Darth Maul był siejącym grozę wojownikiem.

Rozrywka

17.11.2021 15:29

Kim jest Darth Maul? Wszystko o legendarnym Zabraku z Gwiezdnych Wojen!

Filmy i seriale
9
0
0
9
0

Darth Maul jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci z uniwersum Star Wars. Gwiezdne Wojny stworzyły wielu świetnych bohaterów, jednak to właśnie Sith wyposażony w podwójny miecz świetlny podbił serca fanów. Poznaj historię legendarnego Zabraka!

Darth Maul – krótka biografia

Maul urodził się na Dathomirze – planecie zarządzanej przez potężne wiedźmy zwane Siostrami Nocy, na czele których stała jego matka. Od samego początku Talzin uważała Dartha Maula za najbardziej uzdolnionego z trójki swoich dzieci, praktycznie odrzucając jego braci – Ferala i Savage’a. „Czerwony Demon” zasłużył sobie na swój przydomek wyglądem. Maul był z pochodzenia Zabrakiem – istotą o posturze zbliżonej do sylwetki człowieka, z charakterystycznymi rogami i odmiennym kolorem skóry.

Gdy Maul miał 12 lat, został uprowadzony z rodzinnej planety przez ówczesnego Lorda Sithów Dartha Sidiousa. Lord wiedział, jak duży potencjał drzemie w młodzieńcu, więc poddawał go coraz trudniejszym próbom. Młody adept ciemnej strony Mocy walczył z różnymi maszkarami zamieszkującymi najdalsze granice galaktyki. Sidious na każdym kroku podsycał nienawiść Zabraka do rycerzy Jedi, jednak przez długi czas nie pozwalał mu zmierzyć się z którymkolwiek z nich.

Pierwszym kanonicznym starciem Darth Maula z rycerzami jasnej strony Mocy był pojedynek w Mrocznym Widmie. Sith zmierzył się wtedy z Qui-Gon Jinnem oraz Obi Wanem Kenobi. Ta walka zakończyła się ucieczką mistrza Jedi, jednak już druga potyczka przyniosła dużo poważniejsze skutki.

Darth Maul walczący z dwoma rycerzami Jedi na Naboo.
Dzięki unikalnemu stylowi walki Darth Maul, mógł walczyć z przeważającym liczebnie przeciwnikiem. | Źródło: starwars.fandom.com

Darth Maul wyróżniał się swoim agresywnym stylem walki, który oparł na Formie VII (Juyo). Skupiała się ona przede wszystkim na czerpaniu energii z ciemnej strony Mocy i uzyskiwaniu przewagi nad przeciwnikiem poprzez potężne ataki wyprowadzane w przypływie dzikiej furii. Był to jeden z najtrudniejszych stylów walki mieczem świetlnym, jednak jego perfekcyjne opanowanie umożliwiało skuteczną walkę z kilkoma wrogami naraz.

Widać to zwłaszcza w finałowym starciu I części cyklu. Darth Maul w każdej sekundzie walki przeważa nad Qui-Gon Jinnem i jego padawanem, co skutkuje śmiercią mistrza Jedi. Następnie Mroczne Widmo funduje widzom kultowe już starcie: Obi Wan vs Darth Maul. Przez cały pojedynek styl walki Czerwonego Demona pozostaje bez zmian. Sith miał zwycięstwo na wyciągnięcie ręki: rozbroił Obi Wana, który zawisł nad ogromną przepaścią. Młody Jedi zdołał jednak zaskoczyć Dartha Maula i dosłownie przeciął go na dwie części.

Co dalej z Darth Maulem? Czy Mroczne Widmo po prostu odeszło? Nic bardziej mylnego! Czerwony Demon cudem przeżył to starcie. Obie połówki Sitha spadły do zsypu na śmieci, a stamtąd zostały przetransportowane na planetę-wysypisko o nazwie Lotho Minor. Zdruzgotany swoją porażką Darth Maul postradał zmysły. Pogrążając się w ciemnej stronie Mocy, Sith stworzył z odpadków w pełni funkcjonalne pajęcze odnóża.

Z obłędu wyrwał go jego brat – Savage Opress. Dzięki magii Tanzin Darth Maul odzyskał świadomość, zaś jego pajęcze nogi zastąpiły dwie mechaniczne kończyny. Przez resztę życia Lord Sithów próbował zemścić się na Obi Wanie, co finalnie przypłacił życiem. Śmierć Darth Maula została pokazana w serialu Star Wars Rebels.

Osobowość Darth Maula

Darth Maul miał wszystkie cechy, którymi mogli zainteresować się Sithowie. Rasa Czerwonego Demona była znana w całej galaktyce ze swojej wrodzonej dumy, upartości i arogancji. Ponadto podczas treningów u Dark Sidiousa młody Zabrak czerpał szczerą radość z zabijania jakichkolwiek żywych istot. Fanowska encyklopedia Gwiezdne Wojny: Złoczyńcy określa go mianem „mizantropijnego Mrocznego Rycerza”. Darth Maul nadawał swoim celom najwyższe priorytety i osiągał je – nawet jeśli wiązało się to z doświadczaniem ogromnego cierpienia. Taka postawa przerażała nawet Palpatine’a.

Jednak Maul to ktoś więcej niż tylko brutalny morderca. Widać to choćby w serialu Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów. To tam poznajemy drugą stronę Mrocznego Widma. Załamany Sith wylewa swoje żale, lęki i nienawiść. Ponadto możemy także dojrzeć cieplejszą stronę Zabraka. Rozmowy Darth Maula i Savage Opressa nie należą może do wzorcowych przykładów relacji kochającego się rodzeństwa, jednak emanuje z nich wzajemny szacunek, zaufanie i w pewnym sensie również troska. Kim zatem jest Darth Maul? Czy można jednogłośnie określić go mianem bezlitosnego zabójcy?

Sprawdź też: Star Wars Jedi: Fallen Order (PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC)

Osobowość Maula przechodzi wiele zmian, co widać zwłaszcza w finalnej scenie jego pojedynku ze starym Obi Wanem Kenobi. Po krótkiej walce rycerz Jedi obejmuje konającego Zabraka. Ten bez cienia towarzyszącej mu przez całe życie nienawiści stwierdza, że Wybraniec (Anakin Skywalker) pomści ich wszystkich. Oznacza to, że Darth Maul finalnie godzi się z wyższością jasnej strony Mocy i w pełni wierzy w nawrócenie na nią Lorda Vadera. Tym samym były Lord Sithów staje się postacią wielopoziomową, zdolną do refleksji i przebaczenia.

Podwójny miecz Maula i jego ekwipunek

Najbardziej charakterystycznym atrybutem Darth Maula jest jego podwójny miecz świetlny. Jednak zanim Sith stworzył tę potężną broń, posługiwał się wszelkiego rodzaju orężem białym. Można to zauważyć chociażby w komiksach opisujących szkolenie młodego Zabraka pod okiem Darth Sidiousa. To właśnie dzięki nim Czerwony Demon potrafił tak dobrze posługiwać się swoją kultową bronią.

No właśnie, na jakiej zasadzie działa kultowy miecz świetlny Darth Maula? Legendarny wygląd tej broni to zasługa jej konstrukcji. Efekt podwójnego ostrza to nic innego jak dwa miecze świetlne złączone ze sobą rękojeściami. Ta nietypowa budowa dawała Sithowi kilka możliwych taktyk walki.

Pierwsza, preferowana przez Zabraka, polegała na użyciu broni z dwoma ostrzami uruchomionymi jednocześnie. Ten styl znacznie zwiększa efektywny zasięg oręża oraz sprzyja dezorientacji wrogów – muszą wtedy bronić się jednocześnie przed dwoma śmiercionośnymi laserami! Miecz świetlny Maula mógł działać także z pojedynczym ostrzem, wprowadzając jeszcze więcej możliwych wariantów walki. Sama konstrukcja broni czyniła z Czerwonego Demona jednego z najtrudniejszych przeciwników rycerzy Jedi.

Czy Darth Maul zginął w Mrocznym Widmie?

Przez długi czas po premierze pierwszej części prequeli fani Gwiezdnych Wojen jednogłośnie twierdzili, że Darth Maul nie mógł przeżyć starcia z Obi Wanem. Jednak po raz kolejny seria zaskoczyła widzów nieprzewidywalnym plot twistem.

O losach Maula po jego rzekomej śmierci opowiadają seriale Star Wars: Clone Wars i Star Wars: Rebels. Dowiadujemy się z nich m.in. o przejęciu przez Sitha planety Mandalore, pojedynku z Darth Sidiousem, czy o szkoleniu młodego ucznia.

Darth Maul był przerażającym przeciwnikiem dla każdego kto stanął mu na drodze.
Darth Maul w serialu animowanym Wojny Konów był obecny w wielu odcinkach, gdzie poznaliśmy go bliżej. | Źródło: Wojny Klonów

Od czasu przejęcia uniwersum przez Disneya w internecie wybuchła dyskusja wokół właściwego kanonu serii. Forumowicze z każdego zakątka sieci głowili się, które historie – a jest ich naprawdę mnóstwo – zostaną uznane za zgodne z wizją studia odpowiedzialnego za postać Myszki Miki.

Oficjalnie do kanonicznego cyklu należy 13 filmów (części I-IX, Rogue One, Solo i pełnometrażowa animacja Wojny Klonów), 3 seriale (Wojny Klonów, Rebelianci oraz najnowszy Mandalorian), 4 gry (obie części Battlefront, Jedi Fallen Order, Squadrons) oraz wiele książek, komiksów i nowel graficznych.

Tak, wiemy – panuje tu bałagan większy niż w zgniatarce odpadów na Gwieździe Śmierci. Istnieje jednak sposób znacznie upraszczający ustalenie chronologii. Po prostu załóżmy z góry, że każde wydawnictwo uniwersum wydane po roku 2014 jest zgodne z kanonem.

Darth Maul w filmach

Patrząc zarówno na liczbę filmów uznawanych przez Disney za kanoniczne, jak też ikoniczność postaci Czerwonego Demona można spodziewać się, że Maul będzie stałym elementem uniwersum. Niestety, na tę chwilę ukazały się tylko dwie pełnometrażowe produkcje, w których wystąpił Zabrak. Star Wars: Episode I – The Phantom Menace i Solo to jedyne filmy z charakterystycznym Sithem. Mimo to popularność Lorda Sithów jest istnym fenomenem – zwłaszcza gdy wziąć pod uwagę takie ciekawostki, jak m.in. fakt, że w pierwszej części prequeli Maul wypowiada tylko cztery kwestie.

Fani pokochali aurę tajemnicy, która otaczała rogatego wojownika i zgodnie stwierdzili, że jego „śmierć” wydaje się wymuszona. Ray Park odgrywający rolę Darth Maula sprawił świetne wrażenie zarówno na wielbicielach serii, jak i na samym George’u Lucasie. Mistrz Świata w wushu sam stworzył specyficzny styl walki Zabraka i z miejsca otrzymał angaż w Mrocznym Widmie. Aktor ponownie wcielił się w postać Sitha w Solo z 2018 roku.

Wiadomość o powrocie popularnego Sitha wzbudziła mieszane uczucia wśród fanów serii. Widzowie zastanawiali się, jak razem wypadną Han Solo i Darth Maul – oraz czy ich wątki w ogóle da się połączyć. Pomimo dość kiepskich recenzji, które zebrał ten film, historia Lorda Sithów została dobrze wkomponowana w scenariusz. Na końcu produkcji okazuje się, że Maul został głową przestępczego syndykatu Crimson Dawn. Wątek sieci zjednoczonych gangów jest następnie kontynuowany w siódmym sezonie Wojny Klonów.

Darth Maul jest wytrwałym łowcą Jedi.
Darth Maul przeczesuje galaktykę, szukając kogoś równie zatrważającego…niestety musi poczekać na Dartha Vadera. | Źródło: Mroczne Widmo

Postać Maula w komiksach i grach 

Jeden z najpopularniejszych Sithów doczekał się wielu komiksów i książek opisujących jego historię. Najpopularniejsza z nich to zdecydowanie Darth Maul: Łowca z cienia. Powieść napisana przez Michaela Reevesa przenosi czytelników do wydarzeń mających miejsce przed fabułą Mrocznego Widma. W książce znajdziemy wiele cennych informacji na temat wczesnego etapu szkolenia Sitha, jego relacji z Palpatinem oraz poglądów Maula na świat. Każdy fan Star Wars znajdzie tam coś dla siebie – nieważne, czy woli ciemną, czy może jasną stronę Mocy.

Darth Maul pojawia się także w wielu grach sygnowanych logiem Gwiezdnych Wojen. LEGO Star Wars, seria Battlefront, czy nawet… Tony Hawk Pro Skater 3! To tylko kilka z 23 tytułów, w których zobaczymy sylwetkę znanego Zabraka. Patrząc jednak na popularność Sitha aż dziw bierze, że Maul nie doczekał się jeszcze swojej gry. Jeszcze bardziej zastanawia fakt, że taka produkcja powstawała – a w zasadzie była już w końcowym stadium rozwoju. Dlaczego na rynku nigdy nie pojawiło się Battle of Sith Lords?

Razem z przejęciem LucasArts Disney anulował lub zawiesił sporo projektów. Jeden z nich to właśnie gra, w której głównym bohaterem był Darth Maul. Produkcja miała wprowadzić tytuły wykorzystujące franczyzę Gwiezdnych Wojen na zupełnie nowe tory. Battle of Sith Lords w założeniu była grą przeznaczoną dla dorosłych, stawiającą mocno na brutalne mechaniki walki: dekapitacje i obcinanie kończyn były obecne praktycznie przy każdym starciu. Po raz pierwszy w historii gracze mieli poczuć prawdziwą naturę ciemnej strony Mocy.

Porównując materiały promocyjne z gameplayem Jedi Fallen Order da się zauważyć pewne podobieństwa, zwłaszcza w fizyce mieczy świetlnych. Oznacza to, że pomimo anulowania produkcji BoSL niektóre jej elementy wciąż są wykorzystywane przez Electronic Arts.

Maul w serialach

Darth Maul dużo zyskał na swoich „występach gościnnych” w różnych serialach. Tak jak wspominaliśmy wyżej, to właśnie dzięki obecności na małym ekranie stał się postacią naprawdę wielowymiarową. Gdyby widzowie znali Lorda Sithów wyłącznie z pierwszej części sagi Skywalkerów, uznaliby go po prostu za czerwonego brutala o efektownym stylu walki. Wojny Klonów i Rebelianci ukazały jednak ludzką naturę Maula, pełną skrajnie innych emocji, niż towarzyszące Mrocznym Rycerzom gniew i nienawiść.

Pomijając kwestię budowy postaci, seriale pozwoliły nacieszyć oko tym, co zachwyciło oglądających The Phantom Menace – czyli genialnym designem wyglądu bohatera. Sitha nie można pomylić z żadną inną postacią. Nawet antyfani Star Wars bez trudu odpowiedzą na pytanie kim jest Darth Maul? Może ich wiedza ograniczy się do wydukania „Ten czerwony gość z Gwiezdnych Wojen z podwójnym mieczem świetlnym”, jednak i tak będą w stanie określić wyróżniające cechy tej postaci.

Darth Maul miał dogłębne zrozumienie obu stron Mocy.
W serii Gwiezdne Wojny: Rebelianci, Darth Maul przyjął rolę mądrego mentora, choć wciąż był groźnym przeciwnikiem. | Źródło: heroichollywood.com

Ciekawostki na temat Maula

  • Darth Maul ma dwa serca – tak jak każdy inny Zabrak.
  • Skóra Maula jest w całości czerwona. Wszystkie czarne elementy na jego ciele to tatuaże.
  • Tworząc atramentowe zdobienia Zabraka, Ian McCaig wzorował się na układzie mięśni twarzy biegnących pod skórą.
  • Czerwony Sith nie posiada rzęs ani brody. Jego rasa zwyczajnie nie jest w stanie wyhodować tego rodzaju owłosienia
  • Charakterystyczny podwójny miecz świetlny nie był wynalazkiem Maula – podczas jego budowy Zabrak wzorował się na broni legendarnego Mrocznego Rycerza Exar Kuna.
  • Darth Maul po klęsce na Naboo postanowił zniszczyć nie tylko zakon Jedi, ale też… siły Sithów. W ten sposób miał oczyścić galaktykę i rozpocząć nową erą używania Mocy.
  • Przygotowując się do roli Maula, Ray Park uczęszczał na lekcje gimnastyki i baletu.
  • Początkowo Darth Maul miał być kobietą o czerwonej skórze i długich czarnych włosach, jednak George Lucas zrezygnował z tego pomysłu.
  • Sam Witwer, użyczający głosu Sithowi w animowanych serialach, jest także głosem Starkillera z gry The Force Unleashed.

Darth Maul pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Przez długi czas jego osobowość ewoluowała, doprowadzając go finalnie bliżej do jasnej strony Mocy, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.

Maul zasługuje na własną produkcję – nieważne na jakiej platformie. Fani Zabraka muszą jednak uzbroić się w cierpliwość, bowiem na chwilę obecną Disney omija temat szerokim łukiem. Wszystkim fanom Czerwonego Demona pozostaje tylko powiedzieć: niech Moc będzie z wami!

Sprawdź też: Star Wars KOTOR powraca na PS5 – wszystko, co wiemy o grze. Prezentacja Star Wars: Knights of the Old Republic Remake

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *