1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Lektura z dreszczykiem – co to jest creepypasta?

Rozrywka

20.07.2021 12:34

Lektura z dreszczykiem – co to jest creepypasta?

Online
6
1
0
6
1

Jeśli lubisz się bać – creepypasty są zdecydowanie dla Ciebie. Czym są? Na czym polega ich popularność? Wszystko o creepypastach, czyli strasznych opowieściach, po których nie będziesz mógł zasnąć!

Wyjaśnienie pojęcia i początki creepypast

Wiele osób, słysząc słowo “creepypasta” nadal nie ma pojęcia, o czym mowa. Spróbujemy więc nieco przybliżyć tę oryginalną twórczość internetową. „Creepypasta” nie doczekała się polskiego tłumaczenia i funkcjonuje w oryginalnej wersji językowej. To anglojęzyczna zbitka słów „creepy” (straszny, przerażający) oraz „copypasta” (copy – kopiuj, paste – wklej). Tego drugiego zwrotu używa się na określenie krótkiego humorystycznego tekstu lub opowiadania rozpowszechnianego przez internautów.

Slenderman creepypasta

Pojęcie creepypasty pojawiło się w świadomości użytkowników sieci w roku 2007 (chociaż takie historie istniały oczywiście już dużo wcześniej) – to wtedy bowiem światło dzienne ujrzała pierwsza creepypasta. 4chan, anglojęzyczne forum internetowe, zamieściło na swojej stronie fikcyjną opowieść, która dzięki realistycznemu opisowi miała wywołać przerażenie u odbiorców. Dlatego na pytanie, co to jest creepypasta, można jednym zdaniem odpowiedzieć – to mrożąca krew w żyłach opowieść, która zostanie w Twojej głowie na długo.

Nasuwa Ci się na myśl zwrot „miejska legenda”? I słusznie, ponieważ jedyna różnica między tymi dwoma rodzajami opowieści to sposób ich rozpowszechniania. Miejskie legendy zwyczajowo były przekazywane z pokolenia na pokolenie w formie ustnej, natomiast creepypasty są udostępniane w sieci, a o ich zasięgach decydują użytkownicy. Słyszałeś kiedykolwiek przerażającą historię od dziadków czy rodziców? Możesz więc śmiało powiedzieć, że znałeś creepypasty, jeszcze zanim stały się one modne.

Sprawdź: Filmy o wampirach i wilkołakach – gdzie oglądać? Które filmy o wampirach i wilkołakach warto obejrzeć?

Najpopularniejsze creepypasty

Początkowo ten rodzaj twórczości funkcjonował jedynie na ściśle określonych tematycznie stronach internetowych i forach dyskusyjnych. Jednak popularność creepypast nieustannie rośnie i od kilku lat można zaobserwować coraz większy ruch społeczności internetowej w tym obszarze. Powód jest prosty. Treści, które przekazują, mimo iż fikcyjne, są przedstawiane w tak realistyczny sposób, że aż trudno nie uwierzyć w ich autentyczność. 

Wzbudzają one również sporo kontrowersji, a to – jak wiadomo – skutecznie pobudza ludzką ciekawość. Niektóre spośród creepypast doczekały się wersji filmowych, co świadczy o wyjątkowo dużym zainteresowaniu tematem, wychodzącym poza aktywność w sieci. Slender Man, Jeff The Killer czy The Rake to zdecydowanie najciekawsze pasty. Przedstawimy je pokrótce, abyś wiedział, czego spodziewać się po tego typu historiach.

Slender Man – nie puszczaj dziecka samego do lasu 

Za najsłynniejszą creepypastę powszechnie uważany jest Slender Man. Tytułowa postać to człowiek olbrzymiego wzrostu (3-4 metry), który nie posiada twarzy, potrafi natomiast rozciągać swoje kończyny do nienaturalnej długości. Najczęściej przedstawiany jest w czarnym garniturze, białej koszuli i czerwonym krawacie. Zamieszkuje leśne tereny i czyha na pozostawione bez opieki dzieci. Niezwykle popularna pasta w 2018 roku doczekała się ekranizacji – wyreżyserowanej przez Francuza, Sylvaina White’a.

Rolę tytułowego bohatera zagrał Javier Botet López, hiszpański aktor znany widzom z podobnych kreacji (co zawdzięcza dwumetrowemu wzrostowi oraz hipermobilnym stawom). Horror był reklamowany jako przerażający obraz, z którego w trosce o najmłodszych widzów wycięto wiele drastycznych scen. W powszechnym odbiorze film okazał się jednak sporym rozczarowaniem, nawet wśród zagorzałych fanów Slender Mana, i nie odniósł spodziewanego sukcesu.

Może Cie zainteresować: Najlepsze horrory o duchach, które warto obejrzeć. Najstraszniejsze horrory o duchach – TOP 5

Creepypasta stała się też powodem do rozpoczęcia szerszej dyskusji na temat tego rodzaju twórczości, a wszystko to za sprawą tragedii, która wydarzyła się w 2014 roku w Wisconsin. Dwie nastolatki zadały wówczas kilkanaście ciosów nożem swojej koleżance, tłumacząc potem, że zaatakować dziewczynę kazał im sam Slender Man. Ofiara cudem przeżyła, wydarzenie było jednak przyczynkiem do powstania w 2016 roku wstrząsającego dokumentu – Beware the Slenderman (Strzeż się Slendermana).

Jeff the Killer – jedna z największych ikon creepypast

Równie przerażającą pastą jest Jeff the Killer. To opowieść o nastolatku, który pod wpływem narastającego w nim „dziwnego uczucia” stopniowo popełnia coraz bardziej makabryczne zbrodnie. Pierwszym występkiem trzynastoletniego Jeffa jest zranienie i pobicie trzech miejscowych chłopców. Te wydarzenia pociągają za sobą kolejne – szukające zemsty ofiary odnajdują bowiem i podpalają nastolatka. Jeffowi udaje się jednak uratować, a następnie zamordować jednego ze swoich przeciwników.

Budowa fabuły trzyma w napięciu do ostatniej chwili. W chłopcu, którego twarz została praktycznie doszczętnie spalona, narasta bowiem coraz większy gniew. Jeff The Killer to ikona creepypasty, uchodząca (obok Slender Mana) za klasykę gatunku. Przerażająca od początku do końca, ale też niezwykle realistyczna fabuła sprawia, że perypetie Jeffa przez wiele osób uznawane są za wiarygodne i mogące mieć swoje odzwierciedlenie w realnym świecie.

Sprawdź: Polskie horrory – najlepsze polskie filmy grozy. Sprawdź te TOPowe tytuły!

The Rake – przykład pasty, w którą wierzy wielu

W zakresie rozwoju przerażających historii dużą rolę odegrał wspomniany już serwis 4chan. Creepypasta The Rake jest przykładem opowieści spopularyzowanej przez tę stronę. W swojej konstrukcji The Rake nawiązuje do Slender Mana – tytułowym bohaterem jest tajemnicza, humanoidalna postać, która od setek lat pojawia się w rozmaitych miejscach w USA i prześladuje swoje ofiary. Wiele osób wierzy w jej istnienie, ponieważ w sieci pojawiają się zdjęcia oraz nagrania mające rzekomo przedstawiać The Rake’a.

Na czym polega fenomen creepypast?

Przyczynę popularności creepypast można porównać do powodów, dla których olbrzymim zainteresowaniem na całym świecie cieszą się horrory, thrillery czy opowieści o wszelkich zjawiskach paranormalnych. Tajemnicze historie z dreszczykiem przeplatające się z prawdziwymi wydarzeniami, budzące grozę legendy czy przerażające postacie od zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem.

creepypasta

Creepypasty są również świetnym dowodem na to, że… straszyć każdy może! Skoro tekst lub opowiadanie wrzucone do sieci przez kogoś innego narobiło takiego zamieszania, dlaczego nasze próby literackie mają pozostać ukryte głęboko w szufladzie? Pozostając anonimowymi, niczego nie ryzykujemy, a może się okazać, że nasz pomysł na przerażającą historię chwyci, przyciągając spore grono odbiorców.

Przede wszystkim jednak wiele osób zwraca uwagę na ten gatunek, poszukując nowych bodźców dostarczających im odpowiedniej dawki adrenaliny. Realizm opisywanych wydarzeń czyni tę formę przekazu niezwykle atrakcyjną – z jednej strony jesteś pewny, że treść creepypasty została w stu procentach zmyślona, z drugiej jednak (często podświadomie) zadajesz sobie pytanie: „A jeśli to wydarzyło się naprawdę?”. 

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.