem śladów jakiegokolwiek życia. Dodatkowo, łazik analizuje powierzchowną warstwę Marsa, by zebrać jak najwięcej informacji na temat panującego tam klimatu.
Kolejnym zadaniem jest gromadzenie ukruszonych marsjańskich skał i pyłu – inaczej zwanego regolitem. Plany na najbliższą przyszłość trzeba uznać za bardzo ambitne. Europejska Agencja Kosmiczna wraz z NASA planują wysłać statek kosmiczny na Czerwoną Planetę, a celem wyprawy jest odebranie zebranych próbek, by następnie poddać je wnikliwym badaniom na Ziemi. Rozwój tej dziedziny w przyszłości może znacznie wpłynąć na możliwość kolonizacji Marsa. Kto wie, może za jakiś czas będziemy mogli kupić nieruchomość na tej planecie?