anonymous

Rozrywka

16.02.2023 19:13

Kim są Anonymous? Jak działają i co zrobili?

Newsy Online
3
0
0
3
0

Anonymous – co to za grupa? Kim są hakerzy Anonymous? Ile ich jest i co zrobili do tej pory? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Nie boją się uderzać w reżimy, mają ogromne doświadczenie w wykradaniu danych wrażliwych i pokazywaniu, jak wielką moc ma internet. Grupa Anonymous ma za sobą szereg akcji, dzięki którym zdobyła popularność wśród milionów ludzi na całym świecie.

Anonymous – co to za grupa? Kto to jest?

Anonymous to grupa hakerów działających na granicy prawa. Sprzeciwiają się niesprawiedliwości, krzywdzie ludzkiej, a także reżimom. Członkowie Anonymous pochodzą z różnych krajów na całym świecie. Twierdzą, że nie mają lidera, a większość nie zna się osobiście. Ich znakiem rozpoznawczym jest maska Guya Fawkesa z filmu „V jak Vendetta”.

Pierwsze aktywności grupy notowane są na 2006 rok. Dzięki swojej działalności zyskali przydomek haktywistów. 

anonymous
Grupa Anonymous to hakerzy z całego świata, którzy kryją swoją tożsamość

Skąd wzięła się nazwa grupy? Jest inspirowana anonimowością, której doświadczają użytkownicy internetu podczas publikowania treści.

Hakerzy Anonymous – skąd są?

Globalna, zdecentralizowana grupa aktywistów pochodzi praktycznie z całego świata. Do komunikacji pomiędzy sobą, mediami i społeczeństwem używają swoich własnych stron, ale także Facebooka, Twittera oraz YouTube. 

Co zrobili Anonymous? Największe akcje

Początek działalności grupy Anonymous przypada na 2006 rok, ale wtedy zajmowali się przede wszystkim tzw. prankami. Wykradali kody źródłowe do Norton Antivirus. Następnie walczyli z neonazistowskimi programami w telewizji. Ich celem byli również scjentolodzy.

W reżim po raz pierwszy uderzyli w 2009 roku podczas masowych, brutalnie tłumionych przez rząd Teheranu protestów. Hakerzy Anonymous założyli wraz z irańskimi hakerami międzynarodową stronę popierającą protestujących, umożliwili tym samym wymianę danych i dostęp do aktualnej sytuacji w Iranie.

Sprawdź też: Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) rozpracowane przez hakerów?

Anonymous walczyli również z YouTube, który zaczął blokować działalność grupy, uniemożliwiając jej publikowanie teledysków na platformie. Jedną z głośniejszych akcji grupy była operacja Avenge Assange. Była odpowiedzią na działania korporacji i rządów wobec WikiLeaks oraz zatrzymanie w Wielkiej Brytanii twórcy tego portalu.

Anonymous Polska obrała sobie za cel również ZUS oraz NFZ. Działania miały charakter systemowy. Największy rozgłos grupa zyskała w Polsce jednak za sprawą działań wobec ACTA. Na manifestacjach pojawiły się znane już wszystkim maski, które są nieodłącznym elementem grupy haktywistów spod marki Anonymous.

 Hakerzy Anonymous stanęli również po stronie Ukrainy w momencie ataku na ten kraju przez Rosję. Grupa od lat prowadzi nieustanną batalię z Putinem. Od lutego 2022 roku uderza w największe rosyjskie przedsiębiorstwa jak Rosnieft czy Gazprom. Obecnie grupa jest w stanie cyberwojny z Rosją.

Polskie Anonymous, czyli Squad303 – co o nich wiadomo?

Squad303 to grupa polskich haktywistów, którzy na swoim koncie mają tysiące wykradzionych maili i numerów należących do Rosji. Programiści stworzyli stronę internetową 1920.in, na której ujawniają propagandowe działania Putina. Zhakowali nawet drukarki w Rosji, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do prawdziwych informacji, nie przefiltrowanych przez reżim. W całym kraju pojawiły się druki informujące o tym, że Putin to terrorysta mordujący niewinnych ludzi.

Jak dołączyć do Anonymous?

W internecie nie ma udostępnionej instrukcji, w jaki sposób można dołączyć do Anonymous. To naturalne. Jest to ścisłe grono hakerów, którzy dokładnie wiedzą co zrobić, aby rozpocząć działalność w tajnej organizacji. Mijałoby się z celem udostępnianie instrukcji o dołączeniu do grupy. Zostałaby ona szybko wytropiona przez agentów specjalnych współpracujących z reżimami, dla których żadnym interesem jest działalność haktywistów.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

 Warto jednak wiedzieć, jak zostać hakerem:

·         Przede wszystkim należy nauczyć się programowania, i to w perfekcyjny sposób. Należy posiąść wiedzę na temat języków programowania, konkretnych specyfikacji. W 2015 roku najpopularniejszym językiem programowała był Javascript.

·         Nie wystarczy znajomość systemu operacyjnego Windows, aby zostać hakerem. Warto poznać możliwości Linux, jak i innych mniej popularnych systemów.

·         Bardzo ważna jest znajomość dokumentacji aplikacji, które chce się hakować. Hobbystycznie należy więc czytać wszystkie materiały, jak i kody źródłowe aplikacji. Im więcej wiesz, tym łatwiej przełamiesz wszystkie zabezpieczenia.

·         Nieustannie należy śledzić eksperckie blogi IT, jak i dołączyć do sieci społecznościowych zainteresowanych tym tematem.

·         Najlepsi hakerzy regularnie doszkalają się, kończą najlepsze studia, szukają sposobów, aby podnosić swoje kwalifikacje.  

Marzeniem każdego początkującego hakera jest, aby dołączyć do tak dużej organizacji, jaką jest Anonymous. Jak skontaktować się z Anonymous? Jeżeli jesteś naprawdę wybitny, sami to zrobią. Chcą mieć w swoich szeregach najlepszych z najlepszych. Warto więc czekać na swoją szansę, podnosić kwalifikacje, wykazywać się w sieci działaniami, a grupa Anonymous na pewno będzie chciała Cię zwerbować.

Sprawdź też: Programowanie – podstawowe informacje. Sprawdź, jak zacząć programować

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *