Spis treści
Astrofizyka to szalenie istotna dziedzina wiedzy. Znanym naukowcem zaangażowanym w ten obszar jest Neil deGrasse Tyson. Chciałbyś wiedzieć więcej o tym badaczu? Zapraszamy do lektury.
Neil deGrasse Tyson – najważniejsze informacje dotyczące naukowca
Specjalizacją Tysona jest wspomniana astrofizyka – nauka z pogranicza fizyki i astronomii zgłębiająca tajniki budowy, ewolucji, składu chemicznego oraz właściwości fizycznych ciał niebieskich, oraz badająca wszechświat jako całość. Obejmuje konkretne zjawiska, nierzadko dostrzegalne gołym okiem z perspektywy ziemskiej. Przykładem są tu gwiazdy czy galaktyki, a także zasady rządzące materią w przestrzeni kosmicznej. Neil deGrasse Tyson specjalizuje się w „wiedzy o kosmosie”, poszukując odpowiedzi na najbardziej nurtujące ludzkość pytania.

Oprócz eksplorowania kosmosu samego w sobie Neil deGrasse Tyson określany jest jako planetolog, czyli naukowiec przeprowadzający badania dotyczące zjawisk zachodzących na ciałach niebieskich, a także opisujący przyczyny ich powstawania oraz końca. Warto podkreślić, że deGrasse Tyson jest znany opinii publicznej również jako popularyzator nauki – pojawia się bowiem często na renomowanych eventach popularnonaukowych (takich jak np. TED lub TEDx) oraz finansuje istotne instytucje badawcze.
Jednak na tym rola Tysona w próbach rozpowszechniania wiedzy się nie kończy, jest on bowiem również pisarzem. Jego książki mają na celu przede wszystkim przybliżenie skomplikowanych zagadnień astrofizycznych jak najszerszemu gronu zainteresowanych odbiorców. Są tworzone w sposób błyskotliwy, przystępny i doceniany przez rzesze krytyków na całym świecie. Ich autor z kolei jest laureatem czternastu nagród, w skład których wchodzą laury za wybitne osiągnięcia na polu popularyzacji nauki.
Wykształcenie astrofizyka
Zrozumienie kosmosu wymaga nie lada wysiłku oraz inwestycji czasowej, a przebieg edukacji Neila deGrasse’a Tysona zdecydowanie to potwierdza. Jest on absolwentem trzech renomowanych uczelni, na których uzyskał kolejne w hierarchii stopnie naukowe. Z życiorysu Tysona można wywnioskować, że pierwsze lata jego studiów nie były jednoznacznie nakierowane na astrofizykę – ta stała się jego pasją dopiero na późniejszych etapach edukacji.
Początkowo uzyskał tytuł naukowy Bachelor of Arts w dziedzinie fizyki na Harvard College’u (to najniższy stopniem tytuł w krajach anglosaskich – jego odpowiednikiem jest m.in. polski licencjat). Wtedy też postanowił, że poświęci się wiedzy o kosmosie – uzyskany przez niego tytuł magistra w 1989 został nadany w dziedzinie astrofizyki i pochodził z ramienia Columbia University. Z tą uczelnią Tyson związał się na dłużej, broniąc doktorat w tej samej specjalizacji w roku 1991.
W czasie zdobywania wykształcenia Neil deGrasse Tyson odnalazł swoje największe naukowe pasje: między innymi tzw. centralne zgrubienia galaktyczne, a także ewolucję gwiazd. Zagadnienia te okazały się żyznym gruntem nie tylko dla pracy stricte naukowej, ale też pisarskiej. Jedna z najbardziej popularnych publikacji Tysona to Astrofizyka dla zabieganych, która ujrzała światło dzienne w 2017 roku. Książkę charakteryzuje urzekające poczucie humoru oraz duże obycie autora z przedstawionymi zagadnieniami.
Sprawdź: Bezzałogowa sonda Voyager 1 – najważniejsze informacje
Neil deGrasse Tyson jako aktor
Warto wspomnieć, że Neil deGrasse Tyson – dzięki charyzmie nie tylko na piśmie, ale i w mowie – stał się rozpoznawalną osobowością medialną. Liczne zaproszenia na wykłady oraz autorstwo poczytnych książek skłoniło go do podjęcia nowego typu działalności – aktorstwa oraz prowadzenia programów telewizyjnych. W 2015 roku swoją premierę miał StarTalk, czyli pierwszy na świecie talk show w całości poświęcony zagadnieniom naukowym. Jego prowadzącym był, rzecz jasna, sam Neil deGrasse Tyson. Dotychczas wyprodukowano aż pięć sezonów tego projektu.
Innym, niemniej jednak udanym przedsięwzięciem, był program Cosmos: A Spacetime Odyssey stworzony przez 21st Century Fox oraz National Geographic Channel. Jest to produkcja nieco bardziej „specjalistyczna”, nakierowana na content dokumentalny. Nie przeszkodziło to jednak w rozbudzeniu wyobraźni widzów, a recenzje krytyków były i nadal są bardzo pochlebne. Na renomowanym serwisie Metacritic omawiany show posiada ocenę 83/100 na podstawie niemal 20 niezależnych recenzji.

Neil deGrasse Tyson jako „specjalista od kosmosu” pojawiał się również w nieco mniej poważnych produkcjach. Jak nietrudno się domyślić, przysporzyło mu to dodatkowej popularności. W 2017 roku gościnnie wziął udział w serialu The Simpsons, gdzie podłożył głos pod siebie samego. Podobna sytuacja miała miejsce rok wcześniej na planie serialu animowanego BoJack Horseman – tam z kolei wcielił się w postać narratora planetarium (czyli w jeden z uprawianych przez niego w prawdziwym życiu zawodów).
W tym samym roku zagościł również na planie serialu animowanego Family Guy oraz mainstreamowego filmu o superbohaterach Batman vs Superman: Dawn of Justice. Jego obecności można się doszukać nawet w kasowym sitcomie The Big Bang Theory, gdzie zagościł w dwóch odcinkach z lat 2010 oraz 2018. Stał się na tyle rozpoznawalną osobowością, że jego obecność nadaje dowolnemu projektowi filmowemu dodatkowego prestiżu, a widzowie (nawet ci, którzy nie są specjalnie zainteresowani zagadnieniami naukowymi) nie mają problemu z rozpoznaniem Tysona na ekranie.
Łatwo zauważyć, że deGrasse Tyson jest człowiekiem wielu talentów. Choć jego okazjonalny udział w mainstreamowej kulturze może być nieopatrznie potraktowany jako oportunizm, w rzeczywistości stanowi przedłużenie twórczości literackiej – nawet w najbardziej humorystycznych i absurdalnych produkcjach naukowiec omawia bowiem zagadnienia naukowe lub nawiązuje do nich w wygłaszanych dialogach. DeGrasse Tyson jest zatem człowiekiem, który poświęcił się nauce w całości, dedykując jej wszelką swoją działalność.