Rozrywka

16.02.2023 10:00

Kingdom Come: Deliverance – wymagania sprzętowe, data premiery

Encyklopedia gier Gry
11
0
0
11
0

Kingdom Come: Deliverance to gra akcji osadzona w realiach średniowiecznej Europy w okresie wojen husyckich. Produkcja została częściowo sfinansowana dzięki zbiórce środków na platformie Kickstarter. Gra została wydana na konsole PlayStation 4, Xbox One oraz komputery PC. 

Kingdom Come: Deliverance – data premiery i twórcy

Gra swoją premierę miała 13 lutego 2018 roku, jednocześnie na konsole PS4, XONE oraz komputery PC. Za powstanie Kingdom Come: Deliverance odpowiedzialne jest czeskie studio Warhorse Studios, natomiast dystrybucją gry zajął się niemiecko-austriacki wydawca Deep Silver, znany przede wszystkim z serii Metro.

Gry podobne do Kingdom Come: Deliverance

Fabularne gry akcji nawiązujące swoim klimatem do czasów średniowiecza zyskały wśród graczy duże uznanie. W związku z tym na rynku możemy znaleźć wiele interesujących produkcji w tym klimacie.

 • The Elder Scrolls V: Skyrimkultowa już odsłona serii The Elder Scrolls, w której ponownie trafiamy do świata Tamriel. Tym razem fabuła skupiona jest wokół powrotu smoków do krainy, co według przepowiedni zwiastuje nadejście boga zniszczenia – Alduina. Gra została wydana na właściwie wszystkie większe platformy ostatnich generacji.
 • Wiedźmin 3: Dziki Gontrzecia część niezwykle popularnej serii gier RPG, której głównym bohaterem gry jest Geralt z Rivii. Tym razem Wiedźmin będzie musiał stawić czoła inwazji Nilfgaardu na Królestwa Północy oraz powstrzymać tytułowy Dziki Gon, a to wszystko w fantastycznym quasi-średniowiecznym otoczeniu. Gra została wydana na konsole PS4, PS5, XONE, XSX, Switch oraz komputery PC.
 • Medieval Dynastypołączenie symulatora życia z RPG oraz strategii, którego akcja osadzona jest w średniowieczu. Bohaterem gry jest średniowieczny chłop, który posiadając swój kawałek ziemi, stara się przetrwać w tych trudnych czasach i spełnić swoje marzenie o założeniu pełnowymiarowej osady. Gra została wydana na komputery PC.
W Kingdom Come: Deliverance walka jest nieunikniona.
Tereny, na których toczy się akcja gry są usiane niebezpieczeństwami

Kingdom Come: Deliverance – oceny i opinie

Produkcja spotkała się z dość przychylnymi opiniami ze strony recenzentów i graczy. Obecnie na portalu Metacritic gra może się pochwalić średnią ocen na poziomie 76%, jeśli chodzi o wersję na komputery PC oraz kolejno 68% i 69% na konsole XONE i PS4.

Sprawdź też: Wiedźmin 3 niczym Skyrim? Koniecznie sprawdź tego moda

Kingdom Come: Deliverance chwalone jest głównie za ciekawą fabułę, bardzo dobre odwzorowanie realiów panujących w średniowieczu oraz grafikę. Gracze zwracali również uwagę na pojawiające się błędy techniczne, które psuły odbiór gry. Do gustu graczy nie przypadł również system zapisu gry, który polega na wypiciu specjalnego napoju. System ten po pewnym czasie robił się zwyczajnie irytujący.

Społeczność Steam w większości również pozytywnie ocenia produkcję.

Istne arcydzieło, prawdą jest, że gra nie należy do najprostszych, ale kiedy pozna się wszystkie czynniki tego tytułu i niebanalną mechanikę, granie staje się krainą mlekiem i miodem płynącą. Dla miłośników średniowiecznych dziejów, obyczajów, walk i rutynowej codzienności to pozycja obowiązkowa. To pierwsza gra, w której dowiedziałem się aż tak wiele o czasach średniowiecznych – sporo wszelakich objaśnień, kształcącej lektury przeplatanej wraz z upływem gry.

has, SteamCommunity.com

Gra piękna, z zaskakująca wciągającym światem i wciągająca do granic bezsenności. Jednakże od ilości bugów można oszaleć. To tak jak kupić drogą, ekstra książkę i w połowie zdać sobie sprawę, że ktoś wyrwał 50 stron.

Kailo, SteamCommunity.com
W Kingdom Come: Deliverance dużą wagę przywiązywano do wierności historycznej.
Lokacje w grze wzorowane były na historycznych osadach i wykopaliskach archeologicznych

DLC i edycje specjalne

Kingdom Come: Deliverance do tej pory doczekało się 4 fabularnych dodatków do gry oraz dwóch DLC zawierających dodatkowe mapy i wyposażenie.

 • Kingdom Come: Deliverance – From the Ashes (2018) – w dodatku do gry kierujemy losami Henryka, który dostaje zadanie odbudowy osady Przybysławice, która była schronieniem dla Kumanów oraz bandytów wszelkiej maści. Dodatek wymaga podstawowej wersji gry.
 • Kingdom Come: Deliverance – The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon (2018) – drugi dodatek do gry przedstawia losy panicza Jana Ptaszka. Naszym zadaniem będzie pomoc w zdobyciu serca wybranki młodego szlachcica. Dodatek wymaga podstawowej wersji gry.
 • Kingdom Come: Deliverance – Band of Bastards (2019) – fabuła trzeciego dodatku skupia się na bandzie najemników pod wodzą Kuno z Rychwaldu. Naszym zadaniem będzie rozprawić się z bandytami, którzy grasują na trakcie i zagrażają bezpieczeństwu kupców. Dodatek wymaga podstawowej wersji gry.
 • Kingdom Come: Deliverance – A Woman’s Lot (2019) – czwarty dodatek do gry składa się z dwóch linii fabularnych. Pierwszy to Dola Kobiety, gdzie główną bohaterką tego wątku jest Teresa ze Skalicy. Gracz śledzi losy kobiety podczas ataku Zygmunta na osadę. Drugi wątek to Matka Boska Sazawska, który koncentruje się na Henryku. Naszym zadaniem będzie pomóc Johance ze Skalicy, która doznaje tajemniczych objawień. Dodatek wymaga podstawowej wersji gry.

Zwiastuny Kingdom Come: Deliverance i piąta rocznica od premiery

Zwiastun wydany w dniu premiery gry ukazuje nam warstwę fabularną gry oraz wprowadza nas w średniowieczny klimat produkcji.

W związku z tym, że właśnie minęło już 5 lat od daty premiery Kingdom Come: Deliverance, w sieci pojawił się nowy zwiastun promujący rozgrywkę, który jest też podziękowaniem dla graczy. To jednocześnie krótkie, ale trafne podsumowanie, jaką popularność zdobyła gra od momentu wydania – twórcy mogą pochwalić się wynikiem ponad 5,5 miliona sprzedanych egzemplarzy łącznie! Do tego Kingdom Come: Deliverance uzyskał na ten moment ponad 30 różnych nagród z całego świata.

Czy czegoś jeszcze możemy spodziewać się z okazji piątej rocznicy Kingdom Come: Deliverance? Gra doczekała się dwóch nowych, w pełni udźwiękowionych wersji językowych na PC: czeskiej i japońskiej. Warto podkreślić, że dodanie języka czeskiego do rozgrywki jest wynikiem inicjatywy społecznościowej, z kolei wersja japońska została zlecona ze względu na lokalne zapotrzebowanie i duże zainteresowanie serią w całej Japonii.

Fabuła i rozgrywka w Kingdom Come: Deliverance

Akcja gry została osadzona w średniowiecznej Europie Środkowej w XV wieku. Tłem historycznym produkcji został najazd węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego na ówczesne królestwo Czech. Wydarzenie to nazywane jest Wojnami Husyckimi.

Gracz wciela się w Henryka, który jest synem kowala i mieszkańcem osady Skalica. Kiedy wojska Zygmunta doszczętnie niszczą dom rodzinny Henryka i mordują mu rodzinę, ten poprzysięga zemstę.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Kierując poczynaniami Henryka, poruszamy się po otwartym świecie z perspektywy pierwszej osoby. Twórcy zastosowali ciekawe rozwiązanie, jeśli chodzi o rozwój naszej postaci. Poszczególne umiejętności rozwijamy nie poprzez zdobywanie punktów umiejętności, a wykonywanie czynności z nimi związanymi. Proces ten jednak można przyspieszyć, odbywając lekcje z nauczycielami danego fachu lub czytając księgi.

Gra posiada też mocno rozbudowany system dialogowy. Warto w tym momencie zaznaczyć, że nasze wybory podczas rozmów będą miały realny wpływ na świat wykreowany w  grze. Dodatkowy wpływ na prowadzone przez nas rozmowy będzie miała również reputacja naszego bohatera, jego wygląd oraz ubiór.

Sprawdź też: Historia gier The Elder Scrolls — najważniejsze informacje o kultowej serii RPG z otwartym światem

Kingdom Come: Deliverance może się również pochwalić dosyć mocno rozbudowanym systemem ekwipunku. Henryk może założyć na siebie jednocześnie aż 16 elementów uzbrojenia, a do tego ma do wyboru szeroki wachlarz uzbrojenia, który posiada indywidualne cechy. Nasz bohater podczas całej rozgrywki bierze udział nie tylko w drobnych potyczkach, ale również w wielkich bitwach i oblężeniach. System walki również został ciekawie pomyślany. Henryk może zadawać ciosy w różne części ciała, wybijać oręż z ręki przeciwnika oraz blokować i parować przychodzące ciosy.

Multiplayer

Kingdom Come: Deliverance skoncentrowane jest w całości na trybie fabularnym rozgrywki jednoosobowej i nie zakłada obecnie gry w wariancie multiplayer.

W Kingdom Come: Deliverance polowanie jest tylko jedną z wielu dostępnych aktywności.
W grze wzięto pod uwagę wiele pobocznych aktywności

Wymagania sprzętowe Kingdom Come: Deliverance 

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7/8/8.1/10 64-bit
 • Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD Phenom II X4 940 3.0 GHz
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 70 GB dostępnej przestrzeni
 • Karta dźwiękowa: Integrated
 • Dodatkowe uwagi: SSD recommended

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7/8/8.1/10 64-bit
 • Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1080 / Radeon RX Vega 64 lub lepsza
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 90 GB dostępnej przestrzeni
 • Karta dźwiękowa: Creative SOUND BLASTER Zx
 • Dodatkowe uwagi: SSD recommended
Intel specyfikacja komputera scroll styczeń 2023
11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *