1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Kraina Lovecrafta sezon 2 – czy powstanie? Wygląda na to, że nie

Rozrywka

1 tydzień temu

Kraina Lovecrafta sezon 2 – czy powstanie? Wygląda na to, że nie

Filmy i seriale
2
0
0
2
0

Kraina Lovecrafta, choć przyjęła się bardzo dobrze, niestety nie doczeka się drugiego sezonu. Co wpłynęło na decyzję o tym, że 2 sezon Krainy Lovecrafta nie zostanie nakręcony?

Kraina Lovecrafta – opis serialu

Serial Kraina Lovecrafta (ang. Lovecraft Country) miał swoją premierę 16 sierpnia 2020 roku w HBO. To amerykańska produkcja Mishy Green nakręcona na podstawie powieści Matta Ruffa o tym samym tytule. Tak jak książka, serial opowiada o losach czarnoskórego mężczyzny, Atticusa Freemana, udającego się w podróż po Stanach Zjednoczonych w poszukiwaniu swojego zaginionego ojca. Co istotne, akcja ma miejsce w latach 50. XX wieku, kiedy rasizm był w Ameryce na porządku dziennym.

Skąd w tytule nawiązanie do słynnego pisarza H.P. Lovecrafta, twórcy mitologii Cthulhu i docenionego prekursora fantastyki naukowej? Ze względu na drugą stronę fabuły tej niezwykłej produkcji. Atticus nie tylko walczy z rasizmem, lecz także z wieloma zadziwiającymi stworami. Kraina Lovecrafta przepełniona jest magami, duchami i potworami o licznych obrzydliwych mackach. Autor książki tytułem nawiązywał jednak nie tylko do twórczości H.P. Lovecrafta.

Warto mieć bowiem na uwadze, że choć genialny w znaczeniu literackim, pisarz pod względem osobistych przekonań był osobą dziś uznawaną za co najmniej wątpliwą moralnie. Przede wszystkim nie krył się ze swoim rasizmem oraz ksenofobią, a to właśnie z tymi problemami między innymi zmaga się główny bohater serialu. Kraina Lovecrafta jest odzwierciedleniem jego poglądów w wielu wymiarach, a pojawienie się motywów związanych z walką z rasizmem dość oczywiste, autor tytułowej książki, Matt Ruff, był bowiem osobą czarnoskórą.

Jak ludzie ocenili Krainę Lovecrafta?

Recenzenci bardzo szybko wystawili Krainie Lovecrafta HBO naprawdę wysokie noty, nie szczędząc słów zachwytu. Nic dziwnego, skuteczne lawirowanie między problemami społecznymi lat 50., piękną kreacją ówczesnej Ameryki oraz elementami lovecraftowego horroru fantasy sprawiło bowiem, że trudno nie połknąć pierwszego sezonu w całości. Serial pokochali zarówno krytycy filmowi, jak jego odbiorcy.

Sprawdź też: Eternals – to będzie nowy hit Marvela? Wszystko o produkcji Marvel Eternals

Bardzo dobre oceny przyznawane są produkcji między innymi za doskonałą mieszaninę fantastyki z dramatem, ciekawą grę aktorską oraz świetne ukazanie dwóch stron horroru: przerażające potwory nie z tego świata i samych ludzi, którzy często są od nich gorsi. Dodatkowe punkty widzowie przyznają za to, że każdy z odcinków opowiada nieco inną historię, choć dotyczącą tych samych postaci oraz linii fabularnej. Niezwykła podróż bohaterów porównywana została wielokrotnie do przygód Indiany Jonesa!

O doskonałym odbiorze produkcji najlepiej świadczą liczby. Serial obejrzało ponad 1,5 miliona widzów, a pierwszy odcinek serii zyskał miano najchętniej oglądanego epizodu serialu produkcji własnej HBO w pierwszym dniu po jego publikacji. Obejrzało go bowiem ponad 10 milionów osób! To wynik, który robi naprawdę spore wrażenie. Nic więc dziwnego, że serial doczekał się nominacji do Złotych Globów, Saturnów oraz nagród MTV.

W sieci szybko pojawiło się wiele pytań o to, co z kontynuacją Krainy Lovecrafta. Kiedy 2 sezon? Niestety wiele wskazuje na to, że odbiorcy nie doczekają się kolejnych odcinków. Co wpłynęło na taką decyzję, skoro serial ma wysoką oglądalność oraz bardzo dobry odbiór? I przede wszystkim: czy to już pewne, czy może istnieje iskierka nadziei na dostarczenie widzom kolejnej porcji fantastycznych emocji?

Dlaczego Kraina Lovecrafta nie dostanie drugiego sezonu?

Kwestia kontynuacji serialu Kraina Lovecrafta przez długi czas stała pod sporym znakiem zapytania. Swoje zaniepokojenie wyrażali sami aktorzy, a także dyrektor HBO, Casey Bloys, mówiąc, że „mają nadzieję, iż produkcja będzie trwała”. Odtwórca roli Montrose’a Freemana, Michael K. Williams podczas wywiadu dla „Collider” zdradził, że pisanie pierwszego sezonu zajęło scenarzystom aż 3 lata. Zasugerował przy tym, że stworzenie kolejnego będzie stanowiło jeszcze większe wyzwanie. Nic dziwnego, skoro wymagałoby już wyjścia poza ramy książki, której fabuła została w całości opowiedziana.

Sprawdź też: Wonder Woman – wszystkie filmy z superbohaterką DC Comics. Co Patty Jenkins szykuje w Wonder Woman 3?

Najlepsze telewizory w dobrych cenach

Wszelkie nadzieje fanów dotyczące kontynuacji serialu oficjalnie rozwiało samo HBO w swoim oświadczeniu opublikowanym na portalu Deadline 2 lipca 2021 roku. Stacja nie wskazała powodu decyzji, ale w stu procentach potwierdziła, że seria kończy się na pierwszym sezonie. Podziękowała też widzom, aktorom i całej ekipie w słowach: „Jesteśmy wdzięczni za poświęcenie i kunszt utalentowanej obsady i ekipy, a także Mishy Green, która stworzyła tę przełomową serię. A fanom dziękujemy za przyłączenie się do nas w tej podróży”.

Można więc tylko przypuszczać, że decyzja ma związek właśnie z kłopotliwym scenariuszem, choć Misha Green na swoim Twitterze opublikowała wpis zdradzający planowany zarys fabuły drugiego sezonu. Gdy jednak stało się pewne, że ten nie powstanie, pozostaje już tylko wypełnienie pustki którymś z kultowych filmów opartych na twórczości Lovecrafta.

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.