Rozrywka

26.11.2021 12:42

Kingdom Come: Deliverance (PS4, XONE, PC)

Gry
4
0
0
4
0

Kingdom Come: Deliverance to gra akcji osadzona w realiach średniowiecznej Europy w okresie wojen husyckich. Produkcja została częściowo sfinansowana dzięki zbiórce środków na platformie Kickstarter. Gra została wydana na konsole PlayStation 4, Xbox One oraz komputery PC. 

Data premiery i twórcy

Gra swoją premierę miała 13 lutego 2018 roku, jednocześnie na konsole PS4, XONE oraz komputery PC. Za powstanie Kingdom Come: Deliverance odpowiedzialne jest czeskie studio Warhorse Studios, natomiast dystrybucją gry zajął się niemiecko-austriacki wydawca Deep Silver znane przede wszystkim z serii Metro

Gry podobne do Kingdom Come: Deliverance

Fabularne gry akcji nawiązujące swoim klimatem do czasów średniowiecza zyskały wśród graczy duże uznanie. W związku z tym na rynku możemy znaleźć wiele interesujących produkcji w tym klimacie.

  • The Elder Scrolls V: Skyrim — kultowa już odsłona serii The Elder Scrolls, w której ponownie trafiamy do świata Tamriel. Tym razem fabuła skupiona jest wokół powrotu smoków do krainy, co według przepowiedni zwiastuje nadejście boga zniszczenia — Alduina. Gra została wydana na właściwie wszystkie większe platformy ostatnich generacji. 
  • Wiedźmin 3: Dziki Gon – trzecia część niezwykle popularnej serii gier RPG, której głównym bohaterem gry jest Geralt z Rivii. Tym razem Wiedźmin będzie musiał stawić czoła inwazji Nilfgaardu na Królestwa Północy oraz powstrzymać tytułowy Dziki Gon, a to wszystko w fantastycznym quasi-średniowiecznym otoczeniu. Gra została wydana na konsole PS4, PS5, XONE, XSX, Switch oraz komputery PC. 
  • Medieval Dynasty — połączenie symulatora życia z RPG oraz strategii, którego akcja osadzona jest w średniowieczu. Bohaterem gry jest średniowieczny chłop, który posiadając swój kawałek ziemi, stara się przetrwać w tych trudnych czasach i spełnić swoje marzenie o założeniu pełnowymiarowej osady. Gra została wydana na komputery PC. 
W Kingdom Come: Deliverance walka jest nieunikniona.
Tereny, na których toczy się akcja gry są usiane niebezpieczeństwami.

Kingdom Come: Deliverance — oceny i opinie

Produkcja spotkała się z dość przychylnymi opiniami ze strony recenzentów i graczy. Obecnie na portalu Metacritic gra może się pochwalić średnią ocen na poziomie 76%, jeśli chodzi o wersję na komputery PC oraz kolejno 68% i 69% na konsole XONE i PS4. 

Kingdom Come: Deliverance chwalone jest głównie za ciekawą fabułę, bardzo dobre odwzorowanie realiów panujących w średniowieczu oraz grafikę. Gracze zwracali również uwagę na pojawiające się błędy techniczne, które psuły odbiór gry. Do gustu graczy nie przypadł również system zapisu gry, który polega na wypiciu specjalnego napoju. System ten po pewnym czasie robił się zwyczajnie irytujący. 

Społeczność Steam w większości również pozytywnie ocenia produkcję.

“Istne arcydzieło, prawdą jest, że gra nie należy do najprostszych, ale kiedy pozna się wszystkie czynniki tego tytułu i niebanalną mechanikę, granie staje się krainą mlekiem i miodem płynącą. Dla miłośników średniowiecznych dziejów, obyczajów, walk i rutynowej codzienności to pozycja obowiązkowa. To pierwsza gra, w której dowiedziałem się aż tak wiele o czasach średniowiecznych – sporo wszelakich objaśnień, kształcącej lektury przeplatanej wraz z upływem gry.” (has, SteamCommunity.com)

“Gra piękna, z zaskakująca wciągającym światem i wciągająca do granic bezsenności. Jednakże od ilości bugów można oszaleć. To tak jak kupić drogą, ekstra książkę i w połowie zdać sobie sprawę, że ktoś wyrwał 50 stron.” (Kailo, SteamCommunity.com)

W Kingdom Come: Deliverance dużą wagę przywiązywano do wierności historycznej.
Lokacje w grze wzorowane były na historycznych osadach i wykopaliskach archeologicznych.

DLC i edycje specjalne

Kingdom Come: Deliverance do tej pory doczekało się 4 fabularnych dodatków do gry oraz dwóch DLC zawierających dodatkowe mapy, oraz wyposażenie.

  • Kingdom Come: Deliverance – From the Ashes (2018) – w dodatku do gry kierujemy losami Henryka, który dostaje zadanie odbudowy osady Przybysławice, która była schronieniem dla Kumanów oraz bandytów wszelkiej maści. Dodatek wymaga podstawowej wersji gry.
  • Kingdom Come: Deliverance – The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon (2018) – drugi dodatek do gry przedstawia losy panicza Jana Ptaszka. Naszym zadaniem będzie pomoc w zdobyciu serca wybranki młodego szlachcica. Dodatek wymaga podstawowej wersji gry.
  • Kingdom Come: Deliverance – Band of Bastards (2019) – fabuła trzeciego dodatku skupia się na bandzie najemników pod wodzą Kuno z Rychwaldu. Naszym zadaniem będzie rozprawić się z bandytami, którzy grasują na trakcie i zagrażają bezpieczeństwu kupców. Dodatek wymaga podstawowej wersji gry. 
  • Kingdom Come: Deliverance – A Woman’s Lot (2019) – czwarty dodatek do gry składa się z dwóch linii fabularnych. Pierwszy to Dola Kobiety, gdzie główną bohaterką tego wątku jest Teresa ze Skalicy. Gracz śledzi losy kobiety podczas ataku Zygmunta na osadę. Drugi wątek to Matka Boska Sazawska, który koncentruje się na Henryku. Naszym zadaniem będzie pomóc Johance ze Skalicy, która doznaje tajemniczych objawień. Dodatek wymaga podstawowej wersji gry.

Zwiastun i gameplay

Zwiastun wydany w dniu premiery gry ukazuje nam warstwę fabularną gry oraz wprowadza nas w średniowieczny klimat produkcji.

Fabuła i rozgrywka w Kingdom Come: Deliverance

Akcja gry została osadzona w średniowiecznej Europie Środkowej w XV wieku. Tłem historycznym produkcji został najazd węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego na ówczesne królestwo Czech. Wydarzenie to nazywane jest Wojnami Husyckimi. 

Gracz wciela się Henryka, który jest synem kowala i mieszkańcem osady Skalica. Kiedy wojska Zygmunta doszczętnie niszczą dom rodzinny Henryka i mordują mu rodzinę, ten poprzysięga zemstę.  

Kierując poczynaniami Henryka, poruszamy się po otwartym świecie z perspektywy pierwszej osoby. Twórcy zastosowali ciekawe rozwiązanie, jeśli chodzi o rozwój naszej postaci. Poszczególne umiejętności rozwijamy nie poprzez zdobywanie punktów umiejętności, a wykonywanie czynności z nimi związanymi. Proces ten jednak można przyspieszyć, odbywając lekcje z nauczycielami danego fachu lub czytając księgi. 

Gra posiada też mocno rozbudowany system dialogowy. Warto w tym momencie zaznaczyć, że nasze wybory podczas rozmów będą miały realny wpływ na świat wykreowany w  grze. Dodatkowy wpływ na prowadzone przez nas rozmowy będzie miała również reputacja naszego bohatera, jego wygląd oraz ubiór. 

Kingdom Come: Deliverance może się również pochwalić dosyć mocno rozbudowanym systemem ekwipunku. Henryk może założyć na siebie jednocześnie aż 16 elementów uzbrojenia oraz ma do wyboru szeroki wachlarz uzbrojenia, który posiada indywidualne cechy. Nasz bohater podczas całej rozgrywki bierze udział nie tylko w drobnych potyczkach, ale również w wielkich bitwach i oblężeniach. System walki również został ciekawie pomyślany. Henryk może zadawać ciosy w różne części ciała, wybijać oręż z ręki przeciwnika oraz blokować i parować przychodzące ciosy. 

Multiplayer

Kingdom Come: Deliverance skoncentrowane jest w całości na trybie fabularnym rozgrywki jednoosobowej i nie zakłada obecnie gry w wariancie multiplayer.

W Kingdom Come: Deliverance polowanie jest tylko jedną z wielu dostępnych aktywności.
W grze wzięto pod uwagę wiele pobocznych aktywności.

Wymagania sprzętowe Kingdom Come: Deliverance 

Minimalne wymagania sprzętowe:

● System operacyjny: Windows 7/8/8.1/10 64-bit

● Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD Phenom II X4 940 3.0 GHz

● Pamięć: 8 GB RAM

● Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza

● DirectX: Wersja 11

● Miejsce na dysku: 40 GB dostępnej przestrzeni

Reklama

● Karta dźwiękowa: Integrated

● Dodatkowe uwagi: SSD recommended

Zalecane wymagania sprzętowe:

● System operacyjny: Windows 7/8/8.1/10 64-bit

● Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz

● Pamięć: 16 GB RAM

Reklama

● Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1080 / Radeon RX Vega 64 lub lepsza

● DirectX: Wersja 11

● Miejsce na dysku: 40 GB dostępnej przestrzeni

● Karta dźwiękowa: Creative SOUND BLASTER Zx

● Dodatkowe uwagi: SSD recommended

Gra na konsoli PS4 zajmuje ok. 24.76 GB wolnego miejsca, natomiast na XONE produkcja wymaga ok. 34.99 GB.

Sprawdź też: Battlefield 2042 – recenzja. Rewolucja w serii i toksyczna miłość

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.