1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Lubisz „strzelać” stawami? Czy strzelanie palcami może mieć złe skutki?

Rozrywka

09.11.2021 06:45

Lubisz „strzelać” stawami? Czy strzelanie palcami może mieć złe skutki?

Nauka
5
0
0
5
0

Dla wielu osób dźwięk strzelających palców jest czymś, co bardzo ciężko wytrzymać. Po części dlatego, że może to burzyć ich skupienie, jednak zwykle kojarzy się z bólem. Czy strzelanie palcami jest niezdrowe? 

Strzelanie palcami – mechanizm działania

Z pewnością nie raz spotkałeś się z dźwiękiem strzelających palców. Pierwsze skojarzenie dla wielu osób jest takie, że za charakterystyczny dźwięk odpowiadają kości. W rzeczywistości jednak, jak pokazały badania, odpowiedzialne za to są pęcherzyki powietrza, które tworzą się w płynie pomiędzy stawami, ale to tylko jedna z kilku hipotez. 

Druga mówi o tym, że podczas strzelania palcami dochodzi do rozdzielenia się stawów i to właśnie powoduje charakterystyczny dźwięk. Dzieje się tak, ponieważ płyn znajdujący się pomiędzy stawami pełni role smaru. Jeśli któryś palec ma tendencję do strzelania, a na dodatek był długo w bezruchu, to powstanie dźwięk. 

Inne badania pokazują, że pojawiają się pęcherzyki powietrza, jednak nie są one pojedyncze, a łączą się w mazi w większe i podczas rozrywania od środka strzelają. U osób, które strzykają palcami częściej, tych pęcherzyków powietrza także będzie więcej. W ten sposób pomiędzy stawami nie ma mazi a pojawia się próżnia. 

Wielu z nas lubi strzelać palcami, ale czy to jest zdrowe?

Crepitus – medyczne określenie charakterystycznego dźwięku

Strzelanie palcami nie jest chorobą zwyrodnieniową, a bardziej związane ono jest z nawykiem. Dlatego też wydawanie tego charakterystycznego dźwięku ma dwojakie podłoże – anatomiczne i psychiczne. Pierwsze z nich może się wiązać ze stanami zapalnymi, zwyrodnieniami, czy też innymi chorobami, które zdiagnozuje specjalista. Strzelające stawy, także w palcach, mogą być informacją, że organizmowi czegoś brakuje. 

Biorąc pod uwagę podłoże psychiczne to zwykłe strzelanie palcami związane jest z nawykiem. Część osób reaguje w ten sposób na stres lub smutek. Muszą one jednak pamiętać o tym, że będąc wśród innych ludzi może to być nieprzyjemny dźwięk. 

Czy strzelanie palcami jest szkodliwe?

Jeszcze jakiś czas temu panowało przekonanie, że strzelanie palcami jest szkodliwe, ponieważ powoduje artretyzm lub reumatoidalne zapalenie stawów. Obecnie prowadzone badania nie potwierdzają tej hipotezy. Jeśli charakterystyczne strzelanie palcami pojawiło się nagle, a na dodatek przynosi ból, to należy koniecznie udać się do lekarza. Długotrwałe strzykanie kostkami może jednak prowadzić do starcia chrząstek. Najprawdopodobniej nawykowe strzelanie palcami nie jest szkodliwe i nie prowadzić do chorób zwyrodnieniowych. Przykładem jest Donald Unger, który przez 50 lat strzykał palcami tylko lewej ręki. 

Sprawdź też: Populacja Ziemi — ile jest ludzi na świecie?

Donald Unger – 50 lat badań nad strzelaniem palcami w imię nauki

Naukowcy cały czas spierają się, czy strzelanie kostkami może prowadzić do zwyrodnienia stawów. Bardzo ciekawy eksperyment naukowy przeprowadził na własnej osobie Donald Unger. Przez 50 lat strzykał palcami lewej ręki dwa razy dziennie, natomiast prawa pełniła funkcję grupy kontrolnej. Po tak długim czasie nie zauważono różnic pomiędzy lewą a prawą ręką. W świetle Evidence Based Medicine nie można jednak uznać badań za rzetelne i wyniku za miarodajny. 

źródło zdjęć: poradnikzdrowie.pl

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.